myCalendar     myBudget     myGuestlist     myFriends     myGroups     myPhotos     myVideos     myBlog     downloads     Chat
Rss Facebook Google+ Twitter Youtube

Δ Ι Α Φ Η Μ Ι Σ Η

Μείνετε ενημερωμένοι
με Rss Feed. Τι είναι Rss;

Τώρα είναι Κυρ Απρ 20, 2014 11:13 pm
Δ Ι Α Φ Η Μ Ι Σ Η

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες

Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 136 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση Πρ.  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 10  Επόμ.
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Γνώμες για έπιπλα ΙΚΕΑ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Ιουν 22, 2010 3:03 pm 
Χωρίς σύνδεση
Miss
Miss
eirinoula79

Λοιπόν εγώ έχω πάρει αρκετά πράγματα από ΙΚΕΑ μιας και μένω αρκετά χρόνια μόνη μου (πολύ πριν γνωρίσω τον μέλλοντα σύζηγο) και δεν έχω κανένα πρόβλημα μέχρι στιγμής. Μάλιστα λέμε να τα κρατήσουμε μέχρι να πάμε σε δικό μας σπιτάκι. Έχω πάρει 2 βιβλιοθήκες, το κρεβάτι μου (υπέρδιπλο μαζί με 2 κομοδίνα, χωρίς το στρώμα όμως, το πήρα από αλλού), το γνωστό τραπεζάκι για την τηλεόραση σε βέγκε, διάφορα φωτιστικά και διάφορα πιάτα, πιατέλες, ποτήρια, κουτάλες και διάφορα άλλα μικροπράγματα. Τα έχω γύρω στα 4,5 χρόνια και έχουν αντέξει και μια βαρβάτη μετακόμιση, δεν έχουν πάθει απολύτως τίποτα. Μόνο τους καναπέδες αγόρασα από επιπλοποιίο, το τραπεζάκι του σαλονιού και τις καρέκλες του σαλονιού. Γενικά έχω μείνει πολύ ευχαριστημένη, αν και δεν το περίμενα για να πω την αλήθεια!!

Κορυφή
  Προφίλ Αποστολή προσωπικού μηνύματος  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Ιουν 22, 2010 3:37 pm 
Χωρίς σύνδεση
Girl
Girl
foteini

Εμείς, εκτός από πιάτα, ποτήρια,αξεσουάρ κουζίνας,φοβερά αρωματικά κεριά, έχουμε πάρει το τραπέζι κουζίνας με 4 καρέκλες ( μας βγήκε η ψυχή να το συναμολογήσουμε αλλά χαλάλι), ωραιότατη παπουτσοθήκη, έπιπλο μεταλλικό για τα μπάνιο, ένα μικρό τραπέζι βεράντας, συρταριέρα γραφείου και 2 πολυθρόνες - τύπου σεζλονγκ - οι οποίες είναι για φοβερούς ύπνους, μια σύνθεση περιστρεφόμενη για cd-dvd και ένα ωραιότατο τραπέζι με τζάμι που το έχουμε κάνει μπαράκι - ουκ ολίγα έτσι ?
Πάντως έχουμε μείνει σούπερ ενθουσιασμένοι, κάνουμε τη δουλειά μας πολύ καλά, πολλά από αυτά είναι μοντέρνα και δεν κοστίζουν μια περιουσία. Και σχετικά με την ποιότητα, υπάρχουν διαβαθμίσεις: τα πολύ φτηνά , τα οποία δε διεκδικούν δάφνες ποιότητας αλλά και τα λίγο πιο ακριβά τα οποία είναι μια χαρά!

Κορυφή

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Ιουν 22, 2010 3:55 pm 
Χωρίς σύνδεση
Queen
Queen
Sta

Θα συμφωνήσω με τη Φωτεινή. Σίγουρα, για τα πολύ φθηνά δεν απαιτείς να σου κρατήσουν μια ζωή.Αλλά το καλό είναι οτι μπορείς να αλλάζεις, χωρίς να τινάζεις τον προυπολογισμό σου στον αέρα. Για έμένα, είναι η πρώτη φορά που ανοίγω σπίτι μόνη μου και δεν μπορώ να πω οτι έχω κατασταλάξει στο στυλ διακόσμησης που με εκφράζει. Οπότε, επειδή το ΙΚΕΑ έχει μοντέρνο στυλ (εκεί που πιθανότατα θα καταλήξω), τα σκέφτηκα σαν κάτι προσωρινό. Αλλά αυτό δεν σημαίνει οτι θα ήθελα να μου διαλύσει και αμέσως. Σίγουρα, θα πάρω από εκεί μερικά μικροέπιπλα πχ συρταριέρες σε μασίφ ξύλο αν βρω, και μερικά φωτιστικά, έχει πολλά που μου αρέσουν.
Για τους δερμάτινους καναπέδες, πως και δεν έχει πάρει καμιά από εκεί ποτέ;

