myCalendar     myBudget     myGuestlist     myFriends     myGroups     myPhotos     myVideos     myBlog     downloads     Chat
Rss Facebook Google+ Twitter Youtube

Δ Ι Α Φ Η Μ Ι Σ Η

Μείνετε ενημερωμένοι
με Rss Feed. Τι είναι Rss;

Τώρα είναι Κυρ Οκτ 26, 2014 7:31 am
Δ Ι Α Φ Η Μ Ι Σ Η

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες

Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 16 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση 1, 2  Επόμ.
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Θυροειδης και εγκυμοσυνη
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Αύγ 26, 2012 3:15 pm 
Χωρίς σύνδεση
Empress
Empress
Love@distance

Περσι ανακαλυψα (απο αιματολογικη εξεταση που μου εγραψε προληπτικα ο παθολογος μου, χωρις να εχει δει συμπτωματα - ή ισως επειδη πηρα καποια κιλα) οτι εχω θυροειδη Χασιμοτο, κατι που απ΄οτι καταλαβα ειναι πολυ διαδεδομενο.. Δεν εχω όζους και δεν χρειαζομαι ακομα χαπι, απλα προληπτικο έλεγχο κάθε 6 μηνες.. Οποτε είχα ησυχασει..
Φετος ομως πηγα σε διαφορετικο ενδοκρινολογο, ο οποίος μου είπε ότι, ακομα και αν ο θυροειδης μου ειναι σε αρκετα καλη κατασταση για εμενα, ίσως δεν επαρκει και για ενδεχομενο μωρακι, και ίσως χρειαστει να παιρνω χαπι απο τη στιγμη που θα αρχισουμε τις προσπαθειες για εγκυμοσυνη..
Ειχε καμια κοπελα παρόμοια εμπειρία?
Δεν βιαζομαι καθολου να αρχισω τα χαπια (γιατι απο τοτε που θα το πρωτοπαρω θα το παιρνω για παντα), αλλα σε καμια περιπτωση δεν θα ηθελα να ρισκαρω την υγεια του μωρου μου (μετα το γαμο θα βαλουμε μπροστα σιγα σιγα..)

Κορυφή
  Προφίλ Αποστολή προσωπικού μηνύματος  

Θέμα δημοσίευσης: Re: Θυροειδης και εγκυμοσυνη
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Αύγ 26, 2012 4:06 pm 
Χωρίς σύνδεση
Empress
Empress
dimpap_4

Επειδή έχω ενδογενή χοληστερίνη, από το Λύκειο κάνω κάθε χρόνο αιματολογικές εξετάσεις. Δεν είχα αναρωτηθεί ποτέ αν έχω θυρεοειδή γιατί δεν είχα κάποιο απ'τα συμπτώματα που υποτίθεται ότι έχεις. Μάλιστα, κάθε φορά που έπαιρνα τα αποτελέσματα των αιματολογικών, ρώταγα τη μικροβιολόγο μου αν θα΄πρεπε να κάνω εξετάσεις και για θυρεορειδή και εκείνη μου'λεγε ένα ένα τα συμπτώματα, με ρώταγε αν τα'χω, της έλεγα ότι δεν τα'χω και μου'λεγε ότι δεν υπάρχει λόγος να κάνω τότε αυτή την εξέταση.

Αύγουστο του 2011 μαθαίνω ότι είμαι έγκυος και κάνω τις πρώτες μεγάλες εξετάσεις όταν ήμουν 6 εβδομάδων, μεταξύ των οποίων και ορμονολογικές. Αποτέλεσμα; Η TSH 4,57 με όριο 4.5. Διάγνωση; Υποθυρεοειδισμός. Επειδή ήταν 15Αύγουστος και η ενδοκρινολόγος ήταν σε άδεια, θα περίμενα να με δει αρχές Σεπτέμβρη για να μου'λεγε τί θα κάναμε.

Αρχές Σεπτέμβρη βρισκόμαστε, εγώ ήδη στην 8η εβδομάδα, ξεκίνησα από τότε το χάπι (Τ4 των 50) και εξέταση TSH κάθε μήνα για να επιβεβαιώσουμε ότι είναι συνεχώς ρυθμισμένη.

