myCalendar     myBudget     myGuestlist     myFriends     myGroups     myPhotos     myVideos     myBlog     downloads     Chat
Rss Facebook Google+ Twitter Youtube

Δ Ι Α Φ Η Μ Ι Σ Η

Μείνετε ενημερωμένοι
με Rss Feed. Τι είναι Rss;

Τώρα είναι Κυρ Οκτ 26, 2014 3:24 am
Δ Ι Α Φ Η Μ Ι Σ Η

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες

Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 218 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση Πρ.  1 ... 10, 11, 12, 13, 14, 15  Επόμ.
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Αρραβώνες
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Οκτ 01, 2010 11:34 am 
Χωρίς σύνδεση
Newbie
Newbie
xrysoulita

καλημέρα! συγγνώμη που σαν κομήτης μπαίνω στο θέμα σας για να διατυπώσω σχετικά...άσχετες ερωτήσεις αλλά είμαι πολύ αγχωμένη και θέλω την βοήθειά σας επειγόντως! Εδω και εναμιση μήνα έχω μετακομίσει Θεσσαλονίκη για να μείνω με τον καλό μου. Σκεφτήκαμε λοιπόν ότι πρέπει πλέον αφού ηρεμήσαμε λιγάκι με τα μαζέματα του σπιτιού και την προσαρμογή κτλ κτλ να κάνουμε έναν λόγο "κεκλεισμένων των θυρών". Στενός οικογενειακός κύκλος. Οι γονείς μου, τα 2 μου αδέρφια, η γιαγιά μου και ο παππούς μου. Εκείνος θα είναι με τους θείους του που είναι τα κοντινότερα και πολύ αγαπημένα του πρόσωπα μιας και οι γονείς του έχουν φύγει εδώ και χρόνια. Λέμε να λογοδοθούμε λοιπόν στις 30 του μήνα (α! καλό μήνα!!!) στο σπίτι μου στην Αθήνα. Το θέμα μου όμως είναι ότι δεν ξέρω ΤΙΠΟΤΑ απο όλα τα διαδικαστικά.... Πρέπει να πάμε μαζί να διαλέξουμε το δαχτυλίδι? Πρέπει να μου το φέρει εκείνος όταν κατέβουμε να κάνουμε τον λόγο? Μονόδρομος είναι και η επιλογή του δώρου προς εκείνον από τους δικούς μου... μην πω αδιέξοδο... Έλλειψη φαντασίας και ιδεών. Δεν φοράει ούτε σταυρό ούτε δαχτυλίδια ούτε ταυτότητες ούτε πρόκειται να βάλει μανικετόκουμπα είμαι σίγουρη! Επίσης, πρέπει να πάρουμε κάτι και στην οικογενειά του? Επειδή δουλεύω και δεν είναι εύκολο να είμαι κάτω για όλες τις ετοιμασίες μήπως να βγούμε έξω? να μου δώσει το δαχτυλίδι και μετά να έχω κλείσει κάπου για φαγητό και γνωριμία? Αχ, δεν ξέρω.... έχω πελαγώσει... Ξέρω, έπρεπε να το χαίρομαι αλλά με τόσο τράξιμο με τη δουλειά δεν έχω μυαλό για τίποτα... Τα άφησα όλα τελευταία στιγμή... Κορίτσια βοήθειαααααααααααααααααααααα

Σας φιλώ όλες και συγγνώμη για το μεγάλο και κουραστικό μήνυμά μου!
Περιμένω με αγωνία τις συμβουλές και τις γνώμες σας!!!!!

