myCalendar     myBudget     myGuestlist     myFriends     myGroups     myPhotos     myVideos     myBlog     downloads     Chat
Rss Facebook Google+ Twitter Youtube

Δ Ι Α Φ Η Μ Ι Σ Η

Μείνετε ενημερωμένοι
με Rss Feed. Τι είναι Rss;

Τώρα είναι Πέμ Ιούλ 31, 2014 7:55 pm
Δ Ι Α Φ Η Μ Ι Σ Η

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες

Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 63 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση 1, 2, 3, 4, 5  Επόμ.
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Φοβαμαι να παντρευτω... φοβαμαι και να χωρισω..
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Ιαν 06, 2013 11:55 am 
Χωρίς σύνδεση
Girl
Girl
sweetpotato

Με τον Κ ειμαστε 3 χρονια μαζι.. Το περασμενο καλοκαιρι αποφασισαμε να παντρευτουμε..δε συγκατοικουσαμε, εγω δεν ήθελα... Ηθελα να ζησουμε ολα αυτα τα πρωτογνωρα της συγκατοικησης μετα τον γαμο. Ημουν (και ειμαι) της αποψης οτι αν συγκατοικεις για μεγαλο διαστημα πριν το γαμο, εισαι σαν παντρεμενος, οποτε ο γαμος ειναι σαν τυπικο τελετουργικό...

Το θεμα μου ειναι οτι ενω ηθελα πολυ να τον παντρευτω αυτον τον ανθρωπο, οταν κλεισαμε ημερομηνια γαμου και βρηκαμε και το σπιτι μας αρχισα να αμφιβαλω.... Ως δια μαγειας εμφανιστηκαν μπροστα μου ολα τα αρνητικά του... και το χειροτερο ειναι οτι πλεον βλεπω μονο αυτα.. πιεζω τον εαυτο μου να δω τα τοσα πολλα θετικα που εχει και που με εκαναν να τον ερωτευτω... αλλα τιποτα...

Στο γαμό, σε αντιθεση με πολλους γαμπρους, ασχολειται πολυ...αλλα πιο πολυ απο αυτο που θα ηθελα.. θελει να εχει αποψη για ολα.. διαπιστωνω οτι ειναι ξερολας σε σημειο που αρχιζω να ανρωτιεμαι οποτε μιλαω για κατι αν ειναι το σωστο (λες και αν δεν ειναι σωστο κατι έγινε)...
Επισης αντιλαμβανομαι οτι λογω προσωπικων του προβληματων δεν εχει μαθει να συζηταει..οποτεδηποτε διαφωνησω μαζι του θεωρει οτι το κανω απο αντιδραση... ομως πραγματικα δε συμφωνω..να μη το πω? crazy-star
Δεν εχουμε κοινες ασχολιες...τουτεστιν οποτε πηγαινα σπιτι του δεν καναμε κατι κοινο... η ηταν ο ενας υπολογιστη και ο αλλος τηλεοραση, ή τουμπαλιν ή κατι αλλο τεσπα.. Ας πουμε θα μου αρεσε να παιζαμε κανα επιτραπεζιο, ή να παμε τσαρκα με τα ποδηλατα, ή να μαθουμε καποιο μουσικο οργανο ή μια ξενη γλωσσα.. εκεινος τίποτα απο αυτα...
Στις διακοπες το καλοκαιρι (που κρατανε καμια 30αρια μερες,ναι ειμαστε τυχεροι σε αυτο), προσωπικα βαριεμαι πολυ.......... καμια φορα δεν εχουμε τι να πουμε...εκεινου του αρεσει να πινει με την ησυχια του το ποτακι του-ποτακια του ή να πινει το καφεδακι του και να κανει το τσιγαρο του... εγω δε πινω και δε καπνιζω και οπως καταλαβαινετε αυτη η ανμονη μεχρι να τελειωσει την απολαυση του ειναι για μενα μαρτυριο τον τελευταιο καιρο...βαριεμαι βαριεμαι βαριεμαι....
Ειναι ομορφος, ειναι εργατικός, είναι λογικος, ειναι πιστός, είναι γλυκός, μου προσφεραι ασφαλεια, τον αγαπαω και με αγαπαει...... αλλλα ολα τα παραπανω συν του οτι ειναι απιστευτα ξερολας, πεσιμιστης, δε ξερει να συζηταει και αρκετες φορες βαρετός, με κανουν να φοβαμαι...πως θα ζησω μαζι του τοσα χρονια?

Θα ηθελα να πω στο συγκεκριμενο σημειο οτι το σεξ εχει παει περιπατο εδω και 3 μηνες.....διαθεση 0... νομιζω και απο τους 2..οι προετοιμασιες του γαμου και σπιτιου μας εχουν αποβλακωσει....

Ηθελα να σας ρωτησω.. εσεις που ειστε εξω απο το χορο..πως τα βλεπετε ολα αυτα? σασ εχει τυχει? εχω φρικαρει... υπαρχουν μερες που ειμαι ατοιμη να τα διαλυσω ολα... και στο επομενο λεπτο σκεφτομαι, τι θα κανω εγω χωρις αυτον τον ανθρωπο...αλλες παλι σκεφτομαι και το αν χωρισω, θα πντρευτω αραγε και ποτε μου? crazy-star

Κορυφή
  Προφίλ Αποστολή προσωπικού μηνύματος  

Θέμα δημοσίευσης: Re: Φοβαμαι να παντρευτω... φοβαμαι και να χωρισω..
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Ιαν 06, 2013 12:01 pm 
Χωρίς σύνδεση
Wedding Angels 2012
Wedding Angels 2012
Marisa1978

μου εχει τυχει κοριτσακι μου και χωρισα.....σε καταλαβαινω απολυτα, απολυτα ομως...ο φοβος της μοναξιας ειναι παρα πολυ μεγαλος. ομως αν τωρα νοιωθεις ετσι, που θα επρεπε να νοιωθεις 100 φορες πιο ερωτευμενη απο οτι πριν αποφασισετε να παντρευειτε, πως θα νοιωθεις μετα?

ενας γαμος μπορει να ειναι πραγματικα υπεροχος. ομως σιγουρα τα πραγματα ειναι πολυ πιο ζορικα απο οταν εισαι απλως σε μια σχεση. υπαρχει η καθημερινοτητα. υπαρχουν οι ευθυνες του σπιτου , υπαρχουν οι συγγενεις θα υπαρξει και ενα παιδι. αν δεν μπορειτε να συζητησετε και να διαφωνησετε σαν ανθρωποι ΠΡΙΝ τον γαμο, τι θα κανετε μετα?
οταν θα ζειτε στο ιδιο σπιτι θα πρεπει να κανετε υποχωρησεις, θα πρεπει να μπορειτε να συζητατε. αν τωρα δεν μπορουν αυτα να γινουν μην περιμενεις να γινουν μετα.

το μονο που μπορεις να κανεις εναι να του τα θεσεις ολα αυτα ακριβως οπως μας τα λες εμας. και να δωσεις μια ευκαιρια. ακριβως ομως οπως μας τα λες. χωρις μισολογα. να δεις πως θα παει, και αν δεν υπαρχει βελτιωση οσο δυσκολο κι αν ειναι θα πρεπει να χωρισετε, ειναι η γνωμη μου. ενα παιδακι αυριο μεθαυριο δεν θα σας φταιει σε τιποτα.

