myCalendar     myBudget     myGuestlist     myFriends     myGroups     myPhotos     myVideos     myBlog     downloads     Chat
Rss Facebook Google+ Twitter Youtube

Δ Ι Α Φ Η Μ Ι Σ Η

Μείνετε ενημερωμένοι
με Rss Feed. Τι είναι Rss;

Τώρα είναι Πέμ Αύγ 21, 2014 10:34 am
Δ Ι Α Φ Η Μ Ι Σ Η

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες

Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 136 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση Πρ.  1 ... 5, 6, 7, 8, 9, 10  Επόμ.
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Γνώμες για έπιπλα ΙΚΕΑ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Μάιος 06, 2013 7:56 am 
Χωρίς σύνδεση
Empress
Empress
mpandouri

εμεις μονο κρεβατι πηραμε απο ικεα και ειμαστε πολυ ευχαριστημενοι προς το παρων... το πηραμε μολις αρραβωνιαστηκαμε πριν περιπου 2 χρονια και ειναι μια χαρα... βεβαια καποια στιγμη στο μελλον λογαριαζουμε να το αλλαξουμε για να δουμε.....
swanocean οντως για διακοσμητικα εχει πολλες επιλογες και το κυριοτερο οικονομικα!!!!!

Κορυφή
  Προφίλ Αποστολή προσωπικού μηνύματος  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Μάιος 06, 2013 8:42 am 
Χωρίς σύνδεση
Miss
Miss
Pink_

Δεν θυμαμαι αν εχω γραψει σε αυτο το θεμα... Για διακοσμητικα, ιδεες για μικρους χωρους, κουτια αποθηκευσης κλπ ειναι τελειο! Για ολα τα υπολοιπα ομως...
Τα επιπλα του λογω της ποιοτητας του αν ξεμονταριστουν και χρειαστει να ξαναστηθουν καπου, κουνιουνται ολοκληρα (επειδη δεν ειναι απο ξυλο, οι υποδοχες της βιδας χαλαρωνουν) - η μονη λυση σε αυτη την περιπτωση ειναι να κολλησεις τις ενωσεις μηπως και σταθεροποιηθει.
Εχω παρει κρεβατι (ακομη επιβιωνει και μαλιστα σε καλη κατασταση) συρταριερα μικρη (βουλιαξαν τα συρταρια, ξεκολλησε το αυτοκολλητο χαρτι σε χρωμα ξυλου με το οποιο την ειχαν τυλιγμενη!) και συρταριερα μεγαλη (βουλιαξαν επισης τα συρταρια) και γραφειο (ειναι οκ) 2 cofee table (επισης ειναι μια χαρα). Θεωρω οτι τα πιο οικονομικα τους επιπλα ειναι μια καλη λυση μονο ΕΑΝ δεν γινεται μονιμη/ σκληρη χρηση (π.χ. για το εξοχικο). Στις πιο ακριβες σειρες (π.χ. ακριβοι καναπεδες, κρεβατοκαμαρες κλπ) θεωρω οτι η τιμη ειναι πολυ υψηλοτερη απ'οτι δικαιολογει η ποιοτητα τους - σιγουρα μπορει να βρει καποιος επιπλα καλυτερης ποιοτητας σε καλυτερες τιμες

υ.γ. εχω παρει και 2 βιβλιοθηκες (τις γνωστες billy!) απο την 1η στιγμη βουλιαξαν τα ραφια και κουνιοντουσαν ολοκληρες. Τελικα τις πεταξα (φοβομουν οτι σε κανενα σεισμο θα καταρρευσουν - τζαμπα τα λεφτα που εδωσα). Πηγα σε μαραγκο και παρηγγειλα βιβλιοθηκη (Η τιμη ηταν περιπου η ιδια)

Κορυφή

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Μάιος 07, 2013 12:09 am 
Χωρίς σύνδεση
Empress
Empress
Kyriaki14

Pink_ τα έγραψες ακριβώς όπως τα σκέφτομαι για το ΙΚΕΑ!

