myCalendar     myBudget     myGuestlist     myFriends     myGroups     myPhotos     myVideos     myBlog     downloads     Chat
Rss Facebook Google+ Twitter Youtube

Δ Ι Α Φ Η Μ Ι Σ Η

Μείνετε ενημερωμένοι
με Rss Feed. Τι είναι Rss;

Τώρα είναι Πέμ Ιούλ 31, 2014 7:42 am
Δ Ι Α Φ Η Μ Ι Σ Η

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες

Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 49 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση 1, 2, 3, 4  Επόμ.
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: ΕΝΑΛΛΑΚΤΙΚΟΙ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΙ ΓΙΑ ΜΗΝΑ ΤΟΥ ΜΕΛΙΤΟΣ...
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Νοέμ 04, 2008 4:22 pm 
Χωρίς σύνδεση
Girl
Girl
ELIS25

Διαβαζοντας τα ποστ εδω, ανακαλυψα οτι σχεδον ολες μιλατε για εξωτικους προορισμους και κυριως για Μαλδιβες, Μαυρικιο και Μπαλι... Πολυ χαρηκα για ολες σας και ακουγονται ολα οντως πολυ ομορφα (χαιρομαι να βλεπω φωτο!). Θα ήθελα ομως να ακουσω περισσοτερους εναλλακτικους προορισμους, να παιρνουμε ιδεες και για επομενα ταξιδακια!!
Τωρα δεν ξερω αν η δικη μας η ιδεα θα βοηθησει καμμια σας που δεν επιθυμει εξωτικο προορισμο, αλλα την παραθετω:
Πηγαμε Γαλλια, στο παρακατω: http://www.chateaudesormeaux.fr/promo_fr.php και νοικιασαμε αυτοκινητο, γυρισαμε τη Γαλλικη εξοχη και καταληξαμε στο Παρισι μερικες ημερες, ήταν πολυ ρομαντικα. Αν θελετε περισσοτερα για το συγκεκριμενο ξενοδοχειο δειτε reviews TripAdvisor : http://www.tripadvisor.com/Hotel_Review ... entre.html.
Πιστευα πως δεν καναμε κατι το ιδιαιτερο, αλλα οταν εδειξα φωτο στο γραφειο ενθουσιαστηκαν, ειπα κι εγω να σας το δειξω!

Κορυφή
  Προφίλ Αποστολή προσωπικού μηνύματος  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Νοέμ 05, 2008 10:29 pm 
Χωρίς σύνδεση
Girl
Girl
elpis21

παρα πολυ ωραια ιδεα ειχατε!!!!ταξιδι σε ενα καστρο ειναι τελειο για ταξιδι μελιτος!!!!ποσο περιπου σας κοστισε ολο το ταξιδι???/ειμαι σε φαση ψαξιματος και γι αυτο σε ρωταω!

Κορυφή

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Νοέμ 06, 2008 11:06 am 
Χωρίς σύνδεση
Girl
Girl
ELIS25