Κορυφή

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Ιαν 06, 2013 12:09 pm 
Χωρίς σύνδεση
Wedding Angels 2012
Wedding Angels 2012
Marisa1978

οσο για αυτο που λες οτι δεν θελεις να συγκατοικησεις , προσωπικα πιστευω οτι ειναι απο τα μεγαλυτερα λαθη. Προσωπικη μου αποψη παντα, ετσι? Η μαγεια του γαμου θα υπαρξει ακομα κι αν συγκατοικειτε, το εζησα, το βιωσα, στο χερι σου ειναι να το νοιωσεις κι εσυ. Εμεις μεναμε 2 χρονια μαζι και απο την ημερα που παντρευτηκαμε ενοιωθα σαν να ειναι ξανα η πρωτη ημερα που μενουμε μαζι.

Ειναι λαθος να μην συγκατοικησεις ενω στην εποχη μας πλεον σου δινεται αυτη η δυνατοτητα. Η συγκατοικηση ειναι μεγαλο σχολειο. Να δεις πως ξυπναει, τι τον νευριαζει, σε τι ειναι σπαστικος (αντιστοιχα φυσικα κι εσυ) , αν βοηθαει, αν ειναι καθαρος, αν ειναι σπαταλος. Ολα αυτα ευκολα "κρυβονται" πριν την συγκατοικηση. Σε μια σχεση σε ξεχωριστα σπιτια, ολα καλα ειναι. Τα "κουσουρακια" του καθενος μας αποκαλυπτονται στην συγκατοικηση. Δεν λεω σωνει και ντε οτι θα σου βγει ελατωματικος ο ανθρωπος. Απλως πιστευω στο "μια δοκιμη θα σας πεισει".........Ολοι εχουμε ιδιατεροτητες, ελατωματα, κουσουρια. Το θεμα ειναι να τα δεις εγκαιρα και να δεις αν ειναι αποδεκτά απο εσένα.

Να εχεις τα ματια σου ανοιχτα και να εισαι πρακτικη. Ο ρομαντισμος ειναι σουπερ, ομως καποια στιγμη ο ερωτας τελειωνει και ευτυχως ερχεται η αγαπη. Αν δεν νοιωθεις οτι αυτος ο αντρας ειναι ο καλυτερος σου φιλος, οταν θα φυγει το παθος και ο ερωτας πως θα τον αγαπησεις?

αυτο που πιστευω παντα ειναι οτι πρεπει να παντρευτεις τον ανθρωπο που μετα απο 40 χρονια θα χαιρεσαι να μιλας μαζι του....Αληθεια ποσο χρονων εισαι αν επιτρεπεται? εγω χωρισα στα 29 και σκεφτομουν τα ιδια με εσενα...ποτε θα παντρευτω, πως θα βρω αλλον κλπ....και στα 33 παντρευτηκα....

Κορυφή

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Ιαν 06, 2013 12:27 pm 
Χωρίς σύνδεση
Princess
Princess
kloklo79

Καλημέρα και καλή χρονιά!!! θα ξεκινήσω λέγοντας : ΚΙ ΕΓΩ φοβάμαι να παντρευτώ...φοβάμαι μήπως χωρίσω! γιατί??? γιατι πολύ απλά πιστεύω πως λίγο πολύ όλες το σκεφτομαστε αυτό...οι εποχες ειναι πολύ δυσκολες απο πολλές αποψεις κ το να ζησεις με εναν ανθρωπο κ να κανεις οικογενεια μαζι του θέλει δουλεια!
επειδή πατάω αρκετα καλά στα ποδια μου κ δεν πετάω στα συννεφα ξέρω πολύ καλά (αφου εχω δει τα ΠΑΝΤΑ γύρω μου - μιλαω για διαφορες περιπτωσεις)οτι το να παντρευτω τον καλό μου συνεπαγεται κ αρκετη δουλίτσα σε καθημερινή σχεδον βάση.... καποια απο αυτα που λες καλή μου μου θυμίζουν κ τη δική μου καθημερινότητα....ειδικα το θεμα υπολογιστης -τηλεοραση! του εχω κρουσει τον κώδωνα του κινδυνου..... πιστευω το εχει καταλαβει...αν με ενοχλει κατι του το λεω. μεσα απο τη συζητηση εχουμε λυσει αρκετα θεματακια κ το προσπαθουμε...
που θελω να καταλήξω για να μη σε κουράζω...το πραγμα θελει συζητηση...επιμονη και υπομονή (σου μιλάει ενα ατομο αρκετα νευρικο που όμως το παλευει..) για μενα πριν παρεις οποιαδηποτε αποφαση εξαντλησε τις πιθανοτητες του να βρείτε τη χρυση τομη!!
εαν βλέπεις οτι δεν χαμπαριαζει τοτε λυπαμαι που θα σου το πω αλλά ουτε το οτι ειναι όμορφο ουτε εργατικό κ γλυκό παιδι θα σε κρατήσει αργοτερα να τα δυαλύσεις όλα με σαφως χειροτερη ψυχολογία.... σορυ αν στα λέω ετσι αλλά δυστυχως ειναι η σκληρη πραγματικότητα... εχω αφήσει τρελό ερωτα γιατι το ειδα λίγο παρακάτω κ η εικονα δε μου φαινόταν καθόλου καλή! ειδικα στην ιδεα του να αποκτήσω παιδί με αυτόν τον άνθρωπο (υπενθυμίζω μιλάμε για καψουρα...!)ανατρίχιαζα.....! το καϋμένο η θα κατεληγε στα τρελοχαπια η θα γινοταν καταθλιπτικό....
όσο για το θέμα του σεξ.... VERY IMPORTANT! ενταξει δεν πιστευω οτι όλες οι υπολοιπες ειμαστε συνεπεις σε καθημερινη βάση αλλά νομίζω οτι το προσπαθουμε... θα μου πεις σεξ με προσπαθεια? οχι ακριβως...εννοω οτι η καθημερινότητα κ ειδικα η κωλο-κριση μας εχει τσακισει την ψυχολογία... οποτε ειναι δυσκολο καποιος να εχει ορεξη για σεξ όπως παλια... αλλά με λίγη καλή ατμοσφαιρα καλο κρασακι κ μουσικουλα ερχεται το κεφι! και προς Θεου! μη βλέπετε ειδησεις!!! καταστρεφουν 100% τη λίμπιντο!
πω πω εχω παρει φορα! σταματαω εδώ! απλα κ παλι θα σου πω βαλτα ολα κατω και δες τι θελεις απο τη ζωη σου αλλά και πως βλέπεις τη ζωη σου με αυτόν τον ανθρωπο τα επόμενα χρονια....

