myCalendar     myBudget     myGuestlist     myFriends     myGroups     myPhotos     myVideos     myBlog     downloads     Chat
Rss Facebook Google+ Twitter Youtube

Δ Ι Α Φ Η Μ Ι Σ Η

Μείνετε ενημερωμένοι
με Rss Feed. Τι είναι Rss;

Τώρα είναι Σάβ Νοέμ 01, 2014 11:59 am
Δ Ι Α Φ Η Μ Ι Σ Η

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες

Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 241 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση Πρ.  1 ... 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17  Επόμ.
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Συμβουλές για καλές νοικοκυρές!
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Μάιος 29, 2011 7:17 pm 
Χωρίς σύνδεση
Fairy
Fairy
Stefanie

Πάντως εγώ την εμαγιέ εστία θα τη φοβόμουν να ρίξω σαπουνάδες και νερά!! Κι αν πάει μέσα στο μάτι; Δεν είναι σαν την κεραμική που είναι καλυμμένη!!

Κορυφή
  Προφίλ Αποστολή προσωπικού μηνύματος  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Μάιος 29, 2011 8:00 pm 
Χωρίς σύνδεση
Queen
Queen
elan

serendipity έγραψε:
Kορίτσια, καλησπέρα! Πρόσφατα λοιπόν μετακόμισα εκτός Ελλάδος (Σουηδία) και είμαι έτοιμη να συζήσω με τον αρραβωνιαστικό μου. Ωστόσο, είναι η πρώτη φορά που θα γίνω νοικοκυρά του σπιτιού και χρειάζομαι τα φώτα σας!!! Που λέτε έχουμε 2 μάτια κουζίνας για να μαγειρεύουμε εκ των οποίων το ένα είναι λιγάκι σκουριασμένο. Εικόνα

ΌΠως το βλέπετε και στις φωτός είναι το μπροστινό... έριξα ένα ειδικό υγρό που είναι για καθαρισμό εστιών κουζίνας για τα λιπη κλπ. αλλά δεν έγινε τπτ.. Ξέρετε τι μπορώ να κάνω για να μειωθεί η σκουριά??

Καλησπέρα serendipity.Κλαη αρχή στη Σουηδία και στην συγκατοίκιση ευχομαι!Πολυ φοβάμαι οτι τα σκουριασμένα μάτια κουζίνας το μόνο που επιδέχονται είναι άλλαγμα :( .Για να έχουν σκουριά έχουν ή είχαν υγρασία που όπως καταλαβαίνεις είναι πολυ κακος συνδιασμός με τον ηλεκτρισμό icon_e_ugeek συνεπώς θα σου πρότινα να το αλλάξεις. Προσοχη αν δεν το κάνεις άμεσα να μην ακουμπάς το μάτι με μεταλλικά αντικείμενα ή βεγμένα χέρια γιατι μπορεί να σε "τινάξει¨!!

Εικόνα Εικόνα

Κορυφή

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Μάιος 29, 2011 10:51 pm 
Χωρίς σύνδεση
Empress
Empress
EFIADONIS

Stefanie έγραψε:
Κι εγώ έχω κάτι απαίσιες σκουριές στο σπίτι που νοικιάζουμε και θέλω να τις ξεφορτωθώ. Ξέρετε γενικά κάτι πιο ειδικό για τη σκουριά; Έχω κάτι "ανοξείδωτες" ραφιέρες στο μπάνιο που έχουν γίνει χάλια και δε βγαίνουν. Δοκίμασα cif, azax professional για άλατα και λίπη, χλωρίνη, βιακάλ... Καμιά ιδέα;

στα πλακακια βγαινει με ξιδι....γενικα εγω το ξιδι το χρησιμοποιω παντου(καθαριζω και πλακακια μπανιου κουζινασ...)ειμαι αλλεργηκη σε πολλα προιοντα για αυτο

