myCalendar     myBudget     myGuestlist     myFriends     myGroups     myPhotos     myVideos     myBlog     downloads     Chat
Rss Facebook Google+ Twitter Youtube

Δ Ι Α Φ Η Μ Ι Σ Η

Μείνετε ενημερωμένοι
με Rss Feed. Τι είναι Rss;

Τώρα είναι Τετ Απρ 23, 2014 9:51 pm
Δ Ι Α Φ Η Μ Ι Σ Η

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες

Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 68 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση Πρ.  1, 2, 3, 4, 5  Επόμ.
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Διαδικασίες μετά την γέννα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Απρ 16, 2010 5:07 pm 
Χωρίς σύνδεση
Miss
Miss
MARRIAM

Α, καποιοι δημοι χρεωνουν προστιμο αν δε δηλωθει εντος 40 ημερων το ληξιαρχικο γεγονοσ(πχ γαμος, γεννηση)

Κορυφή
  Προφίλ Αποστολή προσωπικού μηνύματος  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Απρ 17, 2010 6:31 am 
Χωρίς σύνδεση
Goddess
Goddess
evaggelia

Οπότε εντός το πολύ 40ημερών πρέπει να δηλωδή στο ληξιαρχείο του δήμου μας (αυτοματα θα τον βάλουν και στο μητρώο αρρένων αφού ανήκουμε και κατοικούμε στον δήμο αυτό). Στο δημοτολόγιο (οικ.μεριδα μας) δηλώνεται αυτόματα με την δήλωση στο ληξιαρχείο, όπως έγινε με τον γάμο φαντάζομαι.

Αμεσα πρέπει να κάνουμε αίτηση να βγει ΑΜΚΑ (θα τον βάλω στο δικό μου βιβλιάριο, μπορεί ο σύζυγος με τα αρτιά μου να κάνει τις διαδικασίες? Πρέπει να του κάνω εξουσιοδότηση)

Αφου βγει ο ΑΜΚΑπάμε στο ταμείο μας και βάζουμε το παιδί στο βιβλιάριο και πέρνουμε ότι χρήματα μας αναλογούν.

Τα καταλαβα καλά??? Ευχαριστώπάααααααααααααααααρα πολύ!! Ολα αυτά τα γραφειοκρατικά με ένα νεογέννητο στο σπίτι είναι λίγο μπέρδεμα, αν δεν τα ξέρεις και πρέπει να ψάχνεις εδώκι εκεί στις υπηρεσίες!!

Κορυφή

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Απρ 19, 2010 9:50 am 
Χωρίς σύνδεση
Miss
Miss
MARRIAM

Δημοτολογιο κ ληξιαρχειο ειναι διαφορετικες υπηρεσιεσ(εστω κ αν ανηκουν στον ιδιο δημο) κ συνηθως δεν αλληλοενημερωνονται(βεβαια υπαρχουν κ εξαιρεσεισ). οποτε για καλο κ για κακο παρε μια ληξιαρχικη πραξη γεννησησ κ πηγαινε τη στο δημοτολογιο σου για να δηλωθει στη μεριδα το τεκνο. τα υπολοιπα καλα τα ειπες. για το αμκα δε χρειαζεται εξουσιοδοτηση εφοσον παει ο ενασ εκ των 2 γονεων. εχουν λιγο τρεξιμο τα διαδικαστικα αλλα καλυτερα τωρα, παρα εκκρεμοτητες αργοτερα.

Κορυφή

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Απρ 19, 2010 10:18 am 
Χωρίς σύνδεση
Goddess
Goddess
evaggelia

Σε ευχαριστώ πολύ!! Καλύτερα ναι να μην μείνουν εκκρεμότητες!! Γι' αυτό το ψάχνω από τώρα με την πρώτη ευκαιρία να τα τακτοποιήσουμε να είμαστε σίγουροι!!

