myCalendar     myBudget     myGuestlist     myFriends     myGroups     myPhotos     myVideos     myBlog     downloads     Chat
Rss Facebook Google+ Twitter Youtube

Δ Ι Α Φ Η Μ Ι Σ Η

Μείνετε ενημερωμένοι
με Rss Feed. Τι είναι Rss;

Τώρα είναι Τρί Ιούλ 29, 2014 11:13 pm
Δ Ι Α Φ Η Μ Ι Σ Η

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες

Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 78 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση Πρ.  1, 2, 3, 4, 5, 6  Επόμ.
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Re: φυσικός αποθηλασμός
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Φεβ 19, 2013 6:24 pm 
Χωρίς σύνδεση
Fairy
Fairy
Stefanie

Ευάκι αν τον στείλεις στη γιαγιά μερικές μέρες; Δε θα ξεχαστεί;

Κορυφή
  Προφίλ Αποστολή προσωπικού μηνύματος  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Φεβ 19, 2013 6:34 pm 
Χωρίς σύνδεση
Miss
Miss
melitaki

Αχ βρε Εύα ! Κουράγιο... Πάντως ο δικός μου απ οταν αποθηλασαμε ξεκίνησε να κοιμάται καλύτερα ! Αν δίνεις στήθος κ στο καπάκι κ μπουκάλι μήπως γίνει η αρχή ή δύσκολο ;;;
Δεν ξέρει καμία να με βοηθήσει τελικά για τον φυσικό αποθηλασμο ;;;

Κορυφή

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Φεβ 23, 2013 5:01 pm 
Χωρίς σύνδεση
Empress
Empress
hello kitty

μελιτάκι όταν λες να σε βοηθήσουμε, εννοείς με το παιδί ή με τον εαυτό σου???Γιατί το παιδί απ' ότι κατάλαβα τον έχει κόψει τον θηλασμό.
Ο δικός μου αποθήλασε πολύ σταδιακά, τις τελευταίες μέρες έπινε ελάχιστα, το στήθος έβγαζε κάτι λίγο αλλά δεν το ένιωθα βαρύ και πίστευα ότι ήμουνα οκ. Τελικά πήγα στη γιατρό με ψιλάφησε και μου είπε να πάρω χάπι γιατί κάτι λίγο έείε μείνει. Και όσο καιρό έκανα τη θεραπεία δεν έπρεπε καθόλου να πιέζω στο στήθος, να μην κάνω την παραμικρή κίνηση, γιατί θα έδινα έξτρα ερέθισμα παραγωγής. Πιστεύω ότι μόνο ένας γιατρός θα σου πει εάν το στήθος είναι οκ μετά τον αποθηλασμό. Αντίστοιχα έχω γνωστές, που χωρίς χάπι πήγανε μετά σε γιατρό και τους είπανε ότι ήτανε οκ....είναι και θέμα του κάθε οργανισμού κάποια πράγματα. Τωρα που το σκέφτομαι, ίσως κι εγώ εάν έβαζα προς το τέλος μία φορά στις τρεις μέρες θήλαστρο και άδειαζα για λίγο καιρό ακόμη σταδιακά το στήθος, ίσως να απέφευγα το χάπι. Αλλά ποτέ δεν ξέρεις πάλι....γιατί είχα αρκετούς μήνες που με το θήλαστρο δεν έβγαζα σταγόνα...γιατί το στήθος είχε συνηθίσει μόνο το δυνατό ρούφηγμα του παιδιού.
Καταλήγω να προσπαθήσεις να βγάζεις σταδιακά...μία φορά τη μέρα για μία αεβδομάδα, μετά κάθε δύο μέρες...μετά κάθε τρεις...και μετά πήγαινε σε κάποιον ειδικό, γιατρό ή μαία να σου πει. Φυσικά ανά πάσα στιγμή εάν νιώσεις κάπως δυσάρεστα ή βαρύ/πρησμένο το στήθος και δνενμπορείς να το αποσυμφορίσεις, πηγαίνεις άμεσα σε γιατρό.