Κορυφή
  Προφίλ Αποστολή προσωπικού μηνύματος  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Οκτ 01, 2010 12:03 pm 
Χωρίς σύνδεση
Fairy
Fairy
thg

xrysoulita μου μην αγχώνεσαι κατ αρχάς..Να σου πω εμείς τι κάναμε στο λόγο μας??Πήγαμε και διαλέξαμε μαζί το δαχτυλίδι που μου έβαλε εκείνος και το ρολόι που του έβαλα εγώ..Πήγαμε πήραμε και τα ρούχα μας για να μαστε ασορτί και διαλέξαμε και την ανθοδέσμη που θα μου φερνέ...Μετά η μητέρα μου κανόνισε τα φαγητά που θα είχε και εκεί έληξε...Να μην ξεχάσω ότι μου έφερε και μια τούρτα καρδιά επίσης..Δεν νομίζω ότι χρειάζεται κάτι άλλο..Πηγαίνετε μια βόλτα διαλέξτε τι θα φορέσετε και τα δαχτυλίδια κ το ρολόι (αφού δεν βάζει τίποτα άλλο κι εμένα γι αυτό του πήρα ρολόι) και μετά απλά ενημέρωσε την μαμά σου να κανονίσει τα υπόλοιπα..Πιστεύω ότι το σπίτι είναι πιο όμορφο και ζεστό...Τώρα αν λόγω χώρου είναι μικρό κεράστε τους εκεί ένα ποτό για να πείτε τα καλορίζικα και μετά πηγαίνετε σε ένα όμορφο εστιατόριο για φαί..Αυτή είναι η άποψη μου..Ελπίζω να σε βοήθησα...

Εικόνα

Εικόνα

Κορυφή

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Οκτ 01, 2010 12:05 pm 
Χωρίς σύνδεση
Queen
Queen
LOLLIPOP

xrysoylita μου θυμιζεις εμενα, προιν αρραβωνιαστω! Δεν ηξερα τιποτα, ουτε ειχα παει ποτε σε αρραβωνα, και η μανα μου εχει 30 χρονια που αρραβωνιαστηκε τον πατερα μου, οποτε δε μπορουσε να βοηθησει και πολυ - ελεγε οτι τωρα τα πραγματα πρεπει να εχουν αλλαξει.

Καταρχην συγχαρητηρια. Τα πραγματα ειναι απλα, και επειδη δεν υπαρχει στανταρ "τυπικο", οι περισσοτεροι τα προσαρμοζουν στα δεδομενα τους : Ο καλος σου θα ερθει σπιτι σας, να γνωρισει τους δικους σου. Ε να μην ερθει με αδεια χερια ο ανθρωπος! Ενα λουλουδικο θα το φερει. Θα συστηθειτε, θα τους κερασετε και κανενα ποτακι/ λικερακι τους ανθρωπους, τοσο δρομο εκαναν, ξεροσφυρι θα τη βγαλουν; Και αφου "σπασει ο παγος", ο καλος σου θα σου προσφερει το δαχτυλιδι, και αντιστοιχα θα του προσφερεις και εσυ καποιο δωρο (συνηθως ρολοι). Συνηθως προσφερουν και οι συγγενεις καποιο δωρο (οι συγγενεις του γαμπρου στη νυφη, και αντιστροφα) αλλα αυτο συνηθιζετε περισσοτερο στον αρραβωνα- αυτο μπορειτε και να το συζητησετε και μεταξυ σας, και να αποφασισετε αν θελετε να το τηρησετε, η οχι. Ε και μετα θα ακολουθησει τι αλλο... Φαγητο! Μην επιστρεψουν και νηστικοι οι ανθρωποι σπιτια τους! Μπορειτε ειτε να φατε στο σπιτι, ειτε να κλεισετε τραπεζι σε καποιο μαγαζι (το 2ο βολευει περισσοτερο γιατι γλιτωνεις και το μαγειρεμα, και το καθαρισμα)
Για το μονοπετρο τωρα... Κατα παραδοση το διαλεγει ο γαμπρος, δεν ειναι ομως απαραιτητο οτι θα γινει ετσι. Ο δικος μου ηθελε να το διαλεξω εγω α. για να παρω κατι που θα μου αρεσει β. γιατι βαριοταν το ψαξιμο. Οποτε μου ειπε περιπου το ποσο, το βρηκα, το παρηγγειλα, και τη μερα που ηταν ετοιμο πηγαμε μαζι, και το πηραμε. Του το εδωσα με το κουτακι, και μου το εφερε τη μεγαλη μερα :-)
Για το δωρο του γαμπρου... Και ο δικος μου δε φοραει τιποτα απο κοσμηματα. Απολυτως τιποτα. Επισης καλο ρολοι ειχε, οποτε δεν ηθελε αλλο. Ρωτησε τον μηπως θελει καποιο γκατζετ (παιζει πολυ τωρα τελευταια) π.χ. κανενα gps για το αυτοκινητο, net-book, υπολογιστη, κανενα ακριβο κινητο κλπ.