Κορυφή

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Απρ 19, 2010 1:22 pm 
Χωρίς σύνδεση
Wedding Angels 2010
Wedding Angels 2010
asimina

αχ καλα που ειπες για το αμκα δεν το ηξερα...οποτε αφου θα τον ασφαλισω στο δικο μου ταμειο πρεπει να παω εγω γιατο αμκα του???αντε να βρω που εχω το χαρτι μου τωρα...φφφφφφφ
αυριο θα παει στο ληξιαρχειο ο τεο να παρει αρκετες ληξιαρχικες πραξεις και ξεκιναμε την χαρτουρα
και κατι αλλο τα αγορακια γραφονται αυτοματα στο μητρωο αρρενων του δημου οπου γεννηθηκαν και οχι εκει που ειναι γραμμενος ο πατερας...πχ εμεις εχουμε μεταφερει τα δικαιωματα μας κατω στο χωριο ομως ο μπεμπουλης θα γραφτει στο ληξιαρχειο αθηνων και στο μητρωο αρρενων αθηνων καθως το νοσκομειο στο οποιο γεννηθηκε ανηκει στο δημο αθηναιων ετσι παει....
αχ τιτινακι ευχαριστω για τα βιβλιαρια θα παρω τηλεφωνο αυριο στο ελενας!!!

Κορυφή

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Απρ 19, 2010 1:26 pm 
Χωρίς σύνδεση
Goddess
Goddess
evaggelia

Μίνα και ο τεο να πάει για το ΑΜΚΑ δεν πειράζει. Ας πάρει ταυττητες, ββλιάρια κλπ να παει σε ένα ΚΕΠ να βγάλει το ΑΜΚΑ και μετά πας εσύ στο τμαείο, τον δηλώνες και πέρνεις τα χρήματα που σου αναλογούν!!. μου το ξεκαθάρισε η ΜΑΡΡΙΑΜ. Οσο για το ληξιαρχείο δηλώνεται μεν εκεί που ανήκει το μαιευτήριο, αλλά θα πρέπει να το δηλώσουμε και στον δικό μας δήμο γιατί αλλιως δεν μπαίνει στην μερίδα μας!

Κορυφή

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Απρ 19, 2010 1:29 pm 
Χωρίς σύνδεση
Empress
Empress
titina bride

Τελικά ρώτησα τον άντρα μου και μου είπε πως η ενημέρωση του δήμου στον οποίο ανήκουμε θα γείνει από τον δήμο που έγινε η ληξιαρχική πράξη γέννησης. Κοινώς, δε χρειάζεται να κα΄νουμε κα΄τι εμείς. Θα μιλήσουν οι δήμοι μεταξύ τους και σε κανένα 2μηνο (δεν ξέρω γιατί τους παίρνει τόσο καιρό), το μπεμπέ θα μπει αυτομάτως στην οικογενειακή μας μερίδα και θα γραφτεί στο μητρώο αρρένων. Ε, σε κανένα μήνα θα πάρω ένα τηλεφωνάκι στον δήμο να σιγουρευτώ πως όλα είναι οκ...

Εικόνα

Κορυφή

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Απρ 19, 2010 1:34 pm 
Χωρίς σύνδεση
Wedding Angels 2010
Wedding Angels 2010
asimina

μπα εμεις θα το κανουμε και απο μονοι μας γιατι τοτε στο γαμο μας τα εκανε μανταρα ο δημος αθηναιων...καναμε αιτηση γι αοικογενειακη μεριδα εδω στην αθηνα οπου ηταν γραμμενος ο τεο κι εκεινοι μετεφεραν τα δικαιωματα του στο χωριο μου!!!ασχετο δλδ...ε κι εμεις ανοιξαμε μεριδα κατω....οποτε με την ληξιαρχικη του μπεμπη θα τον γραψουμε κι εκεινον κατω...τι χαρτουρα ομως βρε παιδι μου απαπαααααα

Κορυφή

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Απρ 19, 2010 1:44 pm 
Χωρίς σύνδεση
Goddess
Goddess
evaggelia

Και μας μας είχαν πει θα δηλώσουν τον γάμο καιστους δυο δήμους και τελικά τον δήλωσαν μονο στον δικό μου (που είναι και ο δήμος που τελέστηκε ο γάμος) άνοιξαν μερίδα σε μένα και ο άντρας μου ήταν ακόμα στην πατρική!! οπότε μάλλον και μεις θα πάμε μόνοι μας για σίγουρα. Μίνα μην ξεχάσεις να πας μια ληξ.πράξη γέννησης στη δουλειά για να σου βάλουν το επίδομα παιδιού!!

