myCalendar     myBudget     myGuestlist     myFriends     myGroups     myPhotos     myVideos     myBlog     downloads     Chat
Rss Facebook Google+ Twitter Youtube

Δ Ι Α Φ Η Μ Ι Σ Η

Μείνετε ενημερωμένοι
με Rss Feed. Τι είναι Rss;

Τώρα είναι Παρ Σεπ 19, 2014 2:05 am
Δ Ι Α Φ Η Μ Ι Σ Η

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες

Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 47 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση 1, 2, 3, 4  Επόμ.
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Ήθη και Έθιμα του τόπου μας που σχετίζονται με το γάμο
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Νοέμ 26, 2010 11:42 am 
Χωρίς σύνδεση
Lady
Lady
andri14

Μετά από μια συνομηλία σε άλλο θέμα για τα έθιμα που ΔΕΝ θέλουμε να τηρήσουμε στον γάμο μας, σκεύτηκα πως είναι ενδιαφέρον να γράψει ο καθένας τα ήθη και έθιμα που υπάρχουν στον τόπο του για το γάμο!

Εικόνα

Εικόνα

Κορυφή
  Προφίλ Αποστολή προσωπικού μηνύματος  

Θέμα δημοσίευσης: Re: Ήθη και Έθιμα του τόπου μας που σχετίζονται με το γάμο
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Νοέμ 26, 2010 12:25 pm 
Χωρίς σύνδεση
Lady
Lady
andri14

Αρχίζω εγώ με τα κυπριακά ήθη και έθιμα που έχουν κρατήσει μέχρι σήμερα για το στόλισμα του γαμπρου και της νύφης πριν από το μυστήριο:

Καταρχήν σύμφωνα με το έθιμο η νύφη και ο γαμπρός στολίζονται ο καθένας στο πατρικό τους σπίτι, το οποίο στολίζεται και γεμίζει με κεράσματα για όλους που θα έρθουν για το στόλισμα που είναι ως συνήθως οι πιο στενοι φίλοι και οι στενοι συγγενείς.
Υπάρχει μαι ιεροτελεστία όσον αφορά τη σειρά και το τρόπο που ετοιμάζεται η νύφη και ο γαμπρός. Πλέον κάποια πράγματα γίνονται μόνο εικονικά για το έθιμο.
Με τη συνοδεία βιολιού και λαούτου ξυρίζει ο κουμπάρος τον γαμπρό και χορέυει τα ρούχα του (πουκάμισο, μανικετόκουμπα, γραβάτα, σακάκι, παπούτσια) στον τσέστο (αβαθές καλαθοειδές!) σκεπασμένα με ένα κόκκινο μαντήλι, μπροστά του με τρεις κύκλους ρυθμικά. Το ίδιο κάνουν και άλλοι 2 ελέυθεροι νέοι που είναι εκεί. Το αντίστοιχο κάνουν και για τη νύφη με το χορό των ρούχων. Μετά ο λαουτάρης ως συνήθως που τραγουδάει κιόλας καλέι τους γονείς, νονά νονό και παππούδες να καπνίσουν και να ζώσουν το γαμπρό και τη νύφη στο κάθε σπίτι. Το κάπνισμα κλασσικά είναι για εξαγνισμό και το ζώσιμο με το κόκκινο μαντήλι (σύμβολο ζωής-χαράς) στη μέση γίνεται και δίνονται ευχές για καλή ζωή και καλούς απογόνους.

Εικόνα

Εικόνα

Κορυφή

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Νοέμ 26, 2010 12:43 pm 
Χωρίς σύνδεση
Wedding Angels 2011
Wedding Angels 2011
anna_st

Άντρη, πολύ ωραίο το θέμα που άνοιξες!
Ήθελα να σε ρωτήσω και κάτι. Επειδή έχω δει το εθιμο του ζωσιματος από κοντά, γίνεται λίγο διαφορετικά στη νύφη και λίγο διαφορετικά στο γαμπρό;

Κορυφή

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Νοέμ 26, 2010 1:15 pm 
Χωρίς σύνδεση
Lady
Lady
andri14