Κορυφή

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Οκτ 01, 2010 12:33 pm 
Χωρίς σύνδεση
Newbie
Newbie
xrysoulita

κοριτσάκια μου ευχαριστώ πάααααααααααααααααααααααααρα πολύ για τις συμβουλές! ευχαριστώ πολύ! το σπίτι είναι σχετικό ευρύχωρο για τέτοιου είδους event αλλά αυτό που δεν θέλω είναι να κουραστεί η my mother με τις δουλειές και τα μαγειρέματα μιας και δεν θα είμαι εγώ εκεί να την βοηθήσω! οχι και τπτ άλλο, σκέφτομαι ότι αν την αφήσω να αλωνίζει μόνη της είναι ικανή να ξεσηκώσει όλο τον τσελεμεντε και να τον αραδιάσει στο τραπέζι!!! :) δεν παύει όμως να είναι μια πολύ πιο ζεστή και φιλική κατάσταση το τραπέζωμα στο σπίτι. Το καλό είναι ότι οι δικοί μου τον γνωρίζουν τον φίλο μου εδώ και 3 χρόνια αλλά δεν γνωρίζουν την οικογένειά του. Οπότε, ανακεφαλαιώνω για να δω αν κατάλαβα καλά:
1. Πάω μαζί του να πάρω το δαχτυλίδι και διαλέγω ότι θέλω διότι εγώ θα το φοράω εξάλλου στο χέρι μου και πρέπει να είναι του γούστου μου. Θέλω να βρω κάτι οικονομικό γιατί πιστεύω ότι τη δεδομένη φάση της ζωής μας πιο σημαντική είναι η αποταμίευση... Θα βρω όμως??????
2. Του κάνω ΕΓΩ δώρο ρολόι και εκείνος δαχτυλίδι...(?) νόμιζα ότι εγώ απλώς θα πάρω το δαχτυλίδι και θα πω ευχαριστώ!!!!! πρέπει να κάνω και εγώ δώρο ε?
3. Αν του κάνω εγώ δώρο το ρολόι, τί δώρο να του πάρουν οι δικοί μου? κάθε μέρα με έχει η μανα μου στο τηλ επί 3 ώρες και με παιδεύει για να την βγάλω απο το δύσκολο έργο του δώρου προς τον μέλλοντα γαμπρό της και τώρα...??? τί κάνουμε τώρα?
4. Να πάρουμε και από ένα συμβολικό δώρο στους δικούς του ή θα είναι υπερβολή?
5. Στους φίλους και στους υπόλοιπους συγγενείς θα το ανακοινώσουμε υποθέτω με ένα τηλέφωνο?

Αχ παιδιά συγγνώμη αλλά τώρα που σας βρήκα δεν θα σας αφήσω σε ησυχία μιας και είστε γνώστες και μπορείτε να μου δώσετε τα φώτα σας! :D

Κορυφή

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Οκτ 01, 2010 12:44 pm 
Χωρίς σύνδεση
Queen
Queen
πετραδάκι

Καλώς μας ήρθες και με το καλό όλα!
Εμείς λόγο δε δώσαμε, αλλά απο όσα έχω ακούσει μπορώ να σου πω κάποιες αποψούλες.. :oops:

Καταρχήν τα κορίτσια στα είπαν πολύ ωραία. :D
Αν το σπιτάκι σας είναι μεγάλο μπορείτε άνετα να κάνετε το σκηνικό εκεί, αρκεί η μανούλα να μην ταλαιπωρηθεί (βέβαια μπορεί και να της αρέσει, αν είναι σαν τη δικιά μου τη μαζόχα που προκειμένου να τραπεζώσει κόσμο μπορει να φτιάξει και 10 φαγητά! :roll: )

