myCalendar     myBudget     myGuestlist     myFriends     myGroups     myPhotos     myVideos     myBlog     downloads     Chat
Rss Facebook Google+ Twitter Youtube

Δ Ι Α Φ Η Μ Ι Σ Η

Μείνετε ενημερωμένοι
με Rss Feed. Τι είναι Rss;

Τώρα είναι Παρ Δεκ 19, 2014 4:00 pm
Δ Ι Α Φ Η Μ Ι Σ Η

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες

Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 31 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση 1, 2, 3  Επόμ.
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Αρραβωνες
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Δεκ 06, 2011 10:57 am 
Χωρίς σύνδεση
Princess
Princess
limnos

Μια κεφατη καλημερα κ απο 'μενα που πριν μερικες μερες δεχτηκα προταση γαμου απ'τον καλο μου ... (εδω κυλαει ενα δακρυ) :P heartsmiley
Σκεφτηκα λοιπον, μιας που πλησιαζουν Χριστουγεννα να κανουμε μια οικογενειακη συγκεντρωση=αρραβωνα!!!!! Αλλα πολυυυ οικογενειακα, χωρις θειους κ ξαδερφια δηλαδη....(κακια νυφη)
Τωρα αγαπητες μου θελω να βοηθησετε την ΑΣΧΕΤΗ συμφορουμιτισσα στο τι πρεπει να κανει για εκεινη τη μερα............
πρεπει τωρα να διαλεξουμε βερες???? Κ αν ναι πως ειναι η διαδικασια? Ποιος θα μας τις βαλει?? Μαλλον πρεπει να διαβασω αντιστοιχα ποστ.....

Νιωθω λιγο εξω απ'τα νερα μου.......... helpsos

Εικόνα

Εικόνα

Τελευταία επεξεργασία από limnos και Τρί Δεκ 20, 2011 5:37 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά

Κορυφή
  Προφίλ Αποστολή προσωπικού μηνύματος  

Θέμα δημοσίευσης: Re: Αρραβωνιάζομαι κ ΕΓΩ????
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Δεκ 06, 2011 11:11 am 
Χωρίς σύνδεση
Wedding Angels 2012
Wedding Angels 2012
thyme

Καλημέρα καλημέραααα!
Σε διαβάζω πολύ κεφάτη :)
ΕΓώ αρραβώνα δεν έκανα οπότε δεν μπορώ αν σε βοηθήσω. Το βασικό θέμα είναι αν εσύ όντως θέλεις να κάνεις αρραβώνα ή αν το κάνεις για τους άλλους...
Αν όντως λοιπόν θέλεις να αρραβωνιαστείς τότε να θυμάσαι πως δεν θα γίνει κάτι που εσύ και ο καλός σου να μην θέλετε!
Έχω ακούσει και εγώ πως συνηθίζεται να γίνεται ανταλλαγή δώρων (χρυσαφικά στην κοπέλα, ρολόι, μανικετόκουμπα κτλ στον άντρα) από τις οικογένειες. Αν εσείς όμως δεν νιώθετε άνετα με αυτό, δεν χρειάζεται να το κάνετε!

https://www.facebook.com/5tinimera

Κορυφή

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Δεκ 06, 2011 11:12 am 
Χωρίς σύνδεση
Wedding Angels 2012
Wedding Angels 2012
sylvia83

Με το καλό limnos οι αρραβώνες και μετά ο γάμος!

καλή ιδέα να το κάνετε τώρα στις γιορτές! και εγώ μαζί σου όσον αφορά τον κόσμο. θα το κανετε στο σπιτι ή κάπου εκτός;
αν και εμείς δεν εχουμε κάνει τίποτα επίσημο γιατί δεν θέλαμε, το σίγουρο είναι οτι πρέπει να πατε για βέρες...άμεσα ;)

είθισται να ανταλάσσονται δώρα. θα πρεπει και εσεις να κάνετε καποιο δώρο στον γαμπρό.

Όσον αφορά τα διαδικαστικά να μας πεις σίγουρα μια νυφούλα που τα έχει περάσει. Για τις βέρες έχω ακουσει να τις περναει ο κουμπάρος αλλα ο πατέρας της νυφης. ίσως δεν υπαρχει κάτι στανταρντ.