Κορυφή

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Μάιος 29, 2011 10:55 pm 
Χωρίς σύνδεση
Miss
Miss
serendipity

elan έγραψε:
serendipity έγραψε:
Kορίτσια, καλησπέρα! Πρόσφατα λοιπόν μετακόμισα εκτός Ελλάδος (Σουηδία) και είμαι έτοιμη να συζήσω με τον αρραβωνιαστικό μου. Ωστόσο, είναι η πρώτη φορά που θα γίνω νοικοκυρά του σπιτιού και χρειάζομαι τα φώτα σας!!! Που λέτε έχουμε 2 μάτια κουζίνας για να μαγειρεύουμε εκ των οποίων το ένα είναι λιγάκι σκουριασμένο. Εικόνα

ΌΠως το βλέπετε και στις φωτός είναι το μπροστινό... έριξα ένα ειδικό υγρό που είναι για καθαρισμό εστιών κουζίνας για τα λιπη κλπ. αλλά δεν έγινε τπτ.. Ξέρετε τι μπορώ να κάνω για να μειωθεί η σκουριά??

Καλησπέρα serendipity.Κλαη αρχή στη Σουηδία και στην συγκατοίκιση ευχομαι!Πολυ φοβάμαι οτι τα σκουριασμένα μάτια κουζίνας το μόνο που επιδέχονται είναι άλλαγμα :( .Για να έχουν σκουριά έχουν ή είχαν υγρασία που όπως καταλαβαίνεις είναι πολυ κακος συνδιασμός με τον ηλεκτρισμό icon_e_ugeek συνεπώς θα σου πρότινα να το αλλάξεις. Προσοχη αν δεν το κάνεις άμεσα να μην ακουμπάς το μάτι με μεταλλικά αντικείμενα ή βεγμένα χέρια γιατι μπορεί να σε "τινάξει¨!!

εννοεις δλδ ούτε να μαγειρεύω πάνω σε αυτά???!!!! Να σοκαριστώ?? :shock: :shock: :shock: Απλά, δεν νομίζω ότι είναι από υγρασία τόσο , αλλά επείδη έμενε ένας ινδός πριν από εμάς πιστεύω έχει καεί επανειλλημένα κάρυ πάνω στο μάτι και ίσως έχει πέσει κ νερό και έκανε ένα μείγμα περίεργο.

Έχω: εκκλησία, χώρο δεξίωσης, catering, προσκλήσεις, φωτογράφο, βίντεο, μπουμπουνιέρες
Μάλλον έχω : τούρτα, διακόσμηση, ορχήστρα

Κορυφή

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Μάιος 29, 2011 10:57 pm 
Χωρίς σύνδεση
Empress
Empress
EFIADONIS

επειδη διαβασα πολυ γρηγορα τη σελιδα και επειδη εχω ενα θεμα με τα τιπσ τησ καθαριοτητασ εχω να πω πωσ σε μπανιερα με προβληματα επισμαλτωσησ λεκεδεσ κτλ η λυση ειναι ηδη στο μπανιο σασ και τη χρησιμοποιειται για αλλο σμαλτο καθε μερα..λεγεται οδοντοκρεμα.....οσο κι αν σασ φαινεται περιεργο αν καθαρισεται την μπανιερα με οδοντοκρεμα(σε ενα πανακι τριψτε και αφηστε καμια μερα πριν ξεπλυνεται και απαναλαβεται 1 φορα το μηνα)η μπανιερα θα γινει καινουρια....κι οταν λεω οδοντοκρεμα θα παρεται την πιο φτηνη απο φτηνο μαγαζι..μη δοσετε μια περιουσια....εμασ αυτο μασ το χε πει ο υδραυλικοσ στο χωριο μου οταν αλλαξαν οι γονεισ μου μπανιερα..γελαγαμε αρχικα και λεγαμε οτι λεει βλακειεσ..ομωσ η μαμα μου το τηρησε και πραγματικα ηταν εκπληκτικο το αποτελεσμα..το δοκιμασα κι εγω σε σπιτι που νοικιαζω κι η μπανιερα ηταν για πεταμα(αληθεια τι σπιτια μασ νοικιαζουν χρηστε μου;;;;0κι επιασε.....

