myCalendar     myBudget     myGuestlist     myFriends     myGroups     myPhotos     myVideos     myBlog     downloads     Chat
Rss Facebook Google+ Twitter Youtube

Δ Ι Α Φ Η Μ Ι Σ Η

Μείνετε ενημερωμένοι
με Rss Feed. Τι είναι Rss;

Τώρα είναι Τρί Οκτ 21, 2014 2:54 am
Δ Ι Α Φ Η Μ Ι Σ Η

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες

Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 128 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση 1, 2, 3, 4, 5 ... 9  Επόμ.
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Σαλπιγγογραφια
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Νοέμ 23, 2009 12:35 am 
Χωρίς σύνδεση
Princess
Princess
Gewrgia

γεια σας κοριτσια!τι κανετε....??
παλι σαν κομητης εμφανιζομαι.....τελευταια πραγματικα δεν ειχα χρονο να μπω στο φορουμ να μαθω τα νεα της παρεασ...σημερα ομως εστω και μεταμεσονυχτια μπηκα λιγακι να παρω μυρωδια :)

θελω να παλι τη βοηθεια σας.
οπως εχω αναφερει τελευταια.....επειδη ο πελαργος δε λεει να μας επισκεφτει.....ειπαμε να τον καλεσουμε μονοι μας το πουλι μπας και ντρεπεται να ερθει απροσκλητο...χαχαχ
αφου εχουν περασει 15 μηνες προσπαθειων λεω να ξεκινησω να κανω καμια εξετασουλα μεταξυ αλλων ο γιατρος μου συστησε σαλπιγγογραφια.αυτο που 8ελω να ρωτησω ειναι αν καμια απο εσας την εχει κανει.διαβασα οτι ειναι μια απλη εξεταση χωρις κινδυνο.βεβαια επειδη εχει να κανει με τη γονιμοτητα και τη μητροτητα θελς να ειμαι ιδιαιτερα προσεκτικη.εδω στην πατρα μου συστησε ο γιατρος καποιοκεντρο να την κανω και το σκεφτομαι μηπως θα πρπει να το ψαξω ισως και να ανεβω αθηνα ειμαι διατεθιμενη να την κανω αν ειναι τοσο σοβαρη και ιδιαιτερη εξεταση.
δεν ξερω αν με καταλαβαινετε ....αναρρωτιεμαι αν ειναι οντως μια εξεταση ρουτινας οποτε οκ να την κανω εδω...ή αν τελικα θα πρεπει να ερθω αθηνα σε καποιο συγκεκριμενο κεντρο που σιγουρα θα εχει περισσοτερη εμπειρια λογω περιστατικων.

πραγματικα θα με βοηθουσε η γνωμη σας πολυ.!

Κορυφή
  Προφίλ Αποστολή προσωπικού μηνύματος  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Νοέμ 23, 2009 8:26 am 
Χωρίς σύνδεση
Fairy
Fairy
niki01

Gewrgia μου καλημερα.

Δεν εχω ιδεα για σαλπιγγογραφια.Ελπιζω αλλα κοριτσακια να μπορεσουν να σε βοηθησουν.

Απλα ηθελα να σου ευχηθω καλη επιτυχια και συντομα με το bebaki σας.

Φιλια

Κορυφή

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Νοέμ 23, 2009 8:46 am 
Χωρίς σύνδεση
Queen
Queen
Miloupi

Γιατρός δεν είμαι αλλα απο φίλες που χρειάστηκε να το ψαξουν ξέρω πως αυτή ειναι μεταγενέστερη εξέταση δηλ. πρωτα έκαναν υπέρηχο, έκανε ο άντρας τους εξετασεις για το σπέρμα, αίμα κλπ και μετά εκαναν σαλπιγγογραφία η οποία λένε είναι και επώδυνη... :? Πάρε και μια 2η γνωμη...

Κορυφή
  Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Νοέμ 23, 2009 8:48 am 
Χωρίς σύνδεση
Girl
Girl
koroni

Καλημέρα!

Ευχομαι να πάνε όλα τέλεια και να κρατάτε σύντομα το μπεμπάκι σας αγκαλίτσα.

Σαλπιγγογραφία έκανε λίγο καιρό πριν μια φίλη μου-στην Αθήνα πήγε η ίδια.