Ευχαριστώ Άννα μου! Ναι είναι λίγο διαφορετικά π.χ. τον γαμπρό τον ξυρίζουν, την νύφη την χτενίζουν και είναι ανάλογο και το τραγούδι που τους συνοδεύει:
Παράδειγμα τραγουδιού πιο κάτω για το στόλισμα της νύφης-φυσικά έχει πάραπολλες παραλλαγές (ανάλογα και ποιός το τραγουδά-πολλές φορές Θείες ή άλλες καλοφωνάρισες συγγένισες έγγραφαν ή ταιριαζαν εκεινη την ώρα δικούς τους στίχους που ταίριαζαν στο ζευγάρι!

ΤΡΑΓΟΥΔΙ ΤΟΥ ΓΑΜΟΥ
(Στόλισμα της νύφης)

Ώρα καλή τζι’ ώρα χρυσή
τζι’ ώρα ευλοημένη
τούτη δουλειά π’αρκέψαμε
να βκεί στερεωμένη

Έλα Θεέ τζιαι Παναγιά
με τον Μονογενή σου
τζι ευλόα μας τούντην δουλειάν
που ’ναι που τη βουλή σου

Άγια στολίστε την καλά
την μαρκαριταρένην
όπου την εσιει η μάνα της
μες τα γρουσά χωσμένην

Φωνάξετε της μάνας της
να ’ρτει να την ηζώσει
τζιαι να της δώσει την ευτζιήν
τζιαι να την παραδώσει

Εικόνα

Εικόνα

Κορυφή

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Νοέμ 26, 2010 1:37 pm 
Χωρίς σύνδεση
Wedding Angels 2011
Wedding Angels 2011
anna_st

Μπορεί να κάνω και λάθος ή να υπάρχουν διάφοροι τρόποι ζωσίματος και η κάθε οικογένεια να έτυχε να κάνει τα δικά της.
Αυτό που εννοούσα είναι οτι στο γάμο που πήγα πέρασαν διαφορετικά το μαντήλι στην νύφη και διαφορετικά στο γαμπρό. Δεν το θυμάμαι κα καλά αλλά νομίζω πως στο γαμπρό το πέρασαν 2-3 φορές γύρω από το λαιμό και 1 γύρω από τη μέση ενώ στη νύφη το αντίθετο (1 στο λαιμό κα 2-3 γύρω από τη μέση)

ΥΓ: off topic...όσο ήμουν εκεί όλοι έβλεπαν μανιωδώς Αίγια Φούξια!!!

Κορυφή

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Νοέμ 26, 2010 3:27 pm 
Χωρίς σύνδεση
Queen
Queen
Sapphire

βρε τι ωραια εθιμα ειναι αυτα!!!!πολυ ιδιαιτερα!!!!

Κορυφή

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Νοέμ 26, 2010 7:10 pm 
Χωρίς σύνδεση
Queen
Queen
LUCIA