Κορυφή

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Μάιος 07, 2013 2:33 pm 
Χωρίς σύνδεση
Princess
Princess
elizampou

χμμμμ δικοπο μαχαιρι λιγο η συζητηση...
να εξηγηθω εχω παρα πολλα επιπλα ικεα καθως και διακοσμητικα
διακοσμητικα θεωρω οτι σε πρακτικερ-τζαμπο-λιρου μερλιν βρισκεις καλυτερα και φθηνοτερα
επιπλα ...εξαρταται!
πχ το κραββατι μου κουνιεται μετα απο 3 χρονια,συρταριερες βουλιαζουν τα συρταρια ΑΛΛΑ αν βαλεις βιδες αντι για τις ψευτοταπες που εχει ειναι κομπλε
καναπες γωνιακος και σαιζλονγκ δερμα-απαιχτα
τραπεζακια σαλονιου και μικρα(τα γνωστα που εχει 5 ευρω)ε ενταξει δεν νομιζω οτι με 5 η 30 ευρω παιρνεις κατι αξιολογο σε τραπεζι σαλονιου απο πουθενα αλλα ειναι αρκετα καλα κ γερα ακομη και με μεγαλο βαρος κτλ κτλ
σειρα εχpedit βιβλιοθηκες...απλα απαιχτη!αντεχουν τρελο βαρος και δεν γρατζουνιουνται ευκολα
τραπεζαρια και καρεκλες παρα μα παρα πολυ καλα αφου επισης δεν νομιζω οτι ακομα και σε επιπλοποιο παιρνεις με 400 ευρω τραπεζαρια ξυλινη...
σειρα Besta για συνθετο σαλονιου-αψογη
φωτιστικα κ πορτατιφ πολυ καλα
κορνιζες ψιλομαπα
κουζινες ικεα πραγματικα αντοχης και πολυ ελυπηρετικες πχ εγω την δικη μου την πηρα απο τα δειγματα που εβγαζε απο 900 -250 ευρω(νεροχυτης-ντουλαπι νεροχυτη κ προσοψη-ντουλαπι κουζιναςκπροσοψη -ντουλαπι εξτρα μονο κ προσοψη και 2x συρταριερα κ προσοψη και αντιολοσιθητικα πατακια μεσα στα συρταρια και στοπ στις πορτες των ντουλαπιων κ πομολα...ενταξει μην το συζηταμε
ειδα και τον μαρμαριδη και τον τηνιακο πριν 3 χρονια που αρραβωνιαστηκα κ φτιαχναμε το σπιτι ηθελαν 5000 μονο για καναπε γωνια και τωρα σου δινουν 5000 σετ κρεββ,σαλονι,τραπεζαρια...το οτι πληρωνεις παιρνεις δεν επαληθευεται παντα γιατι και σε πολυ γνωστο επιπλαδικο να πας πχ σε αυτα στον αλοιμο πως πληρωνεις εναν καναπε 5000 ευρω πριν 2.5 χρονια και τωρα με αυτα τα χρηματα παιρνεις και κρεββατοκαμαρα κ τραπεζαρια?δεν ειναι τοσο φοβερο διαστημα τα 2.5 χρονια κριση ειχαμε και τοτε...ψαξιμο θελει οπως ολα,η πιο ακριβες σειρες του ικεα πχ δερματινοι καναπες που δεν ειναι και τοσο ακριβοι σε τελικη ειναι γυρω στα 1000 ευρω εχουν 10 χρονια εγγυηση,οι κουζινες εχουν 25 χρονια εγγυηση,ποιο καταστημα στα δινει εδω?τα 120?ουτε καν,η νομιζετε οτι τα 120 δεν εχουν νοβοπαν?μην τρελαθουμε...