Είναι ψιλορουτίνας από ό,τι κατάλαβα: στην ουσία ρίχνουν ένα ειδικό υγρό στην περιοχή σα φωσφοριζέ ώστε να φανεί στην σαλπιγγογραφία αν είναι φραγμένες οι σάλπιγγες ή όχι. Μόλις την δω (τη φίλη μου), θα μάθω περισσότερα και θα επανέλθω!

Κορυφή

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Νοέμ 23, 2009 8:53 am 
Χωρίς σύνδεση
Fairy
Fairy
niki01

Gewrgia μου δες μια απαντηση που εδωσε ενας γιατρος σε μια ασθενη που τον ρωτησε για σαλπιγγογραφια-λαπαροσκοπηση:

Αγαπητή Ξ.!

Λεπτομερεις για τις εξετάσεις θα βρείς σίγουρα και στο διαδίκτυο, ιδιαίτερα σε ξενόγλωσσες σελίδες. Απ΄οτι βλέπω, στο Ελληνικά δεν βρίσκει κανείς σχετικές ανακοινώσεις.

Αυτά που σου γράφω στηρίζονται στην προσωπική μου εκτίμηση και εμπειρία, που δεν σημαίνει, ότι κάποιος άλλος γιατρός πρέπει να συμφωνεί με όλα.

Τόσο η σαλπιγγογραφία, όσο και η λαπαρασκόπιση, είναι εξετάσεις με τις οποίες διαπιστώνεται άν το εσωτερικό της μητρας και η βατότητα των σαλπίγγων έχουν προβλήματα.

Η σαλπιγγογραφία είναι ακτινολογική μέθοδος και διενεργείται εύκολα κα γενικώς ακίνδυνα, μέσα σε λίγα λεπτά και σε επίπεδο ιατρείου.

Αν τηρηθούν οι ενδείξεις, η μέθοδος κατά τη άποψή μου δεν έχει κινδύνους.

Η αρχή της βασίζεται στην εισαγωγή ενός ευκολα διαλυτού σκιαγραφικού στην κοιλότητα της μήτρας, που εισέρχεται στις σάλπιγγες και μέσω αυτών στην κοιλιακή κοιλότητα. Ταυτόχρονα ελέγχεται ακτινολογικώς η πορεία του σκιαγραφικού και αποκτουμε μιά εικονα της ενδομητρικής κοιλότητας, της βατότητας των σαλπίγγων και σε μεγάλο βαθμό ελέγχουμε την υπόνοια για συμφύσεις (συγκολήσεις δηλαδή ) μέσα στον κοιλιακό χωρο, που θα μπορούσαν να δυσκολέψουν την σύλληψη.

Πρόκεται για εξέταση που πρέπει να γίνεται κατά κανονα στο τέλος μιας διαγνωστικης διαδικασίας (να έχει λυθει το προβλημα του συντροφου και της ωοθυλακιορρηξίας ).

Αν το ζευγάρι είναι σχετικά νέο και το ιστορικό της γυναίκας ελεύθερο (εκτρώσεις, αποβολές, περιτονιτιδα), μπορούμε να περιμένουμε αρκετούς κύκλους με τη εξέταση αυτή. Συνηθως, αν ολα είναι εν τάξει, θα επιτευχθει εγκυμοσύνη.

Αν ο χρόνος ‘’δεν παίρνει’’ το ζευγάρι, καταφεύγουμε σύντομα στην εξέταση αυτή, ώστε αν υπάρχουν ανατομικά προβλήματα, να έχουμε χρόνο για την χειρουργική αποκατάσταση τους.

Η σαλπιγγογραφία γίνεται κατά κανόνα 1-3 ημέρες πριν την πιθανή γόνιμη μέρα και έχει σαφώς και θεραπευτικό αποτέλεσμα, επειδή τυχον μικροσυμφύσεις – μικροαποφράξεις διασπώνται κατα την διενέργεια της και σημαντικός αριθμός γυναικών συλλαμβάνει στον ιδιο ή στους αμέσως επόμενους 2-3 κυκλους!

Πρόκειται για εξέταση υψηλής διαγνωστικής (και εν μέρει θεραπευτικής) ακρίβειας, διενεργείται σε επίπεδο ιατρείου, είναι χαμηλού κόστους και στην καθημερινή πράξη χωρίς προβλήματα.

