myCalendar     myBudget     myGuestlist     myFriends     myGroups     myPhotos     myVideos     myBlog     downloads     Chat
Rss Facebook Google+ Twitter Youtube

Δ Ι Α Φ Η Μ Ι Σ Η

Μείνετε ενημερωμένοι
με Rss Feed. Τι είναι Rss;

Τώρα είναι Τετ Οκτ 01, 2014 6:38 pm
Δ Ι Α Φ Η Μ Ι Σ Η

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες

Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 280 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση Πρ.  1 ... 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12 ... 19  Επόμ.
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Με την κυτταρίτιδα τί κάνουμε κορίτσια?
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Ιουν 18, 2010 11:25 am 
Χωρίς σύνδεση
Empress
Empress
Vera_Sp

Ginger έγραψε:
Οοοοο καλα.... μου ειπε οτι για την κυτταριτιδα, η χρυση τροφη ειναι ασπρο λαχανο με τριμμενο καροτο και λεμονι!!! Φαε τονους καροτα!!! (θα μαυρισεις κιολας βρε!). Η ομαδα ΑΒ εχει την λιγοτερη πυκνοτητα απο τις αλλες ομαδες και ειναι η πιο νεα ομαδα (η πιο αρχαια ειναι η 0). Θα πρεπει να τρως σπανια κοκκινο κρεας, προτιμησε το λευκο κρεας και πολλα πολλα πολλλλλλλα λαχανικα. Τα γαλακτομικα ειναι ο,τι καλυτερο για σενα. Φρουτα φαε πολλα, απεφυγε τα το βραδυ (ε, οχι και δια ροπαλου, τουλαχιστον μην τρως πολλα το βραδυ). Εισαι απο τις ομαδες που μπορουν να τρωνε αρκετους υδατανθρακες. Συμφωνα με την θεωρια της, δεν πρεπει να εχεις και το πιο δυνατο ανοσοποιητικο συστημα του κοσμου, αλλα επισης δεν εχεις και σοβαρα προβληματα με το πεπτικο σου γενικα.
Αν θες κατι πολυ πολυ εξειδικευμενο, πες το μου εως την Δευτερα 4 το μεσημερι, που εχω ραντεβου μαζι της για να την ρωτησω! wave

Καλά έχω μείνει με το στόμα ανοιχτό! :shock: :shock: :shock: :shock: Η διατροφή που μου είπες είναι αυτή ακριβώς που ακολουθώ! Βασικά, κόκκινο κρέας τρώω όντως πολύ σπάνια (γι'αυτό κατα διαστήματα παίρνω σίδηρο) γιατί μου προκαλεί δυσπεψία! Τα λαχανικά τα λατρεύω καθώς επίσης και τα γαλακτοκομικά! Δεν ζω χωρίς αυτά! Αυτό για το λάχανο δεν το ήξερα! Πάω να πάρω λάχανοοοοοοοοοοοοοοο!
Πάντως, κατακράτηση έχω αρκετή ειδικά όταν περιμένω περίοδο (είναι λες και παίρνω 2 κιλά!). Επίσης, θέμα με την κυτταρίτιδα είχα από μικρή. Ελάχιστη βέβαια (όταν ήμουν μικρή), αλλά υπήρχε. Η ποιότητα του δέρματός μου δεν είναι πολύ καλή. Έχω πολύ λεπτό δέρμα (εξ'ού και οι ευρυαγγείες) και βέβαια, λιπαρό (πρόσωπο και πλάτη!). Έχει πολλή πλάκα που στα λέω όλα αυτά λες και είσαι γιατρός (και θεραπευτής μου). :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

ΕικόναΕικόναΕικόναΕικόναΕικόνα

Κορυφή
  Προφίλ Αποστολή προσωπικού μηνύματος  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Ιουν 18, 2010 11:44 am 
Χωρίς σύνδεση
Queen
Queen
AngelinaP

Καλά, Ginger μας κατέπληξες και πάλι! Εσύ παιδί μου χαραμίζεσαι με τα οικονομικά! Γύρισέ το στη Διαιτολογία, Ιατρική κτλ! Επισήμως σε χρήζω υπεύθυνη συμβουλών διατροφής και ομορφιάς του φόρουμ! Χα χα χα!!!