Κορυφή

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Μάιος 30, 2011 6:46 am 
Χωρίς σύνδεση
Queen
Queen
Sta

EFIADONIS έγραψε:
επειδη διαβασα πολυ γρηγορα τη σελιδα και επειδη εχω ενα θεμα με τα τιπσ τησ καθαριοτητασ εχω να πω πωσ σε μπανιερα με προβληματα επισμαλτωσησ λεκεδεσ κτλ η λυση ειναι ηδη στο μπανιο σασ και τη χρησιμοποιειται για αλλο σμαλτο καθε μερα..λεγεται οδοντοκρεμα.....οσο κι αν σασ φαινεται περιεργο αν καθαρισεται την μπανιερα με οδοντοκρεμα(σε ενα πανακι τριψτε και αφηστε καμια μερα πριν ξεπλυνεται και απαναλαβεται 1 φορα το μηνα)η μπανιερα θα γινει καινουρια....κι οταν λεω οδοντοκρεμα θα παρεται την πιο φτηνη απο φτηνο μαγαζι..μη δοσετε μια περιουσια....εμασ αυτο μασ το χε πει ο υδραυλικοσ στο χωριο μου οταν αλλαξαν οι γονεισ μου μπανιερα..γελαγαμε αρχικα και λεγαμε οτι λεει βλακειεσ..ομωσ η μαμα μου το τηρησε και πραγματικα ηταν εκπληκτικο το αποτελεσμα..το δοκιμασα κι εγω σε σπιτι που νοικιαζω κι η μπανιερα ηταν για πεταμα(αληθεια τι σπιτια μασ νοικιαζουν χρηστε μου;;;;0κι επιασε.....

Λέω να το δοκιμάσω αυτότο κολπάκι, πρώτη φορά το ακούω!Λες αυτές τις οδοντόκρεμες με baking soda μήπως;

Κορυφή

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Μάιος 30, 2011 9:14 am 
Χωρίς σύνδεση
Empress
Empress
mobby

εγώ έχω θέμα με τη μπανιέρα σίγουρα θα δοκιμάσω την οδοντόκρεμα!

Κορυφή

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Μάιος 30, 2011 10:50 am 
Χωρίς σύνδεση
Empress
Empress
Kyriaki14

Stefanie έγραψε:
Πάντως εγώ την εμαγιέ εστία θα τη φοβόμουν να ρίξω σαπουνάδες και νερά!! Κι αν πάει μέσα στο μάτι; Δεν είναι σαν την κεραμική που είναι καλυμμένη!!

Εγώ πάντως κάθε φορά που μαγειρεύω όταν τελειώνω, βάζω το σφουγγάρι μου με σαπουνάδα και καθαρίζω. Πώς αλλιώς;

Κορυφή

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Μάιος 30, 2011 12:43 pm 
Χωρίς σύνδεση
Miss
Miss
fabelina

στο μπαλκονι μου έχουν δημιουργηθει σε αρκετα σημεια σκουριες απο βασεις γλαστρων που ειχα βάλει στην αρχη....μήπως ξέρετε με ποιο τροπο βγαινουν γιατι το πλακακι το εξωτερικο έχει και μια κάπως σαγρε επιφάνεια και με απλα καθαριστικα δεν καθαρίζει

Κορυφή

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Μάιος 30, 2011 1:08 pm 
Χωρίς σύνδεση
Wedding Angels 2012
Wedding Angels 2012
thyme

Ούτε με cillit bang βγαίνουν; Η σκουριά είναι άτιμο πράγμα. Αν δεν φεύγει με cillit bang τότε σκούρα τα πράγματα. Έχω ακούσει πως βγαίνει με coca cola αλλα δεν ξέρω κατά πόσο αληθεύει και αν θα σου κάνει ζημιά στο πλακάκι...

https://www.facebook.com/5tinimera

Κορυφή

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Μάιος 30, 2011 2:33 pm 
Χωρίς σύνδεση
Queen
Queen
Sta

Δοκίμασε με καθαριστικό για τα άλατα, αν αποτυχουν όλα τα άλλα.Πρώτα σε μια μικρή γωνίτσα να ελέγξεις την αντοχή του πλακακιου. Σττο σπίτι που ενοικιάζω, η αποθήκη είχε πλακάκι. Οι προηγούμενοι ιδιοκτήτες δεν πρέπει να ειχαν σφουγγαρίσει ποτέ και είχε από στερεοποιημένους λεκέδες από λάδι μέχρι οτι φαντάζεσαι.Σφουγγάρισα με τέτοιο, το ξέπλυνα με καθαρό νερό μετά και καθάρισαν πολυ καλά.

Κορυφή

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Μάιος 30, 2011 2:36 pm 
Χωρίς σύνδεση
Empress
Empress
ang

Εγώ σώθηκα από τις σκουριές στα πλακάκια με ένα σπρευ της klinex. Το ψεκάζεις το αφήνεις για 2-3 λεπτά να δράσει και το ξεπλένεις με πολύ νερό. Αν το τρίψεις και λίγο με τη σκούπα τότε τα αποτελέσματα είναι θεαματικά!

Κορυφή

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Ιουν 03, 2011 1:08 pm 
Χωρίς σύνδεση
Miss
Miss
fabelina

ang έγραψε:
Εγώ σώθηκα από τις σκουριές στα πλακάκια με ένα σπρευ της klinex. Το ψεκάζεις το αφήνεις για 2-3 λεπτά να δράσει και το ξεπλένεις με πολύ νερό. Αν το τρίψεις και λίγο με τη σκούπα τότε τα αποτελέσματα είναι θεαματικά!

thanks για τα tips....ang αλήθεια δεν ήξερα ότι υπάρχει ειδικο σπρει τις κλινεχ για σκουριες,θα το ψαξω στο super,thanks!

Κορυφή

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Ιουν 03, 2011 1:30 pm 
Χωρίς σύνδεση
Empress
Empress
ang

fabelina έγραψε:
ang έγραψε:

thanks για τα tips....ang αλήθεια δεν ήξερα ότι υπάρχει ειδικο σπρει τις κλινεχ για σκουριες,θα το ψαξω στο super,thanks!

Δεν θυμάμαι αν λέει ότι ειναι για τις σκουριές. Νομίζω η συσκευασία λεει ότι είναι κατά των αλατων άλλα πίστεψέ με κάνει θαύματα με τις σκουριές :D

Κορυφή

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Ιουν 03, 2011 2:22 pm 
Χωρίς σύνδεση
Empress
Empress
EFIADONIS

]
Λέω να το δοκιμάσω αυτότο κολπάκι, πρώτη φορά το ακούω!Λες αυτές τις οδοντόκρεμες με baking soda μήπως;[/quote]

LID ειναι η δικη μου φτηνιαρικη...και κανει δουλεια....

Κορυφή

Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 241 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση Πρ.  1 ... 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17  Επόμ.

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες

Μέλη σε σύνδεση

Εγγεγραμμένα μέλη: Bing [Bot], elli.0003, enitron, Google [Bot], Google Adsense [Bot], maraki_89, Nadine74, nyfiseapognosi, Robin, xaritini, Yahoo [Bot]

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  

Παρακαλούμε πολύ να μην διαφημίζετε υπηρεσίες και προϊόντα στα post του Forum.
Όποιο post εμπεριέχει διαφήμιση θα διαγράφεται αμέσως.
Εάν θέλετε να διαφημιστείτε στο teleiosgamos.gr παρακαλούμε επικοινωνήστε στο : sales@qwerty.gr ή τηλεφωνήστε στο 2106180171
Έδρα εταιρείας: Επταλόφου 1, Μαρούσι 151 24