myCalendar     myBudget     myGuestlist     myFriends     myGroups     myPhotos     myVideos     myBlog     downloads     Chat
Rss Facebook Google+ Twitter Youtube

Δ Ι Α Φ Η Μ Ι Σ Η

Μείνετε ενημερωμένοι
με Rss Feed. Τι είναι Rss;

Τώρα είναι Τετ Οκτ 22, 2014 4:12 pm
Δ Ι Α Φ Η Μ Ι Σ Η

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες

Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 18 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση 1, 2  Επόμ.
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Ταιριάζει το μωβ με τα γηινα χρώματα??
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Απρ 21, 2010 2:25 pm 
Χωρίς σύνδεση
Newbie
Newbie
kazolin

Κορίτσια καλησπερα!
Τώρα που μετράω αντίστροφα για την ανακαίνιση του νέου μας διαμερίσματος έχω προβληματιστεί "τα μάλα"σχετικά με τα χρώματα που θα επιλέξω σε έπιπλα, τοίχους, κουζίνα(ουφ ..δεν ειναι ένα ,δεν είναι δύο.. :roll: ).
Το ζόρι ξεκινά απο το γεγονός οτι μου αρέσουν διαφορετικοι συνδυασμοί εξίσου πολύ.Τέλεια το Τrendy ασπρόμαυρο αλλα απο την άλλη τα γήινα είναι πιο χουχουλιάρικα.Ωραιο και το ασημί High-tech με το λευκο και καμια έντονη χρωματική πινελιά!!Το λοιπόν σκέφτηκα να τολμήσω να συνδυασω απο τα παραπάνω όσα μπορούν να συνδυαστούν.Και σκέφτομαι τώρα:Ανοιχτόχρωμη σαλονοτραπεζαρία με σκουπο laminate ή το αντίστροφό?Τη κουζίνα τη φανταζομαι δίχρωμη σε γυαλιστερό υλικό όπου λέω να βάλω αντί για πλακάκι αμμοβολημένο τζαμι σε μια αποχρωση μωβ-berry(τυπου μωβ-φουξ).Και σε ένα μέρος του τοίχου (το οποίο θα πλαισιώσω με γυψοσανίδα)θέλω να βάλω ταπετσαρία πάλι σε berry απόχρωση .Δεν ξέρω αν σας έδωσα να καταλάβετε ή θα με περάσετε για τέλειως γκαγκά αλλα κάπου το είδα κ μου άρεσε πολύ σε αντίθεση με τα
καφε-πορτοκαλί και καφε- λαδοπράσινα ποθ έχω βαρεθεί πλέον.Θάναι καλό λέτε?Πείτε καμιά γνώμη θα με βοηθούσατε πολυυυυυυ crazy-starΑ! Ο χώρος είναι ενιαίος κ τη ταπετσαρία λέω να τη βάλω στο σαλόνι πίσω απο την TV

Κορυφή
  Προφίλ Αποστολή προσωπικού μηνύματος  

Θέμα δημοσίευσης: Re: Ταιριάζει το μωβ με τα γηινα χρώματα??
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Απρ 22, 2010 9:20 am 
Χωρίς σύνδεση
Empress
Empress
jojefin