Εγώ ως ομάδα αίματος 0 έχω ακούσει ότι πρέπει να τρώω κρέας σωστά; Βέβαια δεν με τρελαίνει ιδιαίτερα.
Να ρωτήσω κάτι άλλο, μέχρι το απόγευμα η κατανάλωση φρούτων δεν δημιουργεί τα προβλήματα που ανέφερες;;; (αυτό με τη φρουκτόζη που γίνεται λίπος). Αλήθεια το βράδυ τι να τρώμε; Κανένα άπαχο γιαουρτάκι ίσως;

Θα δοκιμάσω τη βρώμη που ειπες για το έντερο. Βάζω λίγη στα Κellogs το πρωί. Ως παιδί είχα αρκετό πρόβλημα με τη δυσκοιλιότητα. Πήγαινα τουαλέτα μια φορά την εβδομάδα. Τώρα κάθε 2-3 μέρες, ενίοτε και κάθε μέρα. Το είχα ακούσει κι εγώ ότι ίσως ενισχύει το πρόβλημα της κυτταρίτιδας...

Στενά τζιν φοράω το χειμώνα. Πρέπει να τα ελαττώσω.. Θα δοκιμάσω κι αυτό με το νερό κάθε πρωί.

Το γυμναστήριο βοηθάει πάρα πολύ. Το λέω σε όσες ενδιαφέρονται. Το γρήγορο περπάτημα ή το τρέξιμο κάνει θαύματα! Θέλει συστηματική άσκηση.

Η κληρονομικότητα είναι επιβαρυντικός παράγοντας. Έχει και η μητέρα μου αρκετή. Βέβαια την απέκτησε σε μεγαλύτερη ηλικία από εμένα γιατί κάποτε οι τροφές ήταν καλύτερες και έτρωγε πολλά λαχανικά και φρούτα.

Για τα χάπια έχεις δίκιο. Είδα βέβαια στα συστατικά το ότι είχε αρκετή ποσότητα βιταμίνης Ε. Άρα γιατί να μην πάρουμε σκέτα χαπάκια βιταμίνης που έχει πολλαπλά οφέλη (αντικαρκινική δράση, βοηθά τη γονιμότητα). Σκέφτομαι να πάω να αγοράσω.

Σε ευχαριστώ για τις συμβουλές! Ας λέμε η μία στην άλλη τα αποτελέσματα για να παίρνουμε κουράγιο στο φόρουμ!

Εικόνα

Εικόνα

Κορυφή

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Ιουν 18, 2010 11:49 am 
Χωρίς σύνδεση
Lady
Lady
Ginger

Vera_Sp έγραψε:

Καλά έχω μείνει με το στόμα ανοιχτό! :shock: :shock: :shock: :shock: Η διατροφή που μου είπες είναι αυτή ακριβώς που ακολουθώ! Βασικά, κόκκινο κρέας τρώω όντως πολύ σπάνια (γι'αυτό κατα διαστήματα παίρνω σίδηρο) γιατί μου προκαλεί δυσπεψία! Τα λαχανικά τα λατρεύω καθώς επίσης και τα γαλακτοκομικά! Δεν ζω χωρίς αυτά! Αυτό για το λάχανο δεν το ήξερα! Πάω να πάρω λάχανοοοοοοοοοοοοοοο!
Πάντως, κατακράτηση έχω αρκετή ειδικά όταν περιμένω περίοδο (είναι λες και παίρνω 2 κιλά!). Επίσης, θέμα με την κυτταρίτιδα είχα από μικρή. Ελάχιστη βέβαια (όταν ήμουν μικρή), αλλά υπήρχε. Η ποιότητα του δέρματός μου δεν είναι πολύ καλή. Έχω πολύ λεπτό δέρμα (εξ'ού και οι ευρυαγγείες) και βέβαια, λιπαρό (πρόσωπο και πλάτη!). Έχει πολλή πλάκα που στα λέω όλα αυτά λες και είσαι γιατρός (και θεραπευτής μου). :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Η ΑΒ εχει προβληματα με το λεμφικο συστημα γι αυτο και κανεις κατακρατηση υγρων. Πιες πολυ νερο, κανε μασαζ στα ποδια σου, βαλε ψηλα τα ποδια σου σε ενα μαξιλαρι, ξεπλυνε πολλες φορες τα οσπρια που τρως πριν τα βρασεις, πιες καθημερινα τσαι μεντα και τσαι τιλιο. Καθε μερα! Θα με θυμηθεις. Να λες ευχαριστω για την λιπαροτητα σου εφοσον εχεις λεπτο δερμα, γιατι τα δερματα με λιπαροτητα ρυτιδιαζουν πιο αργα (το μειονεκτημα ειναι οτι κρεμανε πιο γρηγορα, χαλαρωνουν, σαν να βαραινει το προσωπο προς τον λαιμο). Δηλαδη τα ξηρα δερματα δεν χαλαρωνουν αλλα ρυτιδιαζουν και πρεπει να παιρνουν αντιρυτιδικα προϊοντα. Τα λιπαρα δερματα δεν ρυτιδιαζουν αλλα χαλαρωνουν και πρεπει να παιρνουν συσφικτικα και antigravity προϊοντα.
Για τις ευρυαγγειες προσπαθησε να περπατας, μην φορας στενα ρουχα. Για την λιπαροτητα στο δερμα, βοηθητικος ειναι ο πρασινος αργιλος σε μασκα προσωπου, και σκονη αργιλου σε μπανιο. Δοκιμασε το να δεις πως θα ειναι για 2 μερες το δερμα σου και μετα ελα να μου πεις εντυπωσεις, που πιστευω θα ειναι πολυ πολυ θετικες!
Βρε λες να αλλαξω επαγγελμα? :roll:

Κορυφή

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Ιουν 18, 2010 12:04 pm 
Χωρίς σύνδεση
Lady
Lady
Ginger

AngelinaP έγραψε:
Καλά, Ginger μας κατέπληξες και πάλι! Εσύ παιδί μου χαραμίζεσαι με τα οικονομικά! Γύρισέ το στη Διαιτολογία, Ιατρική κτλ! Επισήμως σε χρήζω υπεύθυνη συμβουλών διατροφής και ομορφιάς του φόρουμ! Χα χα χα!!!

Εγώ ως ομάδα αίματος 0 έχω ακούσει ότι πρέπει να τρώω κρέας σωστά; Βέβαια δεν με τρελαίνει ιδιαίτερα.
Να ρωτήσω κάτι άλλο, μέχρι το απόγευμα η κατανάλωση φρούτων δεν δημιουργεί τα προβλήματα που ανέφερες;;; (αυτό με τη φρουκτόζη που γίνεται λίπος). Αλήθεια το βράδυ τι να τρώμε; Κανένα άπαχο γιαουρτάκι ίσως;

Θα δοκιμάσω τη βρώμη που ειπες για το έντερο. Βάζω λίγη στα Κellogs το πρωί. Ως παιδί είχα αρκετό πρόβλημα με τη δυσκοιλιότητα. Πήγαινα τουαλέτα μια φορά την εβδομάδα. Τώρα κάθε 2-3 μέρες, ενίοτε και κάθε μέρα. Το είχα ακούσει κι εγώ ότι ίσως ενισχύει το πρόβλημα της κυτταρίτιδας...

Στενά τζιν φοράω το χειμώνα. Πρέπει να τα ελαττώσω.. Θα δοκιμάσω κι αυτό με το νερό κάθε πρωί.

Το γυμναστήριο βοηθάει πάρα πολύ. Το λέω σε όσες ενδιαφέρονται. Το γρήγορο περπάτημα ή το τρέξιμο κάνει θαύματα! Θέλει συστηματική άσκηση.

Η κληρονομικότητα είναι επιβαρυντικός παράγοντας. Έχει και η μητέρα μου αρκετή. Βέβαια την απέκτησε σε μεγαλύτερη ηλικία από εμένα γιατί κάποτε οι τροφές ήταν καλύτερες και έτρωγε πολλά λαχανικά και φρούτα.

Για τα χάπια έχεις δίκιο. Είδα βέβαια στα συστατικά το ότι είχε αρκετή ποσότητα βιταμίνης Ε. Άρα γιατί να μην πάρουμε σκέτα χαπάκια βιταμίνης που έχει πολλαπλά οφέλη (αντικαρκινική δράση, βοηθά τη γονιμότητα). Σκέφτομαι να πάω να αγοράσω.

Σε ευχαριστώ για τις συμβουλές! Ας λέμε η μία στην άλλη τα αποτελέσματα για να παίρνουμε κουράγιο στο φόρουμ!