Θα χρειαστείτε έναν δισκο, κουφέτα και μια είκονα. Θα κόψετε και μια τουρτίτσα για το καλό ;)

Εικόνα

Εικόνα

Κορυφή

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Δεκ 06, 2011 11:26 am 
Χωρίς σύνδεση
Girl
Girl
Agapoulitsa

Με το καλό και πάνω απ'όλα να είστε αγαπημένοι.
Ξέρω ότι σίγουρα χρειάζονται τα εξής: Δίσκος, κουφέτα, ένα εικόνισμα, βέρες. Μια τούρτα σίγουρα για να γλυκαθήτε. Καλό φαί, κρασί και μουσική για να το γλεντίσετε....
Τις βέρες νομίζω τις παιρνάει ο κουμπάρος στο ζευγάρι (αν έχετε αποφασίσει ποιος θα'ναι) αλλιώς ίσως κάποιος απ'τους μπαμπάδες? Δεν είμαι σίγουρη γι'αυτό.
Η ανταλλαγή των χρυσαφικών ισχύει. Συνήθως κάνει δώρο η οικογένεια της νύφης στον γαμπρό και η οικογένεια του γαμπρού στη νύφη.
Αν είστε κι από επαρχία ίσως να έχετε και κάποιο δικό σας έθιμο.
Όλα ωραία και καλά είναι αρκεί να τα θέλετε εσείς.

Εμείς για παραδειγμα σκεφτήκαμε να κάνουμε έναν αρραβώνα έκπληξη ώστε να μην γίνει η ανταλλαγή των χρυσαφικών λόγω της οικονομικής κατάστασης.

Χαμογελάτε... Είναι μεταδοτικό και τζάμπα!!!

Κορυφή

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Δεκ 06, 2011 11:35 am 
Χωρίς σύνδεση
Girl
Girl
dimdrak

Καλώς ήρθες στη παρέα μας limnos. Πριν ενα μήνα ακριβώς κάναμε κι εμείς τον αρραβώνα μας, έτσι ακριβώς όπως τον φαντάζεσαι και το δικό σου...πολύ οιγενειακά χώρις ξαδέρφια και θείους.
Αρχικά πρέπει να διαλέξετε βέρες. Όσο για τα κοσμήματα όντως συνηθίζεται αλλα δεν είναι και κανόνας...εγώ ας πούμε που δεν είμαι φαν των κοσμημάτων....δεν ήθελα κάτι περισσότερο απο το μονόπετρο (που μου έκανε πρόταση ο καλός μου :D ) και ένα σταυρό...οπότε δε μου πήραν κάτι περισσότερο. Οι γονείς μου πήραν στον αντρούλη μου ένα καλό ρολόι. Αύτα όμως τα ρυθμίζεις αναλόγως με το τι σας αρέσει και σας εξυπηρετεί. Όσο για τα υπόλοιπα εκείνη την ημέρα θα σου φέρει μια ανθδέσμη στη συνέχεια οπώς σου είπαν και τα άλλα κορίτσια θα έχεις σε ένα δίσκο κουφέτα με μία εικόνα όπου θα σταυρώσει ο πατέρας σου τις βέρες και θα σας τις περάσει. Μέτα γίνεται η ανταλλαγή των κοσμημάτων και η κοπή της τούρτας. Αυτά σε γενικές γραμμές. Ελπίζω να σε βοήθησα...καλές προετοιμασίες σου εύχομαι και η ώρα η καλή!!! :D Ότι άλλο χρειαστείς μη διστάσεις να μας ρωτήσεις :)

Εικόνα

Κορυφή

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Δεκ 06, 2011 11:37 am 
Χωρίς σύνδεση
Empress
Empress
alkistis maria

καλημερα dimdrak απο που πηρατε το ρολοι στον καλο σου ?

Κορυφή

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Δεκ 06, 2011 3:47 pm 
Χωρίς σύνδεση
Princess
Princess
limnos

Κοριτσια ευχαριστω πολυυ για τις αμμεσες απαντησεις.... Τωρα που διαβασα για δισκους, κουφετα, τουρτες κτλ αναρωτιεμαι ΤΙ ακριβως κοιτουσα σε τοσους σε αρραβωνες που εχω παει???? Μονο τι φορουσε η νυφη??? Με βοηθατε παρα πολυ, να ειστε καλα!!!!!!