Καλημέρα! Αν και δεν είμαι επαγγελματίας, θα σου πω τα λίγα που ξέρω. Δεν ξέρω πώς και σκέφτηκες το μωβ, αλλά δένει φοβερά σε έναν "γήινο" χώρο. Αν δηλαδή επιλέξεις γήινες αποχρώσεις στο σπίτι σου, μην το φοβηθείς και αν σε αυτόν τον συνδιασμό βάλεις και λίγο πράσσινο από ζωντανό φυτό θα δέσει ακόμη καλύτερα. Το φυτό μπορεί να είναι ένα μεγάλο εσωτερικού χώρου, ή αν δεν έχεις χώρο μπορείς να επιλέξεις μίνι γλαστράκια επάνω σε κάποιο έπιπλο. Να γνωρίζεις επίσης ότι το μαύρο και το λευκό είναι ουδέτερα και σε κάθε χώρο και χρώμα, τα κολάς άφοβα. Τον συνδιασμό ασημί- μαύρο τον έχω δει σε δύο σπίτια. Συνήθως τον σπάνε με κόκκινο. Ωραίο και εντυπωσιακό αλλά πολύ κρύο και δεσμευτικό. Προσωπικά όταν επισκέπτομαι τα συγκεκριμένα σπίτια, μου είναι αδύνατο να χαλαρώσω. Και είναι πολύ δεσμευτικό σε ό, τιδήποτε θελήσεις στο μέλλον να βάλεις μέσα- από ένα καδράκι ως ένα διακοσμητικό- αν δεν είναι ακριβώς στα χρώματά σου δεν θα σου ταιριάζει.
Αντιθέτως, στις ζεστές αποχρώσεις δεν υπάρχει αυτό. Μπορείς πολύ πιο εύκολα να αλλάξεις στυλ αλλάζοντας δυο ριχτάρια και δυο μαξιλάρια, αν αναλογιστείς πως σε ένα σαλόνι ζεστών αποχρώσεων ταιριάζει τόσο η διακόσμηση σε επίσης ζεστά χρώματα όσο και σε αποχρώσεις του μπλε, του μωβ ή ό,τι άλλο σου έρθει. Και ένα ακόμη μεγάλο συν: Η γκάμα των γήινων αποχρώσεων είναι τόσο μεγάλη, που το 90% των χρωμάτων που θα θελήσεις να βάλεις μέσα θα ταιριάζει. Τί θέλω να πω; Το δικό μου σαλόνι είναι σκούρο καφέ τα έπιπλα, μπεζ με σκούρο καφέ οι καναπέδες. Η υπόλοιπη διακόσμηση περιλαμβάνει: Μπεζ ανοιχτό, σοκολατί, κεραμυδί και χρυσό... Και δεν είναι καθόλου "τσίρκο". Αντιθέτως, οι διακυμάνσεις των χρωμάτων "χαλαρώνουν" το μάτι και σε ξεκουράζουν ενώ ταυτόχρονα ο χώρος φαίνεται πολύ ζεστός.
Σε ένα σαλόνι μαύρο- ασημί, με τί θα παίξεις; Το μαύρο είναι μαύρο, το ασημί είναι στάνταρ χρώμα επίσης και σε παίρνει να βάλεις και ένα χρώμα ακόμη, στάνταρ κι αυτό, χωρίς να παίξεις με τις αποχρώσεις του γιατί το σπίτι σου είναι ήδη αρκετά έντονο και δεν σε παίρνει να προσθέσεις κι άλλα.

Κορυφή

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Απρ 22, 2010 9:27 am 
Χωρίς σύνδεση
Empress
Empress
jojefin

Τώρα δεν ξέρω αν σε βοήθησα αλλά προσπάθησα! Πάντως λατρεύω τις δίχρωμες κουζίνες, κι εγώ όταν πάω σε δικό μου σπίτι σίγουρα δίχρωμη θα κάνω!

Κορυφή

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Απρ 22, 2010 11:04 am 
Χωρίς σύνδεση
Banned
Banned
Firfiroula

Συμφωνω με την Ζοζεφιν!Λατρευω τα γηινα χρωματα και ταιριαζουν με ΟΛΑ!Στην κουζινα μου που ειναι με καφε βιτρινες,εχω λαχανι αξεσουαρ.Στην τραπεζαρια που ειναι καφε με μπεζ καρεκλες εχω κοκκινα σουπλα.Στο σαλονι που ειναι καφε,θελω να βαλω μωβ μαξιλαρακια!Ολα ταιριαζουν μεταξυ τους και το αποτελεσμα ειναι ζεστο και ομορφο.Το καφε ειναι το Νο1 χρωμα που ταιριαζει με μωβ και λιλα!

Εικόνα

Κορυφή

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Απρ 22, 2010 4:11 pm 
Χωρίς σύνδεση
Fairy
Fairy
psili

Ναι σίγουρα τα γήινα ταιριάζουν με μωβ! Εξαρτάται που θες να βάλεις όμως το μωβ για το αν θα είναι δεσμευτικό! Δηλαδή αν έχεις γήινους τοίχους και μωβ καναπέ είναι δεσμευτικό δε μπορείς να βάλεις λέμε τώρα όποτε σου έρθει μια κόκκικη κουρτίνα, πρέπει να ντύσεις τον καναπέ σου ή θα ΄σαι μια ζωή στα μωβ! Αν είσαι σαν εμένα που θέλω συνέχεια ν΄αλλάζω χρώματα προτίμησε να βάλεις χρώμα σε μαξιλάρια, κουρτίνες, διακοσμητικά και τα υπόλοιπα (τοίχοι, έπιπλα)που είναι πιο δύσκολο να αλλαχτούν να είναι γήινα! Να φανταστείτε για τον καναπέ (για αρχή) έχω παραγγείλει 6 διακοσμητικά μαξιλάρια με 18 μαξιλαροθήκες! Αλλά ο καναπές εκρού να πηγαίνει με όλα!