Κορυφή

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Απρ 19, 2010 1:46 pm 
Χωρίς σύνδεση
Miss
Miss
Alesi

ΑΝ και αγχώθηκα λιγουλάκι, να είστε καλά κοριτσάκια επειδή δεν είχα ιδέα για όλα αυτα!!!
:-)
Τουλάχιστον, τώρα ξέρουμε!
αν και το τρεξιματάκι, θα το κάνει ο αντρούλης το περισσότερο! ΓΙΑ ΠΡΟΦΑΝΕΙΣ ΛΟΓΟΥΣ!!! :-)

Κορυφή

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Απρ 20, 2010 8:00 am 
Χωρίς σύνδεση
Miss
Miss
MARRIAM

Καλυτερα φροντιστε μονες σασ ολα τα διαδικαστικα κ μην επαναπαυστε στο πότε κ αν θα ευαρεστηθουν οι δημοι να "επικοινωνησουν"μεταξυ τους κ να ανταλλαξουν χαρτια. ξερετε ποσοι γονεις ερχονται στη δουλεια να παρουν πιστ.γεννησησ για εγγραφη του παιδιου τους στο σχολειο κ διαπιστωνουν οτι δεν εχει δηλωθει στην οικογ.μεριδα τους καθολου το παιδι ή δεν εχει ονομα ή ειναι διπλοεγγεγραμενο το αγορι στα μητρωα αρρενων 2 δημων;;;ειδικα οταν περναμε τους περιοδευοντες για το στρατο (17 ετων αγορια) βρισκουμε πολλα τετοια κενα. αυτο που ειπα για τα μητρωα αρρενων, οτι δηλ το αγορι δηλωνεται στα μητρωα αρρενων του δημου οπου ειναι δημοτης ο πατερας κ οχι εκει που ανηκει το ληξιαρχειο ειναι 100% επιβεβαιωμενο. εκτος κ αν ο γονεας εχει κανει μεταδημοτευση, οποτε παει στην τρεχοντα δημο. αν ισχυε αυτο που ειπωθηκε πριν λιγα ποστ με το ληξιαρχειο,ολα τα αγορια θα γραφονταν στο Σ/Γ ΑΘΗΝΩΝ, αφου αθηνα ή μαρουσι γεννιουνται τα περισσοτερα παιδακια. επισης το ξερω λογω του αδερφου μου. γεννηθηκε μαρουσι, βαπτιστηκε τηνο, αλλα εξαρχης δηλωθηκε στα μητρωα αρρενων του δημου του πατερα μας.

Κορυφή

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Απρ 20, 2010 9:17 am 
Χωρίς σύνδεση
Fairy
Fairy
JOANNITA

titina bride έγραψε:

Τέλος, πας στον ΟΑΕΔ όπου σου δίνουν ένα χαρτί που πρέπει να συμπληρωθεί από τον εργοδότη σου (που αναγράφει το μισθό σου) και μαζί με την ανάλυση των ενσήμων σου (εκτυπωμένη από ΙΚΑ) και το ΑΦΜ σου πας και εισπράτεις ένα ποσό από τον ΟΑΕΔ που αντιστοιχεί στη διαφορά του ποσού που έχεις λάβει από το ΙΚΑ σε σχέση με το ποσό που θα έπαιρνες από τον εργοδότη σου, εάν εργαζόσουν κατά το διαστημα κυοφορίας και λοχείας.
Αυτά θυμάμαι...

