myCalendar     myBudget     myGuestlist     myFriends     myGroups     myPhotos     myVideos     myBlog     downloads     Chat
Rss Facebook Google+ Twitter Youtube

Δ Ι Α Φ Η Μ Ι Σ Η

Μείνετε ενημερωμένοι
με Rss Feed. Τι είναι Rss;

Τώρα είναι Παρ Νοέμ 28, 2014 1:14 pm
Δ Ι Α Φ Η Μ Ι Σ Η

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες

Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 194 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση 1, 2, 3, 4, 5 ... 13  Επόμ.
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Τι δεν κάνει να τρώμε
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Οκτ 21, 2009 6:49 pm 
Χωρίς σύνδεση
Goddess
Goddess
evaggelia

Εχω ακούσει ότι στην εγκυμοσύνη δεν κάνει να τρώμε κάποια φαητά για την αποφυγη μικροβίων. Επειδή όμως κανένας γιατρός δεν μου είπε τι να τρώω και τι όχι αν ξέρετε δεν κάνετε μια λίστα να γνωρίζουμε?

Εγώ ξέρω : Τοννο, σούσι (δεν τρώω αλλα για όποια τρώει ας το ξέρει)

Επίσης μου είπαν όχι στο σηκώτι και το αυγό. Και κάπου πήρε το μάτι μου το τυρι. :shock:

Κορυφή
  Προφίλ Αποστολή προσωπικού μηνύματος  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Οκτ 21, 2009 7:11 pm 
Χωρίς σύνδεση
Goddess
Goddess
e-smini

ωμο αυγο
μπρι, ροκφορ κ τετοιου ειδους τυρια
ολα τα κρεατα καλα ψημμενα
ολα τα λαχανικα καλα πλυμμενα
το συκωτι δε κανει ναι γιατι ειναι πηγη μικροβιων κ εχει poly vitaminh A
πατε
μυδια στρειδια κλπ
αλκοολ
καφεινη

εχω ολη τη λιστα κ στο βιβλιο κ σε περιοδικο αλλα κ online
http://www.eatwell.gov.uk/agesandstages ... rpregnant/

Κορυφή

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Οκτ 21, 2009 7:14 pm 
Χωρίς σύνδεση
Goddess
Goddess
evaggelia

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩΩΩΩΩΩΩΩ!!! :wink:

Κορυφή

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Οκτ 21, 2009 7:15 pm 
Χωρίς σύνδεση
Empress
Empress
themi

ΕΝΑ ΔΩΡΑΚΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΔΙΑΙΤΟΛΟΓΟ ΤΟΥ FORUM ΤΗΕΜΙ σε όλες τις μέλλουσες μανούλες:
ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ ΔΙΑΤΡΟΦΗΣ ΣΤΗΝ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ

Οι διατροφικές συνήθειες της γυναίκας στις κοινωνικοοικονομικά ανεπτυγμένες χώρες, παρουσιάζουν εντυπωσιακές αλλαγές τα τελευταία χρόνια. Δεν υπάρχουν όμως, σαφείς προσανατολισμοί και αναμφισβήτητα πειραματικά δεδομένα που να μας κατευθύνουν σε τυποποιημένες συστάσεις για την διατροφή στην εγκυμοσύνη και να οδηγούν στην μείωση των συγγενών ανωμαλιών ή στη μείωση των τοκετών νεογνών χαμηλού βάρους γέννησης, που αποτελούν ως γνωστόν, τα συνηθέστερα αίτια αυξημένης νεογνικής θνησιμότητας. Ορισμένες διαιτητικές συστάσεις που συμβάλλουν στην ομαλή πορεία και οδηγούν στην επιτυχή έκβαση της κύησης δίνονται παρακάτω:

1 Η γυναίκα κατά την διάρκεια της εγκυμοσύνης δεν πρέπει να διατρέφεται για δύο, αρκεί μια αύξηση της προσλαμβανόμενης ενέργειας, κατά 150 kcal/24h στο 1ο τρίμηνο και κατά 300kcal/24h στα δύο επόμενα τρίμηνα.

2 Η αύξηση του σωματικού βάρους πρέπει να κυμαίνεται στα 9-12 kg, καθ’ όλη την διάρκεια της κύησης.

3 Οι πρωτεϊνικές απαιτήσεις αυξάνονται. Η γυναίκα πρέπει να περιλαμβάνει στο καθημερινό της διαιτολόγιο ζωικές και φυτικές πρωτεΐνες.