Κορυφή

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Ιαν 06, 2013 12:37 pm 
Χωρίς σύνδεση
Newbie
Newbie
Olga.k

Καλημέρα sweet potato!
Να σου πω την αλήθεια, όλα αυτα που διάβασα (εκτός απο το γεγονός ότι δεν συζητάει), δεν ακούγονται ούτε περίεργα ούτε άσχημα! Ίσως όπως λες κ εσυ εχεις ψιλοφρικαρει και τα βλέπεις όλα στραβά! Επειδη δεν κατάλαβα, τώρα μένετε μαζι; Γιατι αν μένετε μαζι, θα δεις ότι δεν ειναι καθόλου άσχημο κάποιες στιγμές της ημέρας να κάνετε ο καθένας τα δικα του, να κανει αυτο που τον ευχαριστεί κ τον ξεκουράζει! Εμείς λόγω έντασης όλης της ημέρας απο τη δουλεια, το βραδάκι πιάνουμε ο ένας τον έναν καναπέ κ ο άλλος τον άλλον κ μπορει να κάνουμε να μιλήσουμε και 15 λεπτά! Είμαστε σπιτι μας μετα απο μια κουραστικη μερα και απολαμβάνουμε τη στιγμή, δεν ειναι κακο αυτο! Αφου λες ότι στις ετοιμασίες του γαμου σε βοηθάει, μάλλον αυτο ισχύει και γενικα στην καθημερινοτητα σασ ότι σε ακολουθεί σε όλα κ δεν σε αφηνει να πηγαίνεις μονη σου! Ειναι έτσι;
Το ίδιο θα πω και για τις διακοπές , ναι ειναι απόλαυση να ξυπνάς και να πηγαίνεις να πίνεις με την ησυχία σου κ το καφεδάκι σου κ να κοιτάς τη θάλασσα! Πάρε κ εσυ ένα περιοδικό κ χαλάρωσε!
Το ότι ασχολείται παραπάνω απ ότι πρεπει με τις ετοιμασίες του γαμου κ έχει άποψη για όλα , καταλαβαίνω πόσο ενοχλητικό ειναι γιατι η αλήθεια ειναι ότι σαν νύφες (δεν ειναι κρυφό ότι ειναι η δική μας μέρα) τα θελουμε ακριβώς όπως τα έχουμε φανταστεί εμείς! Εννοείται ότι θα πρεπει να του πεις ότι διαφωνεις και να συνεχίσετε μέχρι να βρείτε τη χρυσή τομή!
Αλλα όλα αυτα που σου λέω έχουν να να κάνουν με τον χαρακτήρα του κάθε ανθρώπου! Αν εσένα δεν σ ευχαριστούν, δεν μπορείς να πιεστεις για όλη σου τη ζωη!
Το αν πρεπει να χωρισεις ή να παντρευετεις το ξέρεις μόνο εσυ, δεν μπορει κανείς να σου πει ποιο ειναι το σωστο! Εγω το μόνο που ήθελα να σου πω ότι σαν τρίτος ότι όλα αυτα δεν ειναι απαραίτητα κακά (ξαναλέω εκτός του ότι δεν συζητάει) που αυτο σίγουρα πρεπει να το κανει!
Κ συμφωνώ απόλυτα με Marisa για συγκατοικηση!

Κορυφή

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Ιαν 06, 2013 12:56 pm 
Χωρίς σύνδεση
Empress
Empress
Love@distance

Sweetpotato καταρχας να σου πω οτι πολλές πολλές κοπέλες έχουν περάσει από το σημείο που εισαι τώρα. Σε καμία όμως περίπτωση δεν θα σε συμβούλευα είτε να τον παντρευτείς είτε να τον χωρίσεις, η κάθε περίπτωση είναι ξεχωριστη, η απόφαση είναι πολυ σοβαρή και θα πρέπει να την πάρεις μονη σου..
Θα σου πω μόνο 2-3 πράγματα που σκέφτηκα όταν το διάβασα:
- Συμφωνω 100% με τη Μαρίζα, για τη συγκατοικηση πριν το γαμο. Εστω για 5-6 μηνες.Ξερω ζευγαρι που ήταν 7 χρόνια μαζί, παντρευτηκε χωρις να συγκατοικήσει, και χωρισαν αμεσα γιατί τότε καταλαβαν οτι δεν ταιριαζαν. Επίσης συμφωνω ότι η συγκατοικηση πριν το γαμο δεν αφαιρεί τίποτα από τη μαγεια μετα.
- Σιγουρα η ηλικια παιζει μεγαλο ρολο, άλλα θα σε συμβουλευα αν ησουν 25 και άλλα αν ησουν 35 ετων
- Με τον καλό μου ήμασταν μαζί 11 χρονια πριν το γαμο. Σε καμία περίπτωση δεν μπορώ να σου πω ότι όλα αυτά τα χρόνια είμασταν συνεχως το ίδιο ερωτευμένοι όπως τον πρώτο καιρο, και ότι ενιωθα καθε φορά πεταλουδίτσες στο στομάχι μου και ότι δεν βαρεθηκα ποτέ, καμία στιγμή. Απλά δεν ήμουν ποτέ και στο σημείο να πω "Πωπώ, θα πάμε διακοπές οι 2 μας και θα κόψω φλέβες, πώς θα αντέξω χωρις να εχουμε και τους φίλους μας μαζι?" (δεν ξέρω αν είσαι εκει - ειχα παντως φιλες ετσι). Θέλω να πω ότι όλες οι σχεσεις εχουν τα πάνω και τα κάτω τους
- Επίσης δεν θεωρώ τοσο πρόβλημα τις κοινές ασχολιες (πχ τσαρκα με ποδηλατα). Κι εμενα δεν του αρεσει το θεατρο, οποτε όταν θελω να δω πάω με τις φίλες μου. Θεωρώ όμως πολύ μεγάλο πρόβλημα το αν όντως δεν μπορείτε να μιλήσετε ανοιχτά και ουσιαστικα.. Αυτό θα πρέπει να το δουλεψετε άμεσα αν θέλετε να κρατησει η σχεση και αργοτερα που τα πραγματα θα ειναι πιο "ζόρικα"
- Οσο για το σεξ, συμφωνω με τις συμβουλες της κλοκλο, θέλει και αυτό την προσπάθεια του! Αλλα και παλι θα σου πω ότι δεν ειναι περιεργο να εχεις μειωμένη διάθεση όταν έχεις αγχος-τρεξιμο-κουραση-κακη ψυχολογια κλπ. Αρκεί η καμψη να είναι για ενα μικρό διάστημα και μετα να επανελθετε δριμυτεροι :wink:
- Τελος, θα ελεγα προσπαθησε να καταλαβεις μηπως τυχον εχεις αγχωθεί με την ιδια την ιδεα του γαμου (εμενα παλιοτερα με ειχε πιασει μια κριση "καλά, και δηλαδη μια ζωή θα κοιμάμαι με τον ίδιο άντρα"- το οποίο τώρα πλεον δεν με ενοχλει καθολου). Το λεω επειδη λες οτι ξεκινησε το θεμα απο τοτε που κλεισατε ημερομηνια
- Μπερδεμενα στα εγραψα τελικα :oops: ... Η βασική μου συμβουλη ειναι: συζητηστε, πες του καποια πραγματα που σε ενοχλουν και δες απο την αντιδραση του (σε λογια και εργα) αν ειναι προθυμος να προσπαθησει. Αν δεν υπαρξει βελτιωση, δες με ποια θεματα μπορείς (εσύ συγκεκριμενα και όχι καποιος αλλος) να συμβιβαστεις και με ποια όχι..
-Αα, και συμφωνω με την Ολγα, στη συγκατοικηση ειναι ανακουφιση να βρισκεις καποιο χρονο να κανεις τα δικά σου χωρις να επεμβαινει ο αλλος..