Κορυφή

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Μάιος 07, 2013 7:12 pm 
Χωρίς σύνδεση
Goddess
Goddess
zhmiara

elizampou έγραψε:
χμμμμ δικοπο μαχαιρι λιγο η συζητηση...
να εξηγηθω εχω παρα πολλα επιπλα ικεα καθως και διακοσμητικα
διακοσμητικα θεωρω οτι σε πρακτικερ-τζαμπο-λιρου μερλιν βρισκεις καλυτερα και φθηνοτερα
επιπλα ...εξαρταται!
πχ το κραββατι μου κουνιεται μετα απο 3 χρονια,συρταριερες βουλιαζουν τα συρταρια ΑΛΛΑ αν βαλεις βιδες αντι για τις ψευτοταπες που εχει ειναι κομπλε
καναπες γωνιακος και σαιζλονγκ δερμα-απαιχτα
τραπεζακια σαλονιου και μικρα(τα γνωστα που εχει 5 ευρω)ε ενταξει δεν νομιζω οτι με 5 η 30 ευρω παιρνεις κατι αξιολογο σε τραπεζι σαλονιου απο πουθενα αλλα ειναι αρκετα καλα κ γερα ακομη και με μεγαλο βαρος κτλ κτλ
σειρα εχpedit βιβλιοθηκες...απλα απαιχτη!αντεχουν τρελο βαρος και δεν γρατζουνιουνται ευκολα
τραπεζαρια και καρεκλες παρα μα παρα πολυ καλα αφου επισης δεν νομιζω οτι ακομα και σε επιπλοποιο παιρνεις με 400 ευρω τραπεζαρια ξυλινη...
σειρα Besta για συνθετο σαλονιου-αψογη
φωτιστικα κ πορτατιφ πολυ καλα
κορνιζες ψιλομαπα
κουζινες ικεα πραγματικα αντοχης και πολυ ελυπηρετικες πχ εγω την δικη μου την πηρα απο τα δειγματα που εβγαζε απο 900 -250 ευρω(νεροχυτης-ντουλαπι νεροχυτη κ προσοψη-ντουλαπι κουζιναςκπροσοψη -ντουλαπι εξτρα μονο κ προσοψη και 2x συρταριερα κ προσοψη και αντιολοσιθητικα πατακια μεσα στα συρταρια και στοπ στις πορτες των ντουλαπιων κ πομολα...ενταξει μην το συζηταμε
ειδα και τον μαρμαριδη και τον τηνιακο πριν 3 χρονια που αρραβωνιαστηκα κ φτιαχναμε το σπιτι ηθελαν 5000 μονο για καναπε γωνια και τωρα σου δινουν 5000 σετ κρεββ,σαλονι,τραπεζαρια...το οτι πληρωνεις παιρνεις δεν επαληθευεται παντα γιατι και σε πολυ γνωστο επιπλαδικο να πας πχ σε αυτα στον αλοιμο πως πληρωνεις εναν καναπε 5000 ευρω πριν 2.5 χρονια και τωρα με αυτα τα χρηματα παιρνεις και κρεββατοκαμαρα κ τραπεζαρια?δεν ειναι τοσο φοβερο διαστημα τα 2.5 χρονια κριση ειχαμε και τοτε...ψαξιμο θελει οπως ολα,η πιο ακριβες σειρες του ικεα πχ δερματινοι καναπες που δεν ειναι και τοσο ακριβοι σε τελικη ειναι γυρω στα 1000 ευρω εχουν 10 χρονια εγγυηση,οι κουζινες εχουν 25 χρονια εγγυηση,ποιο καταστημα στα δινει εδω?τα 120?ουτε καν,η νομιζετε οτι τα 120 δεν εχουν νοβοπαν?μην τρελαθουμε...

συμφωνώ!!!

Κορυφή

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Μάιος 08, 2013 6:48 pm 
Χωρίς σύνδεση
Lady
Lady
mery

Σε ποιο κατάστημα του Αλίμου αναφέρεσαι?Ααν δεν μπορείς να το πεις στείλτο με ΠΜ!

