myCalendar     myBudget     myGuestlist     myFriends     myGroups     myPhotos     myVideos     myBlog     downloads     Chat
Rss Facebook Google+ Twitter Youtube

Δ Ι Α Φ Η Μ Ι Σ Η

Μείνετε ενημερωμένοι
με Rss Feed. Τι είναι Rss;

Τώρα είναι Κυρ Δεκ 21, 2014 4:58 am
Δ Ι Α Φ Η Μ Ι Σ Η

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες

Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 35 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση 1, 2, 3  Επόμ.
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Ιδέες για μπουφέ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Δεκ 12, 2009 9:48 pm 
Χωρίς σύνδεση
Empress
Empress
mirtoula

Στις 23/12 εχει γενεθλια ο καλός μου αντρούλης κ θα μαζευτουμε σπίτι περίπου 18 άτομα.
Θελω να εχει μαμ αλλα οχι βαρθ φαι με τραπεζια κλπ οποτε λεω να κανω μπουφε.
Εχω σκεφτει να κανω τα παρακατω...καθε ιδεα για κατι αλλο ευπροσδεκτη!

* σπανακοπιττα (την παραγελνω ετοιμη σε ενα φουρνο που κανει φανταστικη με χωριατικο φυλλο)
* αυγα γεμιστά
* πιατελα με ντοματινια κ φετα κομμενη κυβακια
* κοτομπουκιες + σως μουσταρδας
* ντιπ με ροκφορ κ αγγουρακι - καροτακι κομμενα ζουλιεν
* ψωμακι αρτοπαρασκευαστη με παστα (κ να το αποφυγω δεν με πειραζει)
* πεινιρλακια (ετοιμα - επισης δεν θα με πειραξει αν αντικατασταθουν με κατι αλλο)
* spring rolls κ γλυκοξινη σαλτσα
* μινι ρολλακια κιχι με ποτατα μπεικον
* λουκανικακια τυλιγμενα με μπεικον

κ τουρτα για μετα
κ εννοειται ποτα, ξηροι καρποι, αποξηραμενα φρουτακια

σας φαινονται πολλα, λίγα, καλά???
ΥΓ. επισης αυτο που παντα με παιδευει σε μπουφε ειναι οι ποσοτητες....ειμαστε 18 ατομα, να κανω πχ 2 κομματια για τον καθενα απο ολα δλδ περιπου 40 απο το καθενα?

Εικόνα

Κορυφή
  Προφίλ Αποστολή προσωπικού μηνύματος  

Θέμα δημοσίευσης: Re: Ιδέες για μπουφέ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Δεκ 12, 2009 9:57 pm 
Χωρίς σύνδεση
Fairy
Fairy
renaki23

Νομίζω ότι σαν ιδέες για μπουφέ είναι όλα πολύ καλά και μου τρέχουν τα σάλια μόνο που τα διάβασα!!!όσον αφορά τις ποσότητες δυστυχώς δεν ξέρω!Κάθε φορά αντιμετωπίζω το ίδιο πρόβλημα... :?
Δεν ξέρω αν μπορείς να το υπολογίσεις έτσι που είπες γιατί σε κάποιον π.χ. μπορεί να αρέσει πολύ η σπανακόπιτα και να φάει 4 κομμάτια ενώ μπορεί να μην φάει καθόλου π.χ. αυγά..αυτό σκέφτομαι εγώ γι'αυτό πάντα κάνω πολλά παραπάνω και τρώμε 2 μέρες :?

Κορυφή

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Δεκ 12, 2009 10:00 pm 
Χωρίς σύνδεση
Goddess
Goddess
e-smini

ολα πεντανοστιμα...εγω συνηθως ακομα κ σε μπουφε κανω ενα παστιτσιο ή σουφλε μακαρόνια ή κατι σε ρυζότο ή κεφτεδες :D
παρολο που ειναι μπουφες θα προτεινα να εκανες κ ενα φαγητο το οποιο να προσφερεται σε μπουφε... :roll:

Κορυφή

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Δεκ 12, 2009 10:18 pm 
Χωρίς σύνδεση
Empress
Empress
mirtoula

Κεφτεδες ειχα στην λιστα αλλα μου φανηκε πολυ κλασσικο κ "παιδικο παρτυ" θα μου πεις τα πιττακια δεν ειναι???? εεε ετσι μου εκατσε.