Καταρχας Βερα μου ξεχασα να σου πω, οτι ευρυαγγειες δεν εχεις επειδη εχεις λεπτο δερμα (απλα με το λεπτο φαινονται πιο εντονες), αλλα επειδη το λεμφικο σου δεν εχει αποσυμφορηθει.

AngelinaP με εκανες και κοκκινισα στο γραφειο!! :oops: :oops: :oops: Σε ευχαριστω πολυ!!! wave
Εσυ που εισαι 0 φαε πολυυυυυυυ κρεας (κι εγω 0 ειμαι). Σε υδατανθρακες αποκλειστικα ολικης αλεσης (ακομα και τα μακαρονια). Ξεχνα πιτες, τσουρεκια, κεικ, μπισκοτα, ψωμι κλπ που εχουνε λευκο αλευρι. Για παντα... Το κρεας πρεπει να ειναι και λευκο και κοκκινο (ειμαστε η ομαδα του κυνηγου, η πιο αρχαια ομαδα, κι επειδη τοτε ο ανθρωπος μονο με κρεας τρεφοταν μας κανει καλο, και ποτε με υδατανθρακες που μας κανει κακο). Δημιουργουμε πολυυυυ πιο δυσκολα τριγλυκεριδια σε συγκριση με τις αλλες ομαδες (οχι οτι δεν δημιουργουμε ποτε ομως), καθως και κακη χοληστερινη.
Τα βραδυνα για εμας ειναι ειτε βρωμη ειτε σαλατες. Οχι φρουτα, σπανια γιαουρτια, κι αυτα οχι σε επιδορπιο γιαουρτιου με γευσεις αλλα τα απλα με χαμηλα λιπαρα. Το ιδιο και με το γαλα, μετρημενη καταναλωση. Το ασβεστιο και το σιδηρο το παιρνουμε απο τις μπριζολιτσες και τα λαχανικα περισσοτερο!
Περιορισε πολυ τα δημητριακα απο νιφαδες καλαμποκιου (καλυτερα κοψτα), και αν δεν θελεις με τιποτα βρωμη, τοτε δημητριακα ολικης αλεσης.
Δοκιμασε το νερακι! Η κληρονομικοτητα ειναι σημαντικος παραγοντας, τα πιο μολυσμενα επισης τροφιμα στις ημερες επισης...Η γυμναστικη εννοειται οτι βοηθα παρα πολυ αλλα ποιος την κανει.... sleep
Τα φρουτακια την ημερα,εννοειται οτι δεν κανουν καθολου κακο, γιατι μεταβολιζονται ευκολα σε θεμα φρουκτοζης. Αν θελεις φρουτα το βραδυ αποκλειστικα σε αποξηραμενη τροφη (που σε μερικες περιπτωσεις οπως τα δαμασκηνα εχουν και περισσοτερες βιταμινες απο τα φρεσκα).
Ακομα ενα θετικο της ομαδας 0 ειναι οτι εχουμε αρκετα ισχυρο ανοσοποιητικο!

Ναι πειτε τις εντυπωσεις σας μετα τις δοκιμες!!!!! Ειμαι σιγουρη οτι θα ειστε ενθουσιασμενες με τα αποτελεσματα μετα απο ενα μηνα!

Κορυφή

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Ιουν 18, 2010 12:16 pm 
Χωρίς σύνδεση
Queen
Queen
AngelinaP

Σε χιλιοευχαριστώ! Τρέχω να βρω μαγαζί με βιολογικά!!!

Αυτό με την αλλαγή διατροφής... χμμμ. Να δω αν θα τα καταφέρω! Λατρεύω τα γαλακτοκομικά. Πίνω πολύ γάλα από μικρή και τρελαίνομαι για τυριά. Ψωμί δεν τρώω πολύ, αλλά δημητριακά στο γάλα ναι.. Το κρέας με το ζόρι το τρώω, εν αντιθέσει όμως με τη χειρότερη μορφή του (μορταδέλες, σαλάμια, λουκάνικα... τρώω με ευχαρίστηση!) Λαχανικά και φρούτα ευτυχώς μου αρέσουν. Και δυστυχώς έχω εξάρτηση από τη ζάχαρη και ειδικά τη σοκολάτα. Πρόπερσι έτρωγα μία κάθε μέρα μέχρι που επιδεινώθηκε τόσο η κυτταρίτιδα που την έκοψα.. Όσπρια είναι καλά για εμάς με ομάδα αίματος 0; Το θεωρώ καλό διατροφικά φαγητό...

