myCalendar     myBudget     myGuestlist     myFriends     myGroups     myPhotos     myVideos     myBlog     downloads     Chat
Rss Facebook Google+ Twitter Youtube

Δ Ι Α Φ Η Μ Ι Σ Η

Μείνετε ενημερωμένοι
με Rss Feed. Τι είναι Rss;

Τώρα είναι Παρ Οκτ 24, 2014 11:53 am
Δ Ι Α Φ Η Μ Ι Σ Η

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες

Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 28 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση Πρ.  1, 2
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Re: καστανο χρωμα φυσικο
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Φεβ 03, 2010 2:14 pm 
Χωρίς σύνδεση
Miss
Miss
_Xrifry Fryne_

κοριτσαρα, αν παρεις κ βαλεις 5 πανω σε βαμμενο μαλλι θα μαυρισει!!
6 να βαλεις αναμεικτο με σαντρε![/quote]
δηλαδη να βάλω 5 και 6 μαζί?ουυυυφ μπερδευτικα.......τα μαλλια μου τώρα είναι οπώς ειναι στη αλμπουμ "εγώ και ο αντρούλη μου" στη φωτο με επικεφαλίδα γραφειο είναι η δευτερη απλά τώρα είναι πιο ανοιχτα γιατι έχει ξεθωριάσει αρκετά από τα λουσίματα

τι πρεπρει να κάνω παναια μου για να μου βγούν ωραία τα μαλλάκια μου?????ουφφφ
και δείτε τα μαλλιά μου στο ίδιο αλμπουμ στη φώτο ¨'εξοδος¨εδώ είναι πριν τα βάψω για το γάμο!!!! icon_e_sad icon_e_sad icon_e_sad icon_e_sad icon_e_sad

Εικόνα

ακόμα να χάσω τα 5 μου κιλά!!!!

Κορυφή
  Προφίλ Αποστολή προσωπικού μηνύματος  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Φεβ 03, 2010 3:03 pm 
Χωρίς σύνδεση
Girl
Girl
elmi

Freesia Fairy έγραψε:
elmi έγραψε:
Ax κι εγώ το ίδιο πρόβλημα έχω. Το ίδιο χρώμα θέλουμε!!!!

σε αλλο τοπικ ελεγες καστανο σοκολα ή γαλακτος!! εχεις καταλαβει οτι μιλας για διαφορετικα μεταξυ τους χρωματα??

Αυτό είναι το θέμα, ότι τα θέλω σκούρα αλλά με τη γλύκα του σοκολατί. Μακάρι να μπορούσα να το εξηγήσω ακριβώς. :(

Κορυφή
  Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Φεβ 03, 2010 3:28 pm 
Χωρίς σύνδεση
Goddess
Goddess
ZANTE

savvi έγραψε:
fryne επειδή κι εγώ την έχω πατήσει με αυτό πολλές φορές, έμαθα τι πρέπει να ζητάω. θα πρέπει να ζητάς σκέτες αποχρώσεις. εγώ τους ζητάω συνήθως το 4 που είναι αρκετά σκούρο καστανό ή μπορεί αν το θες πιο ανοικτό να ζητήσεις το 5. Αυτά που είναι 4,5 5,2 κλπ έχουν απόχρωση άλλα κόκκινο άλλα μελί κοκ. Επομένως θα πρέπει να δεις το χρωματολόγιο και να ζητήσεις ένα φυσικό χρώμα. Εγώ βάζω το 4 βγαίνει λίγο σκούρο στην αρχή αλλά μετά ανοίγει. Βέβαια εγώ τα βάφω δύο φορές το χρόνο έτσι για να γυαλίσουν λίγο.
Επίσης σου στέλνω πμ για κάτι άσχετο