4 Ιδιαίτερη έμφαση πρέπει να δίνεται σε όλο το φάσμα των βιταμινών, εφ’ όσον οι απαιτήσεις για τις περισσότερες από αυτές αυξάνονται’ η σπουδαιότητα των ενώσεων αυτών έγκειται στο ότι διαδραματίζουν ζωτικό ρόλο στην σωστή λειτουργία της μητρο-εμβρυο-πλακουντιακής μονάδας. Η καθημερινή πρόσληψη σε κάποιες από αυτές πρέπει να ενισχύεται μέσω διατροφικών συμπληρωμάτων.

5 Όσον αφορά τα μακρο-και μικροθρεπτικά στοιχεία μεγάλη προσοχή πρέπει να δίνεται στο ασβέστιο, στον σίδηρο και στον ψευδάργυρο. Η χορήγηση σιδήρου κυρίως, στο δεύτερο τρίμηνο είναι ενδεδειγμένη και απαραίτητη εφ’ όσον μόνο ένα μικρό ποσοστό γυναικών έχει επαρκείς αποθήκες σιδήρου.

6 Οι φυτικές ίνες είναι απαραίτητες για την καλή λειτουργία του πεπτικού συστήματος. Συνιστώνται 30-45 gr ημερησίως μέσα από όσπρια, δημητριακά ολικής αλέσεως, λαχανικά και φρούτα.

7 Το βασικό καθημερινό πλάνο διατροφής πρέπει να περιλαμβάνει γάλα, τυρί, γιαούρτι, λαχανικά, φρούτα, ελαιόλαδο και ψωμί ολικής αλέσεως. Ενδείκνυται η κατανάλωση άσπρου κρέατος (κοτόπουλο, ψάρι) και πιο σπάνια η κατανάλωση κόκκινου κρέατος.

8 Κρίνεται σκόπιμο να αποφεύγονται τα τηγανητά, οι λιπαρές ουσίες, τα επεξεργασμένα κρέατα και ψάρια εμπορίου (μπιφτέκια και fish sticks). Πολλά από τα παρασκευάσματα που κυκλοφορούν στο εμπόριο περιέχουν ουσίες ή πρόσθετα επιβλαβή για το έμβρυο. Επίσης πρέπει να αποφεύγονται κατεργασμένα τρόφιμα όπως κέικ, πάστες, σοκολάτες και προϊόντα από λευκό αλεύρι πολυτελείας.

9 Ημερήσια κατανάλωση νερού πρέπει να ανέρχεται σε 1,5-2lit/24ωρο και να αυξάνεται εάν η εξωτερική θερμοκρασία αυξηθεί. Υγρά όπως φυσικοί φρουτοχυμοί, ροφήματα και χυμοί λαχανικών πρέπει να καταναλώνονται συχνά.

10 Η κατανάλωση αλκοολούχων ποτών απαγορεύεται , επιτρεπτά 1-2 ποτήρια κόκκινο κρασί την εβδομάδα και επιβάλλεται η διακοπή του καπνίσματος καθώς και η έκθεση της εγκύου σε αιθάλη.

11 Η λήψη φαρμάκων πρέπει να γίνεται μόνο μετά από τη σύσταση γιατρού και υπό συνεχή παρακολούθηση, καθ’ όλη τη διάρκεια της κύησης.

12 Η διαιτητική αντιμετώπιση των σχετιζόμενων με την διατροφή παθολογικών καταστάσεων, κατέχει ένα μεγάλο μέρος στο γενικό πλάνο παρακολούθησης και ελέγχου της ασθενούς. Η θεραπευτική διατροφή, συμβάλλει στην μείωση των αναμενόμενων αρνητικών επιπτώσεων. Μόλις την προηγούμενη δεκαετία, έγινε αποδεκτή η σημασία και η περιπλοκότητα της διατροφικής πραγματικότητας. Δεν υπάρχει πλέον καμία αξιόπιστη αμφισβήτηση, όσον αφορά την σπουδαιότητα της μητρικής διατροφής στην έκβαση της εγκυμοσύνης

Ποιες τροφές απαγορεύονται κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης:

1. Ωμά ή ημιμαγειρεμένα κρέατα
Απαγορεύονται τα ωμά ή ημιμαγειρεμένα κρέατα και πουλερικά. Αυτό σημαίνει ότι το κρέας που θα τρως δεν θα έχει υπόλειμμα αίματος (κόκκινο χρώμα όταν το κόβεις). Έτσι αποφεύγεις να μολυνθείς από μικρόβια όπως το κολοβακτηρίδιο, η σαλμονέλα και το τοξόπλασμα.

