myCalendar     myBudget     myGuestlist     myFriends     myGroups     myPhotos     myVideos     myBlog     downloads     Chat
Rss Facebook Google+ Twitter Youtube

Δ Ι Α Φ Η Μ Ι Σ Η

Μείνετε ενημερωμένοι
με Rss Feed. Τι είναι Rss;

Τώρα είναι Σάβ Νοέμ 01, 2014 11:15 am
Δ Ι Α Φ Η Μ Ι Σ Η

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες

Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 50 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση Πρ.  1, 2, 3, 4  Επόμ.
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Προλακτίνη- Αυξημένες Τιμές χωρίς να υπάρχει εγκυμοσύνη
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Μαρ 12, 2010 3:12 pm 
Χωρίς σύνδεση
Goddess
Goddess
evaggelia

Οτι μπορείς να κάνεις στο ΙΚΑ ή τις καλύπτει τοΙΚΑ είναι δωρεάν. αν πας για όλα αυτά έξω είναι πολύ ακριβες!! Μόνο του θυροειδή έχουν κανα 100 στην καλύτερη. Και αν κάνει και ορμονολογικές κλάψτα!! Οπότε κλείσε ρνατεβούμε γυναικολόγο και ενδοκρινολόγο ατο ΙΚΑ να γράψεις όσες γίνονται στο ΙΚΑ ή σε συμβελημένα μικροβιολογικά. Τις υπόλοιπες που δεν τις παρέχει το ΙΚΑ θα της πληρώσεις έξω, εκτός αν πας σε δημόσιο νοσοκομεί,έχοντας και το βιβλιάριο του ΙΚΑ μαζί ώστε να μην σου στοιχίσει ο κουκος αηδόνι!

Κορυφή
  Προφίλ Αποστολή προσωπικού μηνύματος  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Μαρ 12, 2010 4:32 pm 
Χωρίς σύνδεση
Banned
Banned
Touristria

H ερωτηση μου ειναι η εξης.. Εστω οτι θελω να κανω ορμονολογικες π.χ. κλεινω ραντεβου με τον γυναικολογο..αυτο αργει πολυ?!?!? Γιατι την 1 και μοναδικη φορα που πήρα στο ικα ειχα ενα θεμα...
Ειχα κουφαθει απο το ενα μου το αυτι και πονουσα πολυ..Παιρνει η μαμα τηλ στο ικα να κλεισει ραντεβου γιατι επρεπε να ακουσω επιτελους.. μιλαμε χτυπουσαν τηλεφωνα στο γραφειο και δεν ακουγα!!!!
Και της εκλεισαν ραντεβου σχεδον 1 μηνα μετα crazy-star
Ε πηγα σε ιδιωτη εσκασα 50 ευρουλακια και βρηκα την ακοή μου!!
Και οσον αφορα τα αποτελεσματα ειναι εγκυρα η ειναι πως βλεπουμε στις καταγγελειες για το δημοσιο?

Τα πιο ωραία πράγματα έρχονται εκεί που δε τα περιμένεις ....

Special edition συνάντηση Θεσσαλονίκης εδω:
http://www.teleiosgamos.gr/forum/viewtopic.php?f=33&t=9314:

Κορυφή

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Μαρ 12, 2010 11:23 pm 
Χωρίς σύνδεση
Empress
Empress
Zagi

Αχ...άτοιμες ορμόνες!! cussingblack
Και 'γω πριν 8 χρόνια περίπου είχα πρόβλημα με προλακτίνη (σιγά μη τη γλίτωνα)! :mrgreen:
Είχα πολύ άστατο κύκλο, έτσι το κατάλαβα...μάλιστα στην εξέταση στήθους από τον γυναικολόγο μου από τις ρώγες έβγαινε ένα άσπρο υγρό :shock: :shock:
Μου ΄πε πως η προλακτίνη ανεβαίνει όταν μια γυναίκα έχει πολύ άγχος... :roll: :roll:
Πήρα και εγώ dostinex (θυμάμαι πανάκριβα ήταν) και ok, έστρωσε και η περίοδος...
Από τότε είμαι ok και ελπίζω να συνεχίσω έτσι, γιατί γενικώς μια ζωή ο κύκλος μου ήταν για τ'ανάθεμα... :x
Είδατε τι κάνει το άγχος???? (και σε 'μενα τα λέω! :lol: )
Πάντως με παρακολούθηση από γιατρό δεν νομίζω να υπάρχει πρόβλημα στη σύλληψη.... :roll:
καλή επιτυχία ΖΑΝΤΕ! :D