Συμφωνώ απόλυτα με τη φίλη μας. Είχα κάνει παλιότερα σεμινάρια χρωματολογίου με γνωστή εταιρεία καλλυντικών κι είχα δουλέψει και σε κατάστημα καλλυντικών (γνωστό), και μπορώ να πω, ότι οι γνώσεις που αποκόμισα, ήταν από τα πιο χρήσιμα πράγματα που έχω μάθει στη ζωή μου :lol:
Θα παίρνεις λοιπόν, βαφές με νούμερα "σκέτα". Το "1" (π.χ.6.1) είναι προς το σαντρέ, γκριζάρει δηλαδή. Το "3" που το θυμάμαι πολύ καλά, χρυσοκιτρινίζει. Το "4" κοκκινίζει.
Αλλά! Και μαύρο κορακί να βάψεις το μαλλί σου, πρέπει να έχεις υπόψη σου ότι λόγω της αμμωνίας που έχουν οι βαφές, από τον ήλιο ξανοίγει. Η κολλητή μου, π.χ., παρόλο που έβαφε τα μαλλιά της μαύρα- κατίμαυρα, μετά από λίγο καιρό, της έβγαιναν κοκκινωπές ανταύγειες.
Τα μαλλιά σου είναι σγουρά? Αν ναι, να ξέρεις ότι ξανοίγουν πιο εύκολα.
Οπότε, θα έλεγα να επαναλαμβάνεις τη βαφή τακτικά, σε ΟΛΟ το μαλλί, όχι μόνο ρίζα, αν έχεις σγουρό μαλλί να φροντίζεις πολύ τις άκρες σου (ψαλλίδισμα, μάσκα), να χρησιμοποιείς προϊόντα (σαμπουάν, μαλακτική κρέμα) κατάλληλα για βαμμένα μαλλιά και να προσέχεις την έκθεση των μαλλιών στον ήλιο. Μπορείς να απλώνεις π.χ. το καλοκαίρι ειδικά προϊόντα στα μαλλιά σου που λειτουργούν ως "αντηλιακά".

Υ.Γ. Δεν είμαι κομμώτρια, ούτε "καλλυντικατζού", είμαι μία ταπεινή δημοσία υπαλλήλα που έχει αναδουλειές σήμερα :lol: . Ρώτα και κανέναν κομμωτή.

Έκοψα το τσιγάρο στις 8/5/2009
Εικόνα

Κορυφή

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Φεβ 03, 2010 3:31 pm 
Χωρίς σύνδεση
Goddess
Goddess
ZANTE

Αυτά που έγραψα πάνω για νούμερα "1", "2", "3" κλπ κλπ, αφορούν τα νούμερα που είναι στις βαφές, μετά το αρχικό νούμερο και την τελεία, δηλαδή:
έστω ότι έχουμε τη βαφή "3.1". Το "1" που έγραψα πάνω, αφορά στο δεύτερο νούμερο.
Βρε κορίτσια, με καταλαβαίνετε; Το λέω γιατί η διατύπωσή μου είναι για τα μπάζα icon_e_confused

Εικόνα

Κορυφή

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Φεβ 03, 2010 3:36 pm 
Χωρίς σύνδεση
Miss
Miss
_Xrifry Fryne_

ZANTE μου ειλικρινα εχω φάει τα κομμωτηρια με το κουτάλι εχω κάνω οτι μπορεις να φανταστεις στο μαλλι μου...για 2 χρονια το ειχα αφήσει στο φυσικο και ηταν τέλεια...τώρα λοιπον που το έβαψα λόγο γάμου επειδη δεν θέλω να έχει μεγάλη διαφορά απο το φυσικο μου τα κάνω καστανα σε κομμωτηριο...ε απο τον μαιο που παντρευτηκα εως τωρα δεν μου εχουν κανει ενα καστανο ωραιο ή θα μαυριζει ή θα κοκκινηζει ή και γω δεν ξέρω τι....
τα προσέχω πάρα πολυ τα μαλλια μου...ναι είανι σπαστα οχι σγουρα σπαστα...χρησιμοποιω προιοντα για να βοηθησουν και μου κανουν καλο...αλλα το χρωμα που θελω δεν θα το βρω μάλλον ποτε...μου ειπαν βεβαια οτι επειδη τα ειχα σοκολα γι αυτο τωρα δεν μου βγαινει και κοκκινηζει και εαν κανω πιο σκουρο γινομαι κορακι....καταλαβες!!!

Εικόνα

Κορυφή

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Φεβ 03, 2010 3:48 pm 
Χωρίς σύνδεση
Fairy
Fairy
Dodi

[quote="elmiΑυτό είναι το θέμα, ότι τα θέλω σκούρα αλλά με τη γλύκα του σοκολατί. Μακάρι να μπορούσα να το εξηγήσω ακριβώς.[/quote]

Όσο τους λες σοκολατί, τόσο θα σου γίνεται κοκκινωπό το μαλλί, όπως είπαν και τα κορίτσια.