2. Κιμάς άγνωστης προέλευσης
Απαγορεύεται ο κιμάς άγνωστης προέλευσης (πχ από εστιατόρια). Το κρέας σε μορφή κιμά που θα τρως θα είναι φρέσκο, φρεσκοκομμένο και καλά μαγειρεμένο από εσένα. Κίνδυνος μόλυνσης από κολοβακτηρίδιο, σαλμονέλα και τοξόπλασμα.

3. Ωμά αβγά
Απαγορεύονται τα ωμά αβγά. Αυτό σημαίνει ότι θα πρέπει να αποφεύγεις και τις άγνωστης προέλευσης κρέμες ή μαγιονέζες που μπορεί να περιέχουν ωμό αβγό. Κίνδυνος σαλμονέλας.

4. Τόνος, ξιφίας
Απαγορεύονται τα κονσερβοποιημένα ψάρια όπως ο τόνος και τα ψάρια εισαγωγής όπως ο ξιφίας ή άλλα μεγάλα ψάρια που δεν υπάρχουν στις ελληνικές θάλασσες. Κίνδυνος πρόσληψης υδραργύρου.

5.Συκώτι
Απαγορεύεται το συκώτι και την πάστα συκωτιού (πατέ) το οποίο είναι πλούσιο σε βιταμίνη A. Η υπερβιταμίνωση Α προκαλεί τερατογένεση στο έμβρυο.

6. Εντόσθια
Απαγορεύονται τα εντόσθια γενικώς (έντερο, συκώτι, στομάχι, σπλήνας, νεφρά κλπ), διότι δεν έχουν να σου προσφέρουν τίποτα. Τα φαγητά που περιέχουν εντόσθια (κοκορέτσι, μαγειρίτσα κλπ) μπορεί να περιέχουν μεγάλες ποσότητες από συκώτι (υπερβιταμίνωση Α), κολοβακτηρίδια κλπ και γενικώς δεν ενδείκνυνται για κατανάλωση. Ο σπλήνας παλιά συστηνόταν στις εγκύους επειδή περιέχει μεγάλη ποσότητα σιδήρου. Ωστόσο αντίστοιχη ποσότητα και μεγαλύτερη μπορεί να πάρει η έγκυος με έναν συνδυασμό κόκκινου κρέατος στη διατροφή και ενός συμπληρώματος σιδήρου.

7. Άπλυτα λαχανικά
Θα αποφεύγεις να τρως άπλυτα λαχανικά. Αυτό είναι ιδιαίτερα σημαντικό όταν τρως σε εστιατόρια. Δεν θα πρέπει να έχεις εύκολα εμπιστοσύνη αφού το καλύτερο εστιατόριο μπορεί από λάθος να σερβίρει μια άπλυτη σαλάτα πχ μαρουλιού. Κίνδυνος τοξοπλάσμωσης.

8. Sushi, ωμά ψάρια
Απαγορεύεται το sushi και τα ωμά ψάρια γενικώς. Κίνδυνος λιστερίωσης.

9. Άγνωστης προέλευσης γάλα
Απαγορεύονται τα άγνωστης προέλευσης γαλακτοκομικά καθώς και το μη παστεριωμένο γάλα (πχ από ντόπιο παραγωγό). Απαγορεύονται επίσης τα τυριά Roquefort, camembert και brie.

Να έχετε μία καλή κύηση και ένα υγιέστατο μωράκι!

Μπορείται να το τυπώσετε και να το έχετε σαν οδηγό, αυτό μαζί με άλλα φυσικά ανάλογα με τις ανάγκες και τις εξετάσεις της κάθε εγκύου δίνω και στις πελάτισσες μου!

Κορυφή

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Οκτ 21, 2009 7:25 pm 
Χωρίς σύνδεση
Goddess
Goddess
evaggelia

Μαιρούλα είσαι φοβερή!! Πολύ χρίσημος οδηγός!!! ΕΥΧΑΡΙΣΤΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩ!!