Φαγητο φαγητο δεν θα ηθελα...Θα κανω τραπεζι κ 25/12 με κανονικοτατο φαγητο (αλλα ατομα βεβαια) οποτε θελω να το αποφυγω. Κ επισης δεν μου κολλαει κατι τετοιο σε μπουφε :oops: :oops: :oops: θελει πιατο μαχαιροπηρουνα κλπ ενω ολα αυτα τρωγονται κ στο χερι λιγο πολυ. Θα εχω βεβαια πιατα (πειραζει αν ειναι μιας χρησης ομορφα χριστουγεννιατικα????)

Τουρτα λεω να κανω εγω μονη μου
Παντεσπανι πανω κατω, στην μεση αυτες τις νεες κρεμες γιωτης/νεστλε δεν θυμαμαι σοκολατα πορτοκαλι κ απο πανω???? ασπρο ή μαυρο? κ με smarties να φτιαξω κανα σχεδιακι.....πολυ παιδικο?

Εικόνα

Κορυφή

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Δεκ 12, 2009 10:27 pm 
Χωρίς σύνδεση
Goddess
Goddess
e-smini

οχι μια χαρα ειναι αυτα που εχεις...εγω εχω μια ταση να τα φορτωνω πολυ κ να τους ταιζω πολυ :oops: :mrgreen:

οσο για τουρτα, μια χαρα η ιδεα σου..δες τη τουρτα μου με ανανα ειναι πολυ απλη οπως περιγραφεις αυτο που εχεις στο μυαλο σου

τελεια θα ειναι ολα ..καλα να περασετε :D

Κορυφή

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Δεκ 12, 2009 10:46 pm 
Χωρίς σύνδεση
Empress
Empress
mirtoula

Ωραια η τουρτα αλλα μου κανει πιο καλοκαιρινη γευση. Η αλλη με την μους σοκολατας μου εκανε πολυ κλικ αλλα εχω μια απορια.....
Πως της δινεις στρογγυλο σχημα κ διατηρειτε αυτο? Αν βαλω σαν τσερκι το γυρω γυρω απο την φορμα του κεηκ θα κανω τιποτα η μολις παω να το βγαλω θα διαλυσει?
Βεβαια θεωρητικα με τα πτιμπερ την κανεις ευκολα τετραγωνη / ορθογωνια....μμμμ καλη σκεψη κ αυτη
Ισως αν αντικαθιστουσα λιγο απο το γαλα που μπαινει στην κρεμα με χυμο πορτοκαλι κ το κονιακ με αμαρεττο η λικερ με γευση???

παλι την μπιπ την συνταγη.....

(οταν κανεις τις σκεψεις "φωναχτα" στο φορουμ ειναι πολυ ανησυχητικο?)

Εικόνα

Κορυφή

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Δεκ 12, 2009 10:50 pm 
Χωρίς σύνδεση
Goddess
Goddess
e-smini

:D :D καταρχας το να κανεις αλλαγες ειναι το καλυτερο...κ εγω ετσι φτιαχνω συνταγες :mrgreen:

νομιζω μια χαρα θα βγει, αλλα κρατα μαξιμουμ μιση κουπα κ αντικατεστησε τη.

μπορεις να τη κανεις κ τετραγωνη για πιο ευκολια αν προτιμας γιατι οχι. η αλλιως με φορμακι για να βγει στρογγυλη

Κορυφή

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Δεκ 13, 2009 12:29 am 
Χωρίς σύνδεση
Banned
Banned
Firfiroula