Κορυφή

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Ιαν 06, 2013 1:46 pm 
Χωρίς σύνδεση
Newbie
Newbie
Olga.k

Love@distance έγραψε:
Sweetpotato καταρχας να σου πω οτι πολλές πολλές κοπέλες έχουν περάσει από το σημείο που εισαι τώρα. Σε καμία όμως περίπτωση δεν θα σε συμβούλευα είτε να τον παντρευτείς είτε να τον χωρίσεις, η κάθε περίπτωση είναι ξεχωριστη, η απόφαση είναι πολυ σοβαρή και θα πρέπει να την πάρεις μονη σου..
Θα σου πω μόνο 2-3 πράγματα που σκέφτηκα όταν το διάβασα:
- Συμφωνω 100% με τη Μαρίζα, για τη συγκατοικηση πριν το γαμο. Εστω για 5-6 μηνες.Ξερω ζευγαρι που ήταν 7 χρόνια μαζί, παντρευτηκε χωρις να συγκατοικήσει, και χωρισαν αμεσα γιατί τότε καταλαβαν οτι δεν ταιριαζαν. Επίσης συμφωνω ότι η συγκατοικηση πριν το γαμο δεν αφαιρεί τίποτα από τη μαγεια μετα.
- Σιγουρα η ηλικια παιζει μεγαλο ρολο, άλλα θα σε συμβουλευα αν ησουν 25 και άλλα αν ησουν 35 ετων
- Με τον καλό μου ήμασταν μαζί 11 χρονια πριν το γαμο. Σε καμία περίπτωση δεν μπορώ να σου πω ότι όλα αυτά τα χρόνια είμασταν συνεχως το ίδιο ερωτευμένοι όπως τον πρώτο καιρο, και ότι ενιωθα καθε φορά πεταλουδίτσες στο στομάχι μου και ότι δεν βαρεθηκα ποτέ, καμία στιγμή. Απλά δεν ήμουν ποτέ και στο σημείο να πω "Πωπώ, θα πάμε διακοπές οι 2 μας και θα κόψω φλέβες, πώς θα αντέξω χωρις να εχουμε και τους φίλους μας μαζι?" (δεν ξέρω αν είσαι εκει - ειχα παντως φιλες ετσι). Θέλω να πω ότι όλες οι σχεσεις εχουν τα πάνω και τα κάτω τους
- Επίσης δεν θεωρώ τοσο πρόβλημα τις κοινές ασχολιες (πχ τσαρκα με ποδηλατα). Κι εμενα δεν του αρεσει το θεατρο, οποτε όταν θελω να δω πάω με τις φίλες μου. Θεωρώ όμως πολύ μεγάλο πρόβλημα το αν όντως δεν μπορείτε να μιλήσετε ανοιχτά και ουσιαστικα.. Αυτό θα πρέπει να το δουλεψετε άμεσα αν θέλετε να κρατησει η σχεση και αργοτερα που τα πραγματα θα ειναι πιο "ζόρικα"
- Οσο για το σεξ, συμφωνω με τις συμβουλες της κλοκλο, θέλει και αυτό την προσπάθεια του! Αλλα και παλι θα σου πω ότι δεν ειναι περιεργο να εχεις μειωμένη διάθεση όταν έχεις αγχος-τρεξιμο-κουραση-κακη ψυχολογια κλπ. Αρκεί η καμψη να είναι για ενα μικρό διάστημα και μετα να επανελθετε δριμυτεροι :wink:
- Τελος, θα ελεγα προσπαθησε να καταλαβεις μηπως τυχον εχεις αγχωθεί με την ιδια την ιδεα του γαμου (εμενα παλιοτερα με ειχε πιασει μια κριση "καλά, και δηλαδη μια ζωή θα κοιμάμαι με τον ίδιο άντρα"- το οποίο τώρα πλεον δεν με ενοχλει καθολου). Το λεω επειδη λες οτι ξεκινησε το θεμα απο τοτε που κλεισατε ημερομηνια
- Μπερδεμενα στα εγραψα τελικα :oops: ... Η βασική μου συμβουλη ειναι: συζητηστε, πες του καποια πραγματα που σε ενοχλουν και δες απο την αντιδραση του (σε λογια και εργα) αν ειναι προθυμος να προσπαθησει. Αν δεν υπαρξει βελτιωση, δες με ποια θεματα μπορείς (εσύ συγκεκριμενα και όχι καποιος αλλος) να συμβιβαστεις και με ποια όχι..
-Αα, και συμφωνω με την Ολγα, στη συγκατοικηση ειναι ανακουφιση να βρισκεις καποιο χρονο να κανεις τα δικά σου χωρις να επεμβαινει ο αλλος..

Συμφωνώ απόλυτα με την προτελευταία παύλα (-) της love distance, ειναι ότι πιο λογικό κ φρόνιμο!

Κορυφή

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Ιαν 06, 2013 2:12 pm 
Χωρίς σύνδεση
Wedding Angels 2012
Wedding Angels 2012
Marisa1978

ισως εγω ημουν η πιο απολυτη τελικα!!!!! καλα τα λετε....συζητηση θελει το θεμα...για εμενα προσωπικα παντα οταν ημουν στην φαση αυτη σημαινε χωρισμος.....ομως ο καθε ανθρωπος ειναι διαφορετικος, οποτε γλυκοπατατα μην ακους εμενα!!!

Κορυφή

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Ιαν 06, 2013 3:16 pm 
Χωρίς σύνδεση
Empress
Empress
happyduck24

sweetpotato μου διαβαζοντας τις πρωτες γραμμες του ποστ σου μου ηρθε κατευθειαν στο μυαλο η εκφραση "γουρουνι στο σακι θα παρεις?" Εκφραση της γιαγιας μου για τις σχεσεις...
Προσωπικα ειμαι υπερ της συγκατοικησης (και συγκατοικω με τον καλο μου εδω και 4 περιπου χρονια). Ναι ο γαμος ειναι λιγο τυπικος απο την αποψη οτι δεν θα αλλαξει η ζωη μας γιατι ηδη λειτουργουμε (απο την αρχη της συγκατοικησης) σαν παντρεμενοι απο την αποψη οτι εχουμε κοινο ταμειο και "υποχρεωσεις" με γονεις και λοιπους συγγενεις. Αλλα δεν ειναι για εμας κατι τυπικο. Ειναι η φυσικη εξελιξη μιας σχεσης (και μιας αγαπης) που παρολες τις δυσκολιες και τα προβληματα ειναι καλη και την αισθανομαστε σωστη.
Και εξηγω:
Οσο ερωτευμενος και αν εισαι οταν πρωτοσυγκατοικεις και παυεις να εισαι το "ζευγαρι της καφετεριας" ερχονται τα πανω κατω. Οταν εχεις μια σχεση και απλα βγαινεις για καφεδες και για διασκεδαση, απλα μενεις καποιες μερες μαζι του, απλα πας 1 μηνα διακοπες δεν ειναι το ιδιο με το να μενεις συνεχως μαζι του. Η καθημερινοτητα, η ρουτινα κτλ δημιουργουν μια πιεση στο ζευγαρι και απο εκει καταλαβαινεις αν αντεχεις ή οχι.
Εμεις δεν συγκατοικησαμε με σκοπο να παντρευτουμε. Συγκατοικησαμε γιατι θελαμε να ειμαστε περισσοτερο μαζι. Και αφου περασαμε τα σκατα (συγνωμη για την εκφραση) αποφασισαμε οτι θελουμε και να παντρευτουμε.
Τους πρωτους μηνες ειχαμε τρελους καυγαδες μεχρι να βρουμε την φορμουλα που δουλευε για εμας. Γιατι αλλιως ειχα μαθει με την μανουλα μου και αλλιως ειχε μαθει με την δικη του μανουλα. Περασαμε απολυσεις (και δικη μου και δικη του ευτυχως οχι το ιδιο διαστημα), καταθλιψη δικη μου, οικονομικα προβληματα, σεξουαλικα προβληματα (γιατι οταν εχεις καταθλιψη το σεξ δεν ειναι η προταιρεοτητα σου), προβληματα επικοινωνιας (γιατι δεν επικοινωνουν ολοι με τον ιδιο τροπο θελει προσπαθεια και αυτο) κτλ κτλ. Αν ολα αυτα τα περναγαμε καπακι μετα τον γαμο δεν ξερω ποσο θα αντεχαμε. Επιπλεον μαθαμε πτυχες του χαρακτηρα μας που δεν γνωριζαμε πριν. Και ο ενας για τον αλλον αλλα και πτυχες του δικου μας χαρακτηρα. Ανακαλυψα πραγματα για τον εαυτο μου που ουτε μου περναγαν απο το μυαλο.