Είναι όπως τα λέει η ΖΑΝΤΕ, με τη διαφορά ότι το 4 είναι χάλκινο και το 6 είναι το κόκκινο (αμάν βρε ΖΑΝΤΕ, κι αυτό κοινό;! Κι εγώ έχω κάνει τέτοια εκπαίδευση, αν και δεν είμαι κομμώτρια!)

Όταν βλέπουμε π.χ. την απόχρωση 6.1, ο 1ος αριθμός δηλώνει το βασικό χρώμα, π.χ. το 6 είναι το σκούρο ξανθό και ο 2ος, δηλαδή το 1, δηλώνει την απόχρωση, π.χ. το 1 είναι το σαντρέ.
Αν ο αριθμός είναι π.χ. 6.1.1, τότε ο 3ος αριθμός στη σειρά είναι η 2η απόχρωση (πιο αδύναμη απ' την 1η).

Τα βασικά χρώματα είναι:
1. Μαύρο 2. Σκούρο καστανό
3. Καστανό 4. Ανοιχτό καστανό 5. Πολύ ανοιχτό καστανό 6. Σκούρο ξανθό 7. Ξανθό 8. Ανοιχτό ξανθό 9. Πολύ ανοιχτό ξανθό 10. Κατάξανθο

Οι αποχρώσεις είναι:
1. Σαντρέ 2. Ιριζέ 3. Ντορέ 4. Χάλκινο 5. Ακαζού 6. Κόκκινο

Οπότε π.χ. το 4.6.4 είναι ανοιχτό κόκκινο που έχει μέσα υποψία χάλκινου

Κορυφή

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Φεβ 03, 2010 3:52 pm 
Χωρίς σύνδεση
Goddess
Goddess
ZANTE

Dodi, RESPECT! flying :D
Μπράβο, κούκλα μου, που τα θυμάσαι τόσο καλά! Εγώ τα έχω κρατήσει στη φωτοτυπία στο σπίτι, ευτυχώς, για ώρα ανάγκης.
Λοιπόν, με βάση αυτά που έγραψε η Dodi, μάλλον πρέπει να κάνεις ένα 3 (καστανό) "σκέτο".

Εικόνα

Κορυφή

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Φεβ 03, 2010 3:54 pm 
Χωρίς σύνδεση
Princess
Princess
Gewrgia

λοιπον....το τι χρωμα θα εχειι σαν αποτελεσμα το νουμερο της βαφης εξαρταται απο τη βαση παντα! καταρχιν θα ζητησεις μονο καστανο.....και ο κομμωτης με βαση το χρωμα που εχει τωρα το μαλλι σου θα βαλει και το αντιστοιχο εξουδετερωτικο ωστε να εξαλειψει οσο μπορει το κοκκινο που βγαινει τωρα.

προσεξε κατι ομως.....το κοκκινο ειναι το μοναδικο χρωμα που δεν εξαλειφεται μονο με το κουρεμα φευγει.αυτα που σας λεω τα εχω συζητησει με την ξαδερφη μου που ειναι κομμωτρια.

η γνωμ μου ειναι να μη τα βαψεις.....και να αφησει το φυσικο σου χρωμα να επανερθει σιγα σιγα κοβοντας το.γιατι οπως σου ειπα.....ειναι δυσκολο να εξαλειφθει το κοκκινο που εχουν ηδη τα μαλλια σου απο αποχρωση των προηγουμενων μαλλιων.

να φανταστεις εγω...οταν ημουν ξανθια.....ουτε με το ντεκαπαζ δεν εφευγε πληρως το κοκκινο που ειχε το βαμμενο μου μαλλι.επιπλεον η τριχα μας εχει βασικα χρωματα (κοκκινο και πρασινο) σε διαφορες αναλογιες.το δικο μου το φυσικο εχει περισσοτερο κοκκινο, ειχε και η βαφη κοκκινη αποχρωση, εεε και δεν ντεκαπαριζοταν με τιποτα!στο τελος τα καταφερα ....να γινω πλατινα.....μετα απο αγωνα.