Εγω εχω καταγωγη απο Ρουμελη και Λευκαδα, οποτε θα σας πω καποια εθιμα που τηρησαμε στο γαμο μου.
1ο εθιμο : Η μαμα της νυφης χορευει το νυφικο και μετα της το φοραει μετα περναει ενα ψαλιδι κατω απο το νυφικο 3 φορες. Για την γλωσσοφαγια. Σηκωνει λιγο η νυφη το νυφικο και το περναει η μητερα απο κατω ανοιγοκλεινοντας το.
2ο εθιμο : Σε ενα σακουλακι βαζουμε (εγω το εραψα μεσα στη φουστα του νυφικου) λιβανι, καρβουνακι, σταυρουδακι διαβασμενο και βασιλικος που εχει χρησιμοποιηθει για αγιασμο.
3ο εθιμο : η νυφη ριχνει λιγη ζαχαρη στο γαντι της για εναν γλυκο γαμο, εγω δε φορεσα ομως....χιχιχιχι
4ο εθιμο : οταν εφευγα η μαμα μου πεταξε ενα πιατο να σπασει και ταυτοχρονα γελασε. Αυτο συμβολιζει την καλη τυχη, την ευτυχια και τη μονιμοτητα στο γαμο.
5ο εθιμο: Ο αντρας μου ειναι Καραγκουνης, οποτε υπαρχει το εθιμο των 9 βελονιων. Στην τσεπη του εχει 9 βελονες για το κακο ματι και τη γλωσσοφαγια, επισης μετα το μυστηριο ο γαμπρος δαγκωνει ενα κερμα για να ειναι σιδηροκεφαλος και γερος.Μπορει να σας φαινονται αστεια αλλα ετσι ειναι τα εθιμα.
6ο εθιμο : Την Παρασκευή γίνονταν τα προικιά της νύφης όπου ιδιαίτερη σημασία έδιναν στο μπαούλο με τα εσώρουχα της νύφης, όποιος από την οικογένεια του γαμπρού ερθει να πάρει το μπαούλο, πρεπει και να πληρώσει και μάλιστα γίνεται και ένα μικρό παζάρι. Τα προικιά τα παιρνουν την Παρασκευή ή ακόμη και ανήμερα του γάμου.
Αυτο δε το καναμε γιατι ασπρα εσωρουχα δεν θα εβρισκαν. χιχιχιχι!!!!
7ο εθιμο: Κάποιος από την συνοδεία του γαμπρού, που τον ονομάζουν «συγχαρικιάρη» ηρθε στο σπίτι και πηρε ως δώρο ένα μαξιλάρι που το πεταξα βγαίνοντας από το πατρικό , σηματοδοτώντας το ότι έφευγα από τους γονείς μου. Αν θυμαμαι καλα απο τα μερη του αντρα μου αυτους τους λενε " μπρατιμους" ενω εμεις συγχαρικιαρηδες.
8ο εθιμο : κρατησα στο σπιτι μου το κοστουμι του αντρα μου για 3 μερες και το πηγαμε εκει την ημερα του κρεβατιου, με νταουλια και κλαρινα καθως και ολα τα αξεσουαρ σε στολισμενα καλαθια. Αυτο γινεται και με το νυφικο αλλα δεν ηθελα να μπουν στον πειρασμο να το δουν, και θα το εκαναν οι κουνιαδες μου γιατι ειναι περιεργες και κουτσομπολες.
9ο εθιμο : Εχουμε και την νυφικη κουλουρα ( λεγομενη πιτα του γαμου, παραδοσιακη λευκαδιτικη λαδοπιτα) που φτιαχνεται στο πατρικο της νυφης την εβδομαδα του κοσμου.
Εμεις ομως φτιαξαμε 2 πιτες μια λαδοπιτα απο Λευκαδα και μια κουλουρα σαν ψωμι απο Ρουμελη. Δηλαδη φτιαξαμε ζυμη για ψωμι και μετα το στολισαμε παρα πολυ ωραια με λουλουδακια,πουλακια,αστερακια και στη μεση φτιαξαμε δυο ωραια περιστερακια δλδ, τη νυφη με το γαμπρο μετα το μυστηριο αλλοι το κοβουν και το μοιραζουν στο τραπεζι που ακολουθει και αλλες νυφες το κρατανε για ενθυμιο,δεν χαλαει (η κουλουρα απο Ρουμερη). Εγω την κρατησα.....Την λαδοπιτα την μοιρασα....

Αυτα νομιζω οτι καναμε αν θυμηθω τιποτα αλλο που δεν το καναμε θα σας το αναφερω.....

Εικόνα

Εικόνα

¨Ότι η μοίρα ορίσει, ότι κι αν ορίσει, να είναι καλοδεχούμενο¨

Κορυφή

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Νοέμ 27, 2010 10:19 am 
Χωρίς σύνδεση
Miss
Miss
zoumzoum