Θα βάλω τα δυνατά μου να περιορίσω τις βλακείες (μπισκοτάκια, σοκολάτες, παγωτά).. Ευτυχώς τα αναψυκτικά τα έχω σχεδόν κόψει.

Η βρώμη ευτυχώς μου αρέσει! Τσάι μέντας έπινα πολύ το χειμώνα! Και φρέσκια κομμένη από το χωριό και σε φακελάκια Εύριπος. Αλλά την έβαζα τη ζαχαρίτσα μου μέσα, άρα πιο το όφελος; Τα υποκατάστατα ζάχαρης λες να είναι καλύτερα;;; Ζαχαρίνες τύπου Natreen εννοώ.. Σόρρυ σε ζάλισα, είσαι και στη δουλειά.. Τελευταία ερώτηση για σήμερα!

Άσε που στο τέλος θα έχεις λύσει πια όλες τις απορίες μας, άρα θα επικεντρωθούμε μόνο στα αποτελέσματα!

Εικόνα

Εικόνα

Κορυφή

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Ιουν 18, 2010 12:21 pm 
Χωρίς σύνδεση
Newbie
Newbie
mari_loulou

Εγώ δηλαδή που έχω Α+ τι να τρώω και τι να μην τρώω για την κυτταρίτιδα και γενικά?????

Καλά είστε όλες θεές....Με βοηθάτε πολύ....

Ρε συ Ginger....Δεν έχω λόγια....Απλά respect.....

Κορυφή

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Ιουν 18, 2010 12:30 pm 
Χωρίς σύνδεση
Queen
Queen
AngelinaP

Έχω την εντύπωση κορίτσια ότι πρέπει να περιορίσουμε και την κατανάλωση αλατιού... Ginger διόρθωσέ με αν κάνω λάθος! :?

Εικόνα

Εικόνα

Κορυφή

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Ιουν 18, 2010 12:35 pm 
Χωρίς σύνδεση
Lady
Lady
Ginger

AngelinaP έγραψε:
Σε χιλιοευχαριστώ! Τρέχω να βρω μαγαζί με βιολογικά!!!

Αυτό με την αλλαγή διατροφής... χμμμ. Να δω αν θα τα καταφέρω! Λατρεύω τα γαλακτοκομικά. Πίνω πολύ γάλα από μικρή και τρελαίνομαι για τυριά. Ψωμί δεν τρώω πολύ, αλλά δημητριακά στο γάλα ναι.. Το κρέας με το ζόρι το τρώω, εν αντιθέσει όμως με τη χειρότερη μορφή του (μορταδέλες, σαλάμια, λουκάνικα... τρώω με ευχαρίστηση!) Λαχανικά και φρούτα ευτυχώς μου αρέσουν. Και δυστυχώς έχω εξάρτηση από τη ζάχαρη και ειδικά τη σοκολάτα. Πρόπερσι έτρωγα μία κάθε μέρα μέχρι που επιδεινώθηκε τόσο η κυτταρίτιδα που την έκοψα.. Όσπρια είναι καλά για εμάς με ομάδα αίματος 0; Το θεωρώ καλό διατροφικά φαγητό...

Θα βάλω τα δυνατά μου να περιορίσω τις βλακείες (μπισκοτάκια, σοκολάτες, παγωτά).. Ευτυχώς τα αναψυκτικά τα έχω σχεδόν κόψει.

Η βρώμη ευτυχώς μου αρέσει! Τσάι μέντας έπινα πολύ το χειμώνα! Και φρέσκια κομμένη από το χωριό και σε φακελάκια Εύριπος. Αλλά την έβαζα τη ζαχαρίτσα μου μέσα, άρα πιο το όφελος; Τα υποκατάστατα ζάχαρης λες να είναι καλύτερα;;; Ζαχαρίνες τύπου Natreen εννοώ.. Σόρρυ σε ζάλισα, είσαι και στη δουλειά.. Τελευταία ερώτηση για σήμερα!