Τώρα για το δαχτυλίδι.. αν θες να το δεις, θα πάτε μαζί, αλλιώς άστο στον καλό σου για να το έχεις και σαν έκπληξη. Αλλιώς πήγαινε μαζί και διάλλεξε αυτό που σου αρέσει, οικονομικό θα βρεις σίγουρα..
Μπορεί και να μην είναι μονόπετρο βέβαια, αλλά κάποιο άλλο όμορφο δαχτυλίδι :wink:

Τώρα για δώρο του γαμπρού.. έχω την αίσθηση ότι στο λόγο δεν του κάνουν δώρο, αλλα δώρο ανταλλάσουν νύφη και γαμπρός και τα σόγια μόνο στον αρραβώνα. αλλά και πάλι μπορείτε να κάνετε ότι θέλετε εσείς-
Νομίζω όμως πως στους υπόλοιπους δε χρειάζεται να κάνετε δώρο, ούτε καν συμβολικό..
Οπότε ρολογάκι θα του πάρετε (αν θέλει) γιατί κι ο δικός μου είναι δύσκολος με τα κοσμήματα και τα χρυσαφικά και δε θέλει τίποτα) εσύ θα πάρεις το δαχτυλιδάκι σου και όλα καλά! :D :D

Εικόνα

Κορυφή

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Οκτ 01, 2010 12:47 pm 
Χωρίς σύνδεση
Fairy
Fairy
thg

Λοιπόν απαντάω με σειρά...
1.Εμένα το δικό μου ήταν αρκετά φθηνό οπότε ναι μπορείς να βρεις άλλωστε είναι συμβολικό...
2.Εγώ του έκανα δώρο το ρολόι και καλά από την οικογένεια μου αλλά και γιατί ήθελα κάτι να του βάλω.
3. Το ρολόι μπορούν να του το βάλουν οι γονείς σου αλλά μήπως δεν θα ναι ωραίο προς τους θείους του καλού σου??Ίσως να αισθανθούν άσχημα που δεν σου έβαλαν εκείνοι???
4.Πολύ υπερβολικό νομίζω..Ο λόγος είναι το δώρο τους...
5. Τι εννοείς ότι λογοδοστήκατε??Εγώ στους φίλους μας έκανα ένα τραπέζι μετά από 2 μήνες στο σπίτι μου και καλά για το λόγο μας..Ευκαιρία ψάχναμε για φαί!!!Καλέ ναι με ένα τηλ..Απλά καλό είναι να πάς να σε και να τον γνωρίσουν από κοντά όποτε μπορέσετε..Εγώ το είχα κανονίσει έτσι που μετά από 1 βδομάδα βαφτίστηκε το ανιψάκι μου και τους γνώρισε όλους τους δικούς μου και μετά από 2 βδομάδες ήταν η γιορτή της πεθεράς μου και τους γνώρισα όλους εγώ...

Εικόνα

Εικόνα

Κορυφή

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Οκτ 01, 2010 1:38 pm 
Χωρίς σύνδεση
Newbie
Newbie
xrysoulita

:D ευχαριστώ! Ακόμη μου είναι αδύνατο να πιστέψω ότι έφτασα σε αυτή τη φάση της ζωής μου. Νιώθω και λίγο φοβισμένη και αυτό το κάνει δύσκολο το όλο θέμα...! Πέρασαν τα χρόνια..!! :?
για την ώρα όλα μου φαίνονται πιο εύκολα...
Θα τα κάνω όλα μαζί του και έτσι θα μου φύγει και το άγχος. ίσως οι γονείς μου πάρουν κάτι για τους δικούς του διότι δεν ξέρω μήπως επειδή έρχονται για πρώτη φορά σπίτι μου φέρουν κάτι και εκείνοι. Μετά ποιός την ακούει τη μάνα μου!!!!!! να της πάρουν δώρο και να μην έχει και εκείνη??? ε, ποτέ!
Αχ, έχω και άλλες ερωτήσεις αλλά μην σας βομβαρδίσω σε μία μέρα...!!!
φιλιά πολλά πολλά και πολλά ευχαριστώ!

Κορυφή

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Οκτ 01, 2010 1:45 pm 
Χωρίς σύνδεση
Queen
Queen
πετραδάκι

Καλέ τι αγχώνεσαι;!
Θα είναι μια πολύ όμορφη στιγμή και θα το επισημοποιήσετε κιόλας!