Κορυφή

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Απρ 22, 2010 4:22 pm 
Χωρίς σύνδεση
Queen
Queen
Fireflies

Κορίτσια, συγνώμη που θα καταχραστώ το τόπικ της φίλης μας, αλλά θέλω να κάνω ένα σχόλιο για τον εαυτό μου σε σχέση με τη διακόσμηση. Πρέπει να είμαι η μοναδική στο φόρουμ που δεν της αρέσει η μοντέρνα διακόσμηση, δηλαδή έντονα χρώματα, μίνιμαλ ύφος κλπ!!! Δηλαδή όλα αυτά μου αρέσουν στη θεωρία, να τα βλέπω σε περιοδικά, σε άλλα σπίτια αλλά εγώ παραμένω κλασική!!! Μήπως είμαι οπισθοδρομική...;;; Χαχαχα :lol: :lol: :lol:

Πάντως, το μωβ με τα γήινα χρώματα θεωρώ ότι ταιριάζει φανταστικά!

Κορυφή

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Απρ 22, 2010 4:39 pm 
Χωρίς σύνδεση
Queen
Queen
danae_pan

Και συνεχιζω και εγω την καταχρηση του θεματος, fireflies δεν εισαι η μονη. Μου αρεσουν και εμενα τα πολυ μοντερνα αλλα οπως λες στη θεωρια γιατι τωρα που φτιαχνουμε το σπιτι διαλεγω επιπλα πιο χουχουλιαρικα. Ολα τα επιπλα ειναι στο χρωμα του ξυλου και το πιο μοντερνο κομματι ειναι ο ασπρος γωνιακος καναπες αλλα μη φανταστεις τιποτα διαστημικο! Το μονο που δεν θελω στα επιπλα ειναι σκαλισματα γιατι σκεφτομαι και το ξεσκονισμα.
Kazolin συγγνωμη που καταχραστηκα το θεμα σου, παντως το μωβ ταιριαζει πολυ με τα σοκολα και γηινα χρωματα και ειναι πολυ ωραια η ιδεα σου με την ταπετσαρια, θα δενει η κουζινα μαζι με το υπολοιπο σπιτι μια και ειναι ενιαια με τη τραπεζαρια. Ειχα δει παρομοιο συνδυασμο σε περιοδικο διακοσμησης και ηταν πολυ ομορφο!

Κορυφή

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Απρ 22, 2010 5:04 pm 
Χωρίς σύνδεση
Newbie
Newbie
kazolin

Κορίτσια χίλια ευχαριστώ για τη βοήθεια!:)
Εάν είχα μια μικρή αμφιβολία για το γηινο-καφετο-μωβ ως τώρα ,πλέον δεν υπάρχει καμμιά!Ξέρετε το βλεπα σε μαγαζια κ περιοδικά συνεχεια με γκρι και ασημι λεπτομέρειες.εντάξει ωραίο μεν,ψυχρό δε.
jojefin για όλα όσα αναφερεις έπεσες διάνα γιατί αυτά ακριβώς σκέφτομαι να κάνω κ γω.Ωραία μεγαλα φυτά κ επίσης ένα ενυδρειο που θα λειτούργει κ ως διαχωριστικό μεταξυ τραπεζαρίας κ χωλ.Όσο για το πώς το σκέφτηκα:Μια συνάδελφος συνδύασε μια μέρα ενα καφε κοστούμι με berry πουκάμισο και μου άρεσε πολύ κ έπειδη έχω φάει τρελό κόλλημα με το μωβ σε όλουσ τους τόνους απο τότε που είναι τσι μοδός είπα "γιατί όχι κ στο σπίτι"?firfiroyla πολύ καλή η ιδέα σου να χρησιμοποιήσεις σε καθε χώρο άλλη νότα χρώματος θάναι σούπερ!!
Ο καναπές μου ειναι ζαχαρί δερμα γωνιακός κ ακόμη δε σκοπευω να τον αλλάξω αλλα να συμπληρώσω κανα σκαμπώ σε καφε ή μπεζ τόνους (θα δω).Μένει ν'αποφασίσω τώρα τι laminate θα βάλω σκούρο ή ανοιχτό??Το σκούρο πολυ hot αλλα μια μύγα να χ...ει θα φαίνεται ε?Υπόψην ότι η διχρωμη κουζίνα θάναι σκούρη κάτω ανοιχτόχρωμη πάνω(κ να μη ξεχνιόμαστε αμμοβολη σε μωβ αντι πλακακιού)Αν με βοηθήσετε κ σαυτό μολίς τελειώσει η ανακαίνιση σας καλώ όλες για καφε να δείτε τι δημιουργήσα με τη βοήθειά σας χιχι