Τα βασικα εξοδα, μας κοστισαν λιγο. Τα εκλεισα ολα μονη μου απο το ιντερνετ :D . Για ενα τετοιο ταξιδι, με τιποτα μην πας σε πρακτορειο, μας ειχαν δωσει κατι προσφορες που στο τελος οταν τις συγκριναμε, η φθηνοτερη κοστιζε 2,6 φορες περισσοτερο απο οσα πληρωσαμε, για τα ιδια πραγματα!!!!!!
Πηραμε EasyJet μεχρι το Παρισι (40 ευρω το ατομο), ειχαμε κλεισει αυτοκινητο (εχει η ιδια εταιρια, αλλιως φθηνη ειναι και η Europcar, αρκει, παντα, να τα κλεισεις ολα απο το ιντερνετ και να παραδοσεις το αυτοκινητο μεσα στη χωρα που το παρελαβες, ακομα κι αν στο μεταξυ εχεις ταξιδεψει σε αλλες χωρες) το οποιο παραλαβαμε απο το αεροδρομιο και το επιστρεψαμε στο αεροδρομιο. Ειναι χλιδη να μην παρεις ουτε ενα μεσο οσο κανεις διακοπες και να μην κουβαλας βαλιτσες- και πληρωσαμε μονο 260 Ευρω για 10 μερες!!! Ηταν δε πολυ καλο αυτοκινητο και σε πολυ καλη κατασταση- 5000 χλμ ειχε κανει (μετα απο κατι τετοια ειναι να δινεις πολλες μπουφλες σε οσους νοικιαζουν σακαρακες στα νησια μας για 50/60 ευρω την ημερα :evil: ). Το δε αυτοκινητο ηταν ντηζελ, οποτε δεν πληρωσαμε πολλα για καυσιμα, γυρω στα 150 ευρω για τα 3000 χλμ που καναμε. Στο ξενοδοχειο μειναμε 7 νυχτες και ειχε 130 ευρω την ημερα με πολυ πλουσιο πρωινο. Στο Παρισι μειναμε μονο 2 νυχτες στο γυρισμο, ειχαμε ξαναπαει. Συνολικα μας βγηκε γυρω στα 800 ευρω το ατομο χωρις φαγητο (μονο πρωινο).
Εκει λοιπον που -εμεις- πληρωσαμε πολλα ηταν στο φαγητο. Λογω της περιστασης, ειχα βρει τα καλυτερα κι ακριβοτερα μερη, το παρακαναμε λιγο, αλλα αξιζε... Επισης, καναμε πολλες εκδρομες και γι αυτο και καναμε τοσα χλμ. Η ιδια η κοιλαδα του Λιγηρα οπου μεναμε δεν θελει πανω απο 3-4 ημερες. Το ετοιμαζα μηνες και οσο εψαχνα, τοσο εβρισκα νεα μερη που ηθελα να παμε και παραστασεις, μουσεια κλπ. Οποτε σε αυτον τον τομεα, εξαρταται απο εσας, οπως και εδω, ετσι κι εκει εχει και πολυ οικονομικα εστιατορια, και μετρια, και πολυ ακριβα.
Μια εναλλακτικη διαδρομη που μπορεις να ακολουθησεις παλι με EasyJet ειναι Μιλανο-Νικαια/Μονακο/Μασσαλια κλπ -Μιλανο, εχει κι εκει διαφορα Chateau και γενικα η γαλλικη ριβιερα ειναι παρα πολυ ομορφη... Απλα το κοστος ανα διανυκτερευση ανεβαινει. Σε καθε περιπτωση, πριν κλεισεις ξενοδοχειο δες την αποψη οσων εχουν ηδη μεινει εκει στο TripAdvisor.com.
Ελπιζω να βοηθησα.

Κορυφή

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Νοέμ 28, 2008 11:17 am 
Χωρίς σύνδεση
Newbie
Newbie
TRAVEL

Καλη ιδεα! Λεμε κι εμεις να κανουμε κατι παρομοιο, ισως να παμε και λιγο Saint Michel-Νορμανδια. Αλσατια επισης ειχα παει μια φορα και ηταν πολυ καλα!!! Εχω παει 100 φορες Γαλλια αλλα ποτε σε Chateu, σιγουρα θα ειναι κατι διαφορετικο!! Κανενα εστιατοριο εχεις να μας προτεινεις?

Ηταν να παμε σε εξωτικο προορισμο (Punta Kana) αλλα ο δικος μου μετα το περσινο που τον πηγα Μαλδιβες και βαριοταν ολη μερα, ουτε να ακουσει για 10000 ωρες ταξιδι με αεροπλανο για να εγκλωβιστει σε μια παραλια...φτου και αυτο το μερος, θεωρειται το πιο ομορφο στον κοσμο...

Δεν με λενε βλεπεις τραβελ για το τιποτα, εχω παει ΠΑΝΤΟΥ!!!! (ειμαι σε ταξιδιωτικο πρακτορειο για εξωτερικο απο τα 17 μου...). Οποτε αν θελετε πληροφοριες, πειτε μου.

Κορυφή

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Νοέμ 28, 2008 11:58 am 
Χωρίς σύνδεση
Princess
Princess
daisy

Βρε Travel, μια που είσαι ειδική επί του θέματος, δε μας λες λίγα πραγματάκια για τις Μαλδίβες, αφού έχεις πάει κιόλας;

Αυτή τη στιγμή είναι ο επικρατέστερος προορισμός για μας για το γαμήλιο κι έχω φάει όλο το tripadvisor κοιτάζοντας τα ξενοδοχεία. Λέμε πάντως ν' αποφύγουμε τις μεγάλες αλυσίδες ξενοδοχείων, βλ. Χίλτον, 4 Seasons και τέτοια. Έχεις καμιά καλή πρόταση;

Κορυφή

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Νοέμ 28, 2008 1:19 pm 
Χωρίς σύνδεση
Empress
Empress
Sofia81

travel μπορεις να μου πεις κι εμενα μερικα tips για αυστρια?αν εχεις παει..συγκεκριμμενα για το hallstatt ενδιαφερομαι αλλα οτιδηποτε γνωριζεις σιγουρα θα μου φανει χρησιμο..α..ναι..για 10 μαιου..

