myCalendar     myBudget     myGuestlist     myFriends     myGroups     myPhotos     myVideos     myBlog     downloads     Chat
Rss Facebook Google+ Twitter Youtube

Δ Ι Α Φ Η Μ Ι Σ Η

Μείνετε ενημερωμένοι
με Rss Feed. Τι είναι Rss;

Τώρα είναι Δευτ Νοέμ 24, 2014 9:00 am
Δ Ι Α Φ Η Μ Ι Σ Η

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες

Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 47 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση 1, 2, 3, 4  Επόμ.
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: ΚΟΥΖΙΝΑ: ΒΑΚΕΛΙΤΗΣ Ή ΔΡΥΣ;
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Φεβ 26, 2009 8:26 pm 
Χωρίς σύνδεση
Empress
Empress
ZouZouGirL

Κορίτσια για άλλη μια φορά θέλω τα φώτα σας. Έχουμε πάει σε 4 μαγαζιά για κουζίνες και σε έναν μαραγκό. Πολύ ωραία, κάναμε διάφορα σχέδια, βγάλαμε τιμές, πήραμε ιδέες, όλα καλά!

Ως σήμερα όλοι μας μιλούσαν για κουζίνες δρύινες.. Σήμερα πήγαμε στο τελευταίο μαγαζί που έχει πολύ όμορφα σχέδια, τα είδαμε τα συζητήσαμε και θα μας βγάλουν σχέδιο.. Το πρόβλημα είναι ότι αυτοί μας είπαν πως όλες οι κουζίνες τους είναι από βακελίτη. Και ρωτάω εγώ η ανίδεη.. Τί είναι αυτό πάλι; :lol: :P Είναι καλό σαν υλικό ή θα μας μείνουν τα ντουλάπια στα χέρια μετά από κάνα χρόνο;;; Εσείς κοριτσάκια που φτιάχνετε τις κουζίνες σας τί ξύλο χρησιμοποιήσατε; Και τέλος ποιο θεωρήται καλύτερο υλικό, ο δρυς ή ο βακελίτης;;;

Αυτα τα λίγα :P Κορίτσια συγνώμη για το πρίξιμο αλλά έχω καταλήξει κάπως έτσι Εικόνα κι ακόμα δεν αρχίσαμε...

Κορυφή
  Προφίλ Αποστολή προσωπικού μηνύματος  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Φεβ 26, 2009 9:15 pm 
Χωρίς σύνδεση
Newbie
Newbie
BARBITA

kalispera!vasika kai ta 2 ayta ylika einai anthektika, allios den tha dimioyrgoysan koyzines,ntoylapes, portes klp. apo ayta.
o vakelitis einai sinthetiko-viomixanopoihmeno yliko kai einai antoxis.
ap' tin alli h dryini koyzina einai mia koyzina poy exei megalosei genies kai genies...h epilogi einai diki soy!

nomizo oti h dryini koyzina einai pio akrivi.isos apo ayto to stoixeio na mporeseis na dialexeis pio eykola kai na ypopsiasteis...mipos to masif ksilo einai kalitero??

kali epitixia

Κορυφή

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Φεβ 26, 2009 9:35 pm 
Χωρίς σύνδεση
Empress
Empress
ZouZouGirL

BARBITA έγραψε:
mipos to masif ksilo einai kalitero??

Α.. για μασίφ δεν ρώτησα κανέναν αλλά δεν μου το πρότεινε και κανένας..

Ουφ.. δεν ξέρω... τι να πω...

Κορυφή

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Φεβ 26, 2009 10:17 pm 
Χωρίς σύνδεση
Queen
Queen
gepar

Ζουζου μου κι εμείς την κουζίνα μας την κάναμε από βακελίτη. Όπως είπε και η BARBITA δεν είναι φυσικό ξύλο αλλά έχει μεγαλύτερη αντοχή στα χτυπήματα (δεν κάνει εύκολα γρατζουνιές και βαθουλώματα) και είναι πιο οικονομικό. Από την άλλη η δρύινη κουζίνα είναι πιο κλασσική και διαχρονική. Όσο για το μπέρδεμα μην ανησυχείς... κάθε φορά που θα κάνετε έρευνα αγοράς για κάτι έτσι θα καταλήγεις Εικόνα

:lol: :lol: :lol:

Κορυφή

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Φεβ 26, 2009 10:44 pm 
Χωρίς σύνδεση
Goddess
Goddess
NIKI78

και εμεις βακελίτη βάλαμε και no broblem..
να σου πω την αληθεια ..απο υλικα πανω κατω σαν και εσενα ειμαι ..ολιγον τι ανιδεη..!! :D :D !
δεν θα σου πω οποτε τις διαφορες μεταξυ τους αλλα οι κοπελιες κατι θα ξερουν παραπανω και απο οτι βλεπω δεν το απορριπτουν το βακελιτη.. :D