Κορυφή

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Απρ 23, 2010 9:26 am 
Χωρίς σύνδεση
Empress
Empress
jojefin

Όλα όσα λες ακούγονται πάρα πολύ ωραία και μόλις τα ολοκληρώσεις θέλουμε να δούμε φωτό οπωσδήποτε!
Συμφωνώ με τα σκαμπώ σε καφέ τόνους που θα "σπάσουν" λίγο τον ανοιχτόχρωμο καναπέ... Για να μην σου πω να κάνεις ένα καφέ και ένα μπεζ και να συμπληρώσεις καφέ μαξιλάρια στον καναπέ για να δέσει! Να ρωτήσω κάτι άλλο; Η κουζίνα είναι κλειστή ή μαζί με κάποιον άλλο χώρο (τραπεζαρία ή σαλόνι); Να σου πω γιατί σε ρωτάω: Αν είναι ανοιχτή βάλε στον χώρο που είναι δίπλα της ένα ή δυο μικρά διακοσμητικά μωβ π.χ. ένα βάζο, ένα καλό σταχτοδοχείο ή τέλος πάντων κάτι "λίγο" για να δημιουργήσεις συνοχή ανάμεσα στους δύο χώρους. Είναι πολύ σημαντικό να υπάρχει μια αρμονία, κάτι που να δένει όλους τους χώρους μεταξύ τους μέσα σε ένα σπίτι και μπορεί αυτό το "κάτι" να είναι είτε ένα χρώμα είτε ένα στυλ.
Ας σταματήσω όμως γιατί οταν μιλάω για διακόσμηση παίρνω φόρα!!!
Να πω μόνο την γνώμη μου για το laminate... Θα προτιμούσα το ανοιχτόχρωμο για να φωτίζει το σπίτι!

Υ.Γ. Φιρφιρούλα φοβεροί συνδιασμοί, πρέπει να δίνουν πολύ "φρέσκο" αποτέλεσμα!

Κορυφή

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Απρ 23, 2010 11:03 am 
Χωρίς σύνδεση
Banned
Banned
Firfiroula

Eχω ανοιχτοχρωμο laminate στην κρεβατοκαμαρα μας και σκουρο στα ακκα δωματια.Στο ανοιχτοχρωμο δεν φαινεται τιποτα...Το σκουρο θελει συνεχεια σκουπισμα,φαινεται και η παραμικρη πατιμασια...Θα σου προτεινα εναν ανοιχτοχρωμο τονο,που να ταιριαζει και με το χρωμα των επιπλων σου.Εχει απειρες αποχρωσεις,κατι θα βρεις.Επισης εμενα μου αρεσαν παρα πολυ αυτα που φαινονται σαν παλια-αντικε!Αλλα δυστυχως δεν ταιριαζαν με το υφος του σπιτιου και δεν το εβαλα...
Ζοζεφιν,παρολο που ειναι ενιαιαος ο χωρος,το αποτελεσμα με τα χρωματα ειναι πολυ ωραιο.Καθε γωνια με την δικη της πινελια...Χθες πηρα και κατι ψευτικες κοκκινες τουλιπες και τις εβαλα στο βαζο πανω στην τραπεζαρια και δειχνει υπεροχο με τις καφε-εκρου κουρτινες απο πισω και τα κοκκινα σουπλα πανω στο τραπεζι...

Εικόνα

Κορυφή

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Απρ 23, 2010 12:04 pm 
Χωρίς σύνδεση
Empress
Empress
jojefin

Το καφέ σε μικρή η μεγάλη δόση υπάρχει σε κάθε γωνιά και έτσι τελικά ο κάθε χώρος δεν είναι ξένος με τον διπλανό, παρόλο που είναι διαφορετικός... Καλά κατάλαβα;

Κορυφή

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Απρ 23, 2010 1:40 pm 
Χωρίς σύνδεση
Banned
Banned
Firfiroula

Aκριβως.Ολος ο χωρος ειναι σε αποχρωσεις του καφε και του μπεζ.Απλα αλλαζει το χρωμα της διακοσμησης!Στο τραπεζι της τραπεζαριας εχω κοκκινο και στο πασο της κουζινας λαχανι ρανερ.Και ενω ειναι πολυ κοντα μεταξυ τους,δεν χτυπαει καθολου ασχημα στο ματι!Αλλη γωνια η μια,αλλη η αλλη.Αρκει να ειναι λιγα τα χρωματιστα κομματια,να μην ειναι κραυγαλεο...