Σχετικά με το δώρο στους υπόλοιπους.. εκείνοι αφού θα έρθουν σπίτι και μάλιστα πρώτη φορά, λογικό είναι να φέρουν κάτι. Η μαμά σου όμως γιατί να τους κάνει δώρο; πάντως αν νιώσει άσχμημα ας πάρει κάτι συμβολικό..
μη με ρωτήσεις τι.. με τίποτα δε μπορώ να σκεφτώ κάτι που να αρμόζει στην περίσταση :lol: !

΄Οσο για το βομβαρδισμό.. εδώ είμαστε εμείς!

Υ.Γ θα πρότεινα επίσης να πας στη γνωριμία νέων μελών, να μας συστηθείς και να σε δουν και άλλα κοριτσάκια και να έχεις περισσότερη βοήθεια. :wink:

Εικόνα

Κορυφή

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Οκτ 01, 2010 3:24 pm 
Χωρίς σύνδεση
Queen
Queen
LOLLIPOP

xrysoulita έγραψε:
κοριτσάκια μου ευχαριστώ πάααααααααααααααααααααααααρα πολύ για τις συμβουλές! ευχαριστώ πολύ! το σπίτι είναι σχετικό ευρύχωρο για τέτοιου είδους event αλλά αυτό που δεν θέλω είναι να κουραστεί η my mother με τις δουλειές και τα μαγειρέματα μιας και δεν θα είμαι εγώ εκεί να την βοηθήσω! οχι και τπτ άλλο, σκέφτομαι ότι αν την αφήσω να αλωνίζει μόνη της είναι ικανή να ξεσηκώσει όλο τον τσελεμεντε και να τον αραδιάσει στο τραπέζι!!! :) δεν παύει όμως να είναι μια πολύ πιο ζεστή και φιλική κατάσταση το τραπέζωμα στο σπίτι. Το καλό είναι ότι οι δικοί μου τον γνωρίζουν τον φίλο μου εδώ και 3 χρόνια αλλά δεν γνωρίζουν την οικογένειά του. Οπότε, ανακεφαλαιώνω για να δω αν κατάλαβα καλά:
1. Πάω μαζί του να πάρω το δαχτυλίδι και διαλέγω ότι θέλω διότι εγώ θα το φοράω εξάλλου στο χέρι μου και πρέπει να είναι του γούστου μου. Θέλω να βρω κάτι οικονομικό γιατί πιστεύω ότι τη δεδομένη φάση της ζωής μας πιο σημαντική είναι η αποταμίευση... Θα βρω όμως??????
2. Του κάνω ΕΓΩ δώρο ρολόι και εκείνος δαχτυλίδι...(?) νόμιζα ότι εγώ απλώς θα πάρω το δαχτυλίδι και θα πω ευχαριστώ!!!!! πρέπει να κάνω και εγώ δώρο ε?
3. Αν του κάνω εγώ δώρο το ρολόι, τί δώρο να του πάρουν οι δικοί μου? κάθε μέρα με έχει η μανα μου στο τηλ επί 3 ώρες και με παιδεύει για να την βγάλω απο το δύσκολο έργο του δώρου προς τον μέλλοντα γαμπρό της και τώρα...??? τί κάνουμε τώρα?
4. Να πάρουμε και από ένα συμβολικό δώρο στους δικούς του ή θα είναι υπερβολή?
5. Στους φίλους και στους υπόλοιπους συγγενείς θα το ανακοινώσουμε υποθέτω με ένα τηλέφωνο?

Αχ παιδιά συγγνώμη αλλά τώρα που σας βρήκα δεν θα σας αφήσω σε ησυχία μιας και είστε γνώστες και μπορείτε να μου δώσετε τα φώτα σας! :D

Λοιπον, ας τα παρουμε ενα-ενα.
1. Για το δαχτυλιδι: α. σου το παιρνει ο καλος σου και σου το προσφερει την ημερα του λογου
β. μπορειτε να πατε να διαλεξετε και μαζι (αλλα το πληρωνει αυτος)
γ. μπορεις να το διαλεξεις μονη σου (αλλα παλι το πληρωνει αυτος).
Παραδοσιακα γινεται το α, χωρις ομως να αποκλειεται το β. και το γ. (π.χ. εγω εκανα το γ.)