Άσε που στο τέλος θα έχεις λύσει πια όλες τις απορίες μας, άρα θα επικεντρωθούμε μόνο στα αποτελέσματα!

Αν θελεις γλυκο τσαγακι, βαλε μελι!!!!
Με την ζαχαρη προτιμω για ψυχολογικους αδικαιολογητους λογους την μαυρη που τελικα δεν εχει και τοση διαφορα πια απο την ασπρη..
Ο αρραβωνιαστικος μου, γιατρος, μου λεει ΟΧΙ σε καθε υποκαταστατο...πιστος οπαδος του μελιου. Η μια κουμπαρα μου, γιατρος, κυκλοφορει παντα με φρουκτοζη γνωριζοντας οτι ανεβαζει τριγλυκεριδια....Ακομα χρησιμοποιει ασπαρταμη που ειναι τεχνητο υποκαταστατο και δημιουργει πονοκοιλο και πονοκεφαλο...Δεν θα συμφωνουσα με κανενα υποκαταστατο για να ειμαι απολυτα ειλικρινης..αλλα και παλι ποοοση ποσοτητα θα χρησιμοποιουσε καποιος ωστε να εχει σοβαρη ζημια? Κιλα θα τρωει καθημερινα?

Επιμενω οτι τα γαλακτομικα προϊοντα δεν μας κανουνε καθολου καλο. Ενα ποτηρακι γαλα, ενα μικρο κομματακι τυρι οκ (ξεχνα εντελως το γκουντα), αλλα ως εκει και με τιποτα παραπερα!
Οσον αφορα τα οσπρια, μπορουμε εννοειται να φαμε, ειναι και πολυ υγιεινα, αλλα στο θεμα φακες (που τις λατρευω!) πρεπει να τις τρωμε λιγο πιο σπανια. Δεν εχεις παρατηρησει οτι με τις φακες εχεις τυμπανισμο μεγιστο?

Ειμαι στην δουλεια και ξυνομαι μην ανησυχεις! Τα δανεια εχουν πεσει πολυ το τελευταιο διαστημα (yyyeeaaaahhh!!) Ρωτα ο,τι θες! Ακομα κι αν δεν μπορεσω αμεσα, θα απαντησω απο το σπιτι!

Κορυφή

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Ιουν 18, 2010 12:49 pm 
Χωρίς σύνδεση
Lady
Lady
Ginger

Ναι, οντως, ειναι γνωστο οτι το αλατι κανει κατακρατηση και εμποδιζει τον καθαρισμο του σωματος. Ελαχιστοποιηση λοιπον (ειμαι φανατικη αλατοφαγος δυστυχως :P )

mari_loulou thx! :oops:

Εσυ απεφυγε τα ασπρα αλευρια και προτιμησε τους μαυρους υδατανθρακες. Καλο θα ηταν να ελαχιστοποιησεις οσο μπορεις το κοκκινο κρεας και να επικεντρωθεις στο ασπρο, οπως γαλοπουλα, κοτοπουλο, ψαρακια (οχι οστρακοειδη ομως). Οχι πολλα γαλακτομικα και σε αυτην την ομαδα. Φαε πολλα πολλα πολλα πολλα λαχανικα και οσπρια (οχι φασολια και φασολαδες).

Κορυφή

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Ιουν 18, 2010 12:53 pm 
Χωρίς σύνδεση
Lady
Lady
Ginger

Κοριτσακια θυμαμαι πολυ καλα για την ομαδα 0. Για λεπτομερειες αλλων ομαδων θα πρεπει να κοιταξω τα χαρτια που μου εδωσε η γιατρος, που τα εχω αφησει σπιτι. Θυμαμαι μονο αυτα που συζητουσαμε με τις φιλες μου οταν ειχα πρωτοπαρει τα χαρτια και τα καναμε φυλλο και φτερο ενα απογευμα σε καφε.