Εικόνα

Κορυφή

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Απρ 23, 2010 3:02 pm 
Χωρίς σύνδεση
Empress
Empress
celenia

λοιπόν όσον αφορά τα laminate ψηφίζω κι εγώ κάτι ανοιχτό ή ενδιάμεσο, αλλά όχι σκούρο για να "φωτίσει" ο χώρος....
δηλώνω κι εγώ ένθερμη υποστηρίκτρια του μοβ, σχεδόν σε όλους τους τόνους. Εμένα θα μου άρεζε και με μαύρο-άσπρο-ασημί, αλλά ίσως είναι πιο ψυχρό από τα γήινα χρώματα
αφού όμως ο καναπές σου είναι μπεζ και δεν σκοπεύεις να τον αλλάξεις νομίζω ότι οι συνδυασμοί που σου προτείνουν τα κορίτσια θα είναι σούπερ.
ΥΓ:κι εγώ τζάμι θα βάλω αντί για πλακάκια στην πλάτη της κουζίνας...ανυπομονώ για το αποτέλεσμα

Εικόνα

Κορυφή

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Απρ 24, 2010 12:16 am 
Χωρίς σύνδεση
Newbie
Newbie
kazolin

Χμμμ οπότε προς το ανοιχτό θα γείρει η ζυγαριά διότι δε θάμαι κ όλη μερα με το σφουγγαρόπανο.Καθώς σερφάρω σε εικόνες με κουζίνες έχω δεί εκπληκτικά πράγματα (κάντε googling με "kitchens" κ "kuechen κ θα πάθετε) κ πρόσεξα σε αρκετες εικόνες ένα λαμινειτ σε μια απόχρωση..πώς να τη πω..γκριζο-μπεζ?κάτι τέτοιο μοιάζει,μιλάμε φανταστκό,ούτε σκόυρο ούτε το κλασσικό σε δρύ ή οξιά.θα έκτυπώσω καμιά φώτο κ θα πάω μ'αυτην παραμάσχαλα παντού.celenia το τζάμι έχει διαφορά στην τιμή σε σχέση μετα πλακάκια? Κ τί σου είπαν,ότι καθαρίζει εύκολά?Πάντως κ γω είμαι αποφασισμένη να το βάλω.

Κορυφή

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Απρ 24, 2010 2:41 pm 
Χωρίς σύνδεση
Empress
Empress
celenia

εγώ για να πω την αλήθεια δεν έψαξα για πλακάκια...οπότε δεν ξέρω τιμές για να συγκρίνω...το τζάμι είναι μια λογική τιμή (για μένα)...το μόνο πρόβλημα που ίσως υπάρχει είναι με τις πιτσιλιές από τον νεροχύτη, αλλά εντυπωσιάστηκα τόσο που το θέλω....γενικά όμως δεν πιστεύω ότι καθαρίζεται δύσκολα...ίσα ίσα η ψηφίδα που ήθελα μπορεί να με δυσκόλευε περισσότερο :wink:
ααα και κάτι τελευταίο, κι εγώ είχα ξεσηκώσει ιντερνετ και περιοδικά, αλλά δυστυχώς αυτά που βλέπουμε δεν είναι πάντα εφαρμόσιμα στον χώρο μας icon_e_confused

Εικόνα

Κορυφή

Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 18 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση 1, 2  Επόμ.

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες

Μέλη σε σύνδεση

Εγγεγραμμένα μέλη: Bing [Bot], effie.k., EVRYDIKI, Google [Bot], Google Adsense [Bot], MarLam, marymarymary, mayam, mpandouri, nancy78, xaritini, Yahoo [Bot]

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  

Παρακαλούμε πολύ να μην διαφημίζετε υπηρεσίες και προϊόντα στα post του Forum.
Όποιο post εμπεριέχει διαφήμιση θα διαγράφεται αμέσως.
Εάν θέλετε να διαφημιστείτε στο teleiosgamos.gr παρακαλούμε επικοινωνήστε στο : sales@qwerty.gr ή τηλεφωνήστε στο 2106180171
Έδρα εταιρείας: Επταλόφου 1, Μαρούσι 151 24