myCalendar     myBudget     myGuestlist     myFriends     myGroups     myPhotos     myVideos     myBlog     downloads     Chat
Rss Facebook Google+ Twitter Youtube

Δ Ι Α Φ Η Μ Ι Σ Η

Μείνετε ενημερωμένοι
με Rss Feed. Τι είναι Rss;

Τώρα είναι Δευτ Οκτ 20, 2014 10:30 am
Δ Ι Α Φ Η Μ Ι Σ Η

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες

Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 47 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση Πρ.  1, 2, 3, 4  Επόμ.
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Φεβ 27, 2009 12:42 pm 
Χωρίς σύνδεση
Banned
Banned
Firfiroula

Kαι εγω για κουζινα ψαχνω αυτη την εποχη.Οι επιλογες ειναι οι εξης: καπλαμας,δλδ φλουδα ξυλου με συνθετικο απο μεσα,βακελιτης σε οτι χρωμα ξυλου θελεις,βακελιτης χρωματιστος,λακα και μασιφ ξυλο που ειναι πολυ ασυμφορο οικονομικα και σπανιο να το βρεις.
Σε οσα μαγαζια ρωτησα μου προτειναν να βαλω βακελιτη και οχι ξυλο γιατι καθαριζεται ευκολοτερα και δεν εχει τοσους πορους οσο το ξυλο ή ο καπλαμας.Επισης μια καλη λυση,αν σου αρεσει το χρωμα ειναι ο χρωματιστος βακελιτης,γυαλιστερος ή ματ.Η μορφη του ειναι σαν της λακας αλλα η διαφορα ειναι πως αυτος δεν ξεφλουδιζει τοσο ευκολα.Επειδη οπου και αν πηγα επεμεινα στο θεμα της αντοχης,ολοι μου προτειναν τον βακελιτη και οχι το ξυλο.Δεν εχω καταληξει ακομα αλλα το μονο σιγουρο ειναι πως δεν θα παρω ξυλο.Επισης υπαρχουν πολυ ωραιες βιτρινες απο τζαμι που μπορεις να βαλεις στα πανω ντουλαπια.

Εικόνα

Κορυφή
  Προφίλ Αποστολή προσωπικού μηνύματος  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Φεβ 27, 2009 12:45 pm 
Χωρίς σύνδεση
Banned
Banned
Firfiroula

BARBITA έγραψε:
kalispera!vasika kai ta 2 ayta ylika einai anthektika, allios den tha dimioyrgoysan koyzines,ntoylapes, portes klp. apo ayta.
o vakelitis einai sinthetiko-viomixanopoihmeno yliko kai einai antoxis.
ap' tin alli h dryini koyzina einai mia koyzina poy exei megalosei genies kai genies...h epilogi einai diki soy!

nomizo oti h dryini koyzina einai pio akrivi.isos apo ayto to stoixeio na mporeseis na dialexeis pio eykola kai na ypopsiasteis...mipos to masif ksilo einai kalitero??

kali epitixia

Υπαρχει βακελιτης σε διαφορες αποχρωσεις δρυος και φαινεται ακριβως οπως το ξυλο.Οποτε το ερωτημα δεν ειναι βακελιτης ή δρυς αλλα βακελιτης ή ξυλο.Δλδ το θεμα ειναι στην ποιοτητα και οχι στο χρωμα.

Εικόνα

Κορυφή

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Φεβ 27, 2009 12:54 pm 
Χωρίς σύνδεση
Fairy
Fairy
nano

eroica έγραψε:
το διασταύρωσα όταν έψαχνα για έπιπλα μπάνιου... όλα είναι λάκα! γιατί αφού ο βακελίτης είναι ανθεκτικός στο νερό, δεν βάζουν βακελίτη στο μπάνιο που είναι και πιο φτηνός;;;;

τωρα ειδα το post σου... μαλλον εχεις δικιο... τελικα δεν ξερεις τι να πιστεψεις και ολα τα πραγματα θελουν παααααααααααααρα πολυ ψαξιμο. (για επιπλο μπανιου δεν ειχα ψαξει καθολου γιατι καναμε χτιστο παγκο...)

εγω για τη κουζινα κατεληξα σε δρυ (μασιφ ξυλο) και ας ελπισουμε οτι ηταν σωστη η επιλογη μου (εκτος απο ακριβη...).