Κορυφή

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Ιουν 18, 2010 1:09 pm 
Χωρίς σύνδεση
Queen
Queen
AngelinaP

Συμφωνώ κι εγώ... το μέλι είναι το καλύτερο! Και από τη ζάχαρη καλύτερη φυσικά η μαύρη. Καμιά φορά έβαζα στο τσάι ένα κυβάκι μαύρης ζάχαρης και ένα χαπάκι φρουκτόζης (έτσι υποκαθιστά τη δεύτερη κουταλιά...) Καφέ δεν πίνω παρά μόνο σπάνια ελληνικό ή γαλλικό.
Όταν βγαίνουμε για καφέ όμως έχω πρόβλημα.. Συνήθως παίρνω σοκολάτα ή ice tea ή χυμό τύπου Αmita. Σκέφτομαι όμως να το ρίξω στις πορτοκαλάδες, φυσικούς χυμούς (αν και πιο ακριβούς)

Αλήθεια με τα αυγά ως πηγή πρωτεϊνών τι λες;;; Για ομάδα αίματος 0 είναι καλά; Να τα τρώμε μελάτα, σφιχτά ή αλλιώς;

Εικόνα

Εικόνα

Κορυφή

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Ιουν 18, 2010 1:15 pm 
Χωρίς σύνδεση
Queen
Queen
AngelinaP

Είχα διαβάσει σε ένα άρθρο κάποιου υπέρμαχου της φυτοφαγίας ότι σε νεκροτομές ανθρώπων με μεγάλη κοιλιά φάνηκε ότι το μέγεθος της κοιλιάς δεν ήταν τόσο λόγω λίπους στην περιοχή, αλλά περισσότερο γιατί τα έντερα είχαν διογκωθεί και πρηστεί τόσο που είχαν διπλασιαστεί σε πλάτος. Αυτό συνέβη γιατί στα εσωτερικά τοιχώματα είχαν συσσωρευτεί ουσίες που ο οργανισμός δεν μπορούσε να μεταβολίσει ή να απορροφήσει (π.χ. λιπαρά από junk food, γενικά ουσίες με πολλές τοξίνες) Αυτά δημιουργούσαν ένα φαρδύ στρώμα και εμπόδιζαν την απορρόφηση καλών ουσιών για τον οργανισμό. Με σόκαρε αυτό το άρθρο! Μία καλή αποτοξίνωση λέει μειώνει αυτά τα στρώματα. Πρέπει λέει να πίνεις και 2 λίτρα τουλάχιστον νερό τη μέρα, ενώ αν θες να συμβάλλεις στην αντιγήρανση του οργανισμού θέλει 3 λίτρα!!! Όλη μέρα στη λεκάνη δηλαδή!!!! :lol: Γενικά θέλει σωστή διατροφή για πάντα. Ποιος το κάνει όμως;;;
rtfm
Και μόνο που σκέφτομαι τι μπορεί να υπάρχει μέσα μου τρελαίνομαι! Μήπως το πρωινό ποτηράκι νερό να το πίνω ζεστό με λεμόνι για αποτοξίνωση;;; Πρέπει να το ρίξω στο νερό!!! :?

Εικόνα

Εικόνα

Κορυφή

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Ιουν 18, 2010 1:32 pm 
Χωρίς σύνδεση
Lady
Lady
Ginger

Για να ξεκαθαρισω την θεση μου, οσο και να ακουγομαι απολυτη σε καποια ποστ (δικο μου λαθος), λεγοντας κοψτε ή ξεχαστε, αυτο που πραγματικα εννοοω ειναι οτι πρεπει να ελαχιστοποιηθει η συγκεκριμενη τροφη, και να παρετε τα συγκεκριμενα θρεπτικα συστατικα απο καποια αλλη τροφη. Εκτος αν σε καποια μορφη υπαρχει σημαντικη δυσφορια, δυσανεξια ή αλλεργια οποτε εκει το κοβετε, γιατι πρεπει να ακουτε το σωμα σας...Δεν πιστευω σε καθετη διακοπη οποιασδηποτε τροφης, απλα μερικες δεν πρεπει να καταναλωνονται καθημερινα ή τελος παντων συχνα.
Συμφωνα με την θεωρια λοιπον των ομαδων αιματος, τα αυγα ειναι απαγορευμενα στην ομαδα 0, αλλα επειδη προσωπικα πιστευω παρα πολυ στην διατροφικη τους αξια (αριστη πηγη πρωτεινων και λοιπων στοιχειων), αφηνω τον εαυτο μου να τρωει που και που, και απλα οταν νοιωθω οτι αμαρτανω πολυ αφαιρω τον κροκο.
Η θεωρια της διατροφης βαση της ομαδας αιματος, εχει αρκετα κενα απο επιστημονικη πλευρα, οποτε δεν ειναι πανακεια, απλα προτιμηστε περισσοτερο τις καλες τροφες για το αιμα και περιοριστε περισσοτερο τις κακες. Οχι ομως να γινεται ψυχωση "δεν πρεπει να φαω αυγα". Ολα τα τα φατε, η συχνοτητα πρεπει να τροποποιηθει απλα.