Κορυφή

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Ιουν 23, 2010 9:04 am 
Χωρίς σύνδεση
Queen
Queen
violetta

εμείς πριν φτιάξουμε το σπίτι είχαμε πάρει διάφορα πράγματα από το ικέα. όταν αλλάξαμε τα επιπλα του ικέα τα πήγαμε στο εξοχικό. έχουμε κρατήσει μια συρταριέρα για σεντόνια πετσέτες και το τραπέζι της τβ που θα το αλλάξουμε κάποια στιγμή όχι γιατί έχει χαλάσει αλλά δεν ταιριάζει πλέον. οι καρέκλες της κουζίνας είναι ικέα. και για ποτήρια καθημερινά και διάφορα άλλα τέτοια ψωνίζουμε συχνά άπό ικέα.

το μόνο αρνητικό που έχω να πω είναι για ένα κρεβάτι που έχοτν η νύφη μου και ένα ξύλο έχει σπάσει 2 φορές. τους το αλλάζουν βέβαια αλλά αν σταματήσει να βγαίνει το κρεβάτι θα πρέπει να αγοράσουν καινούργιο.

Κορυφή

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Ιουν 23, 2010 10:51 am 
Χωρίς σύνδεση
Lady
Lady
ninou

εμείς πάντως που έχουμε στο ξενώνα ένα μεταλλικό είναι πολύ γερό μέχρι στιγμής :wink: :wink: :oops: :oops:
και αρκετά εντυπωσιακό σαν σχέδιο...όταν συμμαζέψω το σπίτι θα σας βάλω φώτο να το δείτε.... flying flying

Κορυφή

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Ιουν 23, 2010 11:03 am 
Χωρίς σύνδεση
Queen
Queen
PANTREVOMAI?

Αν πάρει κανείς ειδικά τα έπιπλα από μασίφ ξύλο, κρατάνε χρόνια.

Το γεγονός ότι το ΙΚΕΑ τα έχει φτηνά έπιπλα δεν σημαίνει ότι δεν είναι και καλά. Απλά οι υπόλοιποι τα έχουν υπερτιμημένα...

Κορυφή

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Ιουν 23, 2010 11:08 am 
Χωρίς σύνδεση
Queen
Queen
PANTREVOMAI?

nicolina έγραψε:
Η μονη λυση που σκεφτηκα ειναι να αγορασω μια ωραια λευκη ντουλαπα μεγαλη την οποια ομως θα αναγκαστω να βαλω διπλα στο καθιστικο μας. Δλδ με το που θα μπαινεις σπιτι δεξια θα ειναι τραπεζι με καρεκλες και αριστερα στον τοιχο η ντουλαπα και μετα θα ακολουθει καθιστικο

Στη θέση σου θα έβαζα ντουλάπα στον τοίχο, όπως λες, αλλά στο χρώμα και των υπολοίπων επίπλων στον χώρο σου, για να ταιριάζει. Όχι άσπρο. Εκτός αν είναι και το τραπεζάκι του καθιστικού σου άσπρο.

Κορυφή

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Ιουν 23, 2010 11:18 am 
Χωρίς σύνδεση
Lady
Lady
nicolina

PANTREVOMAI? έγραψε:
nicolina έγραψε:
Η μονη λυση που σκεφτηκα ειναι να αγορασω μια ωραια λευκη ντουλαπα μεγαλη την οποια ομως θα αναγκαστω να βαλω διπλα στο καθιστικο μας. Δλδ με το που θα μπαινεις σπιτι δεξια θα ειναι τραπεζι με καρεκλες και αριστερα στον τοιχο η ντουλαπα και μετα θα ακολουθει καθιστικο

Στη θέση σου θα έβαζα ντουλάπα στον τοίχο, όπως λες, αλλά στο χρώμα και των υπολοίπων επίπλων στον χώρο σου, για να ταιριάζει. Όχι άσπρο. Εκτός αν είναι και το τραπεζάκι του καθιστικού σου άσπρο.

Σκεφτομαι ασπρο γιατι ταιριαζει με τα υπολοιπα.Δεν ειναι το χρωμα που με απασχολει.

Εικόνα

Κορυφή

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Ιουν 23, 2010 11:53 am 
Χωρίς σύνδεση
Queen
Queen
PANTREVOMAI?

nicolina έγραψε:
PANTREVOMAI? έγραψε:
nicolina έγραψε:

Σκεφτομαι ασπρο γιατι ταιριαζει με τα υπολοιπα.Δεν ειναι το χρωμα που με απασχολει.

Τότε κάντο. Το θέμα είναι να βολευόμαστε.