Γιατί έκανα την παραπάνω εισαγωγή; Γιατί στο διάστημα που μεσολάβησε απ'τη στιγμή που'μαθα ότι έχω υποθυρεοειδισμό μέχρι να βρεθώ με την ενδοκρινολόγο, μπήκε ο διάολος μέσα μου και διάβασα online τί επιιπτώσεις έχει αυτό στην εγκυμοσύνη (ανάθεμα την ώρα). Θα σου πω τί διαβασα λοιπόν, και ποια η εμπειρία μου.

* Διάβασα: Ο θυρεοειδής πρέπει να'ναι ρυθμισμένος γιατί αλλιώς είναι δύσκολο να κάνεις παιδί. Εγώ: Έμεινα έγκυος με την 1η προσπάθεια και χωρίς να ξέρω ότι έχω θυρεοειδή

* Διάβασα: Απ'τη στιγμή που μείνεις έγκυος, πρέπει να'ναι ρυθμισμένος ο θυρεοειδής γιατί έχεις μεγάλο κίνδυνο αποβολής, το παιδί θα'χει αναπτυξιακά προβλήματα γιατί ο εγκεφαλός του αναπτύσσεται στις πρώτες 8 εβδομάδες. Εγώ: Ξεκίνησα το χάπι την 8η εβδομάδα και ούτε απέβαλλα και ούτε κάποιο νοητικό πρόβλημα έχει το παιδάκι μου (δόξα τον Θεό). Ίσα ίσα σε κάθε μηναία μέτρηση είναι 2 καμπύλες πιο πάνω απ'τον μ.ο

Επίσης, οι πρώτες αιματολογικές εξετάσεις που'κανε στο μαιευτήριο έδειξε ότι δεν έχει υποθυρεοειδισμό.

Πιάστηκα απ'αυτό που'πες ότι αν ξεκινήσεις το χάπι πρέπει να το παίρνεις μια ζωή, και ήθελα να σε ρωτήσω αν ισχύει αυτό και αν ξέρεις περισσότερες λεπτομέρειες. Όταν είχα βρεθεί 1η φορά με την ενδοκρινολόγο, μου'πε ότι είναι σύνηθες ο θυρεοειδής στην εγκυμοσύνη γιατί τρελαίνονται οι ορμόνες. Θεώρησα ότι το χάπι θα το παίρνω λόγω αυτής της παροδικής κατάστασης. Όταν όμως με είδε 40 μέρες μετά τη γέννα (όπου έκανα πάλι επαναλητική TSH) μου'πε ότι το χάπι πρέπει να το παίρνω μια ζωή γιατί το 4.57 που'χε βγει στις 1ες εξετάσεις..ήταν πολύ.

Η ερώτησή μου είναι η εξής: Το λογικό δε θα'ταν να μην πάρω το χάπι κάποιο διάστημα και να ξανακάνω TSH για να δω πώς ανταποκρίνεται πλέον ο θυρεοειδής χωρίς το χάπι; Τελευταία φορά πήρα το χάπι τέλη Απριλίου (όταν σαράντησα), έκανα μέσα Ιουνίου την εξέταση και η TSH ήταν μέσα στα όρια..

Κορυφή

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Αύγ 26, 2012 5:44 pm 
Χωρίς σύνδεση
Empress
Empress
Love@distance