Η λαπαροσκοπιση είναι χειρουργική μέθοδος, που κατά κανόνα – γίνεται αν η γυναικα έχει κουράγιο και με τοπική αναισθησία - διενεργείται σε γενική νάρκωση και απαιτεί οργάνωση κλινικού περιβάλοντος. Δεν γίνεται σε ιατρείο.

Με μια ειδική λεπτή βελόνη τρυπιέται το κοιλιακό τοίχωμα στην περιοχη του ομφαλού – ή και σε αλλο σημείο στο υπογαστριο - και εισάγονται μερικά λιτρα ενός ειδικού αερίου στην κοιλιά, ώστε να διαταθεί η κοιλοτητα της.

Από την περιοχη του ομφαλού, όπου έχει γίνει μια μικρη τομή 1-2 εκ. εισάγεται ένα οπτικο όργανο λεπτότερο από μολύβι, με την βοήθεια του οποίου βλεπουμε με γυμνό μάτι μεσα στην κοιλιά. Σημερα η εικόνα ελέγχεται μέσω μιας ειδικής ψηφιακής κάμερας σε εξωτερική οθόνη.

Παράλληλα, ενίεται ένα γαλάζιο υγρό στην μήτρα, που φαίνεται, άν διαπερνά τις σάλπιγγες, δηλαδή αν υπάρχει απόφραξη ή όχι. Επίσης μπορεί να εκτιμηθούν οπτικά οι ωοθηκες ή τυχόν συμφύσεις των σαλπίγγων και των ωοθηκών με άλλα οργανα, που εμποδίζουν την σύλληψη. Ακόμη υπάρχει δυνατότητα, αν ο γιατρος έχει την κατάλληλη προπαίδεια, να λυθούν και κάποια χειρουργικά προβλήματα εκείνη την στιγμή.

Η μέθοδος έχει τους μικροκινδύνους μιας χειρουγικής επέμβασης, απαιτεί την εργαστηριακή προετοιμασία, όπως σε λαπαροτομίες (καισαρική, άλλες κοιλιακές γυναικολογικές επεμβασεις) και κατά κανόνα απαιτείται παραμονή 24ώρου στην κλινική. Ακόμη η επέμβαση διαρκεί γύρω στα 30’ τουλάχιστον και άν πρόκεται να συνδυαστεί με συμφυσιόλυση ή άλλες χειρουργικές πράξεις, διαρκεί ίσως και ώρες!

Πλεονέκτημα είναι η μικρή παραμονή στην κλινική, η μεγαλύτερη διαγνωστική ακρίβεια ορισμένων προβλημάτων και ενδεχομένως η δυνατότητα διόρθωσης τους. Το εσωτερικό της μήτρας δεν μπορεί να ελεγχθεί.

Γενικά για μένα ισχύει: Σαλπιγγογραφία γίνεται, άν από τους άλλους παράγοντες δεν υπάρχει δύσκολο πρόβλημα.

Ακόμη: Οταν η σαλπιγγογραφία είναι άψογη, δεν έχω δεί ποτέ να βρεθεί πρόβλημα στην λαπαροσκόπιση.. Κάτι άλλο φταίει, που δεν το ελέγξαμε σωστά.

Ωστόσο, άν όλα τα άλλα ευρηματα είναι σίγουρα αρνητικά και η σαλπιγγογραφία εν τάξει, δεν μένει παρά να ελέγξουμε και λαπαροσκοπικά, ειδικά άν στο ιστορικό υπάρχουν αποξέσεις ή περιτονιτιδα.

Σε λαπαροσκόπιση θα καταφύγουμε γρηγότερα, όταν οι άλλες ξετάσεις καταδείξουν ανατομικά προβλήματα στις ωοθήκες ή στις σάλπιγγες, που έχουν πιθανότητα αποτελεσματικής χειρουργικής διόρθωσης.

95% των ανατομικών βλαβών φαίνονται στην σαλπιγγογραφία.

Σημερα σε ελάχιστες περιπτώσεις θα συνιστούσα την χειρουργική προσπέλαση, επειδή το πσοσοστο επιτυχίας συμφυσιολύσεων και σαλπιγγοπλαστικών είναι χαμηλό και χρονοβόρο. (πρεπει να περιμένουμε τουλαχιστον 2 χρόνια για να πουμε ότι η επέμβαση δεν...πέτυχε).

