myCalendar     myBudget     myGuestlist     myFriends     myGroups     myPhotos     myVideos     myBlog     downloads     Chat
Rss Facebook Google+ Twitter Youtube

Δ Ι Α Φ Η Μ Ι Σ Η

Μείνετε ενημερωμένοι
με Rss Feed. Τι είναι Rss;

Τώρα είναι Δευτ Σεπ 01, 2014 11:24 pm
Δ Ι Α Φ Η Μ Ι Σ Η

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες

Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 10 Δημοσιεύσεις ] 
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: ΑΓ.ΝΙΚΟΛΑΟΣ ΛΑΓΟΝΗΣΙ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Δεκ 02, 2008 12:19 pm 
Χωρίς σύνδεση
Girl
Girl
AL_MA

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΓΝΩΡΙΖΕΤΕ ΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΕΚΚΛΗΣΑΚΙ?ΤΟ ΜΥΣΤΗΡΙΟ ΓΙΝΕΤΑΙ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΚΑΙ ΧΩΡΑΕΙ ΚΑΜΙΑ 40ΑΡΙΑ ΑΤΟΜΑ.ΠΕΙΡΑΖΕΙ ΝΑ ΜΗΝ ΜΠΟΥΝ ΟΛΟΙ ΟΙ ΚΑΛΕΣΜΕΝΟΙ????ΠΟΙΑ Η ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ?ΕΧΟΥΝ ΑΠΑΓΟΡΕΨΕΙ ΤΟΥς ΓΑΜΟΥΣ ΕΞΩ ΑΠΟ ΤΙΣ ΕΚΚΛΗΣΙΕΣ?

Κορυφή
  Προφίλ Αποστολή προσωπικού μηνύματος  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Δεκ 03, 2008 1:25 am 
Χωρίς σύνδεση
Wedding Angels 2010
Wedding Angels 2010
mankat

Al_ma μου από τη χωρητικότητα θεωρώ ότι εννοείς τον Άγ. Νικόλαο στο Λαγονήσι δίπλα από ένα μικρό φτωχό σπιτάκι ε? Στην αρχή νόμιζα ότι εννοούσες το μικρό εκκλησάκι στην Ανάβυσσο και μετά ξαναδιάβασα το post σου! Τεσπα φλυαρώ πάλι, λοιπόν η συγκεκριμένη εκκλησία ξέρω ότι τελεί γάμους κανονικότα, εγώ κάνω Πάσχα εκεί και είναι πολύ όμορφα. Ήταν και μία από τις επιλογές μου για το γάμο μου εκεί.
Είχαν πει κάποια στιγμή πως θα απαγορευτούν οι γάμοι εκτός ναού αλλά δεν νομίζω ότι το τηρούν όλες οι ενορίες και οι παπάδες. Ακόμα όμως κι αν ισχύει αυτό εκεί, δεν βρίσκω άσχημο το να είναι κάποιος κόσμος μέσα και μερικοί έξω! Η τοποθεσία εκεί είναι πανέμορφη, η θάλασσα στα πόδια σας, μην το απορρίψεις γι αυτό!
Τη δεξίωση που θα την κάνεις?

Δεν έκοψα το τσιγάρο...ακόμη!

Έλα έλα εδώ οι καλές πληροφορίες....όσο όσο.....έλα έλα!

Κορυφή

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Δεκ 03, 2008 1:29 am 
Χωρίς σύνδεση
Empress
Empress
Sofia81

ξερω δυο εκκλησακια το ενα ειναι ο αγιος νικολαος στην αναβυσσο και το αλλο ειναι ο αγιος νικολαος στην πουντα,το τελευταιο ειναι μετα την γαλαζια ακτη και πριν απο καλυβια+λαγονησι..σε ποιο αναφερεσαι?στα ξωκκλησια προσωπικα μου αρεσει η τελετη να γινεται εξω..γιατι δεν το σκεφτεσαι ετσι?δεν νομιζω να απαγορευεται,δηλαδη αν εχεις 80 καλεσμενους τι θα σου πουν?καλεσε τους μισους η βαλε τους να κατσουν ο ενας πανω στον αλλον?μπορει να μπερδευτηκες με τα εκκλησακια στα κτηματα,εκει απαγορευεται.. :roll:

Εικόνα

Κορυφή

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Δεκ 03, 2008 9:13 am 
Χωρίς σύνδεση
Girl
Girl
AL_MA

[quote="mankat"]Al_ma μου από τη χωρητικότητα θεωρώ ότι εννοείς τον Άγ. Νικόλαο στο Λαγονήσι δίπλα από ένα μικρό φτωχό σπιτάκι ε?