Ο τελειος αντρας ή η τελεια γυναικα οπως το εχουμε στο μυαλο μας δεν υπαρχει. Αν εισαι τυχερη θα βρεις και θα αγαπησεις καποιον που θα καλυπτει τα περισσοτερα απο τον ιδανικο σου αντρα και τα ελλατωματα του θα ειναι τετοια που θα μπορεις να συμβιβαστεις και να ζησεις ευτυχισμενη. Πχ ο καλος μου ξεχναει. Απιστευτα πολυ ομως. Στην αρχη της σχεσης ηταν χαριτωμενο, στην αρχη της συγκατοικησης μου εσπαγε τα νευρα τωρα πια εχω μαθει να ζω με αυτο (και με τα ποστ ιτ). Αντιστοιχα κουσουρια εχω και εγω. Παρολα τα κουσουρια μας ομως (και με απαραιτητους συμβιβασμους και νερο στο κρασι μας) ειμαστε πολυ καλα μαζι.

Στις διακοπες εγω θελω να αραζω στην παραλια με τον καφε μου και να διαβαζω βιβλια, στις διακοπες του θελει να παιζει ρακετες και δεν μπορει να κατσει σε ενα σημειο. Ειχαμε τις γκρινιες και τα μουτρα μας επι του θεματος αλλα το λυσαμε. Θα σηκωσω τον πισινο μου απο την ξαπλωστρα μου να παιξω ρακετες μαζι του (αν και δεν μου αρεσει καθολου) και θα με αφησει να διαβασω τα βιβλια μου (αν και βαριεται τρελα) Το κανουμε ο ενας για το χατηρι του αλλου. Γιατι χωρις συμβιβασμους μια σχεση δεν προχωραει. Προσοχη στους συμβιβασμους ομως. Συμβιβαζεσαι ή υποχωρεις σε πραγματα που δεν ειναι σημαντικα για εσενα, οπως οι ρακετες οχι στα παντα γιατι αν πρεπει να συμβιβαζεσαι και να υποχωρεις στα παντα μαλλον ηρθε η ωρα να προχωρησεις παρακατω..

Στο θεμα του γαμου θελει να εχει αποψη για τα παντα. Οκ μπορει μερικες φορες να με εκνευριζει γιατι αλλιως τα εχω στο μυαλο μου αλλα παρολο που ειναι η μερα της νυφης ειναι και του γαμπρου. Ο γαμπρος δεν ειναι απλα κομπαρσος. Και ειδικα αν εχει την διαθεση να συμμετεχει γιατι να του το στερησω? Απλα του δινω να επιλεξει μεταξυ των 3,4,5 τοπ επιλογων μου και ειμαστε και οι 2 ευχαριστημενοι.

Και εμεις περναμε στιγμες που δεν εχουμε κατι να πουμε ή που δεν εχουμε διαθεση να συζητησουμε. Ε και? Δεν θεωρω οτι πρεπει οπωσδηποτε να βρισκουμε κατι για να καλυπτουμε την σιωπη. Αισθανομαστε ανετα ο ενας με τον αλλο και στην σιωπη. Απλα επειδη ειμαστε διπλα ο ενας στον αλλο.
Και ναι υπαρχουν φορες που ο ενας ειναι στον υπολογιστη και ο αλλος στην τηλεοραση. Αλλα αυτο δεν ειναι προβλημα για την σχεση μας. Επειδη ειμαστε ζευγαρι δεν σημαινει οτι θα πρεπει να σταματησουμε να κανουμε αυτα που μας ενδιαφερουν αλλα ουτε οτι θα πρεπει να κανουμε πραγματα οπωσδηποτε με τον αλλο. Αρκει φυσικα να μην ψαχνεσαι να κανεις πραγματα που να σε κραταν μακρια απο την συντροφο σου επι τουτου γιατι δεν μπορεις την παρουσια του.

Χμ ξαναδιαβαζοντας αυτα που εχω γραψει βλεπω οτι αναφερω αρκετα για συμβιβασμους... Μην σε τρομαζει η λεξη. Δεν σημαινει οτι θα πρεπει να αλλαξεις σαν ανθρωπος αλλα ουτε οτι θα πρεπει να αλλαξει ο συντροφος σου. Απλα θα πρεπει να δουλεψετε μαζι για να βρειτε τον τροπο να ειστε καλα μαζι.

http://happyduck24.blogspot.gr/

Κορυφή

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Ιαν 06, 2013 3:17 pm 
Χωρίς σύνδεση
Girl
Girl
sweetpotato

Κορίτσια μου..σας ευχαριστώ παρα πολυ για τις απαντησεις σας!!! Θα σας ξεδιαλύνω καποια ερωτηματα...

Η ηλικία μου είναι 29 και εχω περασει απο ασχημες σχεσεις.. 3-4 στη ζωη μου αλλα εζησα ασχημες καταστασεις... ομως επειδη πιστευα στον εαυτο μου οτι αξιζω να βρω ενα σωστο ανθρωπο, οταν γνωρισα τον Κ είπα..ΑΥΤΟΣ ΕΙΝΑΙ!! Και οντως ολα ήταν υπέροχα... έτσι οπως τον ήθελα.. όπως είπε και η Olga k. με βοηθαει σε όλα!! σε όλα!!! ό,τι και να χρειαστω, όποιο πρόβλημα και να εχω είναι δίπλα μου.. απο το να μου φτιαξει το αυτοκινητο μεχρι να μου βρει γιατρο... απο το να μου μαγειρεψει μεχρι παει σουπερμαρκετ.. Εχει ζησει απο μικρος σχεδον μονος του και εχει μαθει να επιβιωνει... και ηταν απο την αρχη κατι που με γοητευσε...
Ομως η φροντιδα απο το να εχει γνωμη για ολα εχει μια λεπτη ισορροπια... θα μου πει μεχρι και το πως θα μιλησω σε καποιον (γιατι ξερει εκεινος το σωστο τροπο), το πως θα οδηγησω, το πως θα μαγειρεψω... σε συζητησεις μας πραγματικα με φτανει στο σημειο να αναρωτιεμαι "παλι λαθος το εκανα?" ή "μα γιατι, αφου ετσι ξερω πως ειναι το σωστο.."... Δεν ειμαι ανθρωπος που δε δεχεται κριτικη... απλα δε ξερει να μου τα πει σωστα... με κομπλαρει, με αποσυντονιζει, και στο τελος δε με βοηθα...