Χωρις να εχω καθολου ιατρικες γνωσεις, θα σου πω τι εχω καταλαβει εγω:
Οταν ο θυροειδης φτασει στο σημειο που δεν μπορει να λειτουργησει μόνος του σωστα και ξεκινησεις να παιρνεις το χαπι για να τον ρυθμισεις, μετα απο ενα χρονικο διαστημα βασιζεται στο χαπι για τη ρυθμιση του και δεν μπορει να επανελθει στα κανονικα επιπεδα (σαν να ατροφει κατα καποιο τροπο). Οπότε παιρνεις το χαπι για παντα, εγω δεν ξερω κανεναν που ξεκινησε και μετα σταματησε. Απο την αλλη ξερω κοπελα που τις εδωσαν το χαπι απο μικρη ηλικια χωρις πραγματικα να το χρειαζεται (κακη διαγνωση του γιατρου), και απο τοτε οχι μονο πρεπει να το παιρνει συνεχεια αλλα και τις δημιουργησε προβληματα όπως κιλα που δεν ειχε πριν και δεν μπορει να χασει.Εμενα οι γιατροι μου λενε οτι καποια στιγμη θα χρειαστω το χαπι, και μετα θα το παιρνω για παντα, αλλα δεν εχει ερθει ακομα αυτη η ωρα ουτε μπορουμε να εκτιμησουμε ποσο θα αργησει να ερθει (ελπιζω πολυ). Επισης αν καταλαβα καλα το χαπι ρυθμίζει τις επιπτωσεις του υποθυροειδισμου (για να μη σου δημιουργησουν αλλα προβληματα) αλλα δεν μπορει να θεραπευσει το προβλημα (ωστε να πεις οτι το παιρνω για λιγο και μετα μου περναει και το σταματω).
Ομως όλα τα παραπανω είναι για την περιπτωση που ο υποθυροειδισμος παρουσιαζεται ανεξαρτητα απο την εγκυμοσυνη και οχι ως συμπτωμα αυτης. Εμενα δηλαδη ο ενδοκρινολογος μου ανεφερε οτι αν εχεις υποθυροειδισμο, ειναι απο τις αιτιες αποβολης κατα το 1ο τριμηνο της εγκυμοσυνης (μιλαμε για πολυ μικρα ποσοστα, ίσως και 1% να μου ειπε, αλλα το ρισκάρεις?)
Αν εσενα ο υποθυροειδισμος σου προεκυψε απο την εγκυμοσυνη (επειδη οπως σου ειπαν "τρελαινονται οι ορμονες") τοτε μπορει να ειναι εντελως διαφορετικη περιπτωση και να ειναι κατι παροδικο. Αν θυμηθω θα ρωτησω τον ενδοκρινολογο μου οταν ξαναπαω.
Αν σταματησες το χαπι και οι εξετασεις βγηκαν κανονικες, μπορεί όντως να μην εχεις πλεον θεμα. Θα σε συμβουλευα ομως να κανεις επανελεγχο μετα απο καποιους μηνες - γενικα να το παρακολουθεις δηλαδη, ωστε αν ξαναεμφανιστει να δεις αν πρεπει να κανεις κατι. Επίσης οταν μεγαλωσει το μωρακι ξανακανε του ελεγχο καποια φορα που θα του κανεις και αλλες αιματολογικες εξετασεις (χωρις να αγχωθεις γι' αυτο)
Ευχομαι ότι καλυτερο και για σενα και για το μωρακι σου, να σας ζήσει! Θα σου γραψω αν μαθω κατι νεοτερο απο το γιατρο μου.

Κορυφή

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Αύγ 26, 2012 6:43 pm 
Χωρίς σύνδεση
Queen
Queen
Sta

Κορίτσια και εγώ έχω αυτοάνοση θυρεοειδίτιδα, Hashimoto, διαγνωσθείσα 5 χρόνια τωρα και παίρνω t4 χάπι καθημερινά...απλά γιατί αυτή είναι η θεραπεία. Το να παίρνει κανείς χάπια απαραίτητηα για τη θεραπεία, δεν ειναι κακό κατα τη γνωμη μου, το κακό είναι να παίρνεις άχρηστα. Και για ενα ατομο με πρόβλημα, δεν είναι άχρηστα. Φυσικά και στην αυτοάνοση θυρεοειδίτιδα υπάρχει αυξημένος κίνδυνος για αποβολές, και οπωσδήποτε, όπως θα πρέπει λογικά να σου πει ο ιατρός σου, αν έχεις υποθυρεοειδισμό και παίρνεις θεραπεία, το ΠΡΩΤΟ πράγμα που κάνεις μετά το θετικό τεστ ειναι να ενημερώσεις τον ενδοκρινολόγο σου για την εγκυμοσύνη, καθώς θα απαιτηθεί εξέταση και πιθανά αυξηση δόσης (και για τον κίνδυνο για χαμηλό δείκτη νοημοσύνης στο μωρό).
Όλα αυτά που διάβασε η φίλη dimpap είναι σωστά,άσχετα από το ότι η δική της εμπειρία δεν συμφωνεί μέχρι τώρα με τα επιστημονικά δεδομένα.
Love@distance, ξεκίνησες τελικά φάρμακα;

Τελευταία επεξεργασία από Sta και Κυρ Αύγ 26, 2012 8:35 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά

Κορυφή

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Αύγ 26, 2012 7:43 pm 
Χωρίς σύνδεση
Empress
Empress
Love@distance