ναι διπλα σ'αυτο το φτωχο σπιτακι λεω!!!μιλησα με τον παπα τηλεφωνικως και με ενημερωσε οτι το μυστηριο γίνεται μεσα και το ρυζι το πετανε εξω.τον ρωτησα επειδη ειναι μικρο ποσα ατομα χωραει,μου λεει 40 και οτι συνηθως μπαινουν μεσα οι συγγενεις και οι αλλοι κανουν βολτα απέξω. αλλα εννοειται οτι δεν θα το σκεφτω και πολυ...αυτοι που θελω να με δουν την ωρα του μυστηριου θα ειναι μεσα!!!!

Σοφία μου,ειναι αυτο πριν τα καλυβια.λιγο μετα την Αγ.Μαρινα.και εγω για εξω το σκεφτομουν αλλα ο παπας μου το ειπε απο μονος του οτι γινονται μεσα οι γαμοι γιάυτο αναρωτιεμαι μηπως το απαγορεψαν.anyway σε μερικες μερες εχω ραντεβου με τον παπα να μιλησουμε και θα κανω μια αποπειρα να τον ρωτησω.παντως και σε ενα εκκλησακι στον Καλαμο(δεν ξερω αν το γνωριζετε)που μεχρι το προηγουμενο καλοκαιρι εκαναν εξω τις τελετες οταν πηρα τον παπα μου ειπε και αυτος το ιδιο.οτι γινονται μεσα στο εκκλησακι. θα δουμε!!!! ευχαριστω πολυ παντως!!!

Τελευταία επεξεργασία από AL_MA και Τετ Δεκ 03, 2008 9:22 am, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά

Κορυφή

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Δεκ 03, 2008 10:23 pm 
Χωρίς σύνδεση
Empress
Empress
Sofia81

ψαξε να βρεις και τον αγιο αλεξανδρο στο δασκαλειο της κερατεας..ειναι πανεμορφο και πολυ γραφικο,ειναι χτισμενο σε βραχο πανω απο την θαλασσα..παντρευτηκε το 2007 εκει η αδερφη της κουμπαρας μου και η τελετη εγινε εξω.εχουν φτιαξει και ενα πολυ ομορφο κιοσκι γι αυτον τον λογο πανω στο οποιο χωρανε ισα-ισα το ζευγαρι οι κουμπαροι κι ο παπας..δεν νομιζω να εχει απαγορευτει εκει.και ειναι τοοοοοοσο ομορφα και ρομαντικα!!!

Εικόνα

Κορυφή

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Δεκ 04, 2008 9:42 am 
Χωρίς σύνδεση
Girl
Girl
AL_MA

sofia μοθ ευχαριστω αλλα μαλλον μου πεφτει λιγο μακρια.προσπαθω να μοιρασω τις αποστασεις απο το σπιτι στην εκκλησια και τον χωρο!!ευχαριστω πολυ παντως!!!!

Κορυφή

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Οκτ 29, 2009 8:03 pm 
Χωρίς σύνδεση
Newbie
Newbie
zomak

AL_MA μήπως θα μπορούσες να μου στείλεις το τηλέφωνο του παπά στον Άγιο Νικόλαο στο Λαγονήσι. Είμαι ανάμεσα σε αυτό το εκκλησάκι και στο άλλο στην Ανάβυσσο, Άγιος Νικόλας και αυτός. Σε ευχαριστώ!!!

Κορυφή
  Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης: Re: ΑΓ.ΝΙΚΟΛΑΟΣ ΛΑΓΟΝΗΣΙ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Μαρ 18, 2012 11:58 pm 
Χωρίς σύνδεση
Queen
Queen
marina97

Παντρευόμαστε στον Άγιο Νικόλαο στις 28 Ιουλίου! Κανείς άλλος???

(μια που το αναφέρετε πιο πάνω, το μυστήριο γίνεται μέσα - δυστυχώς - αλλά όπως μας είπε και ο παπάς, όσοι θέλουν πραγματικά να το δουν χωράνε!!!)

Κορυφή

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Μαρ 28, 2012 9:32 pm 
Χωρίς σύνδεση
Girl
Girl
milina