Δεν ειμαι ευκολος ανθρωπος και γω..εχω και γω τα δικα μου... και οντως θεωρω οτι εχω ψιλοφρικαρει με το γαμο...οντως καθομαι και σκεφτομαι "θα ξυπναω με αυτον τον ανθρωπο συνεχεια διπλα μου?"

Οσον αφορα το σεξ, το εχω αφησει και αυτο στην ακρη γιατι εχουμε αγχος με το να ερθουν τα οικονομικα μας σε μια ισορροπια... ομως ρε κοριτσια, αμα βλεπεις οτι ο αλλος δεν εχει διαθεση (στην προκειμενη περιπτωση εγω), δε κανεις μια προσπαθεια? αυτο το ρομαντικο που λετε και σεις...λιγο κρασακι...λιγο χαδια στην αρχη...πως περιμενεις να ερθει η επιφοιτηση? δε μου εχει κανει παραπονα... απλα μου εχει πεταξει μεταξυ σοβαρου και αστειου οτι εχουμε σκουριασει.... χαιρω πολυ!!

Επισης, είναι ωραιο να εχεις την ανεξαρτησια σου και να κανεις πραγματα που αρεσουν σε εσενα...ομως ειναι ωραιο να βρεις και πραγματα να κανεις μαζι με το συντροφο σου...εμεις δεν εχουμε ουτε ενα τετοιο!!!ουτε ενα!! οκ..κουραζομαστε απο τη δουλεια..γυριζουμε 8 η ωρα στο σπιτι.. ομως ξερω τοοοοσα και τοοοοσα ζευγαρια που εχουν κοινες ασχολιες...εμας ουτε η ιδια μουσικη δε μας αρεσει..

Ενα χθεσινο παραδειγμα θα σας πω..που μετα απο αυτο γιναμε μπιλιες...πηγαμε να μετρησουμε το σπιτι..αυτος θα μετραγε και εγω θα εφτιαχνα το σχεδιο και θα εγραφα τις μετρησεις... "κανε πιο μεγαλο το σχεδιο" "βαλε και εκει μια γραμμη" "μη τα γραφεις ετσι γραφτα ετσι" "την πορτα μη τη σχεδιαζεις ετσι ------ αλλα ετσι l-------l " "μη τα γραφεις σε cm γραφτα σε m"... ε...εγινε ενας καβγας τρικουβερτος και μαλιστα ετσι αδειο οπως ηταν το σπιτι και με την ηχώ να ας κυνηγαει, μαλλον μας ακουσαν οοοοολοι οι γειτονες...

Τωρα οσον αφορα τη συγκατοικηση, υποτιθεται θα αγορασουμεε τωρα το κρεβατι και θα μεινουμε εκει μεχρι τον Ιουνιο...παρολα αυτα εμενα στο σπιτι του 3-4 μερες τη βδομαδα...οποτε δεν ειναι οτι δεν εχουμε μεινει μαζι... icon_e_confused

Lovedistance αυτο με τον κομπο στο στομαχι εχω να το ζησω...πολυ καιρο...πανω απο χρονο σιγουρα...και αυτο με κανει να στεναχωριεμαι ακομα πιο πολυ...δηλαδη...δε θα τον ξαναζησω αυτον τον κομπο ποτε στη ζωη μου ξανα?? icon_e_confused Στις διακοπες κανω σχεδια και σχεδια και σχεδια και σχεδια...και καταληγουμε στο να μου σπαει τα νευρα και να μη περναμε οπως θα περιμενα (εχω και την ταση να ωραιοποιω το ο,τιδηποτε) και να ξνερωνω.. Δεν εχω προβλημα να κανουμε διαφορετικα πραγματα... εγω θελ να ασχολουμαι με πολλα πραγματα για να νιωθω γεματη.... με ενοχλει ομως που δεν εχουμε βρει ακομα τιποτα κοινο να κανουμε.... icon_e_confused Στις διακοπες φετος πως τις περασαμε?? Αυτος το καφεδακι του...εγω το βιβλιο μου...μετα για καμια ταβερνα αυτος το κρασακι του...εγω την κοκακολα μου..τι να πεις στις διακοπες οταν δεν υπαρχει και μια καθημερινοτητα να σου δινει νεα? Και οταν μαλιστα ο συντροφος σου δε θελει να σχολιαζει τιιιιιποτα αλλο παραπερα απο πολιτικη, οικονομικα, φυση, ατμοσφαιρα κλπ κλπ... Θα ηθελα πολυ να του ελεγα για τη διπλανη στο τραπεζι που φοραγε μια καπελαδουρα με τεραστια λουλουδια και να γελασουμε λιγο, αλλα δεν ειναιι τετοιος τύπος... εγω ειμαι ανθρωπος του "ελα μωρε δε πειραζει, αισιοδοξοι να ειμαστε" και εκεινος θεωρει οτι πεταω μονο στα ροζ μου συννεφα..

Φοβαμαι στην ιδεα οτι δε θα ζησω ολα αυτα που περιγραφετε ολες εσεις που παντρευτηκατε..το καρδιοχτηπι μεχρι να φτασετε στην εκκλησια..τον πρωτο ερωτικο χορο..... φοβαμαι οτι εχω σταματησει να τον θαυμαζω...και επισης εχω πιασει τον εαυτο μου να σκεφτεται οταν βιρσκομαστε με αλλους "οχ..ελπιζω να μη πεταξει καμια βλακεια" ή " οχ ελπιζω να μη τους πριξει με τις σοβαρολογιες"... με ενοχλει πολυ αυτο... γιατι ειλικρινα τον αγαπαω πολυ..και θελω να ειμαι περηφανη για εκεινον....

Και τωρα που σας τα λεω, εχω τυψεις...γιατι νιωθω οτι τον προδιδω... :cry:

Κορυφή

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Ιαν 06, 2013 3:39 pm 
Χωρίς σύνδεση
Empress
Empress
happyduck24

Του εχεις μιλησει για αυτα που σε απασχολουν?
Του εχεις πει πχ αγαπη μου συντροφο μου σε θελω οχι μπαμπα μου και δασκαλο μου? Σταματα να με διορθωνεις στα παντα γιατι αισθανομαι σαν παιδακι του δημοτικου και μου δημιουργεις την αισθηση οτι θα πρεπει να γραψω τιμωρια 100 φορες δεν θα το ξανακανω?

Κομπο στο στομαχι και εγω εχω καιρο να νοιωσω. Αλλα δεν με ενοχλει που δεν το νοιωθω κιολας. Γιατι οταν ξαπλωνω στο κρεββατι να κοιμηθω και με παιρνει αγκαλια μεσα στον υπνο του αισθανομαι οτι εκει ανηκω.

Ελπιζω να μην με παρεξηγησεις. Σου μιλαω οπως θα μιλαγα στην αδελφη μου ή σε μια πολυ καλη μου φιλη. Υποψην οτι δεν σε ξερω δεν με ξερεις αρα αν κατι απο αυτα που θα πω σε ενοχλησει μην το παρεις προσωπικα οκ?