Κορυφή

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Φεβ 27, 2009 9:20 am 
Χωρίς σύνδεση
Empress
Empress
vagia2

Ενα πραγμα μου κανει εντυπωση.Η διαφορα στο δρυ απο τον βακελιτη ειναι μεγαλη.Δεν εντοπισατε κατι τετοιο??
Και εμεις βακελιτυ εχουμε και ειναι μια χαρα.Ειναι πολυ καλο και ανθεκτικο υλικο αλλα φυσικα δεν ειναι δρυς..
Αν η τιμη ειναι ιδια(που δεν νομιζω)παρε την δρυινη,αλλιως να ξερεις πως και ο βακελιτης θα κανει μια χαρα την δουλεια του! :wink:
Επισης να προσεξεις ο βακελιτης να μην κανει διχρωμια.Τι εννοω υπαρχουν ντουλαπια που απεξω εχουν το χρωμα του ξυλου που θελεις και απο μεσα ειναι λευκα.Μην ακουσεις αν σου πουν πως ετσι μονο βγαινει ο βακελιτης,ειναι ψεμα.Υπαρχουν κανονικα με το ιδιο χρωμα μεσα-εξω.
Ελπιζω να βοηθησα!

Κορυφή

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Φεβ 27, 2009 9:23 am 
Χωρίς σύνδεση
Empress
Empress
vassilia_gr

Καταρχήν ολόκληρω ντουλάπι μασίφ δεν φτιάχνουνε τώρα. Συνήθως είναι πεπιεσμένο ξύλο με φλοιό ξύλου απέξω, για να έχει αυτή την όψη και τα πορτάκια έιναι μασίφ. Το μασιφ ξύλο ανοίγει με τον καιρό γιαυτό και δεν το χρησιμοποιούν πολύ τώρα. Το βάζουν μόνο στα πλαίσια στα πορτάκια των ντουλαπιών ή σε όλη την πόρτα αν είναι μονοκόμματη (χωρίς σχέδιο).
Μερικές πληροφορίες για τον βακελίτη μπορείς να πάρεις εδώ.
http://www.atmitos.gr/content/view/68/27/lang,el/
Ουσιαστικά είναι πλαστικό. Όσα χημικά και να έχει το ξύλο πιστεύω οτι το πλαστικό είναι χειρότερο (για την υγεία τουλάχιστον).
Εγώ έβαλα ξύλινα ντουλάπια, με μασίφ πόρτες. Προτιμώ, όσο μπορώ φυσικά και μου το επιτρέπουν τα οικονομικά μου (γιατί το πλαστικό σίγουρα είναι πιο φτηνό), να βάζω φυσικά υλικά στο σπίτι μου, έστω και χημικά επεξεργασμένα.

Κορυφή

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Φεβ 27, 2009 9:48 am 
Χωρίς σύνδεση
Fairy
Fairy
nano

vassilia και εγω της ιδας αποψης ειμαι

εμεις καναμε το εξης: μασιφ ξυλο (δρυ) οι πορτες και μεσα μελαμινη 1.8cm
η μαμα μου: με (φυλλο) φλοιο οξιας
στο εξοχικο: βακελιτη
η κουζινα με βακελιτη βγηκε η πιο οικονομικη. η δικη μας ειναι η πιο ακριβη αλλα της "φαινεται". στης μαμας μου ειναι η μεσαια κατασταση. σαν καθαρισμα και ο βακελιτης και με το φλοιο ειναι οκ (με καλα στυμμενο πανακι). τωρα εγω με τη δρυϊνη δεν ξερω τι θα κανω. απο το μαγαζι μου ειπαν με καλα στυμμενο πανακι και να αποφευγω τα απορρυπαντικα....

για το μεσα σπανιο (για να μη πω απιθανο) να βρεις κατασκευη απο μασιφ ξυλο. συνηθως ειναι μελαμινη. και αυτη ομως εχει διαφορες ποιοτητες και παχυ. οσο πιο παχια τοσο το καλυτερο. επισης υπαρχει ενας τυπος ο οποιος δεν χαρασεται (ακριβος). η πλατη των ντουλαπιων ειναι συνηθως νοβοπαν... στα πλαισια στα πορτακια των ντουλαπιων αν βαλουν ξυλο, θα βαλουν φλοιο...σημαντικο θεωρω το πορτακι να ειναι εμφανισιμο και αντοχης και το μεσα οσο πιο χοντρη μελαμινη αντεχει η τσεπη μας.

πολυ παιδεμα η κουζινα....

Κορυφή

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Φεβ 27, 2009 10:04 am 
Χωρίς σύνδεση
Fairy
Fairy
eroica

εχμ... ο βακελίτης από ότι έχω ακούσει, έχει ένα θέμα με την υγρασία...

