myCalendar     myBudget     myGuestlist     myFriends     myGroups     myPhotos     myVideos     myBlog     downloads     Chat
Rss Facebook Google+ Twitter Youtube

Δ Ι Α Φ Η Μ Ι Σ Η

Μείνετε ενημερωμένοι
με Rss Feed. Τι είναι Rss;

Τώρα είναι Κυρ Δεκ 21, 2014 5:40 am
Δ Ι Α Φ Η Μ Ι Σ Η

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες

Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 11 Δημοσιεύσεις ] 
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Βρογχικο Ασθμα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Φεβ 20, 2010 2:04 am 
Χωρίς σύνδεση
Fairy
Fairy
aristavr

Γεια σας κοριτσια μου,
θελω να μοιραστω μαζι σας ενα προβλημα υγειας οχι βεβαια σοβαρο θελω να πιστευω, το οποιο με εχει επηρεασει παρα πολυ στην καθημερινοτητα μου ...
Κατα τις 17 Δεκεμβρη, αρρωστησα, εκανα ενα συναχακι και μετα αρχισα βηχα ... Λογω γιορτων το ψιλοαφησα, δεν πηγα αμεσως γιατρο, πηγα παραμονες Πρωτοχρονιας ...
Πηρα αγωγη για το κρυωμα, με βρογχολυτικα πως λεγονται τα φαρμακα αυτα, με αντιβιωση κλπ... Ο βηχας δεν εσπασε .... Ακολουθω ακομη πιο απαιτητικη αγωγη... Τιποτα ... Αντιβιωση πηρα αρκετη η οποια με χτυπησε στο εντερο, και απο δυσκοιλια κατεληξα να ειμαι 1 μηνα με διαρροιες .....
Πηγα γαστρεντερολογο, με αγωγη, η παθηση του εντερου αποκατασταθηκε ...
Ο παθολογος εφοσον ο βηχας μου παρεμεινε, με εστειλε σε πνευμονολογο ... εκανα ακτινογραφιες οι οποιες εδειξαν κρυωμα στα δεξια λιγο εξω απο τον πενυμονα ....
Ο πνευμονολογος μου εδωσε εισπνοες .... πρωι, βραδυ ... και χαπια ... Αγωγη η οποια προλαμαβανει το αλλεργικο ασθμα και αντιμετωπιζει το βρογχικο ασθμα ....
Τιποτα ....
Δεν μπορω να μιλησω αρκετη ωρα, να γελασω, να κοιμηθω, να κατεβω κεντρο, οι ρυποι με κανουν χειροτερα, δεν μπορω εντονη συγκινηση, την υγρασια .... με κανουν χειροτερα ....
Εχοντας και στραβο διαφραγμα, ολα ειναι πολυ χειροτερα ... δεν μπορω να ανασανω απο την μυτη, αλλα ουτε και απο το στομα, μιας οι αεραγωγοι ειναι φραγμενοι ......
Αποτελεσμα; φοβερη δυσπνοια ...
Η λυση που μου δοθηκε ειναι να παρω κορτιζονη ...... την οποια και θα ξεκινησω ...

Θελω να σας ρωτησω αν εχετε καμια εμπειρια ... νιωθω πολυ χαλια, η κατασταση αυτη με εχει καταβαλλει και κανει την καθημερινοτητα μου αφορητη ....

Κορυφή
  Προφίλ Αποστολή προσωπικού μηνύματος  

Θέμα δημοσίευσης: Re: Βρογχικο Ασθμα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Φεβ 20, 2010 10:36 am 
Χωρίς σύνδεση
Fairy
Fairy
renaki23

Δυστυχώς ότι έχει να κάνει με πρόβλημα στην αναπνοή δυσκολεύει πολύ την καθημερινότητα μας!Εγώ έχω δυσπνοια την οποία απέκτησα όταν κάνοντας μια εγχείρηση στα 3 μου χρόνια ο αναισθησιολόγος μου χορήγησε παραπάνω αναισθησία...Φυσικά δεν μπορώ να τρέξω, οι αλλαγές του καιρού με επηρεάζουν όπως και η υγρασία και άλλα τέτοια!Έχω κι εγώ πάντα μαζί μου τις εισπνοές!ΔΕν είναι κάτι εύκολο αλλά δεν είναι και το χειρότερο που μπορουσαμε να πάθουμε πιστεύω..Ίσως μιλαώ εκ του ασφαλούς βέβαια μιας που τώρα δεν το παθαίνω πολύ συχνά και έχω μάθει να ζω μαζί του από μικρό παιδί και ίσως το βρογχικό άσθα να είναι χειρότερο!
Περαστικά σου πάντως κι εύχομαι όλα να σου πάνε καλά!