Aν δεν θελεις φαγητο του στυλ σουφλε,παστιτσιο κλπ.θα μπορουσες να κανεις κρεπες αλμυρες γεμιστες με κοτοπουλο,μπεικον,τυρι ή ο,τι αλλο θελεις.Εγω φτιαχνω επισης μινι κρουασανακια-ετοιμα τα παιρνω-και τα γεμιζω με τονοσαλατα ή κοτοπουλακι και σως.Στην θεση σου παντως θα εβαζα και ενα φαγητο πχ.σουφλε ή ρολο χοιρινο για οσους δεν τρωνε κρυα πιατα.Το λεω επειδη ο καλος μου δεν τρωει κρυα πιατα δλδ τιποτα απο αυτα που ανεφερες και μια φορα που μας καλεσαν σε μπουφε τετοιου στυλ,εμεινε νηστικος ο κακομοιρης. :? Δεν ξερω αν εχετε καποιο τετοιο...παραξενο ατομο στην παρεα σας αλλα για παν ενδεχομενο καλο ειναι να υπαρχει και κατι σε φαγακι. :wink:

Κορυφή

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Δεκ 13, 2009 2:06 am 
Χωρίς σύνδεση
Fairy
Fairy
aristavr

Firfiroula έγραψε:
Aν δεν θελεις φαγητο του στυλ σουφλε,παστιτσιο κλπ.θα μπορουσες να κανεις κρεπες αλμυρες γεμιστες με κοτοπουλο,μπεικον,τυρι ή ο,τι αλλο θελεις.Εγω φτιαχνω επισης μινι κρουασανακια-ετοιμα τα παιρνω-και τα γεμιζω με τονοσαλατα ή κοτοπουλακι και σως.Στην θεση σου παντως θα εβαζα και ενα φαγητο πχ.σουφλε ή ρολο χοιρινο για οσους δεν τρωνε κρυα πιατα.Το λεω επειδη ο καλος μου δεν τρωει κρυα πιατα δλδ τιποτα απο αυτα που ανεφερες και μια φορα που μας καλεσαν σε μπουφε τετοιου στυλ,εμεινε νηστικος ο κακομοιρης. :? Δεν ξερω αν εχετε καποιο τετοιο...παραξενο ατομο στην παρεα σας αλλα για παν ενδεχομενο καλο ειναι να υπαρχει και κατι σε φαγακι. :wink:

απο που τα παιρνεις νικη αυτα τα κρουασανακια?

Κορυφή

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Δεκ 13, 2009 10:51 am 
Χωρίς σύνδεση
Empress
Empress
mirtoula

Μπααα ειναι ολοι των κρυων πιαων αυτοι που περιμενομε οποτε δεν εχουμε τετοιο θεμα! Επειδη θυμομουν την ιστορια με τον καλο σου καπου την εχεις ξανααναφερει σκεφτηκα καλα μην εχουμε καποιον που αθελα μας μεινει νηστικος.
Η ιδεα με τα κρουασανακια ειναι πολυ ωραια, απλα θα ηθελα να βρω αγλυκα κρουασανακια γιατι τα βουτυρου ειναι γλυκα κ δεν μου κολλαν με αλμυρη γεμιση....θα το ψαξω ομως. Μερικα με τονο - μαγιονεζα μερικα με κοτοπουλο - σως κ μερικα με ντοματα ζαμπον τρι.

Εικόνα

Κορυφή

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Δεκ 13, 2009 12:46 pm 
Χωρίς σύνδεση
Banned
Banned
Firfiroula

Τα κρουασανακια τα παιρνω απο ενα εργαστηριο παρασκευης τετοιων ειδων.Μπορεις ομως και σε αρτοπωλειο να βρεις.Τα βουτυρου δεν ειναι απαραιτητα γλυκα,τουλαχιστον αυτα που παιρνω εγω δεν ειναι. :wink: Βαζω μεσα τονο ανακατεμενο με μαγιονεζα και λιγο ψιλοκκομενο κρεμμυδακι.Ή ψαχνο κοτοπουλο με λιγο μαρουλι και μουσταρδα,ή καποια ετοιμη σως απο το σουπερ μαρκετ.Ακομα και σολωμο μπορεις να βαλεις,αυτον τον ετοιμο που πουλανε στο σ/μ.

Κορυφή

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Δεκ 13, 2009 1:14 pm 
Χωρίς σύνδεση
Empress
Empress
ZouZouGirL

mirtoula το ίδιο που σου λέει η Φιρφιρούλα μπορείς να το κάνεις και με αράβικες πίτες. Αλείφεις με το μείγμα σου , τυλίγεις σε ρολό και κόβεις σε μικρά ρολάκια.