τωρα εγινα καστανη σοκολατοχαλκινη και το εχω ευχαριστηθει και αυτο

σορρυ για το μεγαλο ποστ ελπιζω να σε βοηθησα

Κορυφή

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Φεβ 03, 2010 3:55 pm 
Χωρίς σύνδεση
Empress
Empress
Kyriaki14

elmi έγραψε:
Freesia Fairy έγραψε:
elmi έγραψε:
Ax κι εγώ το ίδιο πρόβλημα έχω. Το ίδιο χρώμα θέλουμε!!!!

σε αλλο τοπικ ελεγες καστανο σοκολα ή γαλακτος!! εχεις καταλαβει οτι μιλας για διαφορετικα μεταξυ τους χρωματα??

Αυτό είναι το θέμα, ότι τα θέλω σκούρα αλλά με τη γλύκα του σοκολατί. Μακάρι να μπορούσα να το εξηγήσω ακριβώς.

Το σοκολατί πάντως κοκκινίζει, είναι πιο γλυκό από το σκέτο καστανό. Μάλλον πρέπει να δεις ψυχρές αποχρώσεις.

Κορυφή

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Φεβ 03, 2010 8:19 pm 
Χωρίς σύνδεση
Lady
Lady
mery

Το σοκολατί πάντως κοκκινίζει, είναι πιο γλυκό από το σκέτο καστανό. Μάλλον πρέπει να δεις ψυχρές αποχρώσεις.[/quote]

Ναι συμφωνώ και εγώ. Το καστανό έχει μέσα θερμές και ψχρές αποχρώσεις.Ομοίως ισχύει και για τα δικά μας φυσικά μαλλιά.Εμένα μου αρέσει πάρα πολύ το καστανό σοκολατένιο μαλλί, κοκκινίζει ελάχιστα-υπόψην το μισώ το κόκκινο στα μαλλιά- αλλά είναι γεγονός αυτό το λίγο κόκκινο κάνει την απόχρωση των μαλλιών πιο θερμή.Πιστεύω ότι οι γνωστές τηλεσταρ, σελέμπριτις κτλ που το έχουν το συντηρούν ανά δίμηνο.

Εικόνα
Εικόνα

Κορυφή

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Φεβ 03, 2010 8:48 pm 
Χωρίς σύνδεση
Goddess
Goddess
ZANTE

Καλή ιδέα αυτό που σου πρότειναν, Φρύνη, να το γυρίσεις στο φυσικό σου σταδιακά. Λοιπόν, το χρώμα που σου αρέσει, είναι το φυσικό το δικό μου το οποίο δεν μου αρέσει και δεν μου πάει καθόλου. :roll:

Εικόνα

Κορυφή

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Φεβ 04, 2010 10:42 am 
Χωρίς σύνδεση
Miss
Miss
_Xrifry Fryne_

Κορίτσια σας ευχαριστώ πάρα πολύ......
να σας πω την αληθεια αυτο με το υσικο το είχα σκεφτει και εγώ αλλά είναι μαγάλη ταλαιπωρία....το ειχα ξανακάνει πριν 2 χρόνια...μέχρι να φύγει η βαφή αγανάκτησα....θα δω τι θα κάνω και θα σας ενημερώσω......σας ευχαρίστω πάντως πάρα πολυ

Εικόνα

Κορυφή

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Φεβ 22, 2010 12:37 pm 
Χωρίς σύνδεση
Lady
Lady
mery

Νομίζω ότι για να συντηρηθεί το ωραίο ζωντανό καστανό θέλει τελικά πέρασμα όχι ανά δίμηνο άλλα μήνα και κάτι...

Εικόνα
Εικόνα

Κορυφή

Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 28 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση Πρ.  1, 2

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες

Μέλη σε σύνδεση

Εγγεγραμμένα μέλη: agvou, annita2, Bing [Bot], Brownie, effie.k., Google [Bot], Google Adsense [Bot], kasia, mariakala, mpoukitsa, Stefaki, stella_85, Virginia 1, Yahoo [Bot], zizi

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  

Παρακαλούμε πολύ να μην διαφημίζετε υπηρεσίες και προϊόντα στα post του Forum.
Όποιο post εμπεριέχει διαφήμιση θα διαγράφεται αμέσως.
Εάν θέλετε να διαφημιστείτε στο teleiosgamos.gr παρακαλούμε επικοινωνήστε στο : sales@qwerty.gr ή τηλεφωνήστε στο 2106180171
Έδρα εταιρείας: Επταλόφου 1, Μαρούσι 151 24