***ασχετο: θελω να φτιαξω ενα επιπλακι τυπου μπουφε απο κοκκινη λακα. φτιαχνουν απο τετοιο υλικο, ξεριες?

Κορυφή

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Φεβ 27, 2009 1:01 pm 
Χωρίς σύνδεση
Fairy
Fairy
eroica

nano έγραψε:
ασχετο: θελω να φτιαξω ενα επιπλακι τυπου μπουφε απο κοκκινη λακα. φτιαχνουν απο τετοιο υλικο, ξεριες?

γιατί να μήν φτιάχνουν????
αρκεί να τους πεις πώς το θες!
όλα τα σφάζουν, όλα τα μαχαιρώνουν! :lol:

κόκκινη λάκα σε μπουφέ, μάλλον για γυαλιστερή πας και όχι ματ.
βέβαια, να έχεις υπόψην σου ότι φαίνεται η δαχτυλιά.

εγώ στο μπάνιο το ένα το έχω ψιλοθαλασσί για να μην φαίνεται πολύ η δαχτυλιά, ενώ στο άλλο μπάνιο το πορτοκαλί κάνει μπαμ σου λέω!

Κορυφή

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Φεβ 27, 2009 1:05 pm 
Χωρίς σύνδεση
Fairy
Fairy
nano

eroica έγραψε:
"γιατί να μήν φτιάχνουν????
αρκεί να τους πεις πώς το θες!
όλα τα σφάζουν, όλα τα μαχαιρώνουν! :lol:

κόκκινη λάκα σε μπουφέ, μάλλον για γυαλιστερή πας και όχι ματ.
βέβαια, να έχεις υπόψην σου ότι φαίνεται η δαχτυλιά.

θα παω πρωτα να δω σε ενα μαγαζι εδω στο σαλονικα που εχει λιγο μυστηρια επιπλα και αν δεν με καλυψει θα ρωτησω τον κουζινα...

για τις δαχτυλιες το σκεφτομαι γιατι θα ειναι μπαινοντας στο σπιτι απεναντι απο τη κουζινα... οποτε... καταλαβαινεις τι θα γινεται....

Κορυφή

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Φεβ 27, 2009 2:38 pm 
Χωρίς σύνδεση
Princess
Princess
lisa

nano έγραψε:
lisa έγραψε:
Ενλω είναι σκούρα καφέ τα κάτω ντουλάπια, ούτε δαχτυλιές ΄κάνουν και καθαρίζουν μόνο με νεράκι και καλά στιμμένο πανάκι.

τετοια λεγε μου lisa γιατι ακομα δεν την βαλαμε και εχω ενα αγχος για το καθαρισμα....

Αυτή που έχουμε στο εξοχικό απο βακελίτη, δεν είναι οτι δεν καθαρίζεται εύκολα. Απλά κάνει πολύ εύκολα δαχτυλιές και πρέπει να είσαι συνεχεια με το βετεξ.
Στο σπίτι μας που έχουμε δρύινη, δεν ξέρω αν είναι θέμα λούστρου ή ξύλου, αλλά για να γίνει δαχτυλιά θα πρέπει να βουτήξεις τα χέρια σου στο λάδι!

Κορυφή

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Φεβ 27, 2009 5:00 pm 
Χωρίς σύνδεση
Banned
Banned
Firfiroula

lisa εκτος απο τις δαχτυλιες,η κουζινα σου εχει χαλασει;Εχουν φουσκωσει τα ντουλαπια κλπ;Ποσο καιρο την εχεις;

Εικόνα

Κορυφή

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Φεβ 27, 2009 9:13 pm 
Χωρίς σύνδεση
Empress
Empress
ZouZouGirL

Μάλιστααα... Απ ότι καταλαβαίνω οι περισσότερες προτιμούν ξύλο original :P

Εγώ δεν ξέρω τι διαφορά έχει στην τιμή το ένα υλικό σε σχέση με το άλλο γιατί μέχρι τώρα ολες οι προσφορές μου ήταν για δρυ.. Οπότε θα περιμένω να μου ετοιμάσουν κι αυτοί την προσφορά τους και θα δούμε.. ( πω πω και μου άρεσε πολύ μια κουζίνα εκεί και τώρα με προβληματίσατε :cry: ) Φυσικά οποιαδήποτε πληροφορία είναι ευπρόσδεκτη!!!

Σας ευχαριστώ για τη βοήθεια κοριτσάκια!