Και εμεις εδω στην Ηπειρο εχουμε πολλα εθιμα και μερικα απο αυτα οφειλω να πω οτι εχουν πολυ πλακα και ανεβαζουν πολυ το κεφι κ στο ζευγαρι αλλα κ στον κοσμο.Ας ξεκινησω με τη σειρα....
-Στο κρεβατι το σοι του γαμπρου πηγαινει στην νυφη μια νυφικη μπουγατσα οπως την λεμε εδω.Ειναι ενα μεγαλο σαν ψωμι γλυκο κ στολισμενο με σχεδια απο πανω.Ο αδερφος του γαμπρου πχ την δινει στην νυφη εξω απο την πορτα του σπιτιου οπου κ πρεπει να τσακωθουν για το ποιος θα παρει το μεγαλυτερο κομματι.Τραβαει ο ενας απο τη μια ο αλλος απο την αλλη την μπουγατσα.
-Στα γλεντια που γινονται πριν το γαμο το σοι που που παει στο σπιτι του γαμπρου η της νυφης πρεπει να κλεψει κ απο κατι,Πολλες φορες αδειαζουν σπιτια ολοκληρα!
-Ειτε στο κρεβατι ειτε στο γλεντι πριν τον γαμο αν καποιος συγγενεις απο το αντιθετο σοι εμφανιστει τον γανωνουμε στο προσωπο.
-Κατα την προετοιμασια της νυφης ο αδερφος του γαμπρου αν εχει η καποιος αντρας συγγενεις πηγαινει τα παπουτσια στη νυφη για την γνωστη διαδικασια με τα λεφτα στο παπουτσι.Την ωρα που ο αδερφος βαζει το παπουτσι η μανα της νυφης πρεπει να του βαλει μια πετσετα στους ωμους (και καλα για τον ιδρωτα επειδη θα παιδευτει)
-Μετα το γαμο η νυφη παει στο σπιτι της πεθερας η οποια ταιζει την νυφη μελι στην πορτα του σπιτιου

Υπαρχουν κι αλλα τα οποια δεν μου ρχονται αυτη τη στιγμη!

Εικόνα

Εικόνα[/url]

Κορυφή

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Νοέμ 29, 2010 9:11 am 
Χωρίς σύνδεση
Lady
Lady
andri14

Τί ωραία!!! Μου αρέσει πολύ να μαθαίνω έθιμα από άλλες περιοχές!!

Γράψτε κι άλλες κοπέλλες τα έθιμα του τόπου σας!!!Έχω βρει για διάφορες περιοχές αλλά προτιμώ να γραφτούν από κοπέλλες που τα ζουν.

Εικόνα

Εικόνα

Κορυφή

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Νοέμ 30, 2010 11:53 am 
Χωρίς σύνδεση
Princess
Princess
LinaP

εγώ έχω καταγωγή από Θράκη και εκεί πολλά τα έκαναν παραδοσιακά 'ανάποδα' από την υπόλοιπη Ελλάδα....

- παραδοσιακά ο γάμος γινόταν στην ενορία του γαμπρού και όχι της νύφης, και μάλιστα αν υπήρχε δυνατότητα στην εκκλησία που βαφτίστηκε ο γαμπρός
- οι στενοί συγγενείς και κοντινοί φίλοι του γαμπρού πήγαιναν την ημέρα του γάμου στο σπίτι της νύφης. Οι φίλες της νύφης κρύβουν το παπούτσι της, και ο κουμπάρος πρέπει να πληρώσει για να του το αποκαλύψουν και να το φορέσει στη νύφη. Όταν η νύφη είναι πλέον έτοιμη τη 'χορεύουν' στην αυλή του σπιτιού της οι γονείς και τα αδέρφια της για να την αποχαιρετήσουν. Εκεί τυπικά αποχαιρετάει το σπίτι της και οι συγγενείς και φίλοι του γαμπρού είναι αυτοί που τη συνοδεύουν και του την πηγαίνουν στην εκκλησία (την παραδίδει βέβαια ο πατέρας της, αλλά με αυτή τη συνοδεία θέλουν να δηλώσουν ότι νύφη και πεθερός δεν έχουν πλέον επιλογή)
- μετά το τέλος του μυστηρίου το ζευγάρι πηγαίνει στο πατρικό του γαμπρού (συνοδεύουν οι καλεσμέμοι/μάρτυρες του γάμου), όπου τους υποδέχεται η πεθερά. Η νύφη κάνει δώρο στην πεθερά πετσέτα για να την καλοπιάσει και να την αφήσει η πεθερά να μπει στο σπίτι της. Η πεθερά κερνάει το ζευγάαρι γλυκό του κουταλιού για να είναι γλυκιά η ζωή τους. Στη συνέχεια η πεθερά δίνει στη νύφη της ένα δίσκο τον οποίο η νύφη πετάει στα κεραμίδια του σπιτιού, το οποίο να πω την αλήθεια δεν ξέρω τι σημαίνει και γιατί το κάνουν. Μετά της δίνει ένα μήλο που συμβολίζει γονιμότητα το οποίο η νύφη πετάει στους καλεσμένους/μάρτυρες που παρακολουθούν (όπως πετάμε την ανθοδέσμη) και το φύλο αυτού που θα πιάσει το μήλο καθορίζει το φύλο του 1ου πειδιού (δεν κάνουμε κρεβάτι)
- Τέλος η πεθερά βάζει ένα πιάτο ανάποδα στο κατώφλι του σπιτιού της, το οποίο η νύφη πρέπει να σπάσει με το τακούνι της, για να 'σπάσει' η γρουσουζιά, και μπαίνει θριαμβευτικά πλέον στο σπίτι της πεθεράς.

Εικόνα

Κορυφή

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Νοέμ 30, 2010 9:01 pm 
Χωρίς σύνδεση
Wedding Angels 2011
Wedding Angels 2011
nena13

Κορίτσια να ρωτήσω κάτι?
Μη γελάσετε!!!!!

Το κρεβάτι το αφήνουμε στρωμένο για 3 μέρες και το ξεστρώνουμε από τα ρίζια τη νύχτα του γάμου???

Εικόνα

Εικόνα

Κορυφή

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Δεκ 01, 2010 12:22 am 
Χωρίς σύνδεση
Queen
Queen
LUCIA

ναι ματια μου εμεις ετσι το εχουμε και μαλιστα αν μπορεις να κοιμηθεις με το ρυζι επανω....αστα αβολα τελειως.

Εικόνα

Εικόνα

¨Ότι η μοίρα ορίσει, ότι κι αν ορίσει, να είναι καλοδεχούμενο¨

Κορυφή

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Δεκ 01, 2010 12:59 am 
Χωρίς σύνδεση
Wedding Angels 2011
Wedding Angels 2011
nena13

Όχι βρε Λουκία τι μου έκανες νυχτιάτικα!!!!!
Γελάω μόνη μου!!!! :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Μου είπε ο Πίπης ένα ανέκδοτο και έδεσε τέλεια με αυτό που γράφεις!!!!!

Εικόνα

Εικόνα

Κορυφή

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Ιαν 06, 2011 4:17 pm 
Χωρίς σύνδεση
Empress
Empress
EFIADONIS

λοιπον εγω ειμαι απο Ανατολικη Μακεδονια και μικρασιατισσα στην καταγωγη...Ξεκιναω
1)την παραμονη του γαμου τοσο η νυφη οσο και ο γαμπρος παραθετουν γευμα στους συγγενεις τους...
2)Το νυφικο ειναι στο σπιτι του γαμπρου και το κουστουμι στο σπιτι της νυφης..αργα το ιδιο βραδυ μια παρεα απο το σπιτι του γαμπρου(οχι ο ιδιος)πανε το νυφικο στη νυφη οπου το χορευουν 3 ελευθερες....εκει της δινουν κι ενα καλαθι που εχει μεσα ολα τα αξεσουαρ για το γαμο(παπουτσια κουαφ εσωρουχα νυχτικεσ αφρολουτρα πετσετεσ παντοφλεσ κτλο,τι δηλαδη χρειαστει γαι να ετοιμαστει)δωρο της πεθερας......και η νυφη δινει το γαμπριατικο και το καλαθι του γαμπρου δωρο της δικης της μαμας για τον γαμπρο...πριν φυγει η παρεα "κλεβει"απο το σπιτι της νυφης 3-4 πραγματα ως δωρα για τον κοπο τους...αυτα συνηθως ειναι καδρα κοτες απο το κοτετσι λαγουσ κτλ9εχει πολυ γελιο μιλαμε να μπαινεις στο κοτετσι νυχτιατικα να κυνηγας κοτεσ και να χεισ πιει...)μετα γυρναμε στο γαμπρο με τα λαφιρα......9στο γαμο του ξαδερφου μου κλεψαμε τον αδερφο της νυφης κουκλος)
3)Ημερα του γαμου:η νυφη παιρνει το ιδιο πουκαμισο στο γαμπρο και το ιδιο στον κουμπαρο...ειναι εθιμο που δειχνει την εκτιμηση που χεισ στον κουμπαρο που ναι ισαξιος με τον γαμπρο(λετε για αυτο να βγηκε ο κουμπαρος την κουμπαρα;;;)
το νυφικο της νυφης το φορουν 3 ελευθερεσ πριν το βαλλει εκεινη(σε μενα αυτο δε θα γινει γιατι οι ξαδερφες μου ειναι ευτραφουλεσ κι αντε να βρω μοδιστρα εκεινη την ωρα).Ο πατερας της νυφης τησ βαζει το παπουτσι και το χρυσωνει(βαζει λεφτα για να μπει καλυτερα)τη νυφη την παιρνει στην εκκλησια ο κουμπαρος κι ο μπαμπας της.(ο κουμπαρος για να μπει στο σπιτι πρεπει να ταξει χρηματα η τραπεζι)Βγαινοντας απο το σπιτι η μαμα της νυφης σπα ενα πιατο.......και 4 ελευθερες πιανουν ενα μαντιλι πανω απο το κεφαλι της νυφησ και σπανε μεσα σε αυτο μια κουκουρα..τα ψιχουλα της οσο πιο πολλα ειναι τοσο πιο πολλα λεφτα θα φερουν στο ζευγαρι.....
4)Στην εκκλησια μετα το μυστηριο σηκωνουμε τον κουμπαρο στα χερια και για να τον αφησουμε πρεπει παλι να ταξει κατι(κοινως πληρωνει πολλα ο ερημος)φιλαμε τα στεφανα και χτυπαμε ελαφρα τα κεφαλια των νεονυμφων να ναι στερεωμενοι.....αυτα τα αλλα τα ανεφεραν τα κοριτσια παραπανω κι ειναι κοινα(πχκρεβατι)....Μπορει να φαινονται αστεια αλλα ειναι η ελληνικη μας παραδοση που ειναι πλουσια σε συμβολισμο κτλ....ΑΑΑ εκει που πραγματικα ειδα γαμο ολο εθιμα ηταν στα Δωδεκανησα στην Καρπαθο...αν εχει κοπελα απο κει ας μας τα πει ...μιλαμε γινοταν χαμος απο εθιμα

Κορυφή

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Ιαν 06, 2011 4:42 pm 
Χωρίς σύνδεση
Empress
Empress
fairytail88

EFIADONIS έγραψε:
3)Ημερα του γαμου:η νυφη παιρνει το ιδιο πουκαμισο στο γαμπρο και το ιδιο στον κουμπαρο...ειναι εθιμο που δειχνει την εκτιμηση που χεισ στον κουμπαρο που ναι ισαξιος με τον γαμπρο(λετε για αυτο να βγηκε ο κουμπαρος την κουμπαρα

:lol: :lol: λές ε?.. :lol: :lol:

Εικόνα

Κορυφή

Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 47 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση 1, 2, 3, 4  Επόμ.

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες

Μέλη σε σύνδεση

Εγγεγραμμένα μέλη: Bing [Bot], giotavan, Google [Bot], Google Adsense [Bot], pakalakou, Yahoo [Bot]

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  

Παρακαλούμε πολύ να μην διαφημίζετε υπηρεσίες και προϊόντα στα post του Forum.
Όποιο post εμπεριέχει διαφήμιση θα διαγράφεται αμέσως.
Εάν θέλετε να διαφημιστείτε στο teleiosgamos.gr παρακαλούμε επικοινωνήστε στο : sales@qwerty.gr ή τηλεφωνήστε στο 2106180171
Έδρα εταιρείας: Επταλόφου 1, Μαρούσι 151 24