Εικόνα

Κορυφή

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Φεβ 25, 2013 2:32 pm 
Χωρίς σύνδεση
Empress
Empress
evag80

hello kitty έγραψε:
Εύα, τό έχω ξαναγράψει, δεν θυμάμαι εάν ήτανε σε αυτό το τόπικ ή σε άλλο. Υπάρχει τμήμα στο Πάιδων που βοηθά γονείς και μωρά σε τέτοια θέματα. Είναι υποστηρικτικοί-συμβουλευτικοί σε θέματα αποθηλασμού και ύπνου. Δεν ξέρω περισσότερες λεπτομέρειες, μήπως όμως αξίζει τον κόπο να το ψάξεις?

αχ μωρε κιττυ μου, ξεχασα να σου απαντησω! ναι, θα το ψαξω το θεμα με το Παιδων, το λεγαμε και με τον αντρα μου...

Stefanie έγραψε:
Ευάκι αν τον στείλεις στη γιαγιά μερικές μέρες; Δε θα ξεχαστεί;

στεφανακι, ειναι μια λυση, αλλα γενικα θελω να το παλεψω μονη μου πρωτα και μετα...

εχθες κοιμηθηκαμε ολοι μαζι... τουλαχιστον ετσι μπορει να νιαουρισει 2-3 φορες, αλλα με λιγο χαδακι και λιγο 'σσσσ', ξανακοιμαται. ετσι τα καταφεραμε και δεν θηλασαμε καθολου το βραδυ και κοιμηθηκε κατα τις 22,30 (αργα βεβαια) αλλα ξυπνησε οριστικα στις 08,00 το πρωι. κατι ειναι κι αυτο... ειπα για λιγες μερες να το παω ετσι, μπας και στρωσει λιγο και μετα σιγα σιγα μεταβαση και παλι στο κρεβατι του και μετα επιχειρηση κοψιμο του θηλασμου για να κοιμηθει... wish me luck!

Εικόνα

Εικόνα

Κορυφή

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Απρ 09, 2013 12:09 pm 
Χωρίς σύνδεση
Empress
Empress
evag80

λοιπον, news feed! μπορω να πω πλεον οτι εχουμε αποθηλασει (εβγαλα και το τικερακι μπας και το χωνεψω!)
τελευταιος μας θηλασμος δυο μερες πριν κλεισει τους 16 μηνες... παει... παπαλα! the end of an era!!!
απο την μια λεω οτι αυτο ηθελα, απο την αλλη με πιανει και κατι ωρες ωρες... σαν να μου λειπει...

παντως θελω να πιστευω οτι το περασαμε σχετικα ανωδυνα και σταδιακα... βεβαια αυτο τον καιρο κοιμομαστε μαζι τα βραδια, ειναι και αρρωστουλης και τον ξυπναει ο βηχας του, αλλα μεσα στις επομενες μερες θα (ξανα)κανουμε την μεταβαση στην κουνια του...
ο μπομπιρακος μου μεγαλωσε, ετσι νιωθω! εν τω μεταξυ αυτες τις μερες εκδηλωνει την αγαπη του σε μενα με τρομερες αγκαλιες! με πιανει και με σφιγγει! λιωνω η μανα! λες να αντικαθιστα ετσι τους χαμενους μας θηλασμους????

ενιγουει, ευχομαι σε ολες οσες αποφασισατε να αποθηλασετε, καλη επιτυχια!!!

Εικόνα

Εικόνα

Κορυφή

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Απρ 09, 2013 12:26 pm 
Χωρίς σύνδεση
Empress
Empress
hello kitty

Μπράβο Εύα!Το μπράβο πάει και στη μεγάλη διάρκεια του θηλασμού που καταφέρατε, αλλά και στην ομαλή μετάβαση του αποθηλασμού. Μπράβο πρέπει να λέμε και για τα δύο!
Όντως οι αγκαλιές επιβάλλονται σε αυτή τη φάση. Εμένα ο μικρούλης μου σήμερα, μου μάζεψε πασχαλιές μαζί με τη γιαγιά. Τις κράταγε σφιχτά στο χέρι του σαν γροθιά και έλεγε "ΜΑΜΑ". Μετά τις βάλανε στο βάζο, να τις δω όταν γυρίσω!!!!!!
Λιώνω κι εγώ ΕΥΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ...στο πάτωμα πέφτω!