καλύτερα να πάρεις μασίφ!

Κορυφή

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Φεβ 27, 2009 10:14 am 
Χωρίς σύνδεση
Fairy
Fairy
nano

eroica έγραψε:

και εγω εχω ακουσει οτι επειδη εχει ειδικη επεξεργασια δεν εχει ενωσεις και γι αυτο δεν υπαρχει κινδυνος να μπει νερο και να φουσκωσει... ο καθενας λεει οτι θελει ή μου φαινεται???

βασικα εγω θα επαιρνα την αποφαση αναλογα με το οικονομικο (οπως και εκανα). ποσα μπορεις να διαθεσεις? εγω ως γνησιο ψωνιο που ειμαι ειχα και το κολλημα να "φαινεται" το κοστος της κουζινας. ειναι μπαινοντας στο σπιτι και ηθελα εφοσον θα δωσω αυτα που θα δωσω, να φαινονται πχ. ειχα δει κουζινες πιο ακριβες απο αυτη που εκλεισα οι οποιες ομως φαινονταν σαν την εργολαβικη που εχω τωρα...

Κορυφή

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Φεβ 27, 2009 10:16 am 
Χωρίς σύνδεση
Princess
Princess
lisa

Εμένα η κουζίνα είναι δρυς αλλά σε μοντέρνο σχέδιο. Η έντονη διαφορά που βλέπω σε σχέση με τις κουζίνες φίλων που έχουν βακελίτη, είναι στο καθάρισμα.
Ενλω είναι σκούρα καφέ τα κάτω ντουλάπια, ούτε δαχτυλιές ΄κάνουν και καθαρίζουν μόνο με νεράκι και καλά στιμμένο πανάκι. Ο βακελίτης κάνει εύκολα δαχτυλιές και στάμπες. Βακελίτη έχουμε στο εξοχικό και έχω πια συμβιβαστει οτι τα ντουλάπια μου θα έχουν πάντα καποια δαχτυλίτσα.
Μιλάω πάντα για σκούρα χρώματα και το πως φαίνονται!

Κορυφή

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Φεβ 27, 2009 10:21 am 
Χωρίς σύνδεση
Fairy
Fairy
eroica

nano έγραψε:
eroica έγραψε:

και εγω εχω ακουσει οτι επειδη εχει ειδικη επεξεργασια δεν εχει ενωσεις και γι αυτο δεν υπαρχει κινδυνος να μπει νερο και να φουσκωσει... ο καθενας λεει οτι θελει ή μου φαινεται???

βασικα εγω θα επαιρνα την αποφαση αναλογα με το οικονομικο (οπως και εκανα). ποσα μπορεις να διαθεσεις? εγω ως γνησιο ψωνιο που ειμαι ειχα και το κολλημα να "φαινεται" το κοστος της κουζινας. ειναι μπαινοντας στο σπιτι και ηθελα εφοσον θα δωσω αυτα που θα δωσω, να φαινονται πχ. ειχα δει κουζινες πιο ακριβες απο αυτη που εκλεισα οι οποιες ομως φαινονταν σαν την εργολαβικη που εχω τωρα...

το διασταύρωσα όταν έψαχνα για έπιπλα μπάνιου... όλα είναι λάκα! γιατί αφού ο βακελίτης είναι ανθεκτικός στο νερό, δεν βάζουν βακελίτη στο μπάνιο που είναι και πιο φτηνός;;;;

εγώ ήθελα βακελίτη για τα ντουλάπια στο πλυσταριό και δεν έβαλα ούτε καν εκεί βακελίτη... τελικά δεν έβαλα πουθενά βακελίτη, έδωσα κάτι παραπάνω και στις ντουλάπες έκανα λάκα.

Κορυφή

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Φεβ 27, 2009 10:23 am 
Χωρίς σύνδεση
Fairy
Fairy
nano

lisa έγραψε:
Ενλω είναι σκούρα καφέ τα κάτω ντουλάπια, ούτε δαχτυλιές ΄κάνουν και καθαρίζουν μόνο με νεράκι και καλά στιμμένο πανάκι.

τετοια λεγε μου lisa γιατι ακομα δεν την βαλαμε και εχω ενα αγχος για το καθαρισμα....