Εγώ αυτό το κάνω για κρασομεζέ και για γέμιση βάζω Τόνο-Μαγιονέζα-Ψιλοκομμένες Πίκλες.. Σούπερ :D

Επίσης θα πρότεινα και μια πιατέλα με διάφορα τυριά, ελίτσες γεμιστές και λιαστή ντομάτα πχ που είναι ωραίο μεζεδάκι για κρασί...

Κορυφή

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Δεκ 13, 2009 2:17 pm 
Χωρίς σύνδεση
Lady
Lady
nina28

Επίσης ωραία ιδέα για μπουφέ είναι σουβλάκια με ντοματίνια και μανιτάρια. Μικρά καλαμάκια ένα μανιτάρι φρέσκο ολόκληρο τυλιγμένο με μία φέτα μπέικον και από στις δύο άκρες ένα ντοματίνι ή και κόκκινη πιπεριά ή και μία φέτα κρεμμύδι. Τα ψήνεις για λίγα λεπτά στο γκριλ και έτοιμα.

Κορυφή

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Δεκ 13, 2009 7:39 pm 
Χωρίς σύνδεση
Lady
Lady
nina28

Συνεχίζω γιατί πριν ήρθαν επισκέψεις και το έκλεισα βιαστικά. Άλλη ιδέα για μπουφέ είναι να φτιάξεις ντιπ με αγκινάρα, σπανάκι, παρμεζάνα και κρέμα γάλακτος και να το σερβίρεις να νάτσος.
Μπορείς επίσης να φτιάξεις ταρτάκια (μία φαρίνα, 3/4 κούπας λάδι, 3/4 κούπας σόδα αναψυκτικό και λίγο αλάτι) και να τα γεμίσεις με κιμά και τυράκι ή σπανάκια και πράσα ή με μανιτάρι ή με τυρί και ζαμπόν. Τα ψήνεις για 20 λεπτά σε μέτριο φούρνο.
Ζαμπονοτυροπιτάκια με καταϊφι αντί φύλλο, πατατοκροκέτες ή τυροκροκέτες ψημένα στο φούρνο.(αν βάλεις απέξω φρυγανιά δεν καταλαβαίνουν διαφορά και γλυτώνεις το τηγάνι)
Και διάφορα αλμυρά κέικ, εγώ έχω δοκιμάσει με καρότο, κολοκύθι και τυρί και ήταν πολύ καλό. Το βάζεις στη φόρμα του κέικ και τους ξεγελάς!
Πιο απλές λύσεις είναι βέβαια η πιατέλα τυριών ή αλλαντικών με ντοματάκια και κρακεράκια. Ή και απλά καπεδάκια με ψωμι τοστ ψημένο με τυρί κρέμα και ζαμπόν ή τσένταρ και λιαστή ντομάτα ή και γκούντα και μισό ντοματίνι.

Κορυφή

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Δεκ 13, 2009 8:41 pm 
Χωρίς σύνδεση
Miss
Miss
amf

Εγώ το άλλο Σάββατο θα κάνω τη γιορτή μου(είναι την Τρίτη αλλά επειδή όλοι θα δουλεύουν μετατίθεται).Υπολογίζω 25 περίπου άτομα.Μου πέρασε η ιδέα να απευθυνθώ σε catering,κυρίως λόγω έλλειψης χρόνου.Αξίζει λέτε? ή μήπως να επιστρατέψω μαμά και θείες???

Κορυφή

Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 35 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση 1, 2, 3  Επόμ.

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες

Μέλη σε σύνδεση

Εγγεγραμμένα μέλη: Bing [Bot], Google [Bot], Yahoo [Bot]

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  

Παρακαλούμε πολύ να μην διαφημίζετε υπηρεσίες και προϊόντα στα post του Forum.
Όποιο post εμπεριέχει διαφήμιση θα διαγράφεται αμέσως.
Εάν θέλετε να διαφημιστείτε στο teleiosgamos.gr παρακαλούμε επικοινωνήστε στο : sales@qwerty.gr ή τηλεφωνήστε στο 2106180171
Έδρα εταιρείας: Επταλόφου 1, Μαρούσι 151 24