Εικόνα

Κορυφή

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Απρ 09, 2013 12:56 pm 
Χωρίς σύνδεση
Empress
Empress
evag80

Ελα ρε συυυυυυυ!!! τι γλυκος!!! ναι ναι επιβαλλονται οι αγκαλιες, δεν το συζητω!!! και εχουμε να δουμε ακομα....

Εικόνα

Εικόνα

Κορυφή

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Απρ 09, 2013 12:58 pm 
Χωρίς σύνδεση
Empress
Empress
dimpap_4

Πρακτικές συμβουλές καλοδεχούμενες :lol: Είχες τουλάχιστον την εναλλακτική να σου πίνει άλλο γάλα; Γιατί εγώ δεν έχω ούτε αυτή :lol:

Κορυφή

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Απρ 09, 2013 1:04 pm 
Χωρίς σύνδεση
Empress
Empress
evag80

δημητρουλα μου, εμεις με το που χρονισε ο δικος μου αρχισα να του δινω σιγα σιγα γαλατακι (στην αρχη φρεσκο-ενηλικων δηλαδη, μετα επηρρεαστηκαμε απο παιδιατρους και του δινουμε σκονη, αλλα σιγα σιγα θα το γυρισω παλι σε φρεσκο). τα δεχτηκε ολα ευκολα μπορω να πω... οποτε σιγα σιγα κοψαμε πρωτα το πρωινο, μετα κοψαμε τα ημερησια (που δεν ηταν φυσικα για φαγητο, αλλα καθαρα ψυχολογικο!). δυσκολευτηκα στα μεσημεριανα οταν τυχαινε να ειμαι σπιτι, γιατι δεν κοιμοταν αλλιως! εκει ειχαμε κλαμματα για να ειμαι ειλικρινης αλλα τελικα το ξεπερασε κι αυτο... ε και τον τελευταιο καιρο ειχαμε μεινει με τα βραδυνα για υπνο και τα νυχτερινα στα ξυπνηματα του... σιγα σιγα προσπαθησα τα νυχτερινα να του τα κοψω, ειχαμε και κατι πισογυρισματα εννοειται γιατι δεν ηταν και παντα πολυ δεκτικος, αλλα με υπομονη τα κοψαμε κι αυτα. ε και μας ειχε μεινει ο θηλασμος για τον υπνο του (αφου φυσικα ειχε πιει το γαλα του απο το μπιμπερο) το οποιο κοπηκε κι αυτο... εβλεπα οτι αρχισε να γλαρωνει με το γαλα και μερικες φορες απλα αρκουσε να γειρει πανω μου και με λιγο νανουρισμα κοιμοταν χωρις στηθος! ε βρηκα κι εγω την ευκαιρια και τον δοκιμασα και οντως κοπηκε κι αυτος ο θηλασμος!
οφειλω να πω πως υπηρχαν και φορες που σπαραξε η καρδια μου γιατι εκλαιγε... και καπου εκει ειχαμε πισωγυρισματα, αλλα ευτυχως δεν κρατησαν παρα πολυ! τα περιμενα χειροτερα να ειμαι ειλικρινης! μακαρι να μην ειχε κλαψει ουτε μια μερα... ελπιζω να μην μου το κρατησει!!! χαχα

Εικόνα

Εικόνα

Κορυφή

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Απρ 09, 2013 1:52 pm 
Χωρίς σύνδεση
Fairy
Fairy
Stefanie

Συγχαρητήρια Εύα!!! Μπράβο που αποθηλάσατε τόσο ομαλά! Τα κλάματα και τα πισωγυρίσματα είναι νομίζω παραπάνω από φυσιολογικά, αλλά και πάλι μια χαρά τα καταφέρατε. Κι εγώ είμαι σε φάση που προσπαθώ να της δώσω άλλο γάλα, για αρχή μέσα στη μέρα μήπως και βρούμε κάτι που να της αρέσει, γιατί θηλάζει συχνότατα και με πάθος. Αν είμαστε σπίτι μπορεί να ζητάει γάλα και 4-5 φορές τη μέρα! Δυστυχώς ούτε δουλεύω ούτε έχω καμιά γιαγιά κοντά για να την αναλάβουν κάποιες ώρες. Έτσι όσο είμαστε οι δυο μας με βρίσκει διαθέσιμη και φυσικά δεν παίρνει μπιμπερό με γάλα από τα χέρια μου. Γι' αυτό τώρα που άνοιξε ο καιρός τη βγάζουμε έξω, βόλτες και παιδική χαρά για να ξεχνιέται. Θα δούμε πώς θα πάει...
Δημητρούλα μακάρι να φτάσω κι εγώ να θηλάζει μόνο βράδυ!