Κορυφή

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Φεβ 27, 2009 11:05 am 
Χωρίς σύνδεση
Newbie
Newbie
BARBITA

Zouzougirl opos katalaves...milame gia masif portakia mono!xtes ksexasa na soy kano ayti ti dieykrinisi.kanenas den kanei olokliri masif koyzina.tha einai kai panakrivi.kai ths mamas moy poy einai koyzina 18 xronon mono masif portakia exei.mesa einai apo melamini.den exei pathei tipota.kai oso gia to katharisma aystiros kai mono me nero to kanei kai tin exei diatirisei se poli kali katastasi ola ayta ta xronia.oso gia ton vakeliti, na ksereis oti yparxoyn poiotites kai poiotites.oles moy oi files poy exoyn valei vakeliti exoyn meinei eyxaristimenes.mono se mia foyskose o pagkos meta apo 5 xronia kai na fantasteis oti tin eixe akrivoplirosei thn koyzina tis.eixe paei se poly gnosto magazi me koyzines.poy theoreite apo ta kalitera.en oligois, sostos kataskeyastis...sosti koyzina!!

Κορυφή

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Φεβ 27, 2009 11:24 am 
Χωρίς σύνδεση
Empress
Empress
tzia

κορίτσια, όπως έχω γραψει κ σε άλλο topic, ο πεθερός μου είναι μαραγκός κ φτιάχνει πορτες-κουζίνες-ντουλάπες κτλ....οπότε ξέρω δυο-τρια πράγματα...

σε μας έφτιαξε αυτό που θεώρησε ως καλύτερη ποιότητα, και είναι ο δρυς. το πορτάκι είναι ημιμασίφ (δλδ το μεσα ειναι τεχνητός δρυς με φλοιό κ το τελάρο ειναι μασίφ δρυς), κ αυτό γιατί όλο μασίφ το πορτακι υπάρχει μεγάλη περίπτωση να σκάσει...

τα κουτιά εσωτερικά είναι βέβαια μελαμίνη....όλοι αυτό κάνουν....για να φτιάξεις κουζίνα μέσα-έξω μασίφ....πρέπει να είσαι λίγο Ωνάσης...κ να χρησιμοποιήσεις ένα μικρο δάσος... :wink:
η μελαμίνη η δική μας έχει μια επίστρωση που δεν χαράζεται κ το χρωμα της είναι inox....(λίγο πιο ακριβή...)

επίσης , πολύ καλή επιλογή για κουζίνα είναι και η οξειά, πολύ ανθεκτικό ξύλο και ιδανικό για κουζίνες....

ο βαγγελίτης τώρα, είναι συνθετικό υλικό μεγάλης αντοχής. καλή και οικονομική λύση και με μεγάλη ποικιλία σε χρώματα αν δεν μπορείς να βάλεις ξύλο...οι περισσότεροι τώρα τέτοιες βάζουν...η τιμή του λογικά είναι περίπου στα μισά από το ξύλο...στο εξοχικό μας και στων πεθερικών μου βαγγελίτη έχουμε...

πάντως, αν μπορείτε οικονομικά για ξύλο, μην το συζητάτε καθόλου...

αλλά στο ξύλο θέλει μεγάλη προσοχή το λούστρο. ο πεθερός μου λέει οτι το λούστρο μπορεί να αναδείξει μια κουζίνα ή μπορεί να χαλάσει το καλύτερο ξύλο...να επιμένετε να σας λένε πώς τα λουστράρουν τα ξύλα.

αν σας πει ο μαραγκός πχ οτι τα χρωματίζει και λουστράρει μόνος του...τότε...μακριά!!!
τη δουλειά πρέπει να την κάνει λουστραδόρος. Και σήμερα υπάρχουν μηχανήματα που κάνουν αυτή τη δουλειά, ρομποτ, που ρίχνουν συγκεκριμένη ποσότητα σε συγκεκριμένη θερμοκρασία...και καλό είναι πριν διαλέξετε το χρώμα να του πείτε να σας κάνει ενα-δυο δείγματα πάνω σε μεγάλο κομμάτι ξύλου, γιατί αλλιώς το βλεπεις στο δειγματολόγιο, αλλιώς σε μεγαλύτερη επιφάνεια...

σας το λέω αυτό, γιατί εχω δει κουζίνα μασίφ να έχει παντού "σταγόνες" από το λούστρο που έχει τρέξει....δεν υπάρχει χειρότερο πράγμα...

αυτά...πωπω...έγραψα πολλά...sorry :oops: :oops:

Κορυφή

Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 47 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση 1, 2, 3, 4  Επόμ.

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες

Μέλη σε σύνδεση

Εγγεγραμμένα μέλη: Bing [Bot], Google [Bot], Google Adsense [Bot], Google Feedfetcher, Yahoo [Bot]

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  

Παρακαλούμε πολύ να μην διαφημίζετε υπηρεσίες και προϊόντα στα post του Forum.
Όποιο post εμπεριέχει διαφήμιση θα διαγράφεται αμέσως.
Εάν θέλετε να διαφημιστείτε στο teleiosgamos.gr παρακαλούμε επικοινωνήστε στο : sales@qwerty.gr ή τηλεφωνήστε στο 2106180171
Έδρα εταιρείας: Επταλόφου 1, Μαρούσι 151 24