Εικόνα

Κορυφή

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Φεβ 20, 2010 10:49 am 
Χωρίς σύνδεση
Lady
Lady
vina

Μην ανησυχείς όλα καλά θα πάνε..πιστεύω ότι η κορτιζόνη σε αυτή την περίπτωση είναι ότι καλύτερο και ας μην είναι ότι καλύτερο για τον οργανισμό..πιστεύω ότι έπρεπε ήδη να στην είχαν χορηγήσει από τον Δεκέμβριο..Θα δεις ότι οι εισπνοές θα σε βοηθήσουν πολύ!

Κορυφή

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Φεβ 20, 2010 11:27 am 
Χωρίς σύνδεση
Goddess
Goddess
e-smini

εγω ζω απο μωρο με αλλεργικο ασθμα...εχω περασει ολες τις φασεις, βροχικο ασθμα, πνευμονια κλπ

η κορτιζονη θα σε βοηθησει να φυγουν τα μικροβια...πρεπει να καθαρισεις γιατι τα πνευμονια ειναι πολυ ευαισθητο κομματι του οργανισμου κ ευκολα μπορει να σου προκαλεσει χιλια δυο...ακου τον γιατρο σου κ μη ξεχνας την αγωγη σου κ ολα θα πανε καλα

Κορυφή

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Φεβ 20, 2010 12:11 pm 
Χωρίς σύνδεση
Banned
Banned
Firfiroula

Κουκλιτσα μου,δεν μπορω να σε συμβουλευσω,μιας και δεν το εχω περασει ποτε....Να σου ευχηθω ομως να το ξεπερασεις γρηγορα!Περαστικα! :D

Εικόνα

Κορυφή

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Φεβ 20, 2010 4:54 pm 
Χωρίς σύνδεση
Miss
Miss
mare

Για βρογχικό άσθμα δεν ξέρω, πάντως το στραβό διάφραγμα είμαι μεγάλο ζόρι, έχει ο σύζυγος και υποφέρει. Υποφέρω και εγώ μαζί, δεν κοιμόμαστε τα βράδια, δεν μπορεί να αναπνεύσει κ.λπ. Αυτές τις μέρες έχει χειροτερέψει που είναι χάλια η ατμόσφαιρα. Μέσα στην άνοιξη θα πάμε πάντως για επέμβαση, μακάρι να γίνει καλά μετά. Στραβό διάφραγμα και καυτηριασμό στις κόγχες.

Κορυφή

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Φεβ 20, 2010 6:25 pm 
Χωρίς σύνδεση
Fairy
Fairy
aristavr

mare έγραψε:
Για βρογχικό άσθμα δεν ξέρω, πάντως το στραβό διάφραγμα είμαι μεγάλο ζόρι, έχει ο σύζυγος και υποφέρει. Υποφέρω και εγώ μαζί, δεν κοιμόμαστε τα βράδια, δεν μπορεί να αναπνεύσει κ.λπ. Αυτές τις μέρες έχει χειροτερέψει που είναι χάλια η ατμόσφαιρα. Μέσα στην άνοιξη θα πάμε πάντως για επέμβαση, μακάρι να γίνει καλά μετά. Στραβό διάφραγμα και καυτηριασμό στις κόγχες.

θα σωθει αν κανει επεμβαση για το διαφραγμα και κανει και τον καυτηριασμο ...
τα εκανε και τα 2 ο αντρας μου πριν τον γαμο ...
να ξερεις ομως οτι η ατμοσφαιρα εξακολουθει να τον πειραζει ... αυτο δεν αλλαζει ...
δηλ με την υγρασια, και με τους ρυπους, η μυτη του κλεινει ακομη, αλλα φυσικα δεν ειναι εκεινο το χαλι προ επεμβασης ...