Κορυφή

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Απρ 09, 2013 1:57 pm 
Χωρίς σύνδεση
Empress
Empress
evag80

ειναι δυσκολο να μην εχεις και καποιον να στην κραταει! εγω οφειλω να ομολογησω πως αν δεν δουλευα και δεν ελειπα καποιες ωρες απο το σπιτι, θα θηλαζαμε ΣΙΓΟΥΡΑ ακομα! επαιξε μεγαλο ρολο που εμαθε να μενει με την μητερα μου, γιατι εκεινη τον καταφερε και κοιμοταν τα μεσημερια χωρις στηθος... ακομα και μερικα βραδια που ετυχε να της τον αφησουμε... επειτα, εμενα αναγκαστικα εμαθε στο μπιμπερο απο 4 μηνων που του αφηνα και επινε οταν ημουν στην δουλεια... δεν ξερω αν ηταν διαφορετικα τα πραγματα τι εξελιξη θα ειχαμε... παντως κι εμενα οταν ειμασταν μαζι τα απογευματα ζητουσε στανταρ να θηλασει. μεχρι τον χρονο περιπου τον αφηνα ελευθερα, αφου χρονισαμε σιγα σιγα προσπαθησα να του αποσπασω την προσοχη κι ετσι μειωσαμε σιγα σιγα... οντως, τωρα που φτιαχνει ο καιρος θα σας βοηθησουν οι βολτες!

Εικόνα

Εικόνα

Κορυφή

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Απρ 27, 2013 11:35 am 
Χωρίς σύνδεση
Girl
Girl
stalitsa26

Κορίτσια καλησπέρα! Είμαι νεο μελος στο φόρουμ. Έκανα εγγραφή για να παρω συμβουλες για το γάμο μου και τη βάφτιση του μικρού μου που θα γίνει σε λίγο καιρό και μετά από μια περιήγηση στο site έπεσα πάνω σε αυτό το καυτό θέμα!
Θα ήθελα λοιπόν να σας πω κι εγώ τον πόνο μου και κάθε συμβουλή καλοδεχούμενη!

Ο μπομπιρακος μου είναι σήμερα 11 μηνών και όπως υποψιαζεστε θηλαζουμε ακόμη! Και να φανταστείτε ότι όταν γεννήθηκε αρνιόταν πεισματικά να θηλάσει... Δεν επιανε με τιποτα!! Μετά από πολύ μεγάλη προσπάθεια (το παλεψα σχεδόν ένα μηνα!)κατάφερα να τον βάλω στο στήθος. Ωστόσο του εδινα και συμπλήρωμα καθώς είχαμε χάσει πολύτιμο χρόνο για την εδραίωση του θηλασμού. (Οταν βρω χρονο θα γραψω την περιπετειωδη ιστορια θηλασμου μου στο σχετικο τοπικ). Μέρα με τη μέρα όμως θηλάζε όλο και περισσότερο με αποτέλεσμα το συμπλήρωμα να μειώνεται συνεχώς. Μέχρι να μπούμε στις στερεες τροφές αρχές του 6ου μένα του έδινα ένα μπιμπερό την ημέρα κυρίως από ανασφάλεια από κει μετά τέλος. Έδω και 6 μήνες λοιπόν πίνουμε μόνο από το γάλα της μαμάς...