Εικόνα

ΕικόναMake a pregnancy ticker

Κορυφή

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Μαρ 13, 2010 9:55 am 
Χωρίς σύνδεση
Miss
Miss
candee

V0710 έγραψε:
καλημέρα κοριτσάκι!!!!!!
βρήκες τον ειδικό σου! icon_e_biggrin icon_e_biggrin icon_e_biggrin icon_e_biggrin icon_e_biggrin
εγώ πρίν απο 10 χρόνια και μετά απο πολύ άστατη περίοδο ανακάλυψα ότι είχα αναβασμένη προλακτίνη!
και κρατηθείτε! εμένα είχε φτάσει 280!!!!!!!
:shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock:
λοιπόν εγώ ξεκίνησα άμεσα χάπια γιατί η προλακτίνη δημιουργεί και προλακτίνωμα στην υπόφυση (το οποίο είχα και εγώ και βρήκα με μαγνητική) και πάλι καλά που το πρόλαβα γιατί θα είχα άλλα προβλήματα!
έκανα σχεδόν 10 χρόνια θεραπεία με φάρμακα και τώρα πιά η προλακτίνη μου είναι γύρω στα 30-35 πρό εγκυμοσύνης!
δηλαδή ανεβασμένη πάνω απο τα φυσιολογικά αλλά δεν πάει πιο κάτω η άτιμη! λογικά τώρα μετά την γέννα θα έρθει στα ίσα της!!!!!!!!
ή θα τραβώσει τελείως!!!!!!!!!! :shock: :shock: :shock: :shock:
ο ενδοκρινολόγος που με παρακολουθεί μου είπε πεί ότι αν δυσκολευτώ να μείνω έγκυος θα μου δώσει ειδικη φαρμεκευτική αγωγή γιατί η προλακτίνη επηρεάζει κατά πολύ την γονιμότητα!
αλλά ευτυχώς δεν χρειάστηκε καθόλου! βέβαια μου είχε πεί ότι με το που κόψω τα αντισυλληπτικά να αρχίσω αμέσως προσπάθειες γιατί οι πρώτοι μήνες είναι οι πιό γόνιμοι! αν περνούσε το τρίμηνο και τζίφος θα έπρεπε να με βοηθησει με ορμόνες!
τέλος πάντων, να το κοιτάξεις! αν δεν είναι αποτέλεσμα τυχαίο, που σημαίνει ότι απλά αγχώθηκες και ανέβηκε αυτό το μήνα είναι πολύ πιθανό να επηρρεάζει την σύλληψη και γιάυτο να μην μένεις έγκυος!!
αν ψάχνεις καλό ενδοκρινολόγο έχω να σου συστήσω το δικό μου!
είναι ΑΨΟΓΟΣ επαγγελματίας, Δ/ντής κλινικής σε μεγάλο νοσοκομείο και ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΟΣ άνθρωπος!
εμένα με έσωσε απο τα χειρότερα!!!!!
:wink: :wink: :wink: :wink: :wink: :wink: :wink: :wink:
επίσης να ξέρεις ότι πέρα απο τη γνώμη του γυναικολόγου που οπωσδήποτε θα πάρεις να ξέρεις ότι ΕΙΔΗΜΩΝ σε αυτές τις περιπτώσεις είναι ΜΟΝΟ ο ενδοκρινολόγος!
φιλάκια και ότι άλλη απορία έχεις, εγώ είμαι εδώ!!!!!!!!!!!!!!!!!!
icon_e_biggrin icon_e_biggrin icon_e_biggrin icon_e_biggrin icon_e_biggrin icon_e_biggrin

Μήπως σου είναι εύκολο να μου στείλεις τα στοιχεία του ενδοκρινολόγου σου γιατί ψάχνω κάποιον καλό???

Κορυφή

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Μαρ 13, 2010 9:03 pm 
Χωρίς σύνδεση
Goddess
Goddess
V0710

candee έχεις πμ!!!!!!

Εικόνα

Κορυφή

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Μαρ 14, 2010 1:01 am 
Χωρίς σύνδεση
Miss
Miss
candee

Κοριτσάκι μου σε ευχαριστώ πολύ για το pm.Θα πάρω να κλείσω ραντεβού!!!

