myCalendar     myBudget     myGuestlist     myFriends     myGroups     myPhotos     myVideos     myBlog     downloads     Chat
Rss Facebook Google+ Twitter Youtube

Δ Ι Α Φ Η Μ Ι Σ Η

Μείνετε ενημερωμένοι
με Rss Feed. Τι είναι Rss;

Τώρα είναι Πέμ Οκτ 02, 2014 2:49 pm
Δ Ι Α Φ Η Μ Ι Σ Η

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες

Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 21 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση 1, 2  Επόμ.
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Diskos-kanata-potiri
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Ιουν 30, 2006 7:03 pm 
Χωρίς σύνδεση
Girl
Girl
eytyxia

Xerw oti anamesa stis ypwxrewseis twn koumbarwn einai o diskos pou tha akoubisoun ta stefana kai ta koufeta, ti seimvainei me thn kanata kai to potiri? Poios einai ypeuthinos gi'afta? Ta "vazei" h ekklisia, egw , h oi koumbaroi? Prepei na akoulithiseis kapoio "prwtokolo"? Genikws xerw oti oi koumbaroi einai ypeythinoi gia stefana,lambades,ekklisia,disko...einai kai kati allo pou xexnaw?

Filakia

Κορυφή
  Προφίλ Αποστολή προσωπικού μηνύματος  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Ιουν 30, 2006 9:16 pm 
Χωρίς σύνδεση
Lady
Lady
tirititi

Το εντελώς πατροπαράδοτο έθιμο λέει ότι όλα αυτά είναι του κουμπάρου.
Όμως επειδή πλέον το κόστος έχει διαφοροποιηθεί εγώ θα σου πω πώς ο δίσκος-ποτήρι-κανάτα είναι στα προαιρετικά των κουμπάρων.
Αν δεν αγοράσεις εσύ ή ο κουμπάρος σου την κανάτα και το ποτήρι, θα χρησιμοποιήσετε τα ιερά σκεύη της εκκλησίας.
Στη δική μου περίπτωση αγοράσαμε ασημένιο δίσκο μόνοι μας και δεν το συμπεριελαβαμε καν στις υποχρεώσεις των κουμπάρων.
Το ίδιο θα γίνει και με την κανάτα και το ποτήρι.
Τα κουφέτα, τα κεράκια, εκκλησία, λαμπάδες,στέφανα είναι στις υποχρεώσεις των κουμπάρων.
Ααα ξέχασα έχε υπόψη σου, αν θέλεις βέβαια, ο δίσκος να έχει λίγο μάκρος-όχι πολύ μεγάλος-ώστε να ακουμπήσουν και το ευαγγέλιο πάνω.

Ρούλα

Κορυφή

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Ιούλ 03, 2006 1:34 pm 
Χωρίς σύνδεση
Lady
Lady
Demi

Emeis afta ta valame ston Koubaro. To mono pou diale3a na min exoun epanw monimo stolismo - yparxoun kanates, potiria kai akoma spatoules/maxeria gia tin tourta pou exoun epanw petritses kai louloudakia demena me asimi.
Protimisa na ta parw sketa kai na mou valoun epanw pseftika louloudakia wste argotera na borw na ta xrisimopoiisw.

by the way: to krasi pios to promi8evei stin ekklisia... kai ti krasi ? Mavrodafni kanei>??? :wink:

Εικόνα

Κορυφή

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Ιούλ 03, 2006 2:54 pm 
Χωρίς σύνδεση
Lady
Lady
tirititi

ωωω ναι βεβαια και το κρασι ειναι των κουμπαρων..μαυροδαφνη κατα προτιμηση. Ρωτηστε και τον ιερέα της εκλησιας που θα γίνει ο γαμος να σας πει για πιο σίγουρα.