Sta μου εννοείται ότι οταν ειναι τα χαπια απαραιτητα για την υγεια σου πρεπει να τα παιρνεις, και πολυ καλα κανεις. Εγω περιμενω να ξαναδω τον ενδοκρινολογο μου γιατι μεχρι να βγουν τα τελευταια αποτελεσματα ειχε φυγει για διακοπες - οποτε οχι, δεν εχω ακομα ξεκινησει. Βασικα, νομιζω οτι αν δεν υπαρχει ενδεχομενο εγκυμοσυνης, δεν ειμαι ακομα στο σημειο που χρειαζεται να παρω χαπι: ο υπερηχος ειναι ΟΚ, η TSH μου ειναι 2,75 (εντος οριων) και η διαγνωση για Χασιμοτο απ' οτι καταλαβαινω ειναι επειδη εχω αυξημενα τα αντιστοιχα αντισώματα (ANTI-TG και ANTI-TPO).
Αυτο που με προβληματιζει ειναι μονο το θεμα της εγκυμοσυνης, το αν δηλαδη χρειαζομαι χαπι οταν θα μεινω εγκυος και ποτε πρεπει να το αρχισω. Συγκεκριμενα, εμεις λεγαμε να κοψουμε απλα τις προφυλαξεις καποια στιγμη μετα το γαμο, αλλα χαλαρα, χωρις υπολογισμους κλπ, και οποτε ερθει. Οπότε μπορει και να περασουν μηνες μεχρι να ερθει με το καλο το μωρακι- δεν βιαζομαστε. Εγω ποτε θα πρεπει να αρχισω τα χαπια? Απο τοτε που αποφασιζουμε να προσπαθησουμε? Αλλα ετσι μπορει να τα παιρνω για μηνες χωρις να χρειαζονται. Ή απο τοτε που μαθαινω οτι είμαι εγκυος? Αλλα τότε μπορει να είμαι ηδη 2-3 εβδομαδων (μεχρι να δω την καθυστερηση, να κανω χοριακη, να ξανακανω αιματολογικες και να παρω το χαπι..)
Εσυ είχες εμπειρια εγκυμοσυνης αυτα τα 5 χρονια? Α, και απο απορια, πριν δεν το είχες ή δεν ειχε τυχει να κανεις την εξεταση?

Κορυφή

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Αύγ 27, 2012 9:34 am 
Χωρίς σύνδεση
Empress
Empress
penthesilia

Η δικημου εμπειρία απο το θέμα θυρεοειδής είναι η εξής:
Έχω κάνει πλήρη αφαίρεση πριν10 χρόνια. Επομένως πάιρνω χάπι κάθε μέρα ώστε να είναι σωστα ρυθμισμενος και να μην έχω πρόβλημα. Πριν ξεκινήσουμε για παιδι εξέτασαν τον θυρεοειδη μου και ήταν μια χαρα. Με τη πρωτη έπιασα παιδι. Στην 8η εβδομάδα περίπου έκανα επανεξέταση για τον θυρεοειδη και η τιμη της της tsh ήταν εκτός ορίου . Έπρεπε να αυξηθεί η δόση. Ο ενδοκρινολογος μου όμως μου την άφησε σταθερή για άλλον έναν μήνα με αποτέλεσμα η tsh να φτάσει στα 8,9. Εννοείται ότι άλλαξα γιατρο,μου αύξησε τη δόση και δεν υπήρξε πρόβλημα. Ούτε στο παιδι.
Επομένως, το όλο θέμα είναι να ρυθμιστεί σωστα ο θυρεοειδής και να λαμβάνουμε σωστή δόση. Ούτε παραπάνω ούτε λιγότερο.
Δήμητρα, έχεις ξανακάνει εξέταση θυρεοειδούς μετά τον τοκετο? εγω πιστεύω ότι σου προκλήθηκε απο την εγκυμοσύνη ( είναι αρκετές οι απαιτήσεις) και δε έχεις θέμα σε μόνιμη βάση.
Αυτές οι περιπτώσεις αποβολής και μη δυνατότητας σύλληψης είναι σε τιμές tsh πάνω απο 20 ίσως και παραπάνω. Σε κάθε περίπτωση όμως πρέπει να ρυθμίζεται διότι είναι πολυ εύκολο να ξεφύγει

Κορυφή

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Αύγ 27, 2012 10:09 am 
Χωρίς σύνδεση
Empress
Empress
ang

Love@distance έγραψε:

Ομως όλα τα παραπανω είναι για την περιπτωση που ο υποθυροειδισμος παρουσιαζεται ανεξαρτητα απο την εγκυμοσυνη και οχι ως συμπτωμα αυτης. Εμενα δηλαδη ο ενδοκρινολογος μου ανεφερε οτι αν εχεις υποθυροειδισμο, ειναι απο τις αιτιες αποβολης κατα το 1ο τριμηνο της εγκυμοσυνης (μιλαμε για πολυ μικρα ποσοστα, ίσως και 1% να μου ειπε, αλλα το ρισκάρεις?)