AngelinaP μου εξω θα μπορουσες να πιεις κρυο τσαι (θα εχει αναγκαστικα ζαχαρη) ή σοδες τυπου perrier ή αυτο ακριβως που προτεινεις, δηλαδή χυμοι φυσικοι! :wink:

Κορυφή

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Ιουν 18, 2010 1:39 pm 
Χωρίς σύνδεση
Lady
Lady
Ginger

AngelinaP έγραψε:
Και μόνο που σκέφτομαι τι μπορεί να υπάρχει μέσα μου τρελαίνομαι! Μήπως το πρωινό ποτηράκι νερό να το πίνω ζεστό με λεμόνι για αποτοξίνωση;;; Πρέπει να το ρίξω στο νερό!!! :?

Καλε μην υποβαλεις τον εαυτο σου σε τετοιο ψυχολογικο στρες. Δεν ειμαστε αρρωστες, απλα ανταλασσουμε ιδεες για καλυτερη ποιοτικα ζωη και beaute! Βοηθητικες κινησεις απλα!
Ζεστο νερακι οχι, σε θερμοκρασια δωματιου απλα. Καλο ειναι το λεμονι, αν δεν εχεις θεμα με την οξυτητα σε αδειο στομαχι.
Επισης, ενας πολυ πολυ πολυ γνωστος γιατρος της Αθηνας, ειχε πει οτι εχασε τα κιλα του πινοντας ενα ποτηρι νερο το πρωι, μια κουταλια μελι και μια κουταλια λευκο μηλοξιδο. Αν αυτο βοηθα δεν ξερω, δεν το εχω κανει ποτε. Ειχε πει οτι τα πρωτα αποτελεσματα φαινονται μετα τους 6 μηνες....τοση υπομονη εγω δεν την εχω για να δω απλα αν οντως ισχυει ή οχι.... Πινω απλα το νερακι μου για να ξυπνησει το πεπτικο, κι αυτο σιγουρα ισχυει...

Κορυφή

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Ιουν 18, 2010 2:50 pm 
Χωρίς σύνδεση
Empress
Empress
alexia*

ginger είσαι όντως φοβερή!
πού τα θυμάσαι όλα αυτά βρε θηρίο;;;;
εγώ τα διάβασα κ τα ξέχασα... crazy-star

έχω κ εγώ να σου κάνω μια ερωτησούλα για το θέμα της κυτταρίτιδας..
η δοσολογία που δίνεις (φύκια-άργιλος) μου βγάζει μεγάλη ποσότητα γιατί πρόβλημα κυτταρίτιδας έχω κυρίως στους γλουτούς και ελάχιστα στους μηρούς...άρα μου περισσεύει..
μπορώ να μειώσω την ποσότητα αναλογικά;
δλδ, αντί για 3 κουταλιές άργιλο κ 4 κουταλιές φύκια, να βάζω 2 κ 3 αντίστοιχα;
κ θέλω για την κοιλιά να βάζω μόνο άργιλο για σύσφιξη, οπότε στο μείγμα να βάζω 2-3 κουταλιές;

Κορυφή

Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 280 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση Πρ.  1 ... 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12 ... 19  Επόμ.

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες

Μέλη σε σύνδεση

Εγγεγραμμένα μέλη: Alexa [Bot], Bing [Bot], giotavan, Google [Bot], Google Adsense [Bot], mariakrml, Mariannouli, sophiaminnie, theo_geo, Vesy, Yahoo [Bot]

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  

Παρακαλούμε πολύ να μην διαφημίζετε υπηρεσίες και προϊόντα στα post του Forum.
Όποιο post εμπεριέχει διαφήμιση θα διαγράφεται αμέσως.
Εάν θέλετε να διαφημιστείτε στο teleiosgamos.gr παρακαλούμε επικοινωνήστε στο : sales@qwerty.gr ή τηλεφωνήστε στο 2106180171
Έδρα εταιρείας: Επταλόφου 1, Μαρούσι 151 24