Ρούλα

Κορυφή

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Ιούλ 03, 2006 8:20 pm 
Χωρίς σύνδεση
Lady
Lady
tirititi

Οι απορίες μου συνεχίζονται και στο forum δεν περιορίζομαι μόνο στο chat :D
Θέλω λοιπόν να θέσω το ερώτημα...μήπως θα έπρεπε να έχουμε και δικά μας ποτήρια σαμπάνιας κατά την κοπή της τούρτας;
Επίσης, το μαχαίρι που κάβουν την τούρτα πρέπει να έχει κάποιο συγκεκριμένο μέγεθος :?:
Απτάααα προς το παρόν...Αν θυμηθώ και κάτι άλλο θα ρωτήσω. 8) :lol:

Ρούλα

Κορυφή

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Ιούλ 04, 2006 7:11 am 
Χωρίς σύνδεση
Miss
Miss
TZENH

Εμείς επειδή τα δισκοπότηρα που θέλαμε ήταν κομματάκι ακριβούτσικα δεν υποχρεώσαμε τον κουμπάρο να μας τα πάρει οπότε μας τα πήρε η μαμά μου.Πήραμε το ποτήρι του κρασιού με την καράφα και τον δίσκο για την εκκλησία και ξεχωριστά τα ασορτί ποτήρια της σαμπάνιας για την κοπή της τούρτας.Τα οποία όλα αυτά τα έχω διακοσμήσει στην βιτρίνα του σαλονιού μου με τις μπομπονιέρες μας και κουφέτα και μου αρέσει πολύ που τα έχω δικά μου και τα βλέπω γιατί μου ξυπνούν εκείνες τις όμορφες αναμνήσεις!!!
Προτίμησε να πάρει τα δικά σου ποτήρια και αυτα που σου αρέσουν γιατί είναι τα αμέσως επόμενα πιο όμορφο ενθύμιο μετά τα στέφανά σου!
Το κρασί ήταν νάμα από τους Αγίους Τόπους που μου έφερε η αφεντικίνα μου και παρόλο που το είχα πάνω από 2 μήνες η γεύση του ήταν τέλεια.

Κορυφή

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Νοέμ 13, 2006 12:26 am 
Χωρίς σύνδεση
Lady
Lady
etyrod

Να ρωτησω κάτι που το εχω αποριά? Ειναι απαραιτητο και το ποτηρι και η καράφα?? και τι πειράζει δηλαδη να μην υπαρχει καράφα??

Κορυφή

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Νοέμ 13, 2006 12:29 am 
Χωρίς σύνδεση
Lady
Lady
tirititi

Προφανώς η καράφα χρησιμεύει για να μπει το κρασί, δείχνει πιο όμορφα από το να έχεις επάνω στο τραπέζι το μπουκάλι..Αν δεν θέλεις να πάρεις μπορείς να χρησιμοποιήσεις τα Ιερά σκεύη της εκκλησίας όπου θα γίνει ο γάμος σου.

Ρούλα

Κορυφή

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Νοέμ 13, 2006 12:37 am 
Χωρίς σύνδεση
Lady
Lady
etyrod

Ρουλακι εχω παρει ποτηρι. σκεφτομουν να μην παρω καραφα, μου φαινεται περιττή αγορά. Το κρασι θα το εχω σε ενα απλο μπουκάλι και λιγο πριν το γάμο θα αναλάβει καποιος να γεμίσει το ποτηρι

Κορυφή

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Νοέμ 13, 2006 6:45 pm 
Χωρίς σύνδεση
Lady
Lady
red

Ο δίσκος είναι απαραίτητος; Κοιτούσα το σαββατοκύριακο τις φωτογραφίες από το γάμο της μαμάς μου και δεν υπήρχε δίσκος στο τραπέζι, τα στέφανα ήταν σε ένα ευαγγέλιο πάνω. Η μαμά μου που τη ρώτησα δεν θυμόταν. Τελικά τι είναι απαραίτητο;

(")_(") signature to help him gain world domination

Αλεξάνδρα

Κορυφή

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Νοέμ 13, 2006 9:33 pm 
Χωρίς σύνδεση
Lady
Lady
candy

....και σιγα μην βαλω τις κουμπαρουλες μου (και μην μπω κι εγω) σε τετοιες ιστοριες...
Πειραζει που δεν θα αγορασω καραφα-ποτηρια-διιιιισκους, πειραααααααζειιιιιι???
(ολοι μαζι τωρα) ΟΧΙ!!! Δεν πειρααααααααζειιιιιιι..... (βλ.Φλωρινιώτης)

Κορυφή

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Νοέμ 14, 2006 8:27 am 
Χωρίς σύνδεση
Miss
Miss
Lilith