Χωρίς να έχω τις απαραίτητες ιατρικές γνώσεις μάλλον θα συμφωνήσω μαζί σου. Ανακάλυψα ότι πάσχω από υποθυροειδισμό τον Σεπτέμβρη όπου στα πλαίσια προγεννητικού ελέγχου είχα tsh 8!!!!Κανόνισα ραντεβού με ενδοκρινολόγο ο οποίος με ενημέρωσε ότι καλό είναι να μην μείνω έγκυος μέχρι να το ρυθμίσουμε και επίσης μου ξεκίνησε χάπι. Τον Δεκέμβρη μένω έγκυος ενώ ακόμα η tsh δεν είχε ρυθμιστεί (είχε πέσει στο 5 αλλά συνέχιζε να είναι εκτός ορίων). Από τότε απλά τον ελέγχω κάθε μήνα και φυσικά το χάπι έχει γίνει αναπόσπαστο κομμάτι της καθημερινότητάς μου. Επειδή ο υποθυροειδισμός που εμφάνισα δεν οφείλεται στην εγκυμοσύνη το χαπάκι θα το παίρνω εφ' όρου ζωής. Εγώ προσωπικά το 1ο τρίμηνο της εγκυμοσύνης είχα αρκετό άγχος μήπως και κάτι δεν πάει καλά εξαιτίας του αρύθμιστου θυροειδή μου και τι συνέπειες θα είχε αυτό στο μωρό. Αυτή τη στιγμή ακόμα η Tsh δεν έχει σταθεροποιηθεί εξαιτίας των ορμονών και της εγκυμοσύνης και θα δούμε πως θα πάει αφού γεννήσω.

Love@distance έγραψε:
Εγω ποτε θα πρεπει να αρχισω τα χαπια? Απο τοτε που αποφασιζουμε να προσπαθησουμε? Αλλα ετσι μπορει να τα παιρνω για μηνες χωρις να χρειαζονται. Ή απο τοτε που μαθαινω οτι είμαι εγκυος?

Το μόνο που μπορώ να σου πω είναι ότι ακολούθησε τις συμβουλές των γιατρών και δείξε τους εμπιστοσύνη. Το λογικό είναι να χρειστεί να ξεκινήσεις χάπι αφού μείνεις έγκυος και όχι πιο πριν αφού η tsh σου είναι εντός ορίων.

Κορυφή

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Αύγ 27, 2012 12:05 pm 
Χωρίς σύνδεση
Goddess
Goddess
tatis

Κοπέλα μου, ότι σου πει ο γιατρός σου θα κάνεις, γιατί αυτός είναι ο μόνος αρμόδιος.
Εγώ έχω θυροειδή, καθ΄όλη την εγκυμοσύνη έκανα επανέλεγχο σε τακτά χρονικά διαστήματα και παρ' όλα αυτά, κάποια στιγμή τα αποτελέσματα βγήκαν πολύ πάνω από τα φυσιολογικά επίπεδα, λόγω ορμονών.
Θέλει παρακολούθηση για να είναι όλα υπό έλεγχο.

Κορυφή

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Αύγ 27, 2012 3:38 pm 
Χωρίς σύνδεση
Queen
Queen
Sta

Love,το ανακάλυψα το πρόβλημα σε τυχαίο έλεγχο και ξεκίνησα αγωγή με t4, το παίρνω καθημερινά 5 χρόνια τώρα και ειμαι πολύ καλά ρυθμισμένη. Ειναι πολυ σημαντικό αμέσως μόλις μείνεις έγκυος να ενημερώσεις τον ενδοκρινολόγο, πιθανόν να χρειαστεί εξέταση και ρύθμιση δόσης. για να απαντήσω στην ερώτηση σου, δεν είμαι, ούτε ήμουν έγκυος, ούτε καν το προγραμματίζω.ειναι στο βάααααθος του μυαλού μου προς το παρόν!!!!!