Σταματα πουλακι μου να βλεπεις ρομαντικες ταινιες! Σε αποσυντονιζουν!!! Αν οι σχεσεις θελουν δουλεια που να δεις ο ρομαντισμος τι δουλεια θελει! Λες οτι ναι μεν δεν εχεις διαθεση για σεξ αλλα και εκεινος δεν κανει καποια προσπαθεια με κερια, χαδια, κρασια κτλ. Σκεψου οτι στην φαση που βρισκεσαι μπορει να εκνευριζοσουν αν εκανε μια τετοια κινηση (αβυσσος η ψυχη μας) και να ετρωγες καμμια φλασια οτι τα κανει οχι γιατι σε νοιαζεται αλλα γιατι θελει σεξ. Απο την αλλη δες το θετικα οτι δεν θελει να σε πιεσει αφου διαισθανεται οτι δεν εισαι καλα και το ριχνει στην πλακα για να σε τσιγκλισει λιγακι.

Μετα απο 3 χρονια δεν μπορει να μην εχετε ενα θεμα συζητησης που να ενδιαφερει και τους 2. Για ψαξτε το λιγακι. Πληροφοριακα ουτε ο δικος μου θα σχολιασει την καπελαδουρα με τα τεραστια λουλουδια για να γελασουμε προς μεγαλη μου λυπη αλλα και παλι δεν ειναι η κολλητη μου. Και επισης το τελευταιο διαστημα σε παρεες ολο για πολιτικη και οικονομια θελει να μιλαει. Κατι εξαιρετικα κουραστικο και βαρετο για μενα που θελω πιο "αναλαφρα" θεματα συζητησης.

Κορυφή

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Ιαν 06, 2013 3:58 pm 
Χωρίς σύνδεση
Girl
Girl
sweetpotato

Happyduck μου εννοείται δε σας παρεξηγω, αλλωστε τη συμβουλη σας ζηταω, και σας ευχαριστω γιια αυτα που μου λετε...

Του εχω μιλησει..αλλα οσο και να προσπαθει (καμια φορα τον βλεπω οτι πιεζεται να μη μου την πει) ειναι ξερολας ρρε παιδι μου..το εχει στο αιμα του..και ειναι ξερολας με συγκεκριμενα ατομα..με μενα..την μανα του..ορισμενους φιλους του.. Για παραδειγμα με την αδερφη του δεν ειναι γιατι εκεινη του μιλαει ασχημα οταν αρχιζει να της κανει επιδειξη, κατι που φυσικα δε θελω να το κανω και δεν ειναι του χαρακτηρα μου..τιποτα..ειναι ξερολας..ειναι ετσι..αυτο λογικα πρεπει να το αποδεχτω... ή να πατησω τοοοοσο ποδι, που να γινονται συνεχεια ομηρικοι καβγαδες ωστε να ερθει η στιγμη που θα σκεφτει "ασε βαριεμαι να τσακωνομαι, ας μη της την πω"....

Δε ξερω...ισως παλι την εχω πατησει και τα εχω ολα ωραιοποιημενα στο κεφαλι μου..μεγαλωσα σε μια οικογενεια που ναι, τρωγαμε ολοι μαζι πρωινο με βιταμ σαν τη διαφημιση..που τρωγαμε στο κυριακατικο τραπεζι.. που καναμε γιορτες με κοσμο στο σπιτι..που λεγαμε τα νεα της ημερας και γελουσαμε..που ανταλλασαμε δωρα τηω πρωτοχρονια κατω απο το χριστουγεννιατικο δεντρο.. αυτα εκεινος δε τα εχει ζησει..και ειναι το στοιχημα μου να του τα προσφερω στις αναμνησεις του γιατι ξερω οτι ειναι ωραιο να εχουμε ρομαντισμο στη ζη μας.. αυτη η πεζη πραγμταικοτητα δεν εχει να μας προσφερει τιποτα..εμενα τουλαχιστον! εχω ανεβασει πολυ τον πηχη και οτιδηποτε γινεται κατω απο αυτον τον πηχη δε με ικανοποιει... ισως τελικα φταιω εγω..

οσονα φορα αυτο που λες για το σεξ και το πως θα το επαιρνα αν εκανε τις ρομαντζαδες...ναι...δυστυχως εχεις απολυτο δικιο και τωρα το καταλαβαινω (ειδες ποσο καλο μου κανετε?? heartsmiley ), αν εκανε αυτες τις ρομαντζαδες και εγω δνε ηθελα, παλι θα τσαντιζομουν... crazy-star

Ισως τελικα να φοβαμαι τη δεσμευση..να ειμαι σσαν αυτους τους αντρες που θελουν να ειναι εργενηδες...ή...απλά..να μην χω βρει τον μαστορα μου....

Κορυφή

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Ιαν 06, 2013 4:26 pm 
Χωρίς σύνδεση
Empress
Empress
happyduck24

Δεν ειναι ο φοβος της δεσμευσης. Ειναι τα φαντασματα του παρελθοντος.
Εχοντας και εγω 2-3 σχεσεις πριν τον Παπιο οχι και τοσο καλες (οχι τιποτα τραγικο απλα οχι καλες) που με πονεσαν ομως πολυ οταν σοβαρεψε η σχεση μας τον κοιταγα με μισο ματι και ψαχνομουν να βρω τα μειονεκτηματα για να τον σουταρω μια ωρα αρχιτερα. Μεχρι και λιστα εκανα η αθεοφοβη με τα υπερ και τα κατα! Οκ καποια στιγμη συνηλθα και σταματησα να ψειριζω το καθετι αλλα τσεκαρε αν ισχυει και σε σενα κατι αντιστοιχο γιατι απο οτι εχω καταλαβει ειχες πολυ πιο ασχημες σχεσεις απο οτι εγω.

Οκ εσυ μεγαλωσες στην οικογενεια του βιταμ που βλεπουμε στις ταινιες και λεμε καλα μας δουλεουν ποιος ζει ετσι και ο καλος σου σε πιο "πεζη" οικογενεια χωρις βιταμ και τηγανιτες. Το να αρχισει να λειτουργει στα μετρα σου ή να λειτουργεις εσυ στα δικα τους το βλεπω απιθανο και συνταγη σιγουρης αποτυχιας. Μπορειτε ομως να προσπαθησετε να βρεθητε καπου στην μεση. Παρτε μαζι το πρωινο σας και ας μην εχει βιταμ ας εχει σκετο καφε βρε παιδακι μου δεν χαλασε ο κοσμος.

Ειστε 2 εντελως διαφορετικοι ανθρωποι, μεγαλωμενοι εντελως διαφορετικα, εχοντας ζησει διαφορετικα πραγματα ΑΛΛΑ κατι σας ενωσε και ειστε μαζι. Κατι υπαρχει και θελησατε να παντρευτειτε. Αρα αξιζει να κανετε απο κοινου μια προσπαθεια. Χωρις ομως να αλλαξεις εσυ και χωρις να αλλαξει αυτος. Απλα να προσαρμοστειτε ο ενας στον αλλο. Γιατι αν αλλαξει μονο αυτος για να ερθει στα μετρα σου και σε αυτο που θες ή αλλαξεις εσυ για να ερθεις στα δικα του μετρα καποια στιγμη θα γινει το μπαμ. Αν εσυ εισαι κοκκινο και αυτος ασπρο πρεπει να βρειτε το ροζ σας. Βγαζεις ακρη με αυτα που σου λεω?