Εγώ πάντως πήρα τηλέφωνο στην Αρχιεπισκοπή Αθηνών και ρώτησα αν επιτρέπονται οι γάμοι στο εξωτερικό των εκκλησιών και μου είπαν κατηγορηματικά όχι. Σε ένα κτήμα που επισκέφθηκα στο Κορωπί, όμως, μου είπαν ότι γίνονται γάμοι έξω από το εκκλησάκι που είναι μέσα στο κτήμα. Ίσως να υπάρχει διαφορετική αντιμετώπιση για τα εκκλησάκια των κτημάτων (ή το Κορωπί να εμπίπτει σε διαφορετική μητρόπολη).
Προσωπικά δε θα με ενοχλούσε καθόλου να είμαι καλεσμένη σε γάμο που να γίνεται σε πολύ μικρό εκκλησάκι, αν είναι σε ιδιαιτέρως ωραία τοποθεσία. Για την ακρίβεια, θυμάμαι ένα γάμο που είχα πάει που ήταν σε ένα πολύ όμορφο μικρό εκκλησάκι μέσα στα δέντρα, κάπου στην Άνοιξη. Οι πολύ στενοί συγγενείς και φίλοι ήταν μέσα κατά τη διάρκεια του μυστηρίου, ενώ οι υπόλοιποι απολαμβάνανε την πρασινάδα έξω και σχολιάζανε τι όμορφο εκκλησάκι και πού το βρήκανε τα παιδιά. Δεν άκουσα κανέναν να παραπονιέται, το αντίθετο μάλιστα.
Για να είμαι αντικειμενική, όμως, σε ορισμένους πιο μεγάλους στην ηλικία ανθρώπους δεν αρέσει να μένουν έξω από την εκκλησία, ιδίως αν έχουν ταξιδέψει κιόλας για να παρευρεθούν στο γάμο ή αν δεν είναι καλεσμένοι και στο τραπέζι.

Κορυφή

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Μαρ 28, 2012 11:05 pm 
Χωρίς σύνδεση
Queen
Queen
marina97

milina έγραψε:
Εγώ πάντως πήρα τηλέφωνο στην Αρχιεπισκοπή Αθηνών και ρώτησα αν επιτρέπονται οι γάμοι στο εξωτερικό των εκκλησιών και μου είπαν κατηγορηματικά όχι. Σε ένα κτήμα που επισκέφθηκα στο Κορωπί, όμως, μου είπαν ότι γίνονται γάμοι έξω από το εκκλησάκι που είναι μέσα στο κτήμα. Ίσως να υπάρχει διαφορετική αντιμετώπιση για τα εκκλησάκια των κτημάτων (ή το Κορωπί να εμπίπτει σε διαφορετική μητρόπολη).
Προσωπικά δε θα με ενοχλούσε καθόλου να είμαι καλεσμένη σε γάμο που να γίνεται σε πολύ μικρό εκκλησάκι, αν είναι σε ιδιαιτέρως ωραία τοποθεσία. Για την ακρίβεια, θυμάμαι ένα γάμο που είχα πάει που ήταν σε ένα πολύ όμορφο μικρό εκκλησάκι μέσα στα δέντρα, κάπου στην Άνοιξη. Οι πολύ στενοί συγγενείς και φίλοι ήταν μέσα κατά τη διάρκεια του μυστηρίου, ενώ οι υπόλοιποι απολαμβάνανε την πρασινάδα έξω και σχολιάζανε τι όμορφο εκκλησάκι και πού το βρήκανε τα παιδιά. Δεν άκουσα κανέναν να παραπονιέται, το αντίθετο μάλιστα.
Για να είμαι αντικειμενική, όμως, σε ορισμένους πιο μεγάλους στην ηλικία ανθρώπους δεν αρέσει να μένουν έξω από την εκκλησία, ιδίως αν έχουν ταξιδέψει κιόλας για να παρευρεθούν στο γάμο ή αν δεν είναι καλεσμένοι και στο τραπέζι.

Επισήμως ισχύουν άλλα και "ανεπισήμως" ισχύουν άλλα... εδώ άλλοι παπάδες σου λένε να τους πας τα χαρτιά (που ισχύουν 6 μήνες επισήμως) ΕΝΑ ΧΡΟΝΟ ΠΡΙΝ!!!!!!
Είναι θέμα του παπά... άσχετα με τη μητρόπολη. Και το έξω, και το ρύζι, και τα λεφτά, και το όνομα που θα βαφτίσεις (μη χριστιανικό πχ) και όλα.
Στα κτήματα είναι πιο χύμα η κατάσταση, στα περισσότερα γίνεται έξω. Δεν υπάρχει έλεγχος γενικά, τα γνωστά!

Όπως μου είπε και ο παπάς στον Άγιο Νικόλαο, όσοι ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΜΕΣΑ θα χωρέσουν...

Κορυφή

Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 10 Δημοσιεύσεις ] 

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες

Μέλη σε σύνδεση

Εγγεγραμμένα μέλη: Bing [Bot], evp_s, Google [Bot], Google Adsense [Bot], mpandouri, xaritini, Yahoo [Bot], πεταλούδα

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  

Παρακαλούμε πολύ να μην διαφημίζετε υπηρεσίες και προϊόντα στα post του Forum.
Όποιο post εμπεριέχει διαφήμιση θα διαγράφεται αμέσως.
Εάν θέλετε να διαφημιστείτε στο teleiosgamos.gr παρακαλούμε επικοινωνήστε στο : sales@qwerty.gr ή τηλεφωνήστε στο 2106180171
Έδρα εταιρείας: Επταλόφου 1, Μαρούσι 151 24