Κορυφή

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Οκτ 21, 2009 7:49 pm 
Χωρίς σύνδεση
Goddess
Goddess
e-smini

μπραβο βρε Μαιρουλα...να σαι καλα που τα εγραψες ολα αυτα :D

Κορυφή

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Οκτ 21, 2009 8:58 pm 
Χωρίς σύνδεση
Banned
Banned
Firfiroula

Ξερω επισης πως δεν κανει να πινεις και αεριουχα ποτα.Το ανθρακικο κανει πολυ θορυβο στο στομαχι και το εμβρυο το ακουει σαν εκρηξη!Δεν το εβγαλα απο το μυαλο μου αυτο,το ειχαμε μαθει στο μαθημα βρεφοκομιας στη σχολη.Δεν ξερω αν οντως ισχυει,στο βιβλιο ετσι εγραφε... :roll:

Εικόνα

Κορυφή

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Οκτ 21, 2009 9:06 pm 
Χωρίς σύνδεση
Goddess
Goddess
e-smini

Firfiroula έγραψε:
Ξερω επισης πως δεν κανει να πινεις και αεριουχα ποτα.Το ανθρακικο κανει πολυ θορυβο στο στομαχι και το εμβρυο το ακουει σαν εκρηξη!Δεν το εβγαλα απο το μυαλο μου αυτο,το ειχαμε μαθει στο μαθημα βρεφοκομιας στη σχολη.Δεν ξερω αν οντως ισχυει,στο βιβλιο ετσι εγραφε... :roll:

αυτο ειναι μυθος...τοσα κ τοσα ακουει το μωρο στη κοιλια...η φουσκαλα το πειραξε :lol: απορω κιολας που το εγραφε βιβλιο :?
τα ανθρακουχα τα αποφευγουμε λογω ζαχαρης κ ειναι πολυ ευκολο να βαλουμε κιλα

Κορυφή

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Οκτ 21, 2009 9:12 pm 
Χωρίς σύνδεση
Goddess
Goddess
e-smini

και να προσθεσω, απαγορευοντε κ τα υποκαταστατα ζαχαρης οπως η ασπαρταμη. η μαλλον οχι απαγορευεται, αλλα ειναι καλο να αποφευγεται γιατι υπαρχουν ενδειξεις οτι προκαλουν κακο στην αναπτυξη του μωρου. χιλιες φορες μια κουταλια κανονικη ζαχαρη (κ χωρις να εισαι εγγυος) παρα 2-3 κουταλιες ασπαρταμης

εγω πχ ειμαι αλλεργικη στην ασπαρταμη..με πειραζει στο ασθμα μου επισης

Κορυφή

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Οκτ 22, 2009 9:37 am 
Χωρίς σύνδεση
Empress
Empress
titina bride

Επίσης, καλό είναι όταν μαγειρεύετε να μην πιάνετε με γυμνό χέρι τα ωμά κρέατα. Χρησιμοποιείτε γαντάκια μιας χρήσης.

Themi πολύ καλό το post σου :) Ευχαριστούμε!

Εικόνα

Κορυφή

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Οκτ 22, 2009 10:18 am 
Χωρίς σύνδεση
Queen
Queen
Nutella

Κορίτσια ωραίο θέμα ανοίξαμε. Εμένα ο γιατρός μου μου έκοψε τα γλυκά για να μην αναπτύξω διαβήτη κύησης (έχω προδιαθεσούλα). Και είπε με μέτρο τα αλμυρά, μιας και κάνουν κατακράτηση υγρών.
Στην αρχή αναφερθήκατε στον καφέ. Είχα ρωτήσει τον γιατρό μου και μου είπε ότι μπορώ να πίνω 1 φλιτζανάκι την ημέρα, δεν μου είπε να τον κόψω.
Σχετικά με τα αναψυκτικά, ο μόνος κίνδυνος όπως είπε και η Ισμηνούλα, είναι η ζάχαρη. Επειδή είχα ακούσει και εγώ τον γνωστό μύθο για τις μπουρμπουλήθρες, ρώτησα τον γιατρό μου. Και φυσικά γέλασε :roll: :roll: :roll: .
Επίσης πρέπει να έχουμε λίγο το νου μας, όταν παίρνουμε συμπληρώματα διατροφής. Όταν παίρνουμε το σίδηρο, πρέπει να περάσει μετά αρκετή ώρα πριν πάρουμε ασβέστιο, γιατί εάν τα παίρνουμε μαζί, δεν απορροφάται σωστά ούτε το ένα ούτε το άλλο.
Εγώ σχεδόν κάθε μέρα τρώω απο ένα ρόδι. Μιας και μου έκοψαν τα γλυκά και τα αλμυρά - το έριξα στα ξινά!!!!