Κορυφή

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Φεβ 27, 2009 10:42 pm 
Χωρίς σύνδεση
Banned
Banned
Firfiroula

Πηρα το απογευμα μια προσφορα για την κουζινα μου.Η τιμη ειναι 6500.Εβαλα δυο μεγαλα ντουλαπια πανω,με καφε βιτρινα(τζαμι) με μηχανισμο που ανοιγουν προς τα πανω.Ολη η υπολοιπη κουζινα σε χρωμα δρυος απο βακελιτη μεγαλου παχους.Δλδ φλουδα βακελιτη και απο μεσα MDF,δλδ συνθετικο υλικο.Ολα τα ντουλαπια με μηχανισμους,με 2 μεγαλα βαγονετα,τροφοθηκη με συρομενα ανοξειδωτα καλαθακια και γωνιακο μηχανισμο που βγαινει εξω για να πιανεις τα πραγματα.Πως σας φαινεται η τιμη;
Σημερα εμαθα και κατι αλλο πολυ χρησιμο για οσες επιλεξετε βακελιτη.Υπαρχουν 2 ειδη:αυτος που εβαλα εγω( MDF)και που οι καλες εταιριες εχουν δειγμα κομμενο ωστε να δεις απο μεσα πως ειναι συμπαγες και ο βακελιτης που απο μεσα ειναι μελαμινη,δλδ ροκανιδια ξυλου!Ο 2ος ειναι πολυ κατωτερος ποιοτικα.Επισης ο 1ος δεν εχει ενωσεις γυρω γυρω αλλα μονο στην πισω μερια απο το πορτακι και ετσι δεν φουσκωνει ευκολα,ενω ο αλλος εχει περιμετρικα κολλημενο αλλο κομματι βακελιτη.Δλδ στην πλαινη πλευρα της πορτας.Ελπιζω να καταλαβατε.Προσεξτε το αυτο,ειναι σημαντικο!
Zouzougirl,τι τιμη πηρες για ξυλο;Ποσα μετρα κουζινα εχεις;

Εικόνα

Κορυφή

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Μαρ 02, 2009 7:19 pm 
Χωρίς σύνδεση
Empress
Empress
ZouZouGirL

Firfiroula για βακελίτη δεν έχω ακόμη τιμές.. Για ξύλο πάνω κάτω βγαίνουν 7.000-7.300 . Η μια πλευρά είναι 3 μέτρα και εκεί θα έχω ψυγείο-φουρνο-μικροκύμματα και τροφοθήκες. Η άλλη πλευρά είναι άλλα 3 μιση μέτρα οπού θα είναι κανονικά ντουλάπια - βαγονέτα - συρτάρια.. Η τιμή συμπεριλαμβάνει μηχανισμούς, τροφοθήκη, νεροχύτη-βρύση και απορροφητήρα. Αν θέλεις σου λέω και μάρκες.

Δεν έχω κανένα από τα σχέδια εδώ, θα σου έβαζα για να δεις και να καταλάβεις καλύτερα.

Κορυφή

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Μαρ 02, 2009 8:41 pm 
Χωρίς σύνδεση
Banned
Banned
Firfiroula

Aν μπορεις στειλε μου ενα πμ με τις μαρκες διοτι εμενα κανεις δεν μου εβγαλε τετοια τιμη για ξυλο. :? Τα 6500 που μου ειπαν δεν περιλαμβανουν βρυση και νεροχυτη.Ουτε και απορροφητηρα και παγκο.Η τιμη αφορα μονο την κουζινα με τους μηχανισμους.Η κουζινα μου ειναι γυρω στα 10-11 μετρα.

Εικόνα

Κορυφή

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Μαρ 04, 2009 9:58 pm 
Χωρίς σύνδεση
Empress
Empress
ZouZouGirL

Firfiroula άργησα, αλλά το είδα! Λοιπόν, οι μάρκες είναι berloni, η άλλη είναι από μαραγκό και η τρίτη δεν θυμάμαι, πρέπει να δω στο σπίτι τη μάρκα.. Αυτή που περιμένω τώρα από βακελίτη είναι της εταιρίας stosa (www.stosa.it).

Πάντως η κουζίνα σου είναι μεγαλύτερη από τη δική μου απ ότι βλέπω, οπότε ίσως να είναι και λογική η διαφορά. Αν θέλεις ψάχνω να βρω και την τρίτη εταιρία και σου λέω.. Επίσης όταν θα πάρω τιμή για βακελίτη θα σε ενημερώσω για να πάρεις μια ιδέα και να μπορέις να συγκρίνεις τις τιμές..