Εικόνα
Εικόνα

Κορυφή

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Μάιος 08, 2013 7:21 pm 
Χωρίς σύνδεση
Princess
Princess
elizampou

mery έγραψε:
Σε ποιο κατάστημα του Αλίμου αναφέρεσαι?Ααν δεν μπορείς να το πεις στείλτο με ΠΜ!

νομιζω μαρμαριδη(δεν κανω διαφημιση ουτε ειναι σχετικη επωνυμια με ειδη γαμου για να απαγορευεται απο το φορουμ,εκτος και αν κανω λαθος οποτε παρακαλω ενημερωστε με να το διαγραψω)

Κορυφή

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Μάιος 09, 2013 12:08 pm 
Χωρίς σύνδεση
Men
Men
estiakos

O Μαρμαριδης και ο Τηνιακος τι λενε απο τιμες???ψαχνω για σετ τραπεζαριας........

Κορυφή

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Μάιος 09, 2013 12:14 pm 
Χωρίς σύνδεση
Princess
Princess
elizampou

estiakos έγραψε:
O Μαρμαριδης και ο Τηνιακος τι λενε απο τιμες???ψαχνω για σετ τραπεζαριας........

κανε ενα κοπο να δεις τα σαιτ τους αναγραφουν τιμουλες :)

Κορυφή

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Μάιος 09, 2013 12:26 pm 
Χωρίς σύνδεση
Men
Men
estiakos

Καταπληκτικη η ιδεα σου.....Ομως εχω φιλτρο στη δουλεια και δεν μπορω να μπω σε εμπορικες σελίδες....Καποια προσωπικη (καταναλωτικη) εμπειρια ψαχνω να μαθω...

Κορυφή

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Μάιος 31, 2013 3:24 pm 
Χωρίς σύνδεση
Girl
Girl
zoizoi

Για όλα , όπως και για τα ΙΚΕΑ πιστεύω π[ως υπα΄ρχουν και τα + και τα -
για διακοσμητικά και χαζολοίδια , νομίχω πως είναι ακριβότερα από αντίστοιχου τύπου καταστήματα .
για έπιπλα , προφανώς ξέρεις ότι δεν θα πάρεις και την καλύτερη ποίοτητα αλλά όποτε θέλω τα αλλάζω ΄χωρίς να λυπάμαι τα χρήματα που έδωσα, είτε επειδή χάλασαν , είτε επειδή απλά τα βαρέθηκα.
πάντως , παρεπιπτώντος, εμένα όλα τα έπιπλα είναι στη ίδια κατάσταση με αυτά που τα πήρα (πριν 4 χρόνια), πλην μιας βιβλιοθήκης που έχει ξεφτίσει λίγο αλλά την έχω κακομεταχειριστεί ακι πολύ!

Κορυφή

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Ιουν 13, 2013 11:24 pm 
Χωρίς σύνδεση
Newbie
Newbie
renesa