Κορυφή

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Οκτ 22, 2009 10:23 am 
Χωρίς σύνδεση
Empress
Empress
titina bride

Εμένα μου είχε πει να αποφύγω και το αλάτι, γιατί απ'ότι φαίνεται η οργανισμός μου κάνει μεγάλη κατακράτηση υγρών (η κοιλίτσα μου είχε φουσκώσει από την 9η εβδομάδα!). Να σας πω αλήθεια, δεν μπόρεσα να το κόψω τελέιως, απλά το έχω ελαττώσει κατά πολύ - τουλάχιστον όταν μαγειρεύω εγώ.
Απ'ότι μου έχουν πει, η μείωση του αλατιού (ή ακόμα καλύτερα η κατάργησή του), βοηθάει στο να μην πάρουμε πολύ κιλά και να μην έχουμε και πρήξιμο - κυρίως στα πόδια, προς το τέλος της εγκυμοσύνης.

Εικόνα

Κορυφή

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Οκτ 22, 2009 3:59 pm 
Χωρίς σύνδεση
Empress
Empress
sofiaNY

να συμπληρωσω την nutella και να πω οτι πρεπει να προσεχετε και τους συνδυασμους που θα κανετε με τον σιδηρο.εκτος του οτι πρεπει να ειστε νηστικη δεν πρεπει να συνδυαζετε με γαλακτοκομικα γιατι δεν απορροφαται απο τον οργανισμο,αντιθετως μπορειτε να το συνδυαζετε με βιταμινη c(πιειτε το με ενα ποτηρι φυσικο χυμο πορτοκαλι).

Κορυφή

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Οκτ 22, 2009 4:11 pm 
Χωρίς σύνδεση
Empress
Empress
titina bride

sofiaNY έγραψε:
να συμπληρωσω την nutella και να πω οτι πρεπει να προσεχετε και τους συνδυασμους που θα κανετε με τον σιδηρο.εκτος του οτι πρεπει να ειστε νηστικη δεν πρεπει να συνδυαζετε με γαλακτοκομικα γιατι δεν απορροφαται απο τον οργανισμο,αντιθετως μπορειτε να το συνδυαζετε με βιταμινη c(πιειτε το με ενα ποτηρι φυσικο χυμο πορτοκαλι).

Ωχ! Εγώ παίρνω σίδηρο κάθε πρωί μετά το πρωινό, το οποίο συνήθως είναι γάλα με δημητριακά... Δηλαδή δεν αφομιώνεται από τον οργανισμό μου?
Αν τα κάνω αντίθετα? Πάρω το σίδηρο και μετά φάω πρωινό? Πρέπει να περιμένω να περάσει λίγη ώρα??? :?

Εικόνα

Κορυφή

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Οκτ 22, 2009 4:21 pm 
Χωρίς σύνδεση
Empress
Empress
sofiaNY

:? :? :? :? :? σου κανω copy paste

Να αποφεύγεται ο συνδυασμός τροφίμων που περιέχουν σίδηρο (κυρίως τρόφιμα με μη αιμικό σίδηρο) με τρόφιμα που εμποδίζουν τη δράση της απορρόφησης του σιδήρου.

Για παράδειγμα να αποφεύγεται η ταυτόχρονη λήψη δημητριακών με γάλα, καλύτερη επιλογή είναι ο χυμός πορτοκάλι στη θέση του γάλατος. Καθώς επίσης και ο συνδυασμός τυριού με φακές ή σπανάκι.

εγω επειδη ξυπνουσα συνηθως στις 6 το πρωι για τουαλετα το επαιρνα εκεινη την ωρα.συνηθως ξυπνουσα στις 11 οπου και ετρωγα δημητριακα με γαλα.

Κορυφή

Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 194 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση 1, 2, 3, 4, 5 ... 13  Επόμ.

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες

Μέλη σε σύνδεση

Εγγεγραμμένα μέλη: aneleni, angie14, artemisxen, Bing [Bot], eirifiliwedding, Google [Bot], Google Adsense [Bot], Jo sephine, k_ioanna, kalokairaki, tokoritsitoumai, tsita, Xrisaniou, Yahoo [Bot], πεταλούδα

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  

Παρακαλούμε πολύ να μην διαφημίζετε υπηρεσίες και προϊόντα στα post του Forum.
Όποιο post εμπεριέχει διαφήμιση θα διαγράφεται αμέσως.
Εάν θέλετε να διαφημιστείτε στο teleiosgamos.gr παρακαλούμε επικοινωνήστε στο : sales@qwerty.gr ή τηλεφωνήστε στο 2106180171
Έδρα εταιρείας: Επταλόφου 1, Μαρούσι 151 24