Κορυφή

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Αύγ 27, 2012 7:39 pm 
Χωρίς σύνδεση
Empress
Empress
dimpap_4

penthesilia έγραψε:
Δήμητρα, έχεις ξανακάνει εξέταση θυρεοειδούς μετά τον τοκετο?
έ
Ναι Ειρήνη μου. Έκανα στις 40 μέρες και είχα γύρω στο 1 αλλά έπαιρνα το χάπι μέχρι τότε. Μετά στάματησα εντελώς το χάπι και έκανα πάλι τον Ιούνιο. Ήμουν εντός ορίων αλλά είχε πάει στο 3. Θα κάνω πάλι τον Σεπτέμβρη να δω αν παραμένω εντός ορίων.

Κορυφή

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Αύγ 28, 2012 3:25 pm 
Χωρίς σύνδεση
Miss
Miss
gourmeti

γεια σας κοριτσια μου! εχω και γω το συνδρομο χασιμοτο και κανουμε και μεις προσπαθειες για μωρακι. ο γιατρος μου ειπε οτι δεν χρειαζεται να παρω καποιο χαπι προς το παρον μιας και ο θυροειδης μου αυτορυθμιζεται...το παρακολουθω και γω καθε 6 μηνες περιπου και ευτυχως ειναι μεσα στα φυσιολογικα επιπεδα.. μου τονισε ομως πως με το που μεινω εγκυος να κανω αμεσως τις απαραιτητες εξετασεις των ορμονων, ασχετα αν εχει περασει το εξαμηνο ή οχι..ειμαι και γω κατα των χαπιων (μεχρι νεωτερας βεβαια..)
love ελπιζω να βοηθησα..
φιλια

Κορυφή

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Αύγ 28, 2012 9:10 pm 
Χωρίς σύνδεση
Empress
Empress
Love@distance

ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας, πολυ με καθησυχασατε.. Αρα ενημερωνω τον ενδοκρινολογο αμεσως οταν μεινω εγκυος, μου κανει εξετασεις και κρινει αναλογα αν χρειαζομαι χαπι. θα τον δω ουτως ή άλλως και εντος του μηνα,να του παω τα τελευταια αποτελεσματα, οποτε αν μου πει κατι διαφορετικο, θα ενημερωσω!

Κορυφή

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Αύγ 28, 2012 11:00 pm 
Χωρίς σύνδεση
Goddess
Goddess
tatis

Love@distance δν ξέρω αν έπαιξε ρόλο το ότι έλεγα συνέχεια στον γιατρό μου για τον θηροειδή ή είναι από τις εξετάσεις ρουτίνας, αλλά την σβουρίτσα μου, την κάνανε στην κλινική, μόλις γεννήθηκε εξετάσεις για τον θηροειδή. Κ τώρα στν ετήσια εξέταση θα την ξανακάνουμε. Στο λέω, για να το έχεις υπόψη σου, όταν με το καλό έρθει το μωράκι.

Κορυφή

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Αύγ 29, 2012 8:40 am 
Χωρίς σύνδεση
Empress
Empress
Love@distance

Σ΄ευχαριστω tatis μου, θα το εχω υπ' όψη. Απ' οτι καταλαβα δεν βρηκανε κατι, ετσι? Να σου ζησει η σβουριτσα σου,με υγεια και χαρα!

Κορυφή

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Αύγ 29, 2012 9:06 am 
Χωρίς σύνδεση
Goddess
Goddess
tatis

όχι ευτυχώς. Ελπίζω να μην αλλάξει αυτό στο μέλλον. Σε ευχαριστώ για τις ευχές σου κ συ γρήγορα με ένα μπεμπέ.

Κορυφή

Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 16 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση 1, 2  Επόμ.

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες

Μέλη σε σύνδεση

Εγγεγραμμένα μέλη: Bing [Bot], Google [Bot], Google Adsense [Bot], Yahoo [Bot]

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  

Παρακαλούμε πολύ να μην διαφημίζετε υπηρεσίες και προϊόντα στα post του Forum.
Όποιο post εμπεριέχει διαφήμιση θα διαγράφεται αμέσως.
Εάν θέλετε να διαφημιστείτε στο teleiosgamos.gr παρακαλούμε επικοινωνήστε στο : sales@qwerty.gr ή τηλεφωνήστε στο 2106180171
Έδρα εταιρείας: Επταλόφου 1, Μαρούσι 151 24