Το θέμα του αποθηλασμου με αγχωνει τρομερα. Η αλήθεια είναι ότι το στήθος δεν λειτουργεί μόνο για φαγητό αλλά σαν όπλο για να ηρεμεί καθότι πολύ δύσκολο και ζωηρό παιδί και δυστυχώς ο μοναδικός τρόπος για να κοιμηθεί! Τόσους μήνες δεν έχουμε καταφέρει ποτέ να τον κοιμισουμε με άλλο τρόπο, ακόμα και όταν έπινε μπιμπερό δεν τον κοιμιζε.

Δεν σας κρύβω ότι έχω εξαντληθεί πια, η αϋπνία με έχει τσακίσει καθώς από όταν γεννήθηκε ξυπνάει συνέχεια τα βραδιά αρκετές φορές και φυσικά μόνο με στήθος ξανακοιμαται. Αφήστε που μες στη μέρα είναι τόσο προσκολλημένος πάνω μου που πολλές φορές ούτε με τον πατέρα του δεν κάθεται.

Ωστόσο παρά την εξάντληση μου δεν είναι αυτός ο λόγος που σκέφτομαι να αποθηλασω. Το ΜΕΓΆΛΟ πρόβλημα μου βρε κορίτσια είναι ότι το παιδί μου αρνείται να φάει στέρεες τροφές. Ποτέ δεν ήταν του φαγητού αν έτρωγε 100 γραμμάρια σε κάθε γεύμα έκανα πάρτυ. Επίσης φτάσαμε 8 μηνών για να τον καταφέρω να φάει κ τρίτο γεύμα. Ισως η ΓΟΠ που τον ταλαιπώρησε αρκετά ισως η οδοντοφυια έχει παρει το κουτάλι με στραβό μάτι, δεν ξέρω τι άλλο να υποθέσω. Όμως τον τελευταίο καιρό η κατάσταση έχει χειροτερέψει πολύ έχει πάνω από3 βδομάδες που δεν τρώει με τίποτα, το στόμα ερμητικά σφραγισμένο. Το μονο που θελει ειναι να θηλαζει. Προσπαθώ με μεγάλο κόπο μια ολόκληρη ώρα για να φάει 80 με 100 γραμμάρια σχεδόν με κλάμα. Η στενοχώρια μου κάθε μέρα δεν περιγράφεται. Δεν ξέρω τι να κάνω.

Οι σκέψεις που κάνω είναι οι εξής:
1) μήπως αρνείται το φαγητό επειδή προτιμά να θηλάζει;
2) μήπως αν σταματήσω το θηλασμό θα αρχίσει να τρώει; Από την άλλη φοβάμαι αν δεν δεχτεί το ξένο γάλα μετά θα έχω αντίθετα αποτελέσματα. Τουλάχιστον τώρα ξέρω ότι ακόμη κ αν δεν φάει θα θηλάσει οπότε δεν θα μείνει εντελώς νηστικός. Δεν ξέρω αν κάνω καλά αλλά τον λυπάμαι κ τον θηλάζω αν δεν φάει καλά.
3) ανησυχώ για την ανάπτυξη του. Σκέφτομαι όπως κ να χει με το ξένο γάλα κάποιο γραμμάριο παραπάνω θα πάρει. Αυτό το μήνα δεν τον έχω ζυγίσει, τον προηγούμενο είχε πάρει 300 γραμμάρια. Ωστόσο από την 90 καμπύλη έχουμε πέσει στην 75 κ φοβάμαι έτσι όπως πάει θα πέσουμε στη 50.

Μανούλες πείτε μου τη γνώμη σας! Εσείς που θηλάζετε η έχετε θηλάσει για μεγάλο χρονικό διάστημα έχετε αντιμετωπίσει κάτι ανάλογο; Τα παιδάκια σας έτρωγαν;
Κάθε συμβουλή καλοδεχούμενη!
Συγγνώμη για το τεράστιο ποστ. Ελπίζω να μη σας κούρασα....

ΕικόναMake a pregnancy ticker

Κορυφή

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Απρ 27, 2013 9:48 pm 
Χωρίς σύνδεση
Fairy
Fairy
Stefanie

Σταλίτσα καλωσήρθες στο φόρουμ!
Και η μικρή μου είναι έντεκα μηνών και αντιμετώπισα τα ίδια λίγο πολύ που περιγράφεις. Θα σου πω πώς το χειρίστηκα εγώ. Καταρχάς προσπάθησα να ακολουθήσω τα ωράρια του ίδιου του παιδιού και όχι το σύνηθες πρόγραμμα που ακούω να εφαρμόζουν άλλοι. Δηλ. αν το παιδί νυστάζει λογικό είναι να προτιμά να πιει γάλα παρά να παιδεύεται με τις στερεές. Οπότε προσπαθώ να την ταΐζω στην καλύτερή της ώρα, όταν είναι ξεκούραστη και χαρούμενη.
Την ώρα του φαγητού της τραγουδάω, της κάνω διάφορες χαζομαρούλες ώστε να την απασχολώ για να ξεχνιέται και να ανοίγει το στόμα. Εμείς είχαμε και άλλο θέμα, κάθε φορά που ερχόταν το κουτάλι προς το μέρος της η μικρή το χτυπούσε με αποτέλεσμα να εκσφενδονίζονται φαγητά προς κάθε κατεύθυνση. Αυτό δεν το έκανε πάντα επειδή δεν ήθελε να φάει ή δεν της άρεσε το φαγητό, τις περισσότερες φορές το έκανε σαν παιχνίδι. Αυτό το αντιμετώπισα δίνοντάς της να περιεργάζεται διάφορα αντικείμενα ώστε τα χεράκια της να είναι απασχολημένα. Δοκίμασα και της έβαζα το καρεκλάκι σε άσχετα σημεία του σπιτιού, στο σαλόνι, στο γραφείο, μπροστά στο πλυντήριο που δούλευε, για να χαζεύει και να ξεχνιέται. Σε έσχατη περίπτωση έχει τύχει να την ταΐσω στην παιδική χαρά ή μπροστά στον υπολογιστή που της είχα βάλει να χαζεύει τραγουδάκια στο youtube.
Όλα αυτά βοήθησαν στο να μην περνάει γεύμα που δεν τρώει έστω και λίγο. Το πιάτο εννοείται δεν το καθάριζε αλλά τουλάχιστον έτρωγε το μισό. Τελικά δοκίμασα να της περιορίσω τους θηλασμούς μέσα στη μέρα, τη θηλάζω πρωί βράδυ και μια φορά κατά τις 12 το μεσημέρι που την κοιμίζω. Δεν ήταν εύκολο, αλλά με πολλά παιχνίδια, βόλτες, αντιπερισπασμούς κλπ. άρχισε να το συνηθίζει. Προσπαθώ να προλάβω κάθε ανάγκη που θα της κάλυπτε ο θηλασμός, της προσφέρω συνέχεια νερό και αν βλέπω ότι τρίβεται για να θηλάσει της δίνω να φάει φαγητό. Αν κοντεύει η ώρα του επόμενου γεύματος την ταΐζω κανονικά, διαφορετικά της δίνω λίγο ψωμάκι ή κανένα μπισκοτάκι. Αν βλέπω ότι θέλει αγκαλιές, τότε τη βάζω στο σλινγκ και κάνουμε βόλτες μέσα στο σπίτι. (Το να την κρατάω απλώς αγκαλιά αν θέλει να θηλάσει είναι δύσκολο, γιατί παλεύει στην αγκαλιά μου να φτάσει το στήθος). Νομίζω πως από τότε που περιορίσαμε τους θηλασμούς τρώει ακόμα καλύτερα. Όταν συνηθίσει για τα καλά το νέο πρόγραμμα θα ξεκινήσω προσπάθεις να της κόψω το πρωινό γάλα, νομίζω θα είναι πιο εύκολο από το μεσημεριανό.
Ελπίζω αυτές οι ιδέες να σε βοηθήσουν. Αν δοκιμάσεις κάτι άλλο και έχει αποτέλεσμα πες το και σε μένα μήπως βοηθήσει. Προσπάθησε να μην τον πιέζεις πολύ στο φαγητό, αλλά να τον κάνεις να ξεχνιέται με παιχνίδια. Το κυριότερο είναι η δική σου θετική διάθεση, είναι πολύ δύσκολο αλλά απαραίτητο να είσαι ήρεμη και χαρούμενη γιατί του μεταδίδεις τον εκνευρισμό σου. Και τα 100 ml καλά είναι, μη στεναχωριέσαι, σιγά σιγά θα τρώει περισσότερο.

Αν τον κρατάει άλλος και εσύ λείπεις τρώει; Δηλ. αν δεν έχει την εναλλακτική του θηλασμού;

Κορυφή

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Απρ 28, 2013 9:12 am 
Χωρίς σύνδεση
Miss
Miss
littlebox

καλησπερα κοριτσια μια απο τα ιδια και εγω.. ακομα θηλαζει η μικρη και οπως καταλαβαινεται εχουμε πολυ ξυπνημα το βραδυ..λιγο τα δοντια λιγο οτι ξεκινησα δουλεια κ ισως της λειπω ,τι να πω ...το θεμα ειναι οτι δεν μπορει να αποκοιμηθει ξανα με κανεναν αλλο τροπο περα απο το στηθος..κ εχουμε καταληξει να κοιμομαστε αγκαλια πια γιατι κ εμενα ειναι δυσκολο καθε δυο ωρες ορθια κ πρωι δουλεια..επισης ολη την μερα δεν θηλαζει λιγο το μεσημερι που επιστρεφω κ αυτο οχι αν χορτασει απλα να νανουριστει αφου πλεον νιωθω κ το στηθος μου πολυ μαλακο,δεν ειμαι βεβαιη οτι εχει αρκετη ποσοτητα πια..παντως εμενα εχει εδω κ ενα μηνα που τρωει απο τα 200 κρεμα τα 150...κ οταν ειχαμε παει στην γιατρο μας ειπε οτι χρειαζοταν 300 γρ παραπανω στα κιλα,δεν υπαρχει τροπος ομως να φαει παραπανς αν την πιεσω μετα τα βγαζει...οσο για το γαλα πριν κοιμηθει κ εγω της ξεκινησα μπουκαλι πριν κοιμηθει κ στις αρχες επινε 100 τωρα σιγα σιγα εχει φτασει τα 200..αλλα το ξυπνημα ξυπνημα..

Εικόνα

Εικόνα[url=http://

Κορυφή

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Απρ 28, 2013 12:10 pm 
Χωρίς σύνδεση
Girl
Girl
stalitsa26

Από την άλλη όταν του δινω κομματάκια με το χέρι εννοείται όχι με το κουτάλι είναι άλλο παιδί. Ανοίγει το στόμα του με ευχαρίστηση και κάνει και αμ αμ!! Τι να πω ίσως βαρέθηκε τα αλεσμενα. Τα λαχανικά του τα δινω έτσι κ τα τρώει μια χαρά όμως με το κρέας δυσκολεύεται στο μάσημα. Τώρα έχουμε 6 δοντάκια. Φοβάμαι ότι είναι νωρίς να κόψουμε τα αλεσμενα.Πως θα τρώει επαρκή ποσότητα κρέας κ φρούτα; έχω δοκιμάσει να του κάνω κιμά αλλά πως να το ταΐσεις χωρίς κουτάλι που το βλέπει και τρέχει. Και με τα ζυμαρικά το ίδιο, σίγουρα τα προτιμά μη αλεσμενα αλλά πως να τα ταΐσω. Δεν ξέρω έχετε καμία ιδέα;;

ΕικόναMake a pregnancy ticker

Κορυφή

Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 78 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση Πρ.  1, 2, 3, 4, 5, 6  Επόμ.

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες

Μέλη σε σύνδεση

Εγγεγραμμένα μέλη: Bing [Bot], eleni87, ellend_gr, evp_s, Google [Bot], Google Adsense [Bot], Guava, mpandouri

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  

Παρακαλούμε πολύ να μην διαφημίζετε υπηρεσίες και προϊόντα στα post του Forum.
Όποιο post εμπεριέχει διαφήμιση θα διαγράφεται αμέσως.
Εάν θέλετε να διαφημιστείτε στο teleiosgamos.gr παρακαλούμε επικοινωνήστε στο : sales@qwerty.gr ή τηλεφωνήστε στο 2106180171
Έδρα εταιρείας: Επταλόφου 1, Μαρούσι 151 24