Τις περισσότερες φορές, μετά το σαλπιγγογραφικό πόρισμα, μπορούμε να εκτιμήσουμε την κατάσταση και σε περίπτωση σοβαρών ανατομικών προβλημάτων, να συστήσουμε στο ζευγάρι έγκαιρα την εξωσωματική γονιμοποίηση.

Με φιλικούς χαιρετισμούς

Παρμενίων Ζησόπουλος

Κορυφή

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Νοέμ 23, 2009 11:33 am 
Χωρίς σύνδεση
Wedding Angels 2010
Wedding Angels 2010
asimina

γενικα θεωρειται εξεταση ρουτινας συνηθως σου λενε να παρει ενα δυο παυσιπονα πριν την εξεταση ειναι πολυ καλη διαγνωστικη μεθοδος για να εξεταστει η κατασταση και η βατοτητα των σαλπιγγων επισης πολλες φορες τυχαινει να ειναι και θεραπευτικη μιας και καποια σαλπιγγα μπορει να ειναι λιγο βουλωμενη
νομιζω οτι η σαλπιγγογραφια μαζι με εναν υπερηχο ειναι πολυ καλη διαγνωστικη μεθοδος
http://147.52.88.214/tmimata/MedicalIma ... lpingo.pdf

Κορυφή

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Νοέμ 23, 2009 1:35 pm 
Χωρίς σύνδεση
Princess
Princess
daisy

niki01 έγραψε:

Η σαλπιγγογραφία γίνεται κατά κανόνα 1-3 ημέρες πριν την πιθανή γόνιμη μέρα και έχει σαφώς και θεραπευτικό αποτέλεσμα, επειδή τυχον μικροσυμφύσεις – μικροαποφράξεις διασπώνται κατα την διενέργεια της και σημαντικός αριθμός γυναικών συλλαμβάνει στον ιδιο ή στους αμέσως επόμενους 2-3 κυκλους!

Γεωργία σου εύχομαι κατ' αρχήν καλή επιτυχία στον κύκλο αυτό των εξετάσεων, που ελπίζω να είναι σύντομος. Μία γνωστή μου που έκανε σαλπιγγογραφία έμεινε όντως αμέσως έγκυος. Εύχομαι να συμβεί το ίδιο και σε σένα :wink:

Κορυφή

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Νοέμ 23, 2009 1:44 pm 
Χωρίς σύνδεση
Wedding Angels 2010
Wedding Angels 2010
asimina

αυτο συνεβηκε και σε μια συναδελφο μου που προσπαθουσε χρονια με τον αντρα της...οπως ειπα και πιο πανω τυχαινει να υπαρχει μια βουλωμενη σαλπιγγα και με την σπαλπιγγογραφια ξεβουλωνει!!η συναδελφος αυτη ηταν ενα βημα πριν την εξωσωματικη και τελικα μεσα σε ενα μηνα μετα την εξεταση εμεινε εγκυος!!

Κορυφή

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Νοέμ 23, 2009 7:17 pm 
Χωρίς σύνδεση
Empress
Empress
Zagi

Γεωργία σου εύχομαι ολόψυχα όλα να σας πάνε καλά και σύντομα να αποκτήσετε ένα γερό μωράκι!!!!

Εικόνα

ΕικόναMake a pregnancy ticker

Κορυφή

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Νοέμ 26, 2009 9:04 am 
Χωρίς σύνδεση
Goddess
Goddess
tatis

Δν ξέρω αν σου απαντώ αργά.
Εγώ έχω κάνει αυτή την εξέταση κ δν είναι ΤΙΠΟΤΑ!
Μάλιστα ο γιατρός σου θεωρώ ότι έκανε πολύ καλά κ σου τν πρότεινε γιατί πολλοί δν την προτείνουν. Αυτό τουλάχιστον μου το είπε ο ακτινολόγος που πήγα. Μπορεί να πονέσει λίγο αλλά εμείς οι γυναίκες είμαστε κ λίγο εξοικιωμένες με τον πόνο.
Κ να σου πω επίσης (γιατί ένας γιατρός του ΙΚΑ πήγε να "ρίξει" τον συνάδελφο του κ γιατρό μου, ότι τσάμπα με βάζει στν διαδικασία κ στην οικονομική επιβαρυνση) η εν λόγο εξέταση, εξετάζει τα πάντα. Όχι μόνο τις σάλπιγγες.