2. για το αν πρεπει να του κανεις και εσυ καποιο δωρο, νομιζω πως ναι, εστω και συμβολικο.

3. δεν χρειαζεται να του παρουν και αλλο δωρο οι δικοι σου, εφοσον δεν θα παρουν και σε εσενα δωρο οι δικοι του. Μπορει να ακουγεται λιγο ακομψο ετσι οπως το λεω, αλλα επειδη αυτα τα θεματα ειναι λεπτα, ειναι κριμα να δημιουργουνται παρεξηγησεις αναμεσα στις οικογενειες για τετοιους λογους (π.χ. εμεις πηραμε στον γαμπρο το ταδε δωρο, και η οικογενεια του γαμπρου δεν εκανε αλλο δωρο στη νυφη). Καλυτερα να τους ξεκαθαρισετε και εσεις οτι επειδη θα ειστε σε κλειστο κυκλο, θελετε τα πραγματα να ειναι απλα, και δε χρειαζεται να σας παρουν αλλα δωρα κλπ. (Εμεις το ειχαμε πει απο πριν για αποφυγη παρεξηγησεων) Τα πολλα δωρα συνηθιζονται στον αρραβωνα, αν βεβαια αποφασισετε να κανετε.

4. Συμβολικο δωρο στους δικους του δε χρειαζεται, φτανει που θα τους υποδεχτειτε στο σπιτι σας, θα τους κερασετε και θα τους κανετε το τραπεζι. (Αυτοι λογικο ειναι να φερουν κατι. Πρωτη φορα ερχονται στο σπιτι, και μαλιστα σε μια τοσο χαρουμενη στιγμη, γινεται να ερθουν με αδεια χερια;)

5. Φανταζομαι οτι οι στενοι σας φιλοι το ξερουν ηδη. Δεν ειναι αναγκη να πιασετε τα τηλεφωνα και να παρετε καθε φιλο / γνωστο/ συγγενη/ γειτονα. Ανακοινωστε το στους κοντινους σας ανθρωπους, συγγενεις και φιλους, που θα χαρουν με τη χαρα σας, ε τους συναδελφους θα τους δειτε την επομενη μερα, οποτε θα πατε και ενα κερασματακι στη δουλεια, και στους υπολοιπους, οταν μιλησετε (τουλαχιστον εμεις ετσι καναμε)

Για ο,τι αλλο χρειαστεις, ειμαστε στη διαθεση σου!

Κορυφή

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Οκτ 07, 2010 8:41 pm 
Χωρίς σύνδεση
Girl
Girl
xristinagiannis

εγώ έκανα λόγο τον περασμένο Απρίλιο και ήταν πιο απλά τα πράγματα!
Καταρχήν το δαχτυλίδι δεν ήταν μονόπετρο και το έφτιαξε αυτός(μιας και είναι χρυσοχόος),εγώ δεν το είχα δει,αλλά μάλλον κατάλαβε το γούστο μου γιατί μου άρεσε πολύ....και μου το φόρεσε η πεθερά μου,μιας και έτσι πάει το έθιμο
Ήμασταν οι δύο οικογένειες και οι παππούδες,δηλαδή 15 άτομα και το τραπέζι έγινε στο σπίτι μου.
Ήρθανε λοιπόν με μία ανθοδέσμη,μία τούρτα σε σχήμα καρδιάς,το δαχτυλίδι και ένα μπουκάλι ουίσκι, εμείς δεν τους κάναμε κανένα δώρο μιας και αυτοί στην ουσία έρχονται να σε ζητήσουν και αν δεχτούν οι γονείς σου,τους κάνουν και το τραπέζι!
Βέβαια έτσι γινόταν παλιά,εμείς γνωριζόμασταν ήδη,οπότε το τραπέζι ήταν έτοιμο!

