myCalendar     myBudget     myGuestlist     myFriends     myGroups     myPhotos     myVideos     myBlog     downloads     Chat
Rss Facebook Google+ Twitter Youtube

Δ Ι Α Φ Η Μ Ι Σ Η

Μείνετε ενημερωμένοι
με Rss Feed. Τι είναι Rss;

Τώρα είναι Πέμ Δεκ 18, 2014 9:53 pm
Δ Ι Α Φ Η Μ Ι Σ Η

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες

Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 94 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση 1, 2, 3, 4, 5 ... 7  Επόμ.
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Χρώματα Τοίχων
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Ιούλ 03, 2007 4:17 pm 
Χωρίς σύνδεση
Lady
Lady
ladybee

το επόμενο θέμα για το οποίο εκλιπαρώ το βοήθειά σας είναι τα χρώματα στους τοίχους.
Από τα μέσα του μήνα θα αρχίσουμε να βάφουμε το σπιτάκι μας.
Θα ήθελα να μου κάνετε προτάσεις για χρωματικούς συνδιασμούς:
σαλόνι :arrow: τα έπιπλα είναι κερασοκαφέ (καφέ σκούρο που κάνει νερά τα οποία κοκκινίζουν λίγο). Οι καναπέδες είναι καφέ με νερά κάπως πιο ανοιχτά. Σκέφτομαι μπεζ ή βανίλια με κάποιο ποιο σκούρο στον τοίχο που θα βάλω τη σύνθεση
κρεβατοκάμαρα :arrow: οι ντουλάπες είναι καφέ σκούρο γύρω γύρω και έχουν πλαίσια στο μέσο κάθε πόρτας μπεζ. Η κρεβατοκάμαρα είναι σκούρο καφέ. Θέλω κάτι απαλό νομίζω.
κουζίνα :arrow: τα ντουλάπια θα τα βάψουμε κερασοκαφέ όπως θα είναι και το τραπέζι τις κουζίνας, τα πλακάκια είναι προς το μπεζάκι με μικρές γραμμούλες/σχέδιο κίτρινο και απαλό πράσινο. Εϊναι ξεχωριστό δωμάτιο.
Μένει ένα ακόμα δωμάτιο το οποίο θα το κάνουμε play room και θέλουμε κάτι έντονο και το παιδικό στο οποίο μάλλον δεν θα βάλουμε τίποτα μέσα προς το παρόν...
Οποιαδήποτε πρόταση θα εκτιμηθεί.

Κορυφή
  Προφίλ Αποστολή προσωπικού μηνύματος  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Ιούλ 04, 2007 9:18 am 
Χωρίς σύνδεση
Miss
Miss
marmar

Κοριτσάκι καλημέρα! Εμείς τελειώσαμε την Παρασκευή το βάψιμο στο σπίτι μας και έγινε ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟ!!!!! Είχαμε και φοβερό μάστορα (έλληνα)- κορίτσια τον συνιστώ ανεπιφύλακτα, πολύ καλές τιμές!

Κατ' αρχάς πρόσεξε να τα χρώματα να είναι της Βιβεχρώμ. Χρειάζονται μόνο δύο χέρια και το αποτέλεσμα είναι φανταστικό. Με τις άλλες μάρκες θέλεις λέει τρία χέρια και αν θα κάτσει.

Κι εμείς το σαλόνι το κάναμε μπεζουλί περίπου βανίλια και βάψαμε ένα τοίχο λαδί. Μετά από αρκετές δοκιμές το πετύχαμε!!! Δείχνει καταπληκτικό!
Κάναμε και στο χωλ έναν τοίχο λαδί!! Σκέψου τι χρώμα κουρτίνες έχεις φανταστεί για το σαλόνι και βάλε κάτι ανάλογο... εμείς θέλαμε απ' την αρχή λαδί.

Τώρα για το σαλόνι σου επειδή και τα ξύλινα έπιπλα και ο καναπές έχουν αποχρώσεις καφέ, γνώμη μου να κάνεις σίγουρα όλους τους τοίχους μπεζουλί - βανίλια και έναν τοίχο θα μπορούσες σε κεραμυδί ή μπορντώ για να ταιριάζει με το κερασί... λέω εγώ...

Για το υπνοδωμάτιο κάτι σε σομόν; πάλι με ένα τοίχο λίγο πιο σκούρο; εμείς έτσι κάναμε, και η δική μας κρεβατοκάμαρα είναι καφέ σκούρο.

για το Playroom ή το παιδικό σκέψου το λαχανί ή το πορτοκαλί που δείχνουν πολύ ωραία, χαρούμενα και ζεστά.

Για την κουζίνα αφού έχεις σκούρα έπιπλα και ανοιχτό πλακάκι με κίτρινο και πράσινο για σκέψου το φυστικί ή το κροκί (στο ανοιχτό) του.

Ελπίζω να βοήθησα χειμωνιάτικη νυφούλα!
Φιλάκια...

Κορυφή

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Ιούλ 04, 2007 11:14 am 
Χωρίς σύνδεση
Lady
Lady
eleni1976

Εμείς την κουζίνα και το σαλόνι, είναι εννιαίος χώρος τα βάψαμε στο χρώμα τις ώχρας. Τα έπιπλα μας είναι σκούρο καφέ χρώμα, το ύφασμα του καναπέ του σαλονιού ειναι μπέζ και οι κουρτίνες μπέζ-ώχρα.
Το υπνοδώματιο μας έχει ντουλάπες που είναι στο χρώμα του πάγου-γκρί, που κάνουν νερά θαλασσί μέσα και η κρεβατοκάμαρά μας ειναι και αυτή σκούρα καφέ. Έτσι το βάψαμε θαλασσί και οι κουρτίνες είναι η μια θαλλασί η ψιλή και η χοντρή γκρί-θαλασσί.
Το παιδικό δεν έχει παρα μόνο δυο καναπελάκια μέσα. Το βάψαμε διχρωμία, ο ένας τοίχος λαχανί (παλ) και ο άλλος κίτρινος. Είναι πολύ μικρό και τα χρώματα αυτά το μεγαλώνουν. Η κουρτίνα που πήρα έχει ρίγες πράσσινες και πορτοκαλοκίτρινες. Μουαρέσει πολύ το σπιτάκι μας γιατί το διακοσμήσαμε εμείς με το δικό μας γούστο.

Κορυφή

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Ιούλ 04, 2007 1:46 pm 
Χωρίς σύνδεση
Lady
Lady
irida

Αχ τι τραβήξαμε με αυτό το βάψιμο!!!Ψάχναμε τα χρώματα καιρό πιο πριν,τα κοιτούσαμε,τα ξανακοιτούσαμε(από τη βεντάλια πάντα..)Τελικά επιλέξαμε,του πήγαμε τα χρώματα και μόλις τελείωσε και πήγαμε να το δούμε απογοητευτήκαμε!!Χάλια δουλειά(ήταν και Έλληνας υποτίθεται.. :? ) και τα χρώματα ήταν αρκετά διαφορετικά απ'αυτό που περιμέναμε να δούμε..Τον βάλαμε να το ξαναβάψει κι ευτυχώς τα σουλούπωσε..Δε μας άρεσε όμως το χρώμα στο τζάκι και χθες φέραμε ένα δικό μας φίλο που πιάνει το χέρι του να το κάνει.Δεν είναι αυτό ακριβώς που φανταζόμουν αλλά ετσι όπως έγινε τώρα μας άρεσε τελικά! :D Συμπέρασματα:Πάρε καλό μάστορα,είναι το πιο βασικό!!Μη κοιτάς μόνο από τη βεντάλια τα χρώματα,πάρε δείγματα και βάψε να δεις πως δείχνει σε μεγάλη επιφάνεια!Επίσης το χρώμα αλλιώς δείχνει όταν είναι στο κουτί,αλλιώς όταν βάφεται ο τοίχος και είναι υγρό ακόμη και αλλιώς όταν στεγνώνει!!Και ο φωτισμός παίζει πολύ σημαντικό ρόλο..εμάς αλλιώς έδειχναν τα χρώματα το πρωί κι αλλιώς αργά το απόγευμα που έπεσε ο ήλιος.. :roll: Πρόσεξε τους συνδυασμούς των χρωμάτων,βάψε πρώτα σε τοίχο να δεις πως δένουν μεταξύ τους και με τον υπόλοιπο χώρο και μετά επέλεξε!Το μπεζάκι είναι πολύ ωραίο χρώμα αλλά αν θέλεις το σπίτι να δείχνει φωτεινό κοίτα να έχει και λίγο κιτρινάκι στη βάση του.Εμένα δεν είχε καθόλου γιατί δε μου άρεσε αλλά χωρίς κίτρινο τελικά δείχνει ελαφρώς μουντό..Α,βάψαμε με vitex πλαστικό χρώμα(ματ)και μείναμε πολύ ευχαριστημένοι..Σαν πολλά να έγραψα αλλά τα έχω πολύ πρόσφατα..μόλις χθες τελειώσαμε!! :roll: :D
Καλή επιτυχία κουκλίτσα!!! :D

Εικόνα

Έλενα

Κορυφή

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Ιούλ 04, 2007 1:56 pm 
Χωρίς σύνδεση
Miss
Miss
marmar

Καμία μα καμία σχέση δεν έχουν τα χρώματα που βλέπεις στη βεντάλια με αυτά που φαίνονται στον τοίχο.
Στην αρχή εγώ διάλεξα από τη βεντάλια δύο από κάθε απόχρωση που ήθελα και μου είπε ότι θα μου φέρει δείγματα (μικρό κουτάκι με μπογιά) για τα δοκιμάσει στους τοίχους.
Εεεεεεεεεεεε σε πληροφορώ καμία σχέση... μου το είχε πει κιόλας ότι δεν θα μου αρέσουν, αλλά εγώ επέμενα. Αυτά τα μπεζουλί που είχα δει στη βεντάλια βγήκαν σομόν πορτοκαλί!!! άστα να πάνε... Του περιέγραψα τι ήθελα και μου ετοίμασε εκείνος δύο δείγματα τα οποία ήταν σούπερ, όπως το ήθελα.

Προσπάθησε να του περιγράψεις περίπου τι θέλεις, βλέποντας φυσικά τη βεντάλια, αλλά μην επιμείνεις στους συγκεκριμένους κωδικούς.
Αυτοί ξέρουν πολύ καλύτερα πως φαίνονται στους τοίχους. Και σίγουρα σε μεγάλη επιφάνεια είναι εντελώς διαφορετικά.
Εμείς γι' αυτό το λαδί παιδευτήκαμε... γιατί δεν μπορούσαμε να του το περιγράψουμε καλά, αλλά τελικά το καταφέραμε!
Καλή επιτυχία.

Κορυφή

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Ιούλ 04, 2007 2:22 pm 
Χωρίς σύνδεση
Lady
Lady
ladybee

κοριτσάκια σας ευχαριστώ όλες για τις απαντήσεις σας :D
Είναι πράγματι μεγάλη η βοήθεια σας!
Το βάψιμο θα το κάνει επί το πλείστον ο μπαμπάκας μου (δεν είναι το επάγγελμά του αλλά πιάνει το χέρι του, και το πατρικό & της αδερφής μου αυτός τα βάφει χρόνια & τον εμπιστευόμαστε :D ).
Συμφωνώ ότι είναι καλύτερα να περιγράψω το χρώμα σε αυτόν που θα τα αγοράσουμε. Τα χρώματα στην βεντάλια είναι πάρα πολλά και με δυσκολεύουν στην επιλογή :roll:
Για το σαλόνι σκέφτομαι το μπεζ για τους 3 τοίχους και σε αυτόν που θα βάλουμε τη σύνθεση λέω για μπορντώ αλλά φοβάμαι μην είναι πολύ έντονο και κουράζει... Πάντως σίγουρα θέλουμε έναν τοίχο contrast χρώμα!
Το σομόν για την κρεβατακομάρα μου φαίνεται ωραίο καθώς και το πορτοκαλί για το παιδικό και το play room, έντονο και χαρούμενο - ευχαριστώ για την πρόταση marmar!
Στην κουζίνα κάτι σε κιτρινάκι σκέφτομαι - ανοιχτό...

irida δεν μπορώ να πιστέψω την ταλαιπωρία που τράβηξες! Καλο-λέρωτο να είναι όπως λένε και είμαι σίγουρη ότι θα αγαπήσεις τα χρώματα σε κάθε δωμάτιο άσχετα αν δεν είναι αυτό που φανταζόσουν αρχικά :D

Σας ευχαριστώ όλες και πάλι :)

Κορυφή

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Ιούλ 04, 2007 3:08 pm 
Χωρίς σύνδεση
Lady
Lady
irida

Ευχαριστώ κουκλίτσα!!’ντε κι εσείς με το καλό να βάψετε το σπιτάκι σας και να είναι τέλειο,όπως ακριβώς το έχετε ονειρευτεί!!! :D :D :D

Εικόνα

Έλενα

Κορυφή

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Ιούλ 04, 2007 3:51 pm 
Χωρίς σύνδεση
Goddess
Goddess
e-smini

Ladybee ean skeftesai gia kitrinaki koita th manwlia. EInai polu apalo k 3ekourasto xrwma. Emeis exoume kanei olo to diamerisma tetoio xrwma edw sthn Agglia k mas aresei polu.

Κορυφή

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Ιούλ 17, 2007 11:24 am 
Χωρίς σύνδεση
Newbie
Newbie
melly

Εγώ προτείνω STATUS!!!! Ένιωσα επαγγελματίας μπογιατζής :D

Κορυφή

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Ιούλ 29, 2007 1:47 pm 
Χωρίς σύνδεση
Lady
Lady
ladybee

Κορίτσια να σας ευχαριστίσω όλες για τις προτάσεις σας!
Τα χρώματα τα αποφάσισα ως εξής :
- κρεβατοκάμαρα & παιδικό = σομόν
- κουζίνα = κίτρινο, προς το κροκί. Τα ντουλάπια τελικά θα τα κάνω μπεζάκι, λίγο σκόυρο, έκανα δοκιμαστικό και μου αρέσει πολύ
- σαλόνι = βανίλια με τον ένα τοίχο προς το σομονπορτοκαλί
- το playroom το amore θέλει να το κάνουμε σκούρο χρώμα, κάτι σε μπορντώ όλο. Προσπαθώ να τον μεταπείσω γιατί πιστεύω θα κουράζει. Να κάνουμε τον ένα τοίχο μπορντώ οπως θέλει (να του κάνω το χατίρι καθώς για τα υπόλοιπα δωμάτια μου άφησε το ελευθερο) αλλά τους άλλους τοίχους κάποιο χρώμα πιο ανοιχτό. Ελπίζω να τα καταφέρω :wink:
Θα αρχίσουμε από την παραπάνω εβδομάδα και ελπίζω να γίνει όπως το φανταζόμαστε :!:
Σας ευχαριστώ ξανά για τη βοήθεια :D

Κορυφή

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Δεκ 16, 2007 7:37 pm 
Χωρίς σύνδεση
Miss
Miss
eliana_1976

ego symfono apolyta me ta xromata tis marmar. o enas toixos na einai allo xroma ftiagmenos. emeis dystyxos den exoume spiti diko mas kai den mporoume na kanoume tetoies allages. to ekanan omos ta petherika mou sta ypnodomatia kai eginan poly omorfa. sto ena ekanan tous treis toixous se xroma kroki kai ton ena toixo laxani. to apotelesma ekpliktiko. kai sto allo domatio ekanan tous treis toixous tis oxras kai ton ena toixo ena xroma porfyro. ki ayto ekpliktiko. kai na parete xromata oikologika pou de myrizoun mexri na stegnosoun.kali epityxia

Κορυφή

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Ιαν 29, 2008 11:41 am 
Χωρίς σύνδεση
Queen
Queen
Nasia

[quote="irida"]Αχ τι τραβήξαμε με αυτό το βάψιμο!!!Ψάχναμε τα χρώματα καιρό πιο πριν,τα κοιτούσαμε,τα ξανακοιτούσαμε(από τη βεντάλια πάντα..)Τελικά επιλέξαμε,του πήγαμε τα χρώματα και μόλις τελείωσε και πήγαμε να το δούμε απογοητευτήκαμε!!Χάλια δουλειά(ήταν και Έλληνας υποτίθεται.. :? )

Έχουμε λίγο καιρό που τελειώσαμε το βάψιμο και ξέρω τι μπελάς είναι, οπότε όταν διάβασα τι έγινε με εσας σκεφτηκά ότι θα είχα πάθει τρια εγκεφαλικά αν μας συνέβαινε. Α! εμείς κατα τη διάρκεια του βαψίματος μέναμε μέσα στο σπίτι (όπως και κατα τη διάρκεια όλης της ανακαίνισης).
Anyway, έμεις δεν είμασταν τολμηροί στις επιλογές μας αν και το ήθελα, φοβηθήκαμε. Βάψαμε σε κίτρινο-ώχρα όλο το σπίτι και κάναμε τεχνοτροπία στο σαλόνι, στοκο βενετσιάνο (αν και ιταλικά είναι στούκο). Φοβερό, πολύ ωραίο, να σκεφτείτε ότι παρόλου που δεν έχουμε πίνακα ή οτιδήποτε κρεμασμένο στον τοίχο δείχνει γεμάτο και μιλάμε για μεγάλη επιφάνεια. Πάντως η συγκεκριμένη τεχνοτροπία είναι ακριβή.
Προσοχή, ισχύει για όλες τις τεχνοτροπίες, ο μάστορας να ξέρει τι κάνει γιατί έχω δει την ίδια τεχνοτροπία αλλού και ήταν αηδία. Αν μπορείτε να δείτε πρώτα τη δουλειά του.
Και το σφουγγάρι έχω δει και μου αρέσει πολύ. Και το λαδί που διάβασα πρέπει να είναι τέλειο.

Κορυφή

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Μαρ 06, 2008 2:24 pm 
Χωρίς σύνδεση
Banned
Banned
miss_d

emas pali koritsia to spiti boreis na to peis kai paidiko stathmo ean thes

anikoume k oi 2 sto xwro tou design kai paixame genika me poly xaroumena kai futuristika xrwmata

den kourazoun arkei na xereis pws kai pou tha ta valeis

otan bikame mesa sto spiti pathame sok itan toso zesto k omorfo pou den xreiazotan kan epipla

to saloni einai lila oxi olo eipa k prin prepei na to psaxeis poly pou tha valeis pou

to kathistiko einai tyrkouaz me portokali epipla

h krevatokamara einai lime

o diadromos ena entono lemoni to opio ntaxei otan to prwi peftei o hlios labei olokliro to spiti

to computer room einai kati metaxy galaziou kai tyrkouaz

kai exoume paixei me autokollita pvc film stous toixous me trela sxedia

opws to akoute prepei na exete frikarei

alla opoios bainei mesa tou kremaei to stoma

a k episis kai ta 135 tm exoun xylo sto patwma

Κορυφή

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Μαρ 06, 2008 3:21 pm 
Χωρίς σύνδεση
Newbie
Newbie
ELDIM

καλά, το θέμα του χρώματος των τοίχων είναι πολύ δύσκολο! Κι εμείς σε αυτή τη φάση είμστε τώρα..ψάχνουμε τα χρώματα.
miss_d θα είχες την καλοσύνη να μου πεις από πού προμηθεύτηκες το αυτοκόλλητο pvc για τους τοίχους ή που μπορώ να το ψάξω? Ψάχνω κάποια λύση για τον διάδρομο (θα ήθελα να του δώσω λίγο χρώμα) αλλά κυρίως για την κρεβατοκάμαρα αφού θα ήθελα να βάλω κάτι στον τοίχο πάνω από το κεφαλάρι του κρεβατιού και η ιδέα της ταπετσαρίας δε με ενθουσιάζει.
Ευχαριστώ

Κορυφή

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Μαρ 06, 2008 3:47 pm 
Χωρίς σύνδεση
Banned
Banned
miss_d

sou stelnw pm se ligaki pou tha kopsei h douleia giati exei pesei xeirovomvida sto grafeio

tha patheis plaka

Κορυφή

Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 94 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση 1, 2, 3, 4, 5 ... 7  Επόμ.

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες

Μέλη σε σύνδεση

Εγγεγραμμένα μέλη: angie14, Bing [Bot], el170114, Google [Bot], Google Adsense [Bot], karmen197, meglicious, Yahoo [Bot], πεταλούδα

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  

Παρακαλούμε πολύ να μην διαφημίζετε υπηρεσίες και προϊόντα στα post του Forum.
Όποιο post εμπεριέχει διαφήμιση θα διαγράφεται αμέσως.
Εάν θέλετε να διαφημιστείτε στο teleiosgamos.gr παρακαλούμε επικοινωνήστε στο : sales@qwerty.gr ή τηλεφωνήστε στο 2106180171
Έδρα εταιρείας: Επταλόφου 1, Μαρούσι 151 24