myCalendar     myBudget     myGuestlist     myFriends     myGroups     myPhotos     myVideos     myBlog     downloads     Chat
Rss Facebook Google+ Twitter Youtube

Δ Ι Α Φ Η Μ Ι Σ Η

Μείνετε ενημερωμένοι
με Rss Feed. Τι είναι Rss;

Τώρα είναι Κυρ Απρ 20, 2014 5:45 am
Δ Ι Α Φ Η Μ Ι Σ Η

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες

Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 19 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση 1, 2  Επόμ.
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: κλιμακτηριος και ορμονες...
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Σεπ 15, 2010 11:07 pm 
Χωρίς σύνδεση
Queen
Queen
HNH

ε οχι δεν περναω κλιμακτηριο στα 28 μου αλλα η μαμα μου στα 45 της!
ναι ναι ξεκινησε και μπηκε στην κλιμακτηριο με πολλα πολλα νευρα :? .
ευτυχως για μενα ειμαι μακρια αλλα ο καημενος ο πατερας μου τα ακουει για το παραμικρο απο μια γυναικα που ποτε της δεν αντιμιλησε, ηταν παντα οτι πει ο πατερας μου κλπ και τωρα ολα μα ολα της φταινε.

στον γιατρο δεν παμε (και στα ποδια εχουμε πεσει ολοι αλλα τιποτα) οποτε ψαχνουμε αλλες λυσεις για να την περιπτωση της :roll: .

εχετε περασει κατι αντιστοιχο με τις μαμαδες σας; πως τους περναγαν τα νευρα;τι εκαναν για να ηρεμησουν;
οχι τιποτα αλλο αλλα τον τελευταιο χρονο ανεβασε πιεση και τωρα οταν οι ορμονες της χτυπανε κοκκινο η πιεση φτανει 21 :shock:

για πειτε κανενα φυσικο γιατροσοφι!!! :D

Κορυφή
  Προφίλ Αποστολή προσωπικού μηνύματος  

Θέμα δημοσίευσης: Re: κλιμακτηριος και ορμονες...
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Σεπ 15, 2010 11:19 pm 
Χωρίς σύνδεση
Miss
Miss
serendipity

Φυσικό γιατροσόφι δεν υπάρχει δυστυχώς!! Εχω περάσει 2 κλιμακτηρίους στη ζωή μου της πεθεράς μου και της μάνας μου. Και οι 2 με έχουν -είχαν τρελάνει. Η μάνα μου ειδικά μπήκε απότομα στην όλη φάση γιατι έκανε ολική υστεροκτομή. Πραγματικά δεν παλεύονται τα νεύρα τους και όσο περνάει ο καιρός όλο περισσοτερο γιαγιαδίζουν. helpsos helpsos Πρέπει να πάει στο γυναικολόγο αυτοί δίνουν κάτι ορμόνες που σε βοηθούν να περνάς πιο ομαλά την όλη φάση. Αλλα μην περιμένεις και θαύματα , εδώ και 3 χρόνια που έκανε την επέμβαση κάθε μέρα σηκώνομαι με φωνές και υστερίες (ίσως οχι κάθε μέρα, αλλά σε περιόδους εξάρσεως). Υπομονηη και τπτ αλλό!! Υ-πο-μο-νη!! Η μάνα μου για να μπορέσει να μην πάθει εγκεφαλικό παίρνει κάτι ήπια χαλαρωτικά γιατί κοκκινιζε και της ανέβαινε η πίεση 200. Ο πατήρ από τότε την πάει όλο βόλτες για περπάτημα για να κουράζεται να μην πολυμιλάει. Η πεθερά μου είναι στα σκαριά που μπαίνει ο αρραβωνιαστικός μου έχει βαρέσει διάλυση το νευρικό του σύστημα αφού είμαστε σε φάση επιλογής χώρας για να μείνουμε κ για σπουδές και σκεφτόμαστε να πάμε όσο πιο μακριά γίνεται .Δεν παλεύονταιιι

Έχω: εκκλησία, χώρο δεξίωσης, catering, προσκλήσεις, φωτογράφο, βίντεο, μπουμπουνιέρες
Μάλλον έχω : τούρτα, διακόσμηση, ορχήστρα

Κορυφή

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Σεπ 15, 2010 11:32 pm 
Χωρίς σύνδεση
Queen
Queen
HNH

μα η πλακα ειναι οτι εκει που ειναι μια χαρα και μιλαμε και κανουμε πλακα ξαφνικα την πιανει και θυμωνει και μενει ετσι ο πατερας μου :shock: και μου λεει ΄΄καλα τι εκανα τωρα;΄΄ :lol: :lol: :lol: σαν τα παιδια!

εν τω μεταξυ τους ειπα να προσεχουν γιατι τωρα η γυναικα θεωρειται οτι ειναι παλι σε παραγωγικη ηλικια και μπορει να πιασει πιο ευκολα παιδι :roll: οποτε γυρναει ο πατερας μου και της λεει ΄΄βρε αγαπη μου θες να σου κανω ενα παιδακι να ηρεμησω και εγω να εχεις και εσυ κατι να ασχοληθεις; :lol: :lol: :lol: ΄΄

δυστηχως στον γιατρο δεν παει οτι και να εχουμε κανει!
θα την πλακωσω στα βοτανα ή στα βαλιουμ icon_e_biggrin

Κορυφή

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Σεπ 15, 2010 11:33 pm 
Χωρίς σύνδεση
Girl
Girl
viky071

Ηνη αμα μαθεις τιποτα πες το κ σε μενα γιατι κ εμενα η μαμα μου τωρα φαινεται οτι περναει.Ειναι συνεχεια μες τα νευρα κ τωρα με τις προετοιμασιες του γαμου εχει γινει ανυποφορη ο μπαμπας μου ξερει τι περναει ο καημενος...μεχρι κ στο δωματιο κλεινεται κ δεν μιλαει σε κανεναν.
Η πεθερα μου παλι η οποια ππερασε λιγο πιο πριν τιποτα καμια αλλαγη.τι να πω?
Γυναικες....

Κορυφή

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Σεπ 15, 2010 11:45 pm 
Χωρίς σύνδεση
Queen
Queen
HNH

η δικια μου πεθερα ειναι μεγαλυτερη και την εχει περασει εδω και χρονια (ευτυχως! :D ), οταν την ρωτησα μου ειπε οτι ενω πριν ειχε γενικα νευρα στην κλιμακτηριο ηταν εντελως αναποδη! δεν νευριαζε καθολου,ειχε ομως παρα πολλες εξαψεις ,σε σημειο εξω να ριχνει χιονι και εκεινη να βγαινει εξω και να κανει αερα με βενταλια! :shock: και εκανε συνεχεια αρνητικες σκεψεις (σαν φοβια οτι θα χασει δικους της ανθρωπους κλπ).

τι να πω! οντως καθε γυναικα την περναει διαφορετικα!

Κορυφή

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Σεπ 16, 2010 12:23 am 
Χωρίς σύνδεση
Miss
Miss
serendipity

Ρε κορίτσια δεν ξέρω πως τύχανε οι 2 τους σε μένα! Και εντωμεταξύ με τη μάνα μου το πέρασα όλο απο την αρχή και τώρα με την πεθερά μου το ίδιο... Δεν την γνώρισα ξέρω εγώ στα μισά προς το τελείωμα τη βρήκα φορτσάτη στις αρχές της. Δρααααμαααα!!!

Έχω: εκκλησία, χώρο δεξίωσης, catering, προσκλήσεις, φωτογράφο, βίντεο, μπουμπουνιέρες
Μάλλον έχω : τούρτα, διακόσμηση, ορχήστρα

Κορυφή

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Σεπ 16, 2010 8:14 am 
Χωρίς σύνδεση
Empress
Empress
vassilia_gr

Και εγώ το πέρασα 2 φορές, μια με τη μαμά μου,που τώρα τελευταία έχει αρχίσει και ηρεμεί και μια με τον μπαμπά μου (ω ναι περνάνε και οι άντρες πιστέψτε με) που το πέρασε πριν τη μαμά μου. Τουλάχιστον οι γυναίκες έχουν ενδείξεις οτι περνάνε κλιμακτήριο, το ξέρουν. Οι άντρες δεν έχουν ενδειξεις σωματικές και μπορεί η κατάσταση να είναι χειρότερη.
Θα πρότινα να μην πάρει χάπια για τις ορμόνες, θεωρώ οτι είναι αρκετά επικίνδυνα για τον οργανισμό που περνάει μια φυσιολογική φάση. Ίσως τίποτα για την πίεση, να πάει σε ένα καρδιολόγο και να την προσέχετε για ψυχολογικά. Η γιαγιά μου είχε πάθει κατάθλιψη και την ψάχνανε στους δρόμου, ήθελε να πεθάνει! Οπότε τις δώσανε αντικαταθλιπτικά για κανένα χρόνο. Μετά ήτανε οκ!
Το σίγουρο πάντως είναι οτι χρειάζετε υπομονή και κυρίως απο τον πατέρα σου.
Φαντάζεσαι να περάσουν κλιμακτίριο και οι δυο μαζί?!

Κορυφή

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Σεπ 16, 2010 8:58 am 
Χωρίς σύνδεση
Queen
Queen
LOLLIPOP

υπομονη... δεν εχω να συστησω κατι αλλο... αν ειναι συνταξιουχος, βρειτε της κατι να ασχολειται.
Και εμεις τα περασαμε- και τα περναμε. Ενα ειναι το συστημα ¨μπαινακης- βγαινακης¨. Το εκανα για την πεθερα, τωρα το κανω και για τους γονεις μου γιατι θα πεσω εγω στα ηρεμιστικα

Κορυφή

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Σεπ 16, 2010 9:22 am 
Χωρίς σύνδεση
Princess
Princess
AxAkAxAk

το ποιο αστειο ηταν οταν περασε κλιμακτηριο ο πατερας μου!ηταν μες στην τρελη χαρα εκανε σαν τρελος για την μανα μου , την ζηλευε, μεχρι και ποιηματα της εστελνε στο κινητο και την κυνηγουσε για ντοινγκ-ντοινγκ!!η μανα μου εκανε υστεροκτομη και εκτος απο εξαψεις ολο χαπακονετε με ορμονες και ηρεμιστικα!

Κορυφή

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Σεπ 16, 2010 9:59 am 
Χωρίς σύνδεση
Queen
Queen
SANDRADEE

Η μαμά μου δεν πήρε ορμόνες, κάποιο διάστημα έκανε απλά ομοιοπαθητική για να τη βοηθήσει με τις εξάψεις, την εφίδρωση κλπ. Για κανά-δυο χρόνια ήταν δύσκολα απ' ό,τι κατάλαβα, νεύρα, στενοχώρια, με τα μούτρα στα γλυκά κλπ... Αλλά μετά βρήκε πάλι τον εαυτό της, τώρα πια είναι πολύ ισορροπημένη θα έλεγα.

Κορυφή

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Σεπ 16, 2010 10:08 am 
Χωρίς σύνδεση
Goddess
Goddess
ZANTE

Η μαμά μου πέρασε και εκείνη νωρίς, στα 45, μάλιστα στην αρχή νόμιζε ότι είχε μείνει έγκυος η δόλια! Κοιτάγαμε το σπίτι μας, και λέγαμε "χμ. θα γκρεμίσουμε αυτόν τον τοίχο, και θα μεγαλώσουμε αυτό το δωμάτιο, για να κοιμάται εδώ το μωρό" ή κάναμε σχόλια του τύπου "θα πουλήσουμε το αμάξι και θα πάρουμε ένα πουλμανάκι" (σημ: είμαστε ήδη 3 παιδιά τότε, εγώ ήμουν 12 χρονών τα αδέρφια μου ακόμα μεγαλύτερα) "θα πάρουμε επίδομα πολυτέκνων" κλπ κλπ κλπ Τελικά ήταν κλιμακτήριος! Η αληθεια είναι ότι ανακουφίστηκε η μάμυ, που δεν θα είχε και άλλο πιτσιρίκι να νταντεύει και της ήρθε πιο ήρεμα η όλη κατάσταση.Πήρε κάποια κιλά, αλλά από νεύρα δεν είχε κάτι το πολύ σπουδαίο.Καλά, γενικά είναι νευρικούλα η μαμά μου, οπότε τότε δεν μας είχε φανεί πολύ. Τα κιλά ήταν το βασικότερο πρόβλημα, παλεύει χρόνια να τα χάσει και όλο και επανέρχονται. Η πεθερά μου, από την άλλη, που το έχει πιο πρόσφατο, γιατί είναι πιο νέα, δεν είχε επίσης νεύρα (η καημένη, είναι ένα αρνάκι, πολύ ήρεμη και γλυκειά), αλλά είχε πολλές εναλλαγές στη διάθεση. Πάντως, είναι μία κατάσταση που πρέπει να αντιμετωπιστεί υπεύθυνα και σε συνεργασία με ειδικούς (γυναικολόγο σίγουρα, μπορεί και ενδοκρινολόγο και αν υπάρχει ανάγκη ΚΑΙ ψυχολόγο).

ΗΝΗ, πρέπει ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ να πάει στο γιατρό. Άλλη λύση δεν υπάρχει. Αν δεν πείθεται με το καλό, πάρτε την με το άγριο. Καμιά φορά, πρέπει να φωνάζεις και στους γονείς ακόμα, για το καλό τους. Βλέπεις, όσο μεγαλώνουν, γίνονται εκείνοι παιδιά και εμείς οι κηδεμόνες τους.

Κορυφή

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Σεπ 16, 2010 10:27 am 
Χωρίς σύνδεση
Queen
Queen
SANDRADEE

ZANTE έγραψε:
Πάντως, είναι μία κατάσταση που πρέπει να αντιμετωπιστεί υπεύθυνα και σε συνεργασία με ειδικούς (γυναικολόγο σίγουρα, μπορεί και ενδοκρινολόγο και αν υπάρχει ανάγκη ΚΑΙ ψυχολόγο).

ΗΝΗ, πρέπει ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ να πάει στο γιατρό. Άλλη λύση δεν υπάρχει.

ΝΑι έχει δίκιο η ΖΑΝΤΕ, κι εγώ ξέχασα να το γράψω αυτό- η μαμά μου πρώτα απ' όλα είδε το γυναικολόγο της και σε συμφωνία μαζί του απέφυγε τις ορμόνες, δεν το αποφασισε μια ωραία πρωία μόνη της.

Κορυφή

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Σεπ 16, 2010 10:40 am 
Χωρίς σύνδεση
Empress
Empress
vassilia_gr

Εμένα η μαμά μου ως ξεροκέφαλη (έχει και γεννέθλια σήμερα) σε γιατρό δεν πήγε!Είπε οτι δεν θέλει να πάει και να την χαπακώσουνε, αλλά δεν μπορώ να πω οτι το πέρασε πολύ βαρυά. Είχε πολλά νεύρα, αλλά μερικές γυναίκες έχουνε και κατάθλιψη. Ευτυχώς η δικιά μου εκτός απο τα νεύρα ήτανε μεσα στην τρελή χαρά. Και η