Κορυφή

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Φεβ 20, 2010 6:31 pm 
Χωρίς σύνδεση
Miss
Miss
mare

Είναι επώδυνη επέμβαση;; Γίνεται με τοπική ή ολική αναισθησία;; Ξέρω ότι είναι επέμβαση ρουτίνας αλλά ανησυχώ λίγο. Και όλο το πάμε πίσω αλλά δεν σηκώνει πλέον αναβολή...

Κορυφή

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Φεβ 20, 2010 6:37 pm 
Χωρίς σύνδεση
Fairy
Fairy
aristavr

mare έγραψε:
Είναι επώδυνη επέμβαση;; Γίνεται με τοπική ή ολική αναισθησία;; Ξέρω ότι είναι επέμβαση ρουτίνας αλλά ανησυχώ λίγο. Και όλο το πάμε πίσω αλλά δεν σηκώνει πλέον αναβολή...

Με ολικη αναισθησια ... η αληθεια ειναι οτι εγω ετσι οπως ειδα τον αντρα μου μετα την επεμβαση, κολωσα .. δεν ξερω αν θα κανω ποτε την επεμβαση αυτη ....
Βασικα, σιγουρα ειναι επεμβαση ρουτινας ... αρκει να μην χεζεσαι πανω σου :mrgreen:
Βγαινεις μετα απο 2 μερες ... Το δυσκολο ειναι σαφως το ξυπνημα απο την αναισθησια, αλλα αυτο αφορα και ολες τις αναισθησιες και πως καθε οργανισμος την σηκωνει ...
Επειτα, εχεις πονοκεφαλους, δεν κανει να σκυβεις, να σε δει ο ηλιος .. να βαλεις ο,τιδηποτε σπρει στην μυτη ......
Για αρκετο καιριο βγαζεις αιμα και βλεννες απο τη μυτη .....
Σε γενικες γραμμες δεν ειναι κατι σοβαρο ... να το κανετε ... θα σας σωσει αρκετα .. αλλα επαναλαμβανω, η υγρασια που εχουμε και δεν συζηταω την σημερινη σκονη απο την Αφρικη ....., οι ρυποι κλπ... δυσχεραινουν την αναπνοη ακομη και μετα απο μια τετοια επεμβαση ...

Κορυφή

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Φεβ 20, 2010 6:42 pm 
Χωρίς σύνδεση
Miss
Miss
mare

Μόνο που τα διάβασα, φοβήθηκα...Αλλά είναι και ο ίδιος αποφασισμένος, υποφέρει απερίγραπτα...Στην αρχή λέγαμε άστο, μετά τον πολιτκό γάμο ( Μάιος 2008 )...Μετά άσε να μετακομίσουμε, να τακτοποιηθούμε στο καινούριο σπίτι ( Μάιος 2009 )...Μετά άσε, να γίνει και ο θρησκευτικός ( Ιούλιος 2010 )...Αλλά δεν την παλεύει πλέον, δεν αντέχει να βασανίζεται ως τότε. Αρχές Μάρτη έχει ραντεβού με το γιατρό και θα κανονίσουν τα της επέμβασης...Σε ποιο νοσοκομείο την κάνατε;;

Κορυφή

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Φεβ 20, 2010 6:44 pm 
Χωρίς σύνδεση
Fairy
Fairy
aristavr

δεν ξερω αν μπορω να πω απο δω ... την εκανε σε ιδιωτικο παντως ...
αν υποφερει ... να την κανει ...

Κορυφή

Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 11 Δημοσιεύσεις ] 

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες

Μέλη σε σύνδεση

Εγγεγραμμένα μέλη: Bing [Bot], Google [Bot], Google Feedfetcher, Yahoo [Bot]

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  

Παρακαλούμε πολύ να μην διαφημίζετε υπηρεσίες και προϊόντα στα post του Forum.
Όποιο post εμπεριέχει διαφήμιση θα διαγράφεται αμέσως.
Εάν θέλετε να διαφημιστείτε στο teleiosgamos.gr παρακαλούμε επικοινωνήστε στο : sales@qwerty.gr ή τηλεφωνήστε στο 2106180171
Έδρα εταιρείας: Επταλόφου 1, Μαρούσι 151 24