προσωπικα τα ικεα και τα πρακτικερ δεν τα εχω σε εκτιμηση απο οσα ειδα τουλαχιστον σε σπιτια γνωστων τα επιπλα τους.
εμεις ολα μας τα επιπλα τα πηραμε απο τον τηνιακο πριν απο τρια χρονια και μαλιστα τοτε νομιζα οτι ηταν και οικονομικα γιατι μεγαλωσα σε πολυ διαφορετικο περιβαλον που απεχει πολυ απο τα επιπλα των εργοστασιων που ειναι πατεντα και οχι χειροποιητα. μου αρεσει το ακριβο και το εκτιμω αλλα δεν θα το αγοραζα στο δικο μου σπιτι γιατι μεγαλωσα σε σπιτι υπερπαραγωγη και ηθελα κατι πιο μινιμαλ για το δικο μου σπιτι. συγκεκριμενα πηραμε απο τον τηνιακο κρεβατι με ολα τα επιπλακια του ,τραπεζαρια, καναπε με συνθετο και τραπεζακι, τραπεζι κουζινας.ειναι ολα πολυ καλα αλλα ενταξει δεν παυουν να ειναι και εργοστασιου παντως καλυτερα απο ικεα κι πρακτικερ που εχουν παρει καποιοι γνωστοι μας. ο,τι δινεις παιρνεις. η μαμα μου για παραδειγμα εχει κλασικα επιπλα ολα αγορασμενα ετοιμα ή παραγγελια απο καταστηματα του βαραγγη, του σπεκιο και αλλων μεγαλων εταιριων που δεν ξερω καν αν αντεξαν στην κριση και υπαρχουν ακομη γιατι απευθυνονταν παντα σε συγκεκριμενο πελατολογειο... παντως δεν τα ζηλευω καθολου τα πανακριβα χειροποιητα επιπλα ουτε και τα περσικα χαλια, ουτε και τις ακριβες κουρτινες ισως γιατι μεγαλωσα με αυτα και ετσι οταν ανοιξαμε το δικο μας σπιτι τα πηραμε ολα μοντερνα. αλλωστε οταν ερχεται και ενα παιδακι καλο ειναι να μεγαλωνει σε ανετο μοντερνο περιβαλλον και οχι σε σπιτι που θυμιζει υπερπαραγωγη. οσο για τα χαλια και τις κουρτινες και αυτα τα πηρα απο γνωστο καταστημα που ειδικευεται σε τετοια ειδη αλλα τα αγορασα σε λογικες τιμες. βεβαια αυτα ειναι γουστα και ο καθενας εχει την προσωπικη του αισθητικη και συνεπως παιρνει ο,τι του αρεσει και οχι απαραιτητως ο,τι αντεχει και το πορτοφολι του.

Κορυφή

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Ιουν 26, 2013 1:49 am 
Χωρίς σύνδεση
Lady
Lady
V.V.

Καλησπέρα κορίτσια!
Μια και βλέπω ότι αναφερθήκατε στα έπιπλα από τηνιακό, θα ήθελα μία γνώμη! Έχω δει συνθέσεις για τηλεόραση (τραπεζάκι χαμηλό, κρυσταλιέρα, διακοσμητικά ράφια κλπ) σε αρκετά οικονομική τιμή και αναρωτιόμουν αν είναι καλή επιλογή. Σε αφήνει να επιλέξεις όσα και όποια κομμάτια σου ταιριάζουν καθώς και χρώμα (εγώ αυτά που κοίταξα έβγαιναν όλα μαζί στα 500κάτι ευρώ). Τα είδα από κοντά και οκ, ήταν εργοστασιακά έπιπλα που παράγονται μαζικά αλλά πολύ ομορφα. Προφανώς δεν ήταν χοντρός ο καπλαμάς και οι μεντεσέδες δεν είχαν μηχανισμό επιβράδυνσης αλλά αυτό δεν είναι τόσο σημαντικό. Μου είπαν μάλιστα να βιαστούμε γιατί έχουν βγάλει κάποια κομμάτια και όταν πουληθούν, δε θα ξαναφτιάξουν άλλα (προφανώς βιαζόντουσαν να πουλήσουν).

Έχει πάρει καμία κοπέλα (ή κανένα αγόρι) έπιπλα από Τηνιακό σε προσφορά και πως σας βγήκαν??