Κορυφή

Θέμα δημοσίευσης: Re: Σαλπιγγογραφια
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Δεκ 23, 2009 4:25 pm 
Χωρίς σύνδεση
Princess
Princess
Gewrgia

κοριτσια εκανα τη σαλπιγγογραφια και θα ηθελα πολυ να δωσω μερικες πληροφοριες για οσες κοπελες προκειται να την κανουν.

εγω πονεσα πολυ λιγο...δηλαδη τοσο που το ξεχασα την ιδια στιγμη.
η εξεταση γινεται απο ακτινολογο.....
στην αρχη λοιπον ξαπλωσα σε ενα κρεβατακι και απο πανω μου ηρθε ενα μηχανημα στο υψος ακριβως της κοιλιας.ο γιατρος με τη βοηθεια του κολποσκοπιου-ειναι αυτο το πλαστικο πραγματακι που χρησιμοποιει ο γιατρος και οταν μας παιρνει το δειγμα για το τεστ παπ-συνεχιζω......τρυπαει με μια βελονα την τρυπουλα που υπαρχει στον τραχηλο και ρεει το σκιαγραφικο φαρμακο στη μητρα.
επειδη λοιπον ο τραχηλος δεν εχει πολλα αισθητηρια νευρα το τρυπημα ειναι ανεκτο....και στιγμιαιο. απο τη στιγμη που αρχιζει να ρεει το φαρμακο στη μητρα ενοιωσα ενα γαρμαλητο στην κοιλια....σαν πονος περιοδου απειροελαχιστος.
ταυτοχρονα απο μια οθονη εβλεπα καθως γεμιζαν οι μητρα και μετα οι σαλπιγγες με το φαρμακο. ο γιατρος βγαζει 4 ακτινογραφιες και αυτο ηταν ολο!

εδω να τονισω οτι πηγα φοβισμενη γιατι δεν ηξερα ποσο ποναει.ο γιατρος πριν αρχισουμε μου ειπε οτι οσο πιο χαλαρη ειμαι τοσο δεν 8α πονεσω.....οποτε χαλαρωσα- εκανα αναπνοες απο μονη μου-χαχαχ-οσο μπορουσα και εκανα οτι μου ζητουσε ο γιατρος. ολη η εξεταση ηταν 10 λεπτα!τελος μου τονισε οτι πονανε συνηθως οι γυναικες που εχουν προβλημα στις σαλπιγγες, οποτε το φαρμακο πιεζει να περασει και αφου ειναι κλειστη η σαλπιγγα ποναει απο την πιεση του φαρμακου.

αυτα! ελπιζω να διαφωτισα πολλες κοπελες.εμενα αν μου ζητουσαν να τη κανω παλι....θα την εκανα!ημουν ομως οσο χαλαρη μπορουσα και απο μονη μου.

φιλακια σε ολες και καλα χριστουγεννα!

Κορυφή

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Δεκ 23, 2009 4:44 pm 
Χωρίς σύνδεση
Fairy
Fairy
niki01

γεωργια μου σε ευχαριστουμε για την ενημερωση γιατι ειδικα για εμενα μπορει να φανει χρησιμη.....και εμενα ο γιατρος πριν 20 μερες περιπου μου ειπε οτι αν δεν μεινω εγκυος soon θα κανει πρωτα εξεταση ο αντρας μου.Αν ολα ειναι καλα με αυτον θα κανω την σαλπιγγογραφια να δουμε μηπως εχω εγω καποιο προβλημα...αλλα και εμενα μ ανεφερε οτι πολλες μενουν εγκυες μετα τη σαλπιγγογραφια...οποτε ελπιζω και με εσενα ολα να πανε καλα...

Πηρες αποτελεσματα?