Ειναι θετικο το οτι κανει τουλαχιστον μια προσπαθεια να μην στην πει αν και ξερολας. Κανε και εσυ λιγο τον κινεζο τουριστα και αστον να λεει. Μπαινακης και βγαινακης. Αν ειναι στον χαρακτηρα του η ξερολοιαση (βρε μηπως ειναι ζυγος?) δεν προκειται να αλλαξει αλλα μπορει να μετριαστει τουλαχιστον προς εσενα που σε απασχολει και πιο πολυ και αντιστοιχα θα σκληρυνεις και εσυ και δεν θα αισθανεσαι χαζη ή οτιδηποτε αλλο που σε διορθωνει.

Καλο ειναι να βαζουμε πηχη σε καποια πραγματα αλλα εξισου καλο ειναι να ξερουμε και ποτε αυτος ο πηχης ειναι πολυ ψηλα για να τον φτασουμε και θα πρεπει να κατεβει λιγο. Προσπαθησε να σκεφτεις αν ο πηχης που βαζεις ειναι κατι που μπορει να πραγματοποιηθει ή αν μπαινει επιτηδες τοσο ψηλα για να εχεις το "αλλοθι" να την κανεις με ελαφρα πηδηματακια.

Τελος θα σου ελεγα να αναβαλετε τον γαμο για κανα χρονο. Φτιαξτε το σπιτακι σας, μεινετε μαζι, δουλεψτε την σχεση σας και μετα παντρευτειτε.

Κορυφή

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Ιαν 06, 2013 4:34 pm 
Χωρίς σύνδεση
Princess
Princess
kloklo79

γλυκοπατάτα μου θα στο πω απλα...προσπάθησε πριν το γαμο να μεινετε μαζι...θα δεις πολλά πράγματα και θα δοκιμαστεις.... στη συνέχεια θα πάρεις την αποφάση σου...

Κορυφή

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Ιαν 06, 2013 4:36 pm 
Χωρίς σύνδεση
Empress
Empress
Love@distance

happyduck24 έγραψε:

Οκ εσυ μεγαλωσες στην οικογενεια του βιταμ που βλεπουμε στις ταινιες και λεμε καλα μας δουλεουν ποιος ζει ετσι και ο καλος σου σε πιο "πεζη" οικογενεια χωρις βιταμ και τηγανιτες. Το να αρχισει να λειτουργει στα μετρα σου ή να λειτουργεις εσυ στα δικα τους το βλεπω απιθανο και συνταγη σιγουρης αποτυχιας. Μπορειτε ομως να προσπαθησετε να βρεθητε καπου στην μεση. Παρτε μαζι το πρωινο σας και ας μην εχει βιταμ ας εχει σκετο καφε βρε παιδακι μου δεν χαλασε ο κοσμος.

Ειστε 2 εντελως διαφορετικοι ανθρωποι, μεγαλωμενοι εντελως διαφορετικα, εχοντας ζησει διαφορετικα πραγματα ΑΛΛΑ κατι σας ενωσε και ειστε μαζι. Κατι υπαρχει και θελησατε να παντρευτειτε. Αρα αξιζει να κανετε απο κοινου μια προσπαθεια. Χωρις ομως να αλλαξεις εσυ και χωρις να αλλαξει αυτος. Απλα να προσαρμοστειτε ο ενας στον αλλο. Γιατι αν αλλαξει μονο αυτος για να ερθει στα μετρα σου και σε αυτο που θες ή αλλαξεις εσυ για να ερθεις στα δικα του μετρα καποια στιγμη θα γινει το μπαμ. Αν εσυ εισαι κοκκινο και αυτος ασπρο πρεπει να βρειτε το ροζ σας. Βγαζεις ακρη με αυτα που σου λεω?

Ειναι θετικο το οτι κανει τουλαχιστον μια προσπαθεια να μην στην πει αν και ξερολας. Κανε και εσυ λιγο τον κινεζο τουριστα και αστον να λεει. Μπαινακης και βγαινακης. Αν ειναι στον χαρακτηρα του η ξερολοιαση (βρε μηπως ειναι ζυγος?) δεν προκειται να αλλαξει αλλα μπορει να μετριαστει τουλαχιστον προς εσενα που σε απασχολει και πιο πολυ και αντιστοιχα θα σκληρυνεις και εσυ και δεν θα αισθανεσαι χαζη ή οτιδηποτε αλλο που σε διορθωνει.

Καλο ειναι να βαζουμε πηχη σε καποια πραγματα αλλα εξισου καλο ειναι να ξερουμε και ποτε αυτος ο πηχης ειναι πολυ ψηλα για να τον φτασουμε και θα πρεπει να κατεβει λιγο. Προσπαθησε να σκεφτεις αν ο πηχης που βαζεις ειναι κατι που μπορει να πραγματοποιηθει ή αν μπαινει επιτηδες τοσο ψηλα για να εχεις το "αλλοθι" να την κανεις με ελαφρα πηδηματακια.

Τελος θα σου ελεγα να αναβαλετε τον γαμο για κανα χρονο. Φτιαξτε το σπιτακι σας, μεινετε μαζι, δουλεψτε την σχεση σας και μετα παντρευτειτε.

Συμφωνω σε όλα. Μαλλον και με την τελευταια πρόταση. Παντως μην βιαστεις να χωρισεις. Αλλα ισως να αναβαλλεις το γαμο αν δεν εισαι σιγουρη. Εχω την εντυπωση οτι ο γαμος ξαφνικα σε πιεσε και σε πανικοβαλλε, και οτι αν φυγει αυτό το "βαρος" από πάνω σου θα μπορέσεις να δεις τη σχεση σας πιο ξεκαθαρα.. Εισαι μικρη ακομα και δεν υπαρχει πιεση να παντρευτείς τωρα ντε και καλα.

Αα, και σε σχεση με τις πεταλουδιτσες που έγραψα, πάλι θα συμφωνησω με το παπακι:
"Κομπο στο στομαχι και εγω εχω καιρο να νοιωσω. Αλλα δεν με ενοχλει που δεν το νοιωθω κιολας. Γιατι οταν ξαπλωνω στο κρεββατι να κοιμηθω και με παιρνει αγκαλια μεσα στον υπνο του αισθανομαι οτι εκει ανηκω."
Ειναι άλλο το είδος της αγαπης που ερχεται μετα, και σε γεμίζει (εμενα τουλαχιστον) περισσότερο απο τις πεταλουδιτσες..

Κορυφή

Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 63 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση 1, 2, 3, 4, 5  Επόμ.

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες

Μέλη σε σύνδεση

Εγγεγραμμένα μέλη: Alexa [Bot], angie14, Bing [Bot], dwrap, Google [Bot], Google Adsense [Bot], marylab

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  

Παρακαλούμε πολύ να μην διαφημίζετε υπηρεσίες και προϊόντα στα post του Forum.
Όποιο post εμπεριέχει διαφήμιση θα διαγράφεται αμέσως.
Εάν θέλετε να διαφημιστείτε στο teleiosgamos.gr παρακαλούμε επικοινωνήστε στο : sales@qwerty.gr ή τηλεφωνήστε στο 2106180171
Έδρα εταιρείας: Επταλόφου 1, Μαρούσι 151 24