Ευχαριστώ! wave

Εικόνα

Κορυφή

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Ιούλ 14, 2013 1:24 am 
Χωρίς σύνδεση
Newbie
Newbie
kostas7

Και στα επιπλα ο γενικος οδηγος ειναι απλος.
1. Ειμαστε απλα κυριλλε ζευγαρι με ανεση οικονομικη, σχετικα προσεχτικο και ψαχνουμε επιπλα? Κανουμε μια γυρα, βλεπουμε τι μας αρεσει και το πηραμε.
2. Ειμαστε εργενηδες/εργενισσες η/και το κανουμε αυτο και στον εγγαμο βιο μας ως ζευγαρι. δηλαδη καθε μερα κουβαλαμε την παρεα, μπυρα/πιτσες κακο κτλ? Αγοραζουμε αναπαυτικα επιπλα του αραλικιου, σε σκουρα χρωαματα κατα προτιμηση η με αλεκιαστο υφασμα, του γουστου μας, αναλογα με το βαλαντιο μας.
3. Ειμαστε ζευγαρι με παιδι η συντομα με παιδι? Δηλαδη power ranger στον καναπε, τρεχαματα σε σαλονι τραπεζαρια κτλ? Αγοραζουμε γερα επιπλα, κατα προτιμηση φτηνα, με δυνατοτητα αλλαγης/αφαιρεσης υφασματος, χωρις εντονες γωνιες σκληρων υλικων. Επισης αποφευγουμε κατα προτιμηση το γυαλι και το δερμα.

Στο θεμα μας, βιβλιοθηκη ΙΚΕΑ που εχω πανω απο 10 χρονια, με ξεμονταρισμα για μετακομιση και ξαναμονταρισμα, στεκει σαν βραχος, με μονο μειονεκτημα οτι στο σημειο που βαραγε επι 9 χρονια ο ηλιος εχει αλλοιωθει λιγο το χρωμα. Καναπε παντως που κοιταω αυτη την περιοδο δεν ψαχνω στο εν λογω μαγαζι, ισως χρειαστει βεβαια.

Κορυφή

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Ιούλ 14, 2013 8:34 am 
Χωρίς σύνδεση
Fairy
Fairy
Stefanie

Κωστα, δεν ξερω ποια βιβλιοθηκη εχεις, εμεις πηραμε τις billy τις πιο μεγαλες και οικονομικες και εχουν ξεχαρβαλωθει αρκετα μεσα σε 6 χρονια και δυο μετακομισεις. Αλλα πηραμε τις μεγαλες που βγαινουν γυρω στο 50ευρο, 4 τον αριθμο, λογω των απειρων βιβλιων μας. Πιθανοτατα αν παιρναμε τις πιο μικρες και περισσοτερες να μην ειχαν κανει τοσο "κοιλιά" τα ραφια, αλλα κι εμεις τις εχουμε λιωσει.

Παντως φιλη μου που δουλευει στο ικεα μου λεει οτι ανετα θα αγοραζε ολες τις σειρες απο μασιφ ξυλο στο σπιτι της. Εχουν απιστευτη αντοχη, πολυ ομορφα και μινιμαλ σχεδια και πολυ καλη ποιοτητα. Σιγουρα ειναι πιο ακριβα απο τα αλλα του ικεα, αλλα παλι πιστευω πως βγαινουν πιο οικονομικα απο το να παρεις μασιφ ξυλο απο μαραγκο.

Κορυφή

Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 136 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση Πρ.  1 ... 5, 6, 7, 8, 9, 10  Επόμ.

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες

Μέλη σε σύνδεση

Εγγεγραμμένα μέλη: Αρτεμις, barboula, Bing [Bot], Brownie, Exabot [Bot], Google [Bot], Google Adsense [Bot], kalokairaki, niki121, zizi

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  

Παρακαλούμε πολύ να μην διαφημίζετε υπηρεσίες και προϊόντα στα post του Forum.
Όποιο post εμπεριέχει διαφήμιση θα διαγράφεται αμέσως.
Εάν θέλετε να διαφημιστείτε στο teleiosgamos.gr παρακαλούμε επικοινωνήστε στο : sales@qwerty.gr ή τηλεφωνήστε στο 2106180171
Έδρα εταιρείας: Επταλόφου 1, Μαρούσι 151 24