Εικόνα

Εικόνα

Κορυφή

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Δεκ 06, 2011 5:13 pm 
Χωρίς σύνδεση
Girl
Girl
dimdrak

alkistis maria έγραψε:
καλημερα dimdrak απο που πηρατε το ρολοι στον καλο σου ?

Από ένα μαγαζί στη Πανεπιστημίου κοντά στην ομόνοια είναι γνωστός του μπαμπά μου αύτος που έχει το μαγαζί και μας έκανε και έκπτωση...δυστυχώς δε μπορώ να στείλω pm για να σου πώ λεπτομέριες

Εικόνα

Κορυφή

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Δεκ 06, 2011 5:23 pm 
Χωρίς σύνδεση
Empress
Empress
alkistis maria

θα σου στειλω το μειλ μου με πμ και στειλε μου ενα μειλ γτ ψαχνουμε ρολοι για τον αρραβωνα μου

Κορυφή

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Δεκ 06, 2011 9:00 pm 
Χωρίς σύνδεση
Girl
Girl
dimdrak

alkistis maria έγραψε:
θα σου στειλω το μειλ μου με πμ και στειλε μου ενα μειλ γτ ψαχνουμε ρολοι για τον αρραβωνα μου

οκ περιμένω pm

Εικόνα

Κορυφή

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Δεκ 07, 2011 11:36 pm 
Χωρίς σύνδεση
Girl
Girl
felice

Θα σου πω την εμπειρία μου από τον αρραβώνα μου περίπου πριν από 1 χρόνο.

Καταρχήν όσον αφορά τα βασικά. Σίγουρα θα χρειαστεί να έχετε βέρες. Θα πρέπει να πάτε σε ένα κοσμηματοπωλείο με τον καλό σου για να διαλέξετε σχέδιο. Εμείς διαλέξαμε την κλασσική και διαχρονική. Εσύ θα δεις τι σου ταιριάζει σαν άτομο και φυσικά στο χέρι σου. Θα κάνεις πρόβα και στο δεξί σου χέρι, γιατί εκεί θα σου είναι μετά τον γάμο. Ο κοσμηματοπώλης θα σας πάρει και τα μέτρα με κάτι ειδικά δαχτυλίδια μέτρησης. Να ρωτήσετε πότε θα είναι έτοιμα, καθώς και ώρες λειτουργίας τους καταστήματος για να τα έχετε εγκαίρως.

Το μονόπετρο το έδωσα λίγες μέρες πριν τον αρραβώνα στον καλό μου για να μου το περάσει «επίσημα» την ημέρα του αρραβώνα.

Τώρα θα σου πω για τα δώρα. Συνήθως τα πεθερικά θα σου κάνουν κάποια κοσμήματα. Μπορεί να είναι ένα σετ. Αν τα πας καλά με την πεθερά σου, μπορεί να σου προτείνει να πάτε να διαλέξεις εσύ.

Εσείς θα πρέπει να πάρετε ένα σταυρό και ένα ρολόι για τον γαμπρό. Στον αρραβώνα του αδελφού μου πριν περίπου 10 χρόνια του είχαν κάνει και πουκάμισο. Στον δικό μου ο αδελφός μου έκανε ένα πουκάμισο και ένα πορτοφόλι δώρο στον αρραβωνιαστικό μου, αλλά και σε μένα ένα πολύ ωραίο κόσμημα για τον λαιμό.

Τα διαδικαστικά έχουν ως εξής. Θα φροντίσεις να έχεις ένα πολύ ωραίο μπολ με κουφέτα και ένα δίσκο με ποτήρια για λικέρ. Μόλις μπουν και τακτοποιηθούν τα πεθερικά σου, θα κεράσεις όλους κουφέτα για να είστε πάντα γλυκαμένοι και μέχρι να περάσετε στα υπόλοιπα μπορείς να τους σερβίρεις και ένα δροσερό λικέρ. Εγώ προτίμησα το λικέρ μαστίχας. Να δεις που θα σας χαλαρώσει όλους, αλλά μην το πεις απότομα γιατί θα έχεις την αγωνία σου και με ποτό θα ανάψεις περισσότερο!

Τα πεθερικά σου θα έρθουν και αυτά φορτωμένα. Ο αρραβωνιαστικός θα κρατάει μια ανθοδέσμη και τα πεθερικά σου θα έχουν τα δώρα, καθώς και ένα δίσκο που θα έχει κουφέτα και αν θέλετε και τις βέρες σας. Μπορούν να το διακοσμήσουν με λουλουδάκια και μονοκούφετα. Καλό θα είναι να το τυλίξουν με διαφανή ζελατίνη, όπως κάνουμε αμπαλάζ σε γλυκά, για να μην παίξετε το παιχνίδι του χαμένου κουφέτου!

Μόλις λοιπόν τακτοποιήσεις την ανθοδέσμη και το δίσκο και αφού προσφέρεις κουφέτα και λικέρ και η ατμόσφαιρα είναι πιο χαλαρή, ξεκινάτε με τον αρραβώνα. Το σωστό είναι την ευχή να σας την δώσει ένας παπάς. Αλλά να ξέρεις ότι στην γαμήλια ακολουθία προηγείται και η ακολουθία του αρραβώνα. Οπότε για να νιώσεις άνετα μπορεί να το κάνουν και οι πατεράδες σας. Στην περίπτωση μου ο μπαμπάς μου πέρασε την βέρα στον καλό μου δίνοντας τις ευχές του και κατά αντιστοιχία σε εμένα ο πεθερός μου. Μετά έγινε και η ανταλλαγή των δώρων. Πρώτα ο καλός σου θα σου δώσει το μονόπετρο και πάει λέγοντας.

Έπειτα περνάτε στο τραπέζι. Καλό θα είναι να το διακοσμήσεις και αυτό με κάτι απλό, αλλά κομψό και βολικό, μια και θα περνάνε πολλά πιάτα, ποτήρια κλπ. Φρόντισε να έχεις τα απαραίτητα, αν όχι στο τραπέζι τότε σε ένα βοηθητικό για να μην ψάχνεσαι. Μόλις βολευτούν όλοι ξεκινάτε σερβιρίσματα.

Μετά το φαγητό θα πρέπει να κόψετε και μία τούρτα. Εμείς την διαλέξαμε μαζί, αλλά την πλήρωσε και την έφερε ο γαμπρός. Εγώ είχα πάρει σαμπάνια που κεράσαμε όλους για το καλό.

Στο τέλος έδωσα και εγώ κάποια δώρα στα πεθερικά μου.

Τέλος κάποιες μικρές λεπτομέρειες. Εμείς κάναμε τον αρραβώνα οικογενειακό. Αν έχετε αδέλφια, να φέρουν φωτογραφικές για να αποθανατίσουν τις όμορφες στιγμές σας! Να βγάλετε και αναμνηστικές φωτογραφίες!

Φρόντισε για την μουσική. Ο αρραβωνιαστικός μου είχε φτιάξει ένα CD, αλλά εμείς δεν μπορούσαμε να κάνουμε πολλά γιατί είχαμε τον ανιψιό μου που ήταν τότε ενός έτους και θα έπρεπε να κοιμηθεί κλπ.

Ελπίζω, παρά την φλυαρία μου, να σε βοήθησα. Όλα καλά θα πάνε. Σου εύχομαι τα καλύτερα!

Κορυφή

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Δεκ 07, 2011 11:51 pm 
Χωρίς σύνδεση
Miss
Miss
elena4

felice με έχεις καλύψει τελείως!!! limnos αν διαβάσεις την περιγραφή της felice δεν χρειάζεται να ανχοθείς για τίποτα και δεν πρόκειτε να ξεχάσεις τίποτα!!! Μερικές παρατηρήσεις μόνο να κάνω.. Το λικέρ (συνήθως) είναι σε κόκκινο χρώμα πχ κεράσι, φράουλα, ρόδι (δεν ξέρω γιατί, έτσι μου είπαν και εμένα χαχαχα) και τα κουφέτα μπορείς να τα βάλεις μέσα σε ρακέτες (ετσι λέγονται) με ένα λουλουδάκι απο εξω σαν αυτά που έχουν καποιες μπομπονιερες. Γίνονται πολύ όμορφα και δεν χρειάζεται να τα κραταν χυμα στο χέρι τα κουφέτα. Εγώ έτσι τα είχα κάνει.

Κορυφή

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Δεκ 08, 2011 10:09 am 
Χωρίς σύνδεση
Princess
Princess
limnos

Καλημερεεες...... icon_e_biggrin
felice προσκυνω, με καλυψες απολυτα!!!!! Με βοηθησαν πολυ πολυ οσα ειπες!!! Κοριτσια ευχαριστωωωωω

Εικόνα

Εικόνα

Κορυφή

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Δεκ 08, 2011 10:44 am 
Χωρίς σύνδεση
Girl
Girl
felice

Κάτι που πρέπει να συμπληρώσω και είναι επίσης σημαντικό είναι να έχεις και μία εικόνα της Παναγίας κοντά σου για ευλογία, είτε έχετε παπά είτε όχι.

Το απόγευμα θα προσπαθήσω να σου στείλω και κάποιες άλλες λεπτομέρειες που θα σε βοηθήσουν να οργανωθείς καλύτερα!

Κορυφή

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Δεκ 09, 2011 2:31 pm 
Χωρίς σύνδεση
Queen
Queen
SOFJIM

Γειά σε όλες σας!!
Εμείς κάναμε αρραβώνα τον Αύγουστο που μας πέρασε.Θέλαμε κι οι δυο να το μοιραστούμε και με φίλους οπότε το κάναμε ανοιχτό,είμασταν γύρω στα 60 άτομα.Για το λόγο αυτό για να μην έχουμε άγχος με μαγειρέματα κλπ είχαμε κλείσει ένα κετερινκγ.
Τα διαδικαστικά είναι όπως ανέφεραν τα κορίτσια παραπάνω.Χρειάζεται ένας δίσκος με κουφετάκια που μπορείς να στολίσεις με λουλουδάκια κορδελίτσες κι εκεί μέσα μπαίνει το κουτάκι με τις βέρες σας.Δίπλα υπάρχει ένα εικόνισμα όπου ο πατέρας της νύφης-ξέρω εγώ- σταυρώνει τις βέρες σας 3 φορές και σας τις περνάει.
Μετά οι γονείς του γαμπρού περνάνε ένα κόσμημα στη νύφη και η οικογένεια της νύφης στο γαμπρό.Εγώ πήγα μαζί με την αδερφή του Δημ.και διάλεξα μόνη μου το κόσμημα(σετ) αλλά ότι πιο λεπτό κυκλοφορούσε!Η πεθερά μου μου έδειξε τι ήθελε να μου πάρει..Ήταν λίγο Άρτα κ Γιάννενα!Ο Δημ.γέμισε ρολόγια.Εμάς μας πέρασαν δώρα και κάποιοι συγγενείς.Τουρτίτσα δεν κάναμε δε θέλαμε,είχαμε όμως άλλα γλυκάκια για να κεραστούμε.Εγώ είχα φτιάξει και μπουμπουνιερίτσες με δυο κουφετάκια και μοίρασα αλλά όπως είπαμε είμασταν πολλοί εμείς οπότε...Μετά φάγαμε και χορέψαμε!!Έτσι έγινε ο δικός μας αρραβώνας!Εσύ το δικό σου θα τον κάνεις όπως σε εκφράζει!!

Πρόσεξε λίγο με τις βέρες.Μην αργήσετε πολύ το ψάξιμο γιατι ίσως χρειαστούν μερούλες να ετοιμαστούν.Εμάς ήθελαν 25 μέρες για παράδειγμα.Αυτά!Αν θυμηθώ κάτι άλλο θα επανέλθω!!

Κορυφή

Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 31 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση 1, 2, 3  Επόμ.

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες

Μέλη σε σύνδεση

Εγγεγραμμένα μέλη: annalove, artemisxen, Bing [Bot], daskala, dwrap, Google [Bot], Google Adsense [Bot], hello kitty, Jo sephine, kalokairaki, maraki_89, MarLam, popizaf, Robin, stella_85, xaritini, Yahoo [Bot]

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  

Παρακαλούμε πολύ να μην διαφημίζετε υπηρεσίες και προϊόντα στα post του Forum.
Όποιο post εμπεριέχει διαφήμιση θα διαγράφεται αμέσως.
Εάν θέλετε να διαφημιστείτε στο teleiosgamos.gr παρακαλούμε επικοινωνήστε στο : sales@qwerty.gr ή τηλεφωνήστε στο 2106180171
Έδρα εταιρείας: Επταλόφου 1, Μαρούσι 151 24