Κορυφή

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Οκτ 14, 2010 12:42 pm 
Χωρίς σύνδεση
Fairy
Fairy
Stefanie

Προσωπικά πιστεύω ότι σε τέτοιες περιπτώσεις κάνεις ό,τι θες. Δηλαδή, δε χρειάζεται να σκεφτείς τι κάνει ο κόσμος, τι πρέπει να γίνει κλπ. αλλά επιλέγεις και αν θα κάνεις κάτι σε λόγο/αρραβώνα κλπ. και πού και αν θα υπάρξουν δώρα και από ποιες πλευρές. Εννοώ ότι είναι καλύτερα να έχει συμφωνηθεί από πριν αν θα υπάρξουν επιπλέον δώρα, πέρα από το δαχτυλίδι (να συννενοηθεί το ζευγάρι για τους γονείς) για να μην δημιουργηθούν παρεξηγήσεις. Εμείς κάναμε κάτι λίγο διαφορετικό: αρραβωνιαστήκαμε ανήμερα Χριστούγεννα, αλλά επειδή ο καλός μου δεν ήθελε να πάμε σε κάποιο εστιατόριο, να μας κοιτάνε όλοι κλπ. πήγαμε στην εκκλησία το πρωί και μετά τη λειτουργία ζητήσαμε από τον παπά να μας αλλάξει τις βέρες. Μας τις άλλαξε, μας διάβασε και μια ευχή και το μεσημέρι ήρθαν ο γαμπρός με την οικογένειά του στο πατρικό μου για γιορτινό φαγητό. Ούτε θείοι, ούτε ξαδέρφια, ούτε μπομπονιέρες, ούτε δώρα, ούτε μονόπετρο.Το να μην υπάρξουν δώρα και μονόπετρο ήταν δική μου επιλογή. Επειδή οικονομικά ήμασταν σε πολύ δύσκολη κατάσταση, καθώς φτιάχναμε το σπίτι που θα μέναμε, δεν περίσσευαν λεφτά για κάτι τέτοιο. Αφετέρου αν τα πάρουμε παραδοσιακά το δαχτυλίδι (και όχι απαραίτητα μονόπετρο, αυτά είναι αμερικάνικο έθιμο) είναι για το λόγο, ενώ στους αρραβώνες βάζουν βέρα στο αριστερό. Βάλαμε και εμείς λοιπόν βέρες και τελείωσε. Όταν με το καλό θα γίνει ο γάμος, θα του πάρω εγώ ένα καλό ρολόι και εκείνος μονόπετρο (επειδή το προτιμώ από το ρολόι) και τέλος. Τότε θα είμαστε και καλύτερα οικονομικά και θα μπορούμε να πάρουμε αυτό που θέλουμε, όχι να συμβιβαστούμε με κάτι πολύ οικονομικό μόνο και μόνο για να πάρουμε κάτι. Συγγνώμη για το σεντόνι και με το καλό οι αρραβώνες σας Χρυσουλίτα!

Κορυφή

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Νοέμ 02, 2010 3:39 pm 
Χωρίς σύνδεση
Newbie
Newbie
xrysoulita