το τελευταίο δεν πολυκατάλαβα με τη διαφορά χρημάτων............το παίρνεις αν εργαζεσαι το 2μηνο που υποτίθεται είσαι σε άδεια ;;;;;;

Κορυφή

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Απρ 20, 2010 12:36 pm 
Χωρίς σύνδεση
Wedding Angels 2010
Wedding Angels 2010
asimina

παιρνω τηλεφωνο στον ΟΠΑΔ να μου πουν ακριβως τι χρειαζομαι για το επιδομα και για να ασφαλισω το παιδι αλλα δεν σηκωνουν κανενα τηλεφωνο cussingblack
στην δουλεια μου πηρα τηλεφωνο μου ειπαν για την αδεια λοχειας θελω μια απλη αιτηση και ληξιαρχικη πραξη γεννησης του μπεμπη<ρωτησα τι γινεται επειδη γεννησα νωριτερα μου ειπαν οτι η αδεια τοκετου και λοχειας ειναι 5 μηνες ετσι κι αλλιως οποτε και να γενναγα....>
επισης για το επιδομα τεκνου θελουν παλι ληξιαρχικη πραξη γεννησης του μικρου και μια απλη αιτηση..αυτα....
αυριο θα παω στα κεπ για το αμκα και θα στειλω και μια ληξιαρχικη γεννησης του μπεμπη στον μπαμπα μου να μας τον γραψει στην οικογενειακη μεριδα μας στο χωριο......
για το βιβλιαριο του μωρου πηρα τηλεφωνο στο ελενας...ακομα δεν τους εχουν παει cussingblack
αμαν η γραφειοκρατεια σε αυτη τη χωρα θα μας φαει.....

Κορυφή

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Απρ 20, 2010 1:51 pm 
Χωρίς σύνδεση
Empress
Empress
titina bride

asimina έγραψε:
αυριο θα παω στα κεπ για το αμκα και θα στειλω και μια ληξιαρχικη γεννησης του μπεμπη στον μπαμπα μου να μας τον γραψει στην οικογενειακη μεριδα μας στο χωριο......

Κοριτσάκι μιας και θα τα έχεις πρόσφατα, θα μας γράψεις τι ακριβώς χρειάζεται για να βγάλεις ΑΜΚΑ? Λέω να πάω κι εγώ αυτές τις μέρες.

Εικόνα

Κορυφή

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Απρ 20, 2010 3:32 pm 
Χωρίς σύνδεση
Wedding Angels 2010
Wedding Angels 2010
asimina

θα παω αυριο και θα σας πω..στο site τους λενε οτι θελει ταυτοτητα αστυνομικη και το αμκα ενος απο τους γονεις καθως και πιστοποιητικο οικογενειακης καταστασης.....μια συναδελφος της μαμας μου ομως στο παιδι της εβγλαε αμκα χωρις το πιστοποιητικο αυτο μονο με το αμκα της και την ληξιαρχικη γεννησης του παιδιου...
θα δω και θα σας πω......
ααααα σημερα που πηγε ο τεο ληξιαρχειο του ειπαν οτι την εγγραφη στην οικογενειακη μας μεριδα την κανουν εκεινοι αλλα μετα απο μηνες...οποτε δεν τους εμπιστευομαστε...οπως σας ειπα θα την κανουμε μονοι μας την εγγραφη....

Κορυφή

Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 68 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση Πρ.  1, 2, 3, 4, 5  Επόμ.

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες

Μέλη σε σύνδεση

Εγγεγραμμένα μέλη: annalig, bella1, Bing [Bot], buble, chrysacy, dafni25, diva_med, EVRYDIKI, Google [Bot], Google Adsense [Bot], ioanspi, k_ioanna, kasia, marymarymary, MSNbot Media, nena13, nouli81, Paramythenia, skountri, Stefaki, stella79, stella_85, toubanaki_s, vasaki86

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  

Παρακαλούμε πολύ να μην διαφημίζετε υπηρεσίες και προϊόντα στα post του Forum.
Όποιο post εμπεριέχει διαφήμιση θα διαγράφεται αμέσως.
Εάν θέλετε να διαφημιστείτε στο teleiosgamos.gr παρακαλούμε επικοινωνήστε στο : sales@qwerty.gr ή τηλεφωνήστε στο 2106180171
Έδρα εταιρείας: Επταλόφου 1, Μαρούσι 151 24