Εικόνα

Κορυφή

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Νοέμ 28, 2008 1:50 pm 
Χωρίς σύνδεση
Newbie
Newbie
TRAVEL

Η δε Αυστρια, ειναι απο τους αγαπημενους μου προορισμους στην Ευρωπη (παω σχεδον μια φορα το χρονο) και εχω πληθος πληροφοριων. Απλα πρεπει να προσεξεις πως θα το μετατρεψεις σε γαμηλιο ταξιδι. Δηλαδη, κατι οπως εκανε η elis που πηγε μεν Γαλλια, αλλα π.χ σε Chateau αντι σε κλασικο ξενοδοχειο για να ειναι πιο ιδιαιτερο το ταξιδι. Η Βιεννη ειναι μια πολη που χρειαζεται να εχεις μερες για να δεις τη γοητεια της. Δεν ειναι δηλαδη απλα τα μουσεια της και τα αξιοθεατα. Ειναι μια πολη γεματη τεχνη και ζωντανους, φιλικους ανθρωπους. Καλο ειναι να παρακολουθησετε μια οπερα, ή μια συναυλία, καθως επισης να πατε στην περιοχη Gringing για δειπνο με κρασι, εχει τα λεγομενα heuringen στα οποια εχει ζωντανη μουσικη και μετα απο καποια ωρα ολο το μαγαζι γνωριζεται και γινεται μια παρεα. Τελος, μην χασετε ενα γλυκακι στο Demel, δίπλα απο το παλατι στο κεντρο. Τελειο... Αλλες πόλεις ειναι το ρομαντικο Ινσμπρουκ, το Σαλτσμπουργκ και το Γκρατζ, αν θελεις πες μου για πληροφοριες. Μην διστασετε να νοικασετε αυτοκινητο, οι δρομοι ειναι παρα πολυ καλοι και τα χωριουδακια στο ενδιαμεσο ολα τα λεφτα.

Οσον αφορά τις Μαλδιβες, θα σας απογοητεύσω... εμένα, δεν μου άρεσαν πολύ και εχω παει μονο μια φορα. Βασικα ειναι πολυ ομορφο το τοπιο, οπως φαίνεται στις φωτογραφιες, ομως μέχρι εκει. Δηλαδη α) ως Ελληνιδα, νομιζω πως εχουμε εξισου ομορφες παραλιες χωρις....την απειλη καρχαριων, κατσαριδων κλπ κλπ (κλπ, κλπ :shock: ) . Επισης, δεν εχει πολιτιστικο ενδιαφερον, οπως αλλοι εξωτικοι προορισμοι. Γιατι να πληρωνω λοιπον τοσα χρηματα και να ταλαιπωρουμαι τοσες ωρες με αεροπλανο? Παντως, μειναμε στο Banyan Tree Maldives το οποιο ειναι εξαιρετικο μεν, πανακριβο δε (ειχα σουπερ ειδικη τιμη λογω επαγγελματος). Το φαγητο του επισης καλο ηταν αλλα οχι αριστο.
Σορυ, δεν ηθελα να στεναχωρησω οσες θελουν να πανε, ετσι? Γουστα ειναι αυτα. Συνηθως νεονυμφοι που μου ερχονται στο πρακτορειο γυρνανε ενθουσιασμενοι, ομως παρατηρησα οτι τα ζευγαρια αυτα συνηθως δεν εχουν παει και πουθενα αλλου ωστε να συγκινουν.
Αν εχετε το μπατζετ πατε καλυτερα Μπορα Μπορα, Δομην. Δημοκρατια (σουπερ!!!), αντε ενα Μαυρίκιο, καλος ειναι κι αυτος.

Κορυφή

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Νοέμ 28, 2008 1:58 pm 
Χωρίς σύνδεση
Newbie
Newbie
TRAVEL

Απο τον ενθουσιασμο μου ξεχασα να πω για το Hallstatt..... :oops:

Ειναι ενα ονειρεμενο μερος, αλλα για λιγες μερες, ή για εκδρομη. Για να μεινετε δεν εχει πολυ καλα ξενοδοχεια, ισως στο Gasthof Zauner το οποιο εχει τελεια θεα και το δωματιο μου ειχε ξυλινη οροφη. Μια δυο διανυκτερευσεις στη Βιενη ή σε αλλο μερος θα ηταν καλα, ή να κανετε εκδρομες στις αλλες πολεις και χωρια. για φαγητο κοιτα http://www.tiscover.at/. Ωραιο εστιατοριο στη λιμνη ηταν το Braugasthof !!!

