myCalendar     myBudget     myGuestlist     myFriends     myGroups     myPhotos     myVideos     myBlog     downloads     Chat
Rss Facebook Google+ Twitter Youtube

Δ Ι Α Φ Η Μ Ι Σ Η

Μείνετε ενημερωμένοι
με Rss Feed. Τι είναι Rss;

Τώρα είναι Κυρ Δεκ 21, 2014 5:30 pm
Δ Ι Α Φ Η Μ Ι Σ Η

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες

Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 91 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση 1, 2, 3, 4, 5 ... 7  Επόμ.
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Γυναίκα για το σπίτι: συχνότητα και πρόγραμμα εργασιών
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Σεπ 13, 2009 9:31 am 
Χωρίς σύνδεση
Empress
Empress
nabal

Πολύ επίσημος τίτλος έτσι;

Λοιπόν, άνοιξα αυτό το θέμα για να γράφουμε εμείς οι "ακαμάτες" νοικοκυρές, το αντίπαλον δέος των φιλενάδων του άλλου τόπικ (βλ. ομπρέλα με Tide κ.λπ.)

:) :) :)

Προς το παρόν, εγώ δεν φέρνω γυναίκα σε τακτική βάση, άντε για τίποτα κουραστικές δουλειές που βαριέμαι (παντζούρια, βεράντες κ.λπ.) άντε μια φορά στις 40 μέρες...

Το σπίτι είναι ακόμα μίνιμαλ, κουρτίνες δεν έχω αξιωθεί να βάλω και το μεγαλύτερο μέρος είναι παρκέ (δλδ γλιτώνω το σφουγγάρισμα).

Όμως είναι 150 τμ και έχει αρχίσει να με κουράζει. Επίσης είμαι άνθρωπος της καλοπέρασης και πιστεύω ότι τα χρήματα είναι καλά για να μας εξυπηρετούνε.

Εσείς που έχετε εξωτερική βοήθεια, κάθε πότε τη φέρνετε, πόσα περίπου δίνετε και τι σας κάνει;

Κορυφή
  Προφίλ Αποστολή προσωπικού μηνύματος  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Σεπ 13, 2009 9:47 am 
Χωρίς σύνδεση
Empress
Empress
sofiaNY

με ενδιαφερει το θεμα!!!!!!!!!αρχιστε να λετε τιμες να δω που κυμαινονται γιατι ουτε τα νυχια των ποδιων μου δεν φτανω πλεον να κοψω με την κοιλια που εχω!οχι να κανω και τοσες δουλειες!τα φτυνω!

Κορυφή

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Σεπ 13, 2009 9:48 am 
Χωρίς σύνδεση
Miss
Miss
melitsa.

Λοιπόν... Έφερνα πέρσι γυναίκα στο σπίτι, κάθε 2η εβδομάδα. Καθόταν 6 ώρες (καθαρές 5 1/2 ουσιαστικά...) και έπαιρνε 40 ευρώ.
Μου έκανε τα 2 μπάνια (το ένα δεν έχει μπανιέρα), σφουγγάρισμα όοολο το σπίτι (136 τετραγωνικά), τη βεράντα (γύρω γύρω απ' όλο το σπίτι) μέχρι που της είπα να μην την κάνει και την έκανα μόνη μου, γιατί δεν πρόσεχε πόσο νερό χάλαγε... , ξεσκόνιζε το σαλόνι που είναι αρκετά μεγάλο αλλά δεν έχω πολλά μπιχλιμπίδια. Ξεσκόνιζε το γραφείο με τη βιβιλιοθήκη και το ένα παιδικό. Το 2ο παιδικό το έχουμε κάνει pc room που λέει και ο άνδρας και ξημεροβραδιάζεται εκεί μέσα και απ' ότι καταλαβαίνεις δεν ακουμπάει άνθρωπος τίποτα για να μην του χαλάσουμε κάτι, οπότε αυτό ούτε που το άγγιζε... Καμιά φορά μου έκανε τα τζάμια ή γενική την κουζίνα. Κάθε φορά το κλιμακοστάσιο σφουγγάρισμα μέχρι τον αποκάτω όροφο που είναι το ισόγειο.... Αυτά.... Ελπίζω να σε κάλυψα... Σίδερο και στρώσιμο κρεβατιών δεν έχει κάνει ποτέ... Εγώ δηλαδή δεν ήθελα γιατί είμαι και λίγο περίεργη... Φέτος όμως δεν θα την έχω (εκτός αν έρθει καμιά μέρα λίγο πριν το γάμο για να κάνει μια γενική, θα δω...) γιατί κάνουμε οικονομία για το γάμο. Έτσι θα τα κάνω μόνη μου.
Να σου πω την αλήθεια είναι χλιδή να γυρνάς σπίτι και να τα βρίσκεις όλα καθαρά, αλλά ας όψεται η καταραμένη κοινωνία, που άλλος τους ανεβάζει και άλλους τους κατεβάζει... χι χι χι