Κορυφή

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Ιουν 23, 2010 9:43 pm 
Χωρίς σύνδεση
Miss
Miss
ax_kounelaki

Sta έγραψε:
Θα συμφωνήσω με τη Φωτεινή. Σίγουρα, για τα πολύ φθηνά δεν απαιτείς να σου κρατήσουν μια ζωή.Αλλά το καλό είναι οτι μπορείς να αλλάζεις, χωρίς να τινάζεις τον προυπολογισμό σου στον αέρα. Για έμένα, είναι η πρώτη φορά που ανοίγω σπίτι μόνη μου και δεν μπορώ να πω οτι έχω κατασταλάξει στο στυλ διακόσμησης που με εκφράζει. Οπότε, επειδή το ΙΚΕΑ έχει μοντέρνο στυλ (εκεί που πιθανότατα θα καταλήξω), τα σκέφτηκα σαν κάτι προσωρινό. Αλλά αυτό δεν σημαίνει οτι θα ήθελα να μου διαλύσει και αμέσως. Σίγουρα, θα πάρω από εκεί μερικά μικροέπιπλα πχ συρταριέρες σε μασίφ ξύλο αν βρω, και μερικά φωτιστικά, έχει πολλά που μου αρέσουν.

Οι δερματινοι καναπεδες ειναι κρυοι το χειμωνα και ζεστοι το καλοκαιρι , σε κανουν να ιδρωνεις και κολλας πανω τους...εχει η ξαδερφη μου, τον ειχε παρει απο καλο μαγαζι αλλα εμενα δε μου αρεσει καθολου η αισθηση του. Μονο στο ματι ειναι ωραιοι να τους βλεπεις τελικα...

Κορυφή

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Ιουν 24, 2010 9:35 pm 
Χωρίς σύνδεση
Queen
Queen
Sta

ax_kounelaki έγραψε:
Sta έγραψε:

Οι δερματινοι καναπεδες ειναι κρυοι το χειμωνα και ζεστοι το καλοκαιρι , σε κανουν να ιδρωνεις και κολλας πανω τους...εχει η ξαδερφη μου, τον ειχε παρει απο καλο μαγαζι αλλα εμενα δε μου αρεσει καθολου η αισθηση του. Μονο στο ματι ειναι ωραιοι να τους βλεπεις τελικα...

Σημαντική παρατήρηση! Μήπως με ένα ριχτάρι κάτι μπορεί να διορθωθεί; Και μου αρέσουν τόσο πολύ να τους βλέπω...

Κορυφή

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Ιουν 25, 2010 2:49 pm 
Χωρίς σύνδεση
Empress
Empress
jojefin

Αν σου αρέσει το δέρμα σαν υλικό γιατί δεν παίρνεις υφασμάτινους καναπέδες και μια δερμάτινη πολυθρόνα ή μπρεζέρα; Θα έχεις αυτό που θέλεις δίχως να σου δυσκολεύει την ζωή!

Κορυφή

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Ιουν 25, 2010 3:07 pm 
Χωρίς σύνδεση
Queen
Queen
Sta

Καλή ιδέα jojefin!

Κορυφή

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Ιουν 25, 2010 11:16 pm 
Χωρίς σύνδεση
Queen
Queen
LOLLIPOP

εχω παρει μικροεπιπλα, διακοσμητικα για το σπιτι, κουτια για αποθηκευση, θηκες για cd, ποτηρια και πορτατιφ (αυτα ηταν για δωρο), γλαστρακια, εξοπλισμο κουζινας π.χ. θηκες για τα μαχαιροπηρουνα κλπ. και πολλα ακομη που δε μπορω να θυμηθω.
τα μικροεπιπλα ειναι μια χαρα, δεν παρουσιασαν καποιο προβλημα.
ολα τα υπολοιπα ειναι... απλα τελεια!

Κορυφή

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Ιουν 26, 2010 7:21 am 
Χωρίς σύνδεση
Queen
Queen
Sta

Τα κουτιά αποθήκευσης μου αρέσουν πάρα πολύ, έχω άπειρα !Και κεριά επίσης!

Κορυφή

Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 136 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση Πρ.  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 10  Επόμ.

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες

Μέλη σε σύνδεση

Εγγεγραμμένα μέλη: Bing [Bot], chrysacy, elenaki_sal, Evataf, Google [Bot], Google Adsense [Bot], julia28, Kyriaki14, Little_bride, MSNbot Media, nena13, nouli81, psili, Stefaki

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  

Παρακαλούμε πολύ να μην διαφημίζετε υπηρεσίες και προϊόντα στα post του Forum.
Όποιο post εμπεριέχει διαφήμιση θα διαγράφεται αμέσως.
Εάν θέλετε να διαφημιστείτε στο teleiosgamos.gr παρακαλούμε επικοινωνήστε στο : sales@qwerty.gr ή τηλεφωνήστε στο 2106180171
Έδρα εταιρείας: Επταλόφου 1, Μαρούσι 151 24