Κορυφή

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Μαρ 04, 2009 10:14 pm 
Χωρίς σύνδεση
Banned
Banned
Firfiroula

Ευχαριστω Zouzougirl!Οταν παρεις τιμη για τον βακελιτη πες μου.Αν και νομιζω και εγω πως για τα μετρα μου ειναι λογικη η τιμη.Σκεφτομουν και εγω να παω στην berloni.Απο ποιοτητα τι λεει;Χθες πηρα ακομα μια τιμη σε βακελιτη και ηταν 6850 και δωρο νεροχυτης και βρυση μεχρι 500 ευρω.Δλδ.πανω κατω η τιμη ειναι ιδια με της αλλης.Μονο που το σχεδιο που μου εβγαλαν ηταν απαισιο και εφυγα χωρις να ζητησω αλλες λεπτομερειες.

Εχω ακομα ενα προβλημα και θελω τη γνωμη σας:
Η κουζινα μου ειναι φατσα οπως μπαινεις στο σπιτι.Ετσι σκεφτηκαμε να φταξουμε ενα πασο για να μην φαινεται ασχημα μιας και ουσιαστηκα ειναι σχεδον στον ιδιο χωρο με το σαλονι.Ετσι η κουζινα θα γινει σε σχημα "Π",με ενα πασο στο κατω δεξια μερος του "Π".Ελπιζω να καταλαβατε.Αυτο εχει ως αποτελεσμα να εχω μεν το πασο που θελω,αλλα να μην υπαρχει χωρος για τροφοθηκη σε στηλη.Η αλλη μας επιλογη ειναι να μην βαλω καθολου πασο και να βαλω τροφοθηκη στην κατω γωνια του "Π".Τι λετε να ειναι καλυτερο;Πειραζει αν αντι για τροφοθηκη να εχω δυο ντουλαπια κατω απο το πασο και να βαζω εκει τα τροφημα μου;Θελω τη γνωμη σας γιατι δεν ξερω τι να αποφασισω!

Εικόνα

Κορυφή

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Μαρ 06, 2009 9:47 pm 
Χωρίς σύνδεση
Empress
Empress
ZouZouGirL

Firfiroula μου αν και δεν καταλαβαίνω πως ακριβώς είναι το σχέδιο που θέλεις να κάνεις γνώμη μου είναι να το κάνεις εφόσον έχεις αρκετό αποθηκευτικό χώρο για να βάλεις τα πράγματά σου..

Αν δηλαδή καλύπτεσαι με τα ντουλάπια κάνε ντουλάπια. Το θέμα είναι να βολευέσαι εσύ.. Η ιδέα με το πάσο πάντως είναι πολύ καλή και οι περισσότερες κουζίνες με πάσο είναι υπέροχες..

Κορυφή

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Μαρ 06, 2009 11:05 pm 
Χωρίς σύνδεση
Wedding Angels 2010
Wedding Angels 2010
asimina

σε ολοκληρο Π δεν παιρνει πουθενα μια στηλη εστω μονη?????
την εχωβολευτει πααρ απολυ την τροφοθηκη εγω...και στο πασο μου εχω κανει ντουλαπια χαμηλα αλλα φυλαω αλλα πραγματα εκει.....το παν ειναι η λειτουργικοτητα η τροφοθηκη θα πρεπει να ειναι σχεδον διπλα ή αμεσα προσβασιμη απο το φουρνο ή την επιφανεια εργασιας και προετοιμασιας φαγητου......

Κορυφή

Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 47 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση Πρ.  1, 2, 3, 4  Επόμ.

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες

Μέλη σε σύνδεση

Εγγεγραμμένα μέλη: Bing [Bot], giadikiaroglou, Google [Bot], Google Adsense [Bot], kasia, limnos, Majestic-12 [Bot], mariakala, marymarymary, princess_nancy_k, renaki23, stella_85, tokoritsitoumai, πεταλούδα

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  

Παρακαλούμε πολύ να μην διαφημίζετε υπηρεσίες και προϊόντα στα post του Forum.
Όποιο post εμπεριέχει διαφήμιση θα διαγράφεται αμέσως.
Εάν θέλετε να διαφημιστείτε στο teleiosgamos.gr παρακαλούμε επικοινωνήστε στο : sales@qwerty.gr ή τηλεφωνήστε στο 2106180171
Έδρα εταιρείας: Επταλόφου 1, Μαρούσι 151 24