Κορυφή

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Μαρ 22, 2010 8:53 pm 
Χωρίς σύνδεση
Miss
Miss
barbie18

Λοιπόν κορίτσια είπα κι εγώ να κοιτάξω λίγο τα ορμονικά μου και οι εξετάσεις μου ήταν οκ.θυροειδής κλπ εκτός της προλακτινης η οποία με φυσιολογικά όρια 6-29,9 είχα 39,5.

Πετάχτηκα στον γυναικολόγο ο οποίος μου είπε πως δεν τίθεται θέμα κάποιας θεραπείας απλά θα πρέπει να την επαναλάβω γιατί οι τιμές της προλακτίνης "παίζουν" συνεχώς συναρτήσει των συναισθημάτων μας.

Βέβαια όλα αυτά μου τα είπε εν τάχει γιατί μπήκα σφήνα στα ραντεβού του, πάντως ήταν άκρως καθησυχαστικός αλλά βλέπω οτι έχω πολύ παραπάνω απ τη ΖΑΝΤΕ π.χ.
Και γιατι βρε κορίτσια όλες έχουμε διαφορετικές φυσιολογικές τιμές?Είναι φυσιολογικο?????

Κορυφή

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Μαρ 22, 2010 8:56 pm 
Χωρίς σύνδεση
Miss
Miss
barbie18

Να σημειώσω επίσης οτι η περίοδος μου είναι πάντα σταθερή στις 28 μέρες και ποτέ δεν είχα διαταραχές στον κύκλο μου.

Κορυφή

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Μαρ 23, 2010 10:17 am 
Χωρίς σύνδεση
Goddess
Goddess
ZANTE

Εντάξει, δεν νομίζω να είναι κάτι τραγικό, Barbie μου, μην αγχώνεσαι. Άσε που η προλακτίνη, ανεβαίνει από το άγχος! Μπορεί λοιπόν, να έπαιξε ρόλο κι αυτό και να ήταν ανεβασμένες οι τιμές σου. Εγώ μετά το Πάσχα, θα πάω να κάνω έναν έλεγχο της προλακτίνης. Θα γράψω εδώ, όταν το κάνω.

Κορυφή

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Μαρ 23, 2010 12:38 pm 
Χωρίς σύνδεση
Miss
Miss
Alexandra_

Zagi από αυτό το λευκό υγρό κατάλαβα ότι κάτι δεν πήγαινε καλά!Το έπαθα στις πανελλήνιες όταν έδινα...η ενδοκρινολόγος που με εξέτασε μου είπε ή πολυκυστικές ή θα κάνεις μαγνητική στον εγκέφαλο...
Όπως είπε και η V0710 μου βρήκαν και 'μενα προλακτίνωμα :( !
Το τι άγχος είχα τότε με τις πανελλήνιες δεν περιγράφεται...το τι άγχος έχω τώρα επίσης δεν περιγράφεται γιατί την άλλη εβδομάδα λήγει η σύμβαση και δεν γνωρίζω απολύτως τίποτα :( !
Τρέμω ολόκληρη!
Από τιμές δεν θυμάμαι πως είναι...πρέπει να κάνω εξετάσεις για να δω την προλακτίνη μου....
Κάνω και μαγνητικές εγκεφάλου για να δω πως πάμε με το προλακτίνωμα...νιώθω χάλια όταν μπαίνω εκεί μέσα.....
Παίρνω το Noprolac,αν έχετε ακουστά....

Κορυφή

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Μαρ 23, 2010 9:51 pm 
Χωρίς σύνδεση
Empress
Empress
Zagi

To Νοrpolac δεν το ξέρω....
Το άγχος μόνο κακό φέρνει, δυστυχώς...πρέπει να προσπαθούμε να το αποβάλλουμε όσο μπορούμε... :roll:
Ψυχραιμία Alexandra_, εύχομαι να έχεις καλά αποτελέσματα! :)

Εικόνα

ΕικόναMake a pregnancy ticker

Κορυφή

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Μαρ 24, 2010 8:42 am 
Χωρίς σύνδεση
Goddess
Goddess
V0710

το norprolac έπερνα και εγώ αλλά κάποια στιγμή μου δημιούργησε πονοκεφάλους και μου το άλλαξε με το dostinex που είναι πολύ καλύτερο κατά τη γνώμη μου! αλλά νομίζω και πιο δυνατό γιατί μου άλλαξε κατά πολύ και τη δόση!
ελπίζω όλα να σου πάνε καλά απο εδώ και πέρα!!!!!!
:wink: :wink: :wink: :wink: :wink:

Εικόνα

Κορυφή

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Απρ 08, 2010 3:03 pm 
Χωρίς σύνδεση
Miss
Miss
MARRIAM

ΖΑΝΤΕεχεις πμ

Κορυφή

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Απρ 16, 2010 11:20 am 
Χωρίς σύνδεση
Goddess
Goddess
ZANTE

Κούκλες, να σας ενημερώσω για μία πρόσφατη εξέταση που έκανα, η οποία λέγεται "ρυθμός προλακτίνης". Πήγα μία μέρα, την προηγούμενη Παρασκευή το μεσημέρι σε ένα διαγνωστικό κέντρο.Έπρεπε να είμαι πολύυυ χαλαρήηηη κατά τη διάρκεια της εξέτασης, γιατί επηρεάζεται από το άγχος η τιμή της προλακτίνης. Επί μία ώρα, κάθε 20 λεπτά (4 φορές δηλαδή συνολικά) μου πήραν μία μικρή ποσότητα αίματος και μέτρησαν την πορεία της προλακτίνης. Αυξημένη βγήκε η τιμή της, πάνω από το φυσιολογικό (37.9 το ελάχιστο -43.6 το μέγιστο). Ο ενδοκρινολόγος μου, συνέστησε να κάνω μαγνητική στην υπόφυση για να δούμε αν υπάρχει θέμα και αν χρειάζεται θεραπεία με χαπάκια.Θα μιλήσω και με το γυναικολόγο μου το απόγευμα. Από ότι είπε ο ενδροκριν. η προλακτίνη επηρεάζει τη γονιμότητα και την ωορρηξία.

Έκοψα το τσιγάρο στις 8/5/2009
Εικόνα

Κορυφή

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Απρ 16, 2010 11:26 am 
Χωρίς σύνδεση
Goddess
Goddess
V0710

ZANTE έγραψε:
Κούκλες, να σας ενημερώσω για μία πρόσφατη εξέταση που έκανα, η οποία λέγεται "ρυθμός προλακτίνης". Πήγα μία μέρα, την προηγούμενη Παρασκευή το μεσημέρι σε ένα διαγνωστικό κέντρο.Έπρεπε να είμαι πολύυυ χαλαρήηηη κατά τη διάρκεια της εξέτασης, γιατί επηρεάζεται από το άγχος η τιμή της προλακτίνης. Επί μία ώρα, κάθε 20 λεπτά (4 φορές δηλαδή συνολικά) μου πήραν μία μικρή ποσότητα αίματος και μέτρησαν την πορεία της προλακτίνης. Αυξημένη βγήκε η τιμή της, πάνω από το φυσιολογικό (37.9 το ελάχιστο -43.6 το μέγιστο). Ο ενδοκρινολόγος μου, συνέστησε να κάνω μαγνητική στην υπόφυση για να δούμε αν υπάρχει θέμα και αν χρειάζεται θεραπεία με χαπάκια.Θα μιλήσω και με το γυναικολόγο μου το απόγευμα. Από ότι είπε ο ενδροκριν. η προλακτίνη επηρεάζει τη γονιμότητα και την ωορρηξία.

τα καλά τα δικά μου και εσύ ε?
πάντως όπως βλέπεις εγώ κοντεύω να γεννήσω οπότε είναι ένα πρόβλημα που λύνεται!
:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
κάνε τη μαγνητική και μετά το πολύ πολύ να σου δώσει κανένα φαρμακάκι να την ρίξετε!
άντε έυχομαι όλα να πάνε καλά και να ήταν αυτό το μόνο πρόβλημα γιατί λύνεται ευκολα..
:wink: :wink: :wink: :wink: :wink: :wink: :wink: :wink:

Εικόνα

Κορυφή

Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 50 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση Πρ.  1, 2, 3, 4  Επόμ.

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες

Μέλη σε σύνδεση

Εγγεγραμμένα μέλη: Bing [Bot], Google [Bot], Google Adsense [Bot], Guava, xaritini, Yahoo [Bot]

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  

Παρακαλούμε πολύ να μην διαφημίζετε υπηρεσίες και προϊόντα στα post του Forum.
Όποιο post εμπεριέχει διαφήμιση θα διαγράφεται αμέσως.
Εάν θέλετε να διαφημιστείτε στο teleiosgamos.gr παρακαλούμε επικοινωνήστε στο : sales@qwerty.gr ή τηλεφωνήστε στο 2106180171
Έδρα εταιρείας: Επταλόφου 1, Μαρούσι 151 24