Κοριτσάκια χαιρετώ! Καταρχάς να σας ενημερώσω ότι ο λόγος έγινε το Σάββατο και όλα πήγαν ΑΨΟΓΑ! Με βοηθήσατε πολύ να καταλάβω τί γίνεται σε αυτές τις περιπτώσεις και σας ευχαριστώ πολύ. Λοιπόν, να σας πω τί έκανα τελικά! Επειδή μάλλον είμαι λίγο απρογραμμάτιστη άφησα το θέμα ΄δωρο τελευταία στιγμή. Καθόλου δεν το μετάνοιωσα όμως γιατί για καλή μας τύχη βρήκαμε ωραία δώρα. Ξεκινήσαμε ανήμερα του Αγ. Δημητρίου να ψάχνουμε που εδώ στη Θεσ/κη είναι αργία επομένως είχαμε περισσότερο χρόνο να το ψάξουμε. Αποφασίσαμε να αγοράσουμε δώρα απο το ίντερνετ και εγω και ο καλός μου. Βρήκαμε λοιπόν ένα πολύ ωραίο μονόπετρο και πήραμε το μαγαζί τηλ το οποίο άνοιξε μόνο για μας... (κάναμε άνω κάτω όλον τον κόσμο δηλαδή...!). Τα χρήματα που πλήρωσε ο "αρραβωνιάρης" μου (μ'αρέσει πολύ αυτή η λέξη) ήταν λίγα αλλά η ουσία είναι ότι το δαχτυλίδι είναι ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΟ! Μας κόστισε λοιπόν 300 ευρώ το μονόπετρο (έχει πάνω του ένα πολύ πολύ μικρό διαμαντάκι). Το ρολόι το πήρα και γω απο ένα σάιτ το οποίο εν τέλει είναι γνωστό αλλά εγώ δεν το ήξερα, το παρέλαβα την Παρασκευή το μεσημέρι σπίτι μου και πλήρωσα 300 ευρώ. Οι ετοιμασίες για το φαγητό και αυτές με τη σειρά τους πήγαν καλά αν και νομίζω ότι η μάνα μου το παράκανε με την ποσότητα του φαγητού. Ο καλός μου με την οικογένεια του ήρθε απο τις 12 και το όλο θέμα κράτησε μέχρι και τις 5.30 που έπρεπε να φύγουν οι άνθρωποι για την Θεσ/κη πάλι. Το μόνο που εχω να πω είναι ότι περάσαμε τόοοοοοσο καλά που ακόμη δεν μπορώ να το πιστέψω.
Αυτά....
Σας βομβάρδισα πάλι με όλα αυτά αλλά είμαι ακόμη πολύ πολύ χαρούμενη!
Σας φιλώ γλυκά και σας ευχαριστώ πολύ που με βοηθήσατε με τα ποστ σας !
Θα τα ξαναπούμε σύντομα!
Xrysoulita

Κορυφή

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Νοέμ 04, 2010 1:55 pm 
Χωρίς σύνδεση
Princess
Princess
ary

Να ζήσετε xrysoulita και η ώρα η καλή πλέον!!!
Κάτι μου λέει ότι θα σε ξαναδούμε όταν θα σχεδιάζετε το γάμο σας!!! χαχαχχαχαχχαχαχχα
Κάθε ευτυχία κοριτσάκι και θα τα ξαναπούμε!!!

Κορυφή

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Νοέμ 04, 2010 2:56 pm 
Χωρίς σύνδεση
Newbie
Newbie
xrysoulita

χαχαχαχαχα! ναι ναι σαν κομητης ειμαι. πεφτω και εξαφανίζομαι, τα σαρώνω όλα κτλ κτλ! :)
Τρέχωωωωωωωωωωωω όλη μέρα! Όχι βέβαια, δεν θα με δειτε τη μέρα του γάμου μου! θα συμμετέχω ενεργά απο δω και στο εξής! ;)
Σε ευχαριστώ πολύ πολύ για τις ευχές! Σε κανα 3χρονο που θα γινει με το καλό ο γάμος θα έχω μάθει όλα τα μυστικά από τις πιο ενημερωμένες! ;)
Σας φιλώ και θα επανέλθω οσονούπω!!!! Φιλάκιαααααααααα

Κορυφή

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Νοέμ 05, 2010 12:57 pm 
Χωρίς σύνδεση
Fairy
Fairy
thg

Καλορίζικα κοπέλα και η ώρα η καλή..νομίζω ότι τα πήγατε αφού ότι κάνατε σας εξεφραζε..

Εικόνα

Εικόνα

Κορυφή

Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 218 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση Πρ.  1 ... 10, 11, 12, 13, 14, 15  Επόμ.

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες

Μέλη σε σύνδεση

Εγγεγραμμένα μέλη: Alexa [Bot], Bing [Bot], Google [Bot], monaliza

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  

Παρακαλούμε πολύ να μην διαφημίζετε υπηρεσίες και προϊόντα στα post του Forum.
Όποιο post εμπεριέχει διαφήμιση θα διαγράφεται αμέσως.
Εάν θέλετε να διαφημιστείτε στο teleiosgamos.gr παρακαλούμε επικοινωνήστε στο : sales@qwerty.gr ή τηλεφωνήστε στο 2106180171
Έδρα εταιρείας: Επταλόφου 1, Μαρούσι 151 24