Κορυφή

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Δεκ 23, 2009 5:18 pm 
Χωρίς σύνδεση
Princess
Princess
Gewrgia

νικη μου το αποτελεσμα το βλεπεις παραλληλα που κανεις την εξεταση απο την οθονη.βλεπεις να γεμιζει η μητρα και τσουκ μετα οι σαλπιγγες σαν μαυρες τριχουλες φαινονται στην αρχη και οσο γεμιζουν με φαρμακο γινονται λευκες! εγω μια χαρα ειμαι δοξα το θεο!
οντωσ ο αντρας μου εκανε το σπεματογραφημα το καλοκαιρι και τωρα ειπα να κανω κι εγω τη σαλπιγγογραφια.κανενα προβλημα και οι 2 οποτε......οποτε θελει τωρα θα ερθει μονο του το μωρακι.

να σου δωσω και μια συμβουλη ππου κανω κι εγω.....οπως μου συστησε ο γιατρος.
τον επισκεπτομαι εδω και 3 μηνες τη 10 μερα του κυκλου και με υπερηχο ή κολποσκοπηση μου βρισκει το ωαριο πριν την ωορρηξια και ετσι ξερουμε ακριβως τη γονιμη μερα.ν και με τα στικς ωορρηξιας μπορεις να τα βρεις.
χτες λοιπον που του πηγα στη σαλπιγγογραφια να τη δει.....ημουνα και στη 10η μερα οποτε του ζητησα να το δουμε παλι.η εκπληξη και του γιατρου και εμενα ηταν οτι η μια ωοθηκη μμου ειχε 3 ωαρια!απιστευτο???για μια φυσιολογικη γυναικα που δεν παιρνει φαρμακα ή ορμονες ειναι λιγο σπανιο.....!μου ειπε λοιπον οτι τα 2 απο τα 3 ειναι ισομεγεθη και αρκετα καλα οποτε εχω αυτο το μηνα μεγαλυερη πιθανοτητα να μεινω εγγυος....και μαλιστα αν γονιμοποιηθουν και τα 2.....θα εχω διδυμα!χαχαχαχ! μακαρι.....μου ειναι πολυ απιστευτο!μετα απο 17μηνες προσπαθιων....λες να κατσει αυτο το μηνα???ουαουυυυυ
και η γονιμη ειναι ή 25 ή 26/12.....θα το δω με τα στικς.

στα λεω αυτα γιατι με τον υπερηχο.....ερχεσαι ακριβως στη γονιμη μερα.....

ελπιζω να σε φωτισα λιγακι!

Κορυφή

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Ιαν 12, 2010 1:12 pm 
Χωρίς σύνδεση
Fairy
Fairy
eroica

Gewrgia ήσουν τρομερά ανατριχιαστικά κατατοπιστική! :mrgreen: :mrgreen:

Ευτυχώς που διάβασα τι έγραψες και ησύχασα κάπως!

Μόλις την κάνω, θα επανέλθω για να γράψω την εμπειρία μου!

Κορυφή

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Ιαν 12, 2010 2:23 pm 
Χωρίς σύνδεση
Princess
Princess
Gewrgia

eroica έγραψε:
Gewrgia ήσουν τρομερά ανατριχιαστικά κατατοπιστική!

Ευτυχώς που διάβασα τι έγραψες και ησύχασα κάπως!

Μόλις την κάνω, θα επανέλθω για να γράψω την εμπειρία μου!

εροικουλα.....πραγματικα ειναι πολυ ανωδινη η εξεταση.την εκανε και αλλη μια κοπελα απο το φορουμ, θεσσαλονικια...χιχιχι.....και μιλησαμε , η οποια και αυτη δεν πονεσε.
αντε με το καλο......
μπορει και να μη χρειαστει να την κανεις.... :wink: :wink: :wink:

Κορυφή

Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 128 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση 1, 2, 3, 4, 5 ... 9  Επόμ.

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες

Μέλη σε σύνδεση

Εγγεγραμμένα μέλη: Bing [Bot], elpidapapa, Google [Bot], Google Adsense [Bot], Yahoo [Bot]

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  

Παρακαλούμε πολύ να μην διαφημίζετε υπηρεσίες και προϊόντα στα post του Forum.
Όποιο post εμπεριέχει διαφήμιση θα διαγράφεται αμέσως.
Εάν θέλετε να διαφημιστείτε στο teleiosgamos.gr παρακαλούμε επικοινωνήστε στο : sales@qwerty.gr ή τηλεφωνήστε στο 2106180171
Έδρα εταιρείας: Επταλόφου 1, Μαρούσι 151 24