Υπάρχει και ένα άλλο έθιμο εδώ! Βασικά όλα αυτά περι γάμου αρχίζω να τα μαθαίνω τώρα. Μεχρί στιγμής και γώ ήξερα για τον δίσκο που θα ακουμπήσουν πάνω τα στέφανα και τα κουφέτα. Αλλά έμαθα οτι υπάρχει και το πουπουλένιο μαξιλαράκι το οποίο λόγω γαμου θα είναι στολισμένο για το γάμο ειδικά και το φτιάχνουν τα ατελιέ. Ο συμβολισμός του: Πάνω στο πουπουλένιο μαξιλάρι ακουμπούν τα στέφανα για να είναι η ζωή του ζευγαριού ελαφριά σαν πουπουλο. Ξερετε τη σημασία του δίσκου καμια? Ποιο έθιμο λέτε να ακολουθήσω?

Κορυφή

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Νοέμ 14, 2006 11:51 am 
Χωρίς σύνδεση
Lady
Lady
Demi

Maraki afto me to ma3ilari den to exw 3anakousei kai den to exw dei kiollas pou8ena. Oso gia ton simvolismo tou diskou, episis den ton 3erw. Ki emas mas eipan oti afta einai ta tou koubarou kai ta pirame. Den to eixame skeftei gia ta skevi tis ekklisias alla twra pou ta exw spiti mou, mou aresei poli.

Apla Candy na vevew8eis me ton ierea tis ekklisias pios 8a etoimasei to trapezi kai na einai kapia fili i sigeneis ekei gia na dei oti ola eiani ok, sxetika me ta stefana kai to pou topo8etounte.

Dimitra

Κορυφή

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Νοέμ 15, 2006 8:25 pm 
Χωρίς σύνδεση
Newbie
Newbie
stavritsavai@yahoo.gr

Koritsia den xero alla ola afta peri kanatas, potiriou, diskou kai loipa pou fainontai entelos anousia exoda. Gnomi mou. Ego pira ena oraiotato krystallino potiri kolonato apo to set tis mamas mou. To edosa ston anthopoli kai evale bouboukakia triantafylla kai baby breath kai kordela kai egine poly omorfo. To idio ekana kai me to disko . Enan apo to spiti kai stolismo apo ton anthopoli. I karafa eidika einai entelos askopo exodo. I ekklisia otan tous pira til.kai tous rotisa mou eipe to exis:''An theleis na mas deixeis ta proikia fere oti thes, emeis pantos ehoume ap'ola''. I koubara mou mono tous pige ladi kai krasi.
Tora ola ta ipoloipa peri potirion gai sampania, mahairion kai loipa mou ta eihe poly oraia stolisei to catering me alithina freska louloudia. Den xero, an eheis skopo na ta stoliseis meta kalos. Ego pou den eiha tetoio skopo - akomi kai ta asimenia me krystalla Swarovski stefana mou krymmena ta eho kai ohi se stefanothiki - den to theorisa aparaitito na ta paro.
Afta einai prosopika gousta omos....

Κορυφή

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Νοέμ 16, 2006 10:39 am 
Χωρίς σύνδεση
Goddess
Goddess
e-smini

Stavritsa k egw sumfwnw mazi sou. Den eixa skeftei na xrhsimpoihsw dika mou pragmata. Exw ton teleio disko twn arrabwnwn mou mporw na stolisw auton...Na sai kala gia th teleia idea

Κορυφή

Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 21 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση 1, 2  Επόμ.

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες

Μέλη σε σύνδεση

Εγγεγραμμένα μέλη: Bing [Bot], ellend_gr, Google [Bot], Google Adsense [Bot], Google Feedfetcher, hello kitty, sophiaminnie, xaritini, Xrisaniou, Yahoo [Bot]

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  

Παρακαλούμε πολύ να μην διαφημίζετε υπηρεσίες και προϊόντα στα post του Forum.
Όποιο post εμπεριέχει διαφήμιση θα διαγράφεται αμέσως.
Εάν θέλετε να διαφημιστείτε στο teleiosgamos.gr παρακαλούμε επικοινωνήστε στο : sales@qwerty.gr ή τηλεφωνήστε στο 2106180171
Έδρα εταιρείας: Επταλόφου 1, Μαρούσι 151 24