Κορυφή

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Νοέμ 28, 2008 2:41 pm 
Χωρίς σύνδεση
Princess
Princess
daisy

Ευχαριστώ για τα tips Travel! Άλλη μια ερώτηση: αν στα έτοιμα πακέτα που προσφέρουν τα ταξιδιωτικά γραφεία δεν υπάρχει το ξενοδοχείο που θέλω, φαντάζομαι ότι μπορούν να το κανονίσουν, έτσι δεν είναι;

Κορυφή

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Νοέμ 28, 2008 2:49 pm 
Χωρίς σύνδεση
Newbie
Newbie
TRAVEL

Αν ειναι μεγαλο και σοβαρο πρακτορειο, βεβαιως. Απλα να ξερεις οτι οι τιμες που εχουν, ειναι βασει συγκεκριμενων προσφορων, αρα για συγκεκριμενα ξενοδοχεια με τα οποια συνεργαζονται. Μπορει να βρουν τη δικαιολογια και να σου αυξησουν την τιμη του πακετου. Να πατε στο Biyadoo και στο banana reef! καλα μπάνια...

Κορυφή

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Νοέμ 28, 2008 5:04 pm 
Χωρίς σύνδεση
Miss
Miss
kelly27

Αγαπητή Travel, θέλω κι εγώ τα φώτα σου! Λέμε για γαμήλιο ταξίδι στην Κούβα. Καταρχήν, από την εμπειρία σου, πώς σου φαίνεται σαν προορισμός? Και κάτι ακόμα πολύ βασικό: τον Αύγουστο είναι αφόρητη η ζέστη? :?

Κορυφή

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Νοέμ 28, 2008 11:30 pm 
Χωρίς σύνδεση
Empress
Empress
Sofia81

σε ευχαριστω παρα πολυ!!πιστευω οτι εκει θα καταληξουμε..

Εικόνα

Κορυφή

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Νοέμ 29, 2008 12:58 am 
Χωρίς σύνδεση
Princess
Princess
Enia

kelly27 έγραψε:
Αγαπητή Travel, θέλω κι εγώ τα φώτα σου! Λέμε για γαμήλιο ταξίδι στην Κούβα. Καταρχήν, από την εμπειρία σου, πώς σου φαίνεται σαν προορισμός? Και κάτι ακόμα πολύ βασικό: τον Αύγουστο είναι αφόρητη η ζέστη? :?

Πήγαν το Σεπτέμβριο φίλοι μας γαμήλιο Κούβα και ο καιρός ήταν χάλια παααααρα πολύ υγρασία, τόσο που έκανες ντουζ και μετά από λίγα λεπτά ήσουν ξανα μούσκεμα...για Αύγουστο όμως δεν ξέρω αν είναι ακριβώς ίδιες οι συνθήκες. Των φίλων μου δεν τους πείραξε γιατί το οργάνωσαν γενικά σαν ταξίδι περιπέτειας, χύμα φάση λιγάκι μόνοι τους και σε φτηνά ξενοδοχεία απλά είδαν πολύ την ντόπια κουλτούρα γιατί δεν θέλαν κιόλας κυριλε κατάσταση με 5στερα ξενοδοχεία κλπ.

daisy και εμείς το ξενοδοχείο για το Μαυρίκιο το διάλεξα βάσει κριτικών και reviews στο tripadvisor.com και το πρακτορείο μας (όπως και κανένα άλλο) δεν το είχε στην λίστα του αλλά επειδή είναι μεγάλο πρακτορείο και σοβαρό μας κλείσανε εκεί που θέλαμε (Sofitel Imperial). Το αποτέλεσμα αυτού ήταν ότι στο ξενοδοχείο δεν υπήρχε ούτε ένας Έλληνας αλλά δεν μας χάλασε καθόλου. :lol:

Κορυφή

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Νοέμ 30, 2008 6:20 pm 
Χωρίς σύνδεση
Miss
Miss
kelly27

Σε ευχαριστώ πολύ Enia για τις πληροφορίες!

Κορυφή

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Δεκ 01, 2008 10:35 am 
Χωρίς σύνδεση
Banned
Banned
glmou

jhjhj

Τελευταία επεξεργασία από glmou και Δευτ Ιούλ 26, 2010 12:44 am, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά

Κορυφή

Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 49 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση 1, 2, 3, 4  Επόμ.

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες

Μέλη σε σύνδεση

Εγγεγραμμένα μέλη: Bing [Bot], Google [Bot], Google Adsense [Bot], Google Feedfetcher, roz@ki, tegam88, Xrisaniou

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  

Παρακαλούμε πολύ να μην διαφημίζετε υπηρεσίες και προϊόντα στα post του Forum.
Όποιο post εμπεριέχει διαφήμιση θα διαγράφεται αμέσως.
Εάν θέλετε να διαφημιστείτε στο teleiosgamos.gr παρακαλούμε επικοινωνήστε στο : sales@qwerty.gr ή τηλεφωνήστε στο 2106180171
Έδρα εταιρείας: Επταλόφου 1, Μαρούσι 151 24