Εικόνα

Κορυφή

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Σεπ 13, 2009 10:03 am 
Χωρίς σύνδεση
Fairy
Fairy
Dodi

Ωραίο θέμα! Για να το οργανώσουμε το ζήτημα!

Εγώ τώρα ξεκινάω να φέρνω μια κυρία και αρχικά τουλάχιστον της έχω πει για 2-3 φορές το μήνα για 4 ώρες. Μου ζήτησε 7 ευρώ την ώρα.

Σκέφτομαι να της πω να κάνει:
Στάνταρ: μπαλκόνια (2), σκάλα, μπάνιο, σκούπισμα, σφουγγάρισμα
Συν μία από τις παρακάτω δουλειές κάθε φορά: Παντζούρια-κάγκελα-τζάμια / Το μπάνιο πολύ καλά / ξεσκόνισμα εσωτερικές πόρτες-πρίζες-ντουλάπια κουζίνας εξωτερικά-βιβλιοθήκη

Πώς σας φαίνονται για 4 ώρες; Υπάρχει κάποια δουλειά που κάνουμε μια στις τόσες και μου διαφεύγει αυτή τη στιγμή (για τη δεύτερη κατηγορία);
Ενδεικτικά, χθες που ήρθε πρώτη φορά έκανε: μπαλκόνια-παντζούρια-τζάμια, σκάλα, μπάνιο μόνο (2 ώρες έκανε μόνο για τα 3 πρώτα). Μου φάνηκε ότι έκανε υπερβολικό χρόνο για τα μπαλκόνια, αλλά ίσως ήταν επειδή τα παντζούρια ήταν σκ%$%. Πώς σας φαίνεται;

Κορυφή

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Σεπ 13, 2009 10:31 am 
Χωρίς σύνδεση
Fairy
Fairy
nano

εγω ακομα το κανω μονη μου, αλλα θελω να βρω μια γυναικα να μου κανει: μπαλκονοπορτες, τζαμια, καγκελα, τα πλακακια στα μπανια
τα αλλα τα κανω ανετα μονη μου. επισης επειδη ειμαι πολυ μυστηρια με τα πραγματα μου κουζινα και μπανια θελω να τα κανω μονη μου. να ξερω τι απολυμανση εκανα....

θελω να παρω γυναικα γιατι ενα ΣΚ εχω, προτιμω να ξεκουραζομαι και οχι ολη μερα να καθαριζω αλλα απο την αλλη δεν μπορω να σκεφτομαι ξενο ανθρωπο στο σπιτι μου... αφηστε που φοβαμαι μη κανει ζημιες... (η μαμα μου που εχει συνεχως γυναικα τις εχουν κανει παααρα πολλες ζημιες)

Κορυφή

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Σεπ 13, 2009 11:11 am 
Χωρίς σύνδεση
Banned
Banned
Firfiroula

Eμενα δεν μου αρεσει καθολου να μου καθαριζει ξενη γυναικα το σπιτι.Οσες εχω φερει,δεν τα κανουν τοσο καλα οσο εγω.Μπανια και κουζινα δεν εμπιστευομαι με τιποτα να μου τα καθαρισει.
Θα ηθελα ομως τωρα που θα παμε στο σπιτι μας με τον καλο μου να φερνω μια στις τοσες γυναικα για τα τζαμια-πατζουρια,μπαλκονια και σκαλα.Βαριεμαι παρα πολυ να τα κανω αυτα.Αφηστε που κρυωνω κιολας τον χειμωνα με τα νερα.Και αν ειναι καλη στο σιδερο,δεν θα ελεγα οχι...Τα υπολοιπα θελω να τα κανω μονη μου.Σιγα μην την αφησω να καθαριζει τα καινουργια μου επιπλακια.Να κανει και καμια ζημια και μετα να με πανε μεσα για φονο! :lol: Ειμαι παραξενη με τα πραγματα μου...

Εικόνα

Κορυφή

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Σεπ 13, 2009 2:53 pm 
Χωρίς σύνδεση
Goddess
Goddess
ZANTE

Κάθε δύο εβδομάδες, έρχεται μία κοπελίτσα στο σπίτι και κάνει μπαλκόνια και γενική καθαριότητα στο σπίτι και παίρνει 40 ευρώ. Είναι τα χρήματα που κλαίω λιγότερο, από όσα μου φεύγουν! Να είναι καλά η κοπελίτσα, να μας έρχεται! Μας έσωσε! (ακαμάτρα νοικοκυρά εγώ)

Έκοψα το τσιγάρο στις 8/5/2009
Εικόνα

Κορυφή

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Σεπ 13, 2009 3:09 pm 
Χωρίς σύνδεση
Fairy
Fairy
Dodi

ZANTE, για πόσες ώρες έρχεται και τι κάνει;

Εν των μεταξύ κορίτσια, το θέμα το έχουμε ξανασυζητήσει στο παρελθόν και μάλιστα όχι παλιά και δεν καταφέρνω να το βρω...

Κορυφή

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Σεπ 13, 2009 3:09 pm 
Χωρίς σύνδεση
Girl
Girl
evvou

εμεις εχουμε μια κοπελα που καθαριζει στην πεθερα μου ποοοοοοολλα χρονια κ μας ερχεται μια φορα καθε 15 μερες. καθεται 7-8 ωρες γιατι το σπιτι ειναι 200 τμ και εχει πολλα μπαλκονια κλπ.

ακομα δεν δυσκολευετε γιατι μεσα στη βδομαδα μενει ο καλος μου μονος του εδω (και κανω και εγω δουλειες οταν ερχομαι τα σκ), αλλα της εχω πει πως θελω να κανει τα 3 μπανια πολυ καλα καθε φορα...σκουπισμα-σφουγγαρισμα-ξεσκονισμα...και το αφηνω πανω της αν θα κανει μπαλκονια πατζουρια παραθυρα..της δινουμε 50 ευρω καθε φορα...αλλα θα εδινα κ περισσοτερα γιατι

1- ειναι εμπιστοσυνης και την αφηνουμε μονη της στο σπιτι
2- ειναι παρα πολυ προσεκτικη με τα αντικειμενα (εχω πραγματα που εχει μαζεψει η μητερα μου απο το εξωτερικο τα οποια ειναι παλια και τεραστιας οικονομικης και συναισθηματικης αξιας)
3- ειναι θεα και εχει πολυ χιουμορ :D

εχοντας υπαρξει δουλαρα στη προηγουμενη σχεση μου :evil: ...εχω ξεκαθαρισει στον καλο μου πως το σπιτι θα φροντιζω να ειναι παντα καθαρο και μαζεμενο...αλλα προτεραιοτητα εχει να περναμε καλα εμεις μεσα στο σπιτι μας κ οχι να ειμαστε υπερβολικοι :roll:

Κορυφή

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Σεπ 13, 2009 3:13 pm 
Χωρίς σύνδεση
Banned
Banned
Firfiroula

Dodi έγραψε:

Εν των μεταξύ κορίτσια, το θέμα το έχουμε ξανασυζητήσει στο παρελθόν και μάλιστα όχι παλιά και δεν καταφέρνω να το βρω...

To βρηκα!
http://www.teleiosgamos.gr/forum/viewto ... c&start=90

Εικόνα

Κορυφή

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Σεπ 13, 2009 3:19 pm 
Χωρίς σύνδεση
Goddess
Goddess
ZANTE

Dodi έγραψε:

Για έξι ώρες έρχεται και κάνει όλο το σπίτι. Μπάνια, δωμάτια, μπαλκόνια, παντζούρια, κουζίνα κλπ κλπ Χτες την έβαλα και καθάρισε και το ψυγείο. Την επόμενη φορά, που το σπίτι θα είναι ακόμα πιο καθαρό και δεν θα θέλει πολλά πολλά τριψίματα, θα έχει τη χαρά να γνωριστεί από κοντά με την πρέσσα σιδερώματός μου και τα σεντόνια/πετσέτες/λοιπή προίκα μου :lol:

Εικόνα

Κορυφή

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Σεπ 13, 2009 3:22 pm 
Χωρίς σύνδεση
Fairy
Fairy
Dodi

Τη δικιά μου πώς τη βρίσκετε; Αυτά που έκανε στις 4 ώρες πιστεύετε ότι είναι νορμάλ ή λίγα; Να προσθέσω ότι το σπίτι είναι περίπου 100 τ.μ.

Κορυφή

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Σεπ 13, 2009 3:31 pm 
Χωρίς σύνδεση
Fairy
Fairy
Dodi

nabal, νομίζω ότι αν έρχεται κάθε 2-3 βδομάδες, τουλάχιστον να μη χρειάζεται να κάνεις συχνά μπαλκόνια και γενικές, θα το χαρείς...

Κορυφή

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Σεπ 13, 2009 3:37 pm 
Χωρίς σύνδεση
Goddess
Goddess
ZANTE

Dodi, την επόμενη φορά που θα έρθει η κοπέλα να σε βοηθήσει στο σπίτι, δεν θα φάει πολύ χρόνο με τα μπαλκόνια, μην αγχώνεσαι, την πρώτη φορά κι η δικιά μου ξεπατώθηκε γιατί είχαν πολύυυυυ βρωμιά :oops: αλλά όσο περνάει ο καιρός, δεν κουράζεται και πάρα πολύ με τα μπαλκόνια, πιο πολύ στην κουζίνα τρώει χρόνο, που όσο και να την καθαρίζω (μπορεί να είμαι τεμπέλα, αλλά την κουζίνα την καθαρίζω τακτικά) βρωμίζει απίστευτα εύκολα. Μην ανησυχείς, θα στα προλαβαίνει όλα.

Εικόνα

Κορυφή

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Σεπ 13, 2009 3:50 pm 
Χωρίς σύνδεση
Fairy
Fairy
Dodi

Κι εγώ το ίδιο ελπίζω. Η αλήθεια βέβαια είναι ότι νομίζω ότι το παρακάνει με μερικά πράγματα, αλλά δεν ήθελα να της κόψω τη φόρα απ'την πρώτη φορά, στην πορεία θα τα βρούμε σιγά σιγά.

Μη ντρέπεσαι, δεν είσαι η μόνη ακαμάτρα απ' ότι βλέπεις! :oops:

Γιατί λες ότι βρωμίζει πολύ η κουζίνα σου; Ο πάγκος κι ο νεροχύτης είναι αλήθεια βέβαια ότι θέλουν τακτικότατα δυστυχώς...

Κορυφή

Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 91 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση 1, 2, 3, 4, 5 ... 7  Επόμ.

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες

Μέλη σε σύνδεση

Εγγεγραμμένα μέλη: Bing [Bot], enitron, Exabot [Bot], Google [Bot], Google Adsense [Bot], Google Feedfetcher, Jo sephine, kate1986, MrsMaryKPi, Yahoo [Bot]

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  

Παρακαλούμε πολύ να μην διαφημίζετε υπηρεσίες και προϊόντα στα post του Forum.
Όποιο post εμπεριέχει διαφήμιση θα διαγράφεται αμέσως.
Εάν θέλετε να διαφημιστείτε στο teleiosgamos.gr παρακαλούμε επικοινωνήστε στο : sales@qwerty.gr ή τηλεφωνήστε στο 2106180171
Έδρα εταιρείας: Επταλόφου 1, Μαρούσι 151 24