myCalendar     myBudget     myGuestlist     myFriends     myGroups     myPhotos     myVideos     myBlog     downloads     Chat
Rss Facebook Google+ Twitter Youtube

Δ Ι Α Φ Η Μ Ι Σ Η

Μείνετε ενημερωμένοι
με Rss Feed. Τι είναι Rss;

Τώρα είναι Σάβ Νοέμ 01, 2014 12:41 pm
Δ Ι Α Φ Η Μ Ι Σ Η

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες

Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 31 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση Πρ.  1, 2, 3  Επόμ.
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Απρ 10, 2009 11:04 am 
Χωρίς σύνδεση
Empress
Empress
themi

Όλα τα προαναφερόμενα φάρμακα τα έχω δοκιμάσει για τα καλά και όλα τα αντισταμινικά ακόμα και το xozal μου φέρνου υπνηλία, αυτό που λέει η agap δεν το ξέρω, you know, το περιγραφικό :lol: ! lamblia τα φώτα σου! Δράμα κοριτσάκια η κατάσταση, υπάρχουν μέρες που η μύτη μου σφραγίζει τελείως και με πιάνουν κυριολεκτικά κρίσεις πανικού, σαν κλειστοφοβία που νομίζω πως δεν θα αναπνέύσω ποτέ ξανά! Τώρα καλά είμαι, λίγη καταροή και φτέρνισμα μόνο, τα χοντρά με πιάνουν τον Μάιο! Στα λουλουδάκια όμως έχω αλλεργία όλο το χρόνο και αποφεύγω να τα κρατάω ή να πηγαίνω κοντά τους...

Κορυφή
  Προφίλ Αποστολή προσωπικού μηνύματος  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Απρ 10, 2009 11:20 am 
Χωρίς σύνδεση
Goddess
Goddess
agap

http://www.allergia.gr

themi και εσύ δικιά μου είσαι..και εγώ τον Μαίο λες και χτυπάω κάρτα και αρχίζω τα φτερνίσματα :cry: :cry: :cry: :cry:

Κρίμα να μην θυμάμαι πως το λένε γμτ....θα το ψάξω και θα σας πώ
lamblia που είσαι να μας βοηθήσεις???

Κορυφή

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Απρ 10, 2009 11:22 am 
Χωρίς σύνδεση
Lady
Lady
k82

αλλη 1 προστιθεται στο κλαμπ σας!!......me!!

απο 1 απλο συναχι που μου κρατησε ομως περιπου 6-7 μηνες (!!!) πριν 2 χρονια περιπου...ανακαλυψα οτι εχω πολυ στενο διαφραγμα στη μυτη, αλλεργικη ρινιτιδα, ιγμοριτιδα κ.....προδιαθεση για ασθμα!!!!

....ΑΥΤΑ ΤΑ ΩΡΑΙΑ!!

εκτοτε τον περισσοτερο καιρο εχω μονιμα 1 ελαφρια βραχναδα στη φωνη, φτερνιζομαι πολυ με τη σκονη, εχω δυσκολια στην αναπνοη,μπουκωνω κ πολλες φορες εχω βλεννες στη μυτη κ στο λαιμο!!.......λιγα πραγματα δηλαδη!! κ ολα αυτα οχι μονο την ανοιξη....ειμαι παντος καιρου!! :o :o

επομενως ....σας καταλαβαινω ολες ΑΠΟΛΥΤΑ!!!!

Κορυφή

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Απρ 10, 2009 11:24 am 
Χωρίς σύνδεση
Goddess
Goddess
agap

ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ ΔΙΑΤΡΟΦΗΣ

Αν και η αλλεργική ρινίτιδα προκαλείται κατά βάση από αντίδραση στη γύρη, μερικές τροφές μπορεί να επιδεινώσουν τα συμπτώματα ερεθίζοντας το ανοσοποιητικό σύστημα. Προσπαθείστε να αποφεύγετε τις παρακάτω τροφές:

* Σιτάρι
* Γαλακτοκομικά προϊόντα
* Φράουλες

Το γάλα σόγιας και ρυζιού καθώς και το κατσικίσιο τυρί είναι καλές εναλλακτικές του αγελαδινού γάλακτος και τυριού, ενώ η βρώμη, το ρύζι, τα μπισκότα ρυζιού, το κριθάρι, το ψωμί και τα μπισκότα σικάλεως είναι καλά υποκατάστατα του σιταριού.

Άλλες τροφές που είναι πιθανό να ενισχύουν τις αλλεργικές εκδηλώσεις είναι το κόκκινο κρέας και η ζάχαρη, τροφές που μπορείτε αντικαταστήσετε με ψάρια και πουλερικά καθώς και με μέλι ή σιρόπι σφενδάμνου αντίστοιχα.

Αντικαταρροϊκές τροφές είναι τα φασόλια,το σκόρδο,τα ραπανάκια και το νεροκάρδαμο. Προτιμήστε να καταναλώνετε αμαγείρευτες,ωμές τροφές(όπως ωμά φρούτα και λαχανικά) σε αναλογία 70% και μαγειρεμένες τροφές σε ποσοστό περίπου 30%.

Δοκιμάστε να παρασκευάσετε τον παρακάτω χυμό από φρέσκα φρούτα και λαχανικά,αναμιγνύοντας ίσες ποσότητες από τα εξής:

* ΣΕΛΙΝΟ
* ΚΑΡΟΤΟ
* ΜΗΛΟ

Φτιάξτε περίπου μισό λίτρο χυμού και πιείτε τον με άδειο στομάχι την εποχή που η αλλεργική σας αντίδραση βρίσκεται σε έξαρση, διότι θα βοηθήσει ολόκληρο τον οργανισμό σας να «καθαρίσει» και ν’αυξήσει με αυτόν τον τρόπο την αντίστασή του απέναντι σε όλα όσα ερεθίζουν το ανοσοποιητικό σας.

Ακόμα, στην περίοδο της έξαρσης των συμπτωμάτων χρησιμοποιήστε για την ρινική καταρροή θαλασσινό νερό,που θα βοηθήσει να καθαρίσουν τα ιγμόρεια χωρίς να επιφέρει τις παρενέργειες των στεροειδών ρινικών σπρέι. Το ίδιο αποτελεσματικό μπορεί να αποβεί και το σησαμέλαιο στην αντιμετώπιση της καταρροής. Βάλτε μια σταγόνα καθαρού σησαμέλαιου σε κάθε ρουθούνι πριν πάτε για ύπνο

http://pharmaherb.gr/news/allergy/allergiki-rinitida

Κορυφή

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Απρ 10, 2009 11:28 am 
Χωρίς σύνδεση
Lady
Lady
k82

agap ευχαριστουμε πολυ!!!

Κορυφή

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Απρ 10, 2009 11:31 am 
Χωρίς σύνδεση
Lady
Lady
k82

agap..... αν μπορεις..απαντησε μου σε κτ....πολλες φορες εχω βλεννες κ στο λαιμο οταν καταπινω που συνηθως δν ξερω γτ δν μπορω να τις αποβαλλω....τι με συμβουλευεις?? ...thanx!!!

Κορυφή

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Απρ 10, 2009 11:37 am 
Χωρίς σύνδεση
Goddess
Goddess
agap

k82 δυστυχώς ούτε γιατρός είμαι, ούτε φαρμακοποιός, μια απλή ηλεκτρονικός είμαι η κακομοίρα που έχει αλλεργία :cry:
Δεν ξέρω τι είναι αυτό που περιγράφεις και καλό θα ήταν να συμβουλευτείς τους ειδικούς....δεν νομίζω να είναι κάτι σοβαρό όμως...
Αν καπνίζεις πάντως σίγουρα παίζει και αυτό τον ρόλο του... :wink:

Κορυφή

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Απρ 10, 2009 11:47 am 
Χωρίς σύνδεση
Lady
Lady
k82

βρε agap μου ειδα τις συμβουλες σου περι διατροφης κ ειπα.....κτ παραπανω θα ξερει αυτο το κοριτσι!!! 8)

ευτυχως δν καπνιζω βεβαια...η γιατρος μου εχει πει να βαζω σε καθημερινη βαση σταγονες ορου στη μυτη...που βοηθαει κ λιγο το λαιμο για βλεννες κλπ.....αλλα δν ειδα ιδιαιτερη διαφορα :( :( ....κ η αληθεια ειναι οτι πλεον το εχω αμελησει κιολας!....anyway...thanx

Κορυφή

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Απρ 10, 2009 1:22 pm 
Χωρίς σύνδεση
Queen
Queen
lamblia

κοριτσακια μου,εδω ειμαι....
συγγνωμη που δεν απαντω εγκαιρα αλλα πρεπει να κλεισω το φαρμακειο για να ασχοληθω κανινικα με την παρεα μας..
agap μια υποψια εχω οτι λες το nasaleze 'η κατι τετοιο τελοσπαντων φυτικο αλλης μαρκας..
οντως βοηθαει και το καλο ειναι οτι μπορει να χρησιμοποιειται σχεψον απεριοριστα..
τωρα σε οτι αφορα τα αντιισταμινικα,το xozal ,to aerius και τωρα τελευταια καινουριο το rupafin ειναι τα πλεον συνιστωμενα.
οσο για τις κουκλες που εμφανισαν προσφατα πρωτη φορα αλλεργιες, εχω να απαντησω οτι η ατμοσφαιρα,το περιβαλλον και γενικοτερα οι νεες συνθηκες ζωης μας, οχι μονο ευνοουν την εμφανιση αυτων των καταστασεων,αλλα κανουν και τα υπαρχοντα φαρμακα μη επαρκη για την αντιμετωπιση του προβληματος.
φιλια σε ολες!!!

Κορυφή

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Απρ 10, 2009 1:35 pm 
Χωρίς σύνδεση
Goddess
Goddess
agap

ΜΠΡΑΒΟ ρε lamblia αυτό είναι ... το nasaleze.... τελικά και εσύ σαν το φαρμακοποιό μου...τα πιάνετε αμέσως με την περιγραφή :lol: :lol: :lol:
Αυτό είναι κορίτσια και όπως είπε και η ειδικός το χρησιμοποιείς απεριόριστα και μπορούν και οι εγκυούλες να το πάρουν...εμένα πάνως κάτι κάνει....
το γέλιο είναιότι είναι σε σκόνη, το εισπέεις και μυρίζει σαν πριονίδι (για πολύ λίγο) αλλά μετά σταματάει την μυτούλα και την φαγούρα ...
Αν θέλετε δοκιμάστε το :wink:

Κορυφή

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Απρ 10, 2009 2:40 pm 
Χωρίς σύνδεση
Lady
Lady
nefelangel

Ομοιοπαθούσα κι εγώ και κυρίως με την k82. Όμως βρε κορίτσια εσείς τουλάχιστον ξέρετε πού έχετε αλλεργία και τί πρέπει να αποφεύγετε, εγώ το καημένο 7 χρόνια τώρα όσο κι αν το έψαξα δεν έβγαλα άκρη. Ιγμορίτιδα έχω και χρόνια αλλεργική ρινίτιδα αλλά πού :?: Είμαι καταστροφέας των χαρτομάντηλων και όλων των χαρτικών γενικά και τώρα τελευταία έχω έντονο βήχα και τρομερή ευαισθησία στο τσιγάρο και φοβάμαι μη μου το γυρίσει σε κανά άσθμα (με είχαν προειδοποιήσει γι΄αυτό). Και περιβάλλον άλλαξα (από Θεσσαλονίκη, Πρέβεζα) πριν 1,5 χρόνο, και πόσα μπάνια στη θάλασσα κάνω τα καλοκαίρια, τα σπρέι τα έκοψα μαχαίρι γιατί από κάποιο σημείο και μετά μόνο κακό μου έκαναν... Προσπάθησα να παρατηρήσω μόνη μου τί είναι αυτό που με πειράζει αλλά αντε να το βρω όταν έχω συνεχώς συνάχι και τα φτερνίσματα δίνουν και παίρνουν! Πολλές φορές έχω απελπιστεί και έχω κλάψει (ειδικά όταν δε μπορούσα να πάρω ανάσα από το βούλωμα και επειδή τα σπρέι ήταν απαγορευμένα ανέπνεα από το στόμα και ξεραινόταν και πλήγιαζε η κακόμοιρη η γλωσσούλα μου) αλλά τι να κάνω, σε 800 γιατρούς πήγα. Όπως βλέπετε, υπάρχουν και χειρότερα!

Κορυφή

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Απρ 10, 2009 6:15 pm 
Χωρίς σύνδεση
Empress
Empress
spirtoula

Στην οικογένεια μου είναι κληρονομικό μας και μαλιστα οπως εχω γράψει και σε παλιότερο ποστ, στα παιδικά μου χρόνια είχα μια πολύ σοβαρη μορφή αλλεργίας η οποία θεραπευτηκε μονο με ενεσιμη θεραπεία διαρκειας δυο περίπου ετών... Οι γονείς μου δεν μπορούσαν να βρούν σε τι είμαι αλλεργική και επειδη ήταν πολύ σοβαρό το πρόβλημα (Μιλάμε για αναφυλαξίες, ασθμα, πρησμένα μάτια, σπυράκια ΠΑΝΤΟΥ, συμπτώματα που κρατούσαν μήνες, κλπ) καναμε ειδικά ΤΕΣΤ (με παρακαλούθηση απο Αλλεργιολόγο) και τελικά βρήκαμε τι εφταιγε.
Το μονο που έχει απομείνει τώρα πια είναι μια συνηθισμένη Αλλεργια καθε Ανοιξη...agap πολύ χρήσιμες οι συμβουλές.. :)

Κορυφή

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Απρ 10, 2009 6:55 pm 
Χωρίς σύνδεση
Empress
Empress
themi

agap έγραψε:
ΜΠΡΑΒΟ ρε lamblia αυτό είναι ... το nasaleze.... τελικά και εσύ σαν το φαρμακοποιό μου...τα πιάνετε αμέσως με την περιγραφή :lol: :lol: :lol:
Αυτό είναι κορίτσια και όπως είπε και η ειδικός το χρησιμοποιείς απεριόριστα και μπορούν και οι εγκυούλες να το πάρουν...εμένα πάνως κάτι κάνει....
το γέλιο είναιότι είναι σε σκόνη, το εισπέεις και μυρίζει σαν πριονίδι (για πολύ λίγο) αλλά μετά σταματάει την μυτούλα και την φαγούρα ...
Αν θέλετε δοκιμάστε το :wink:

Θα πάω να το πάρω οπωσδήποτε! Ομολογώ δεν το ξέρω αυτό,agap δεν θέλει συνταγή γιατρού έτσι? Πόσο κοστίζει?

Κορυφή

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Απρ 10, 2009 9:22 pm 
Χωρίς σύνδεση
Lady
Lady
nefelangel

themi δε χρειάζεται συνταγή γιατρού και για σπρέι νομίζω πως είναι λίγο τσιμπημένη η τιμή του (15 ευρώ; ) δε θυμάμαι σίγουρα όμως, έχει πολύ καιρό που το είχα δοκιμάσει. Προσωπικά, μου μύριζε έντονα σκορδίλας!

Κορυφή

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Απρ 11, 2009 5:22 pm 
Χωρίς σύνδεση
Goddess
Goddess
agap

Η αλήθεια είναι ότι η τιμή του είναι λίγο τσιμπιμένη αλλά μου κρατάει πάνω από 1 μήνα (είναι σκόνη που υγροποιείτε και δημιουργεί μια λεπτή μεμβράνη στο εσωτερικό της μύτης)...εγώ το παίρνω γιατί 1ον κάτι κάνει και 2ον είναι φυτικό και όχι αντισταμινικό (αν θυμάμαι καλά).....μαι δοκιμή θα σας πείσει....όσο για την μυρωδιά ΔΕΝ είναι και τόσο ενοχλητική (καθόλου θα έλεγα)...εμένα μου μοιάζει με πριονίδι :lol: :lol: :lol:
Σίγουρα δεν θες συνταγή γιατρού ......

Κορυφή

Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 31 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση Πρ.  1, 2, 3  Επόμ.

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες

Μέλη σε σύνδεση

Εγγεγραμμένα μέλη: Bing [Bot], Google [Bot], Google Adsense [Bot], marymarymary, mayam, pinelopi1984, sophiaminnie, xaritini, Yahoo [Bot]

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  

Παρακαλούμε πολύ να μην διαφημίζετε υπηρεσίες και προϊόντα στα post του Forum.
Όποιο post εμπεριέχει διαφήμιση θα διαγράφεται αμέσως.
Εάν θέλετε να διαφημιστείτε στο teleiosgamos.gr παρακαλούμε επικοινωνήστε στο : sales@qwerty.gr ή τηλεφωνήστε στο 2106180171
Έδρα εταιρείας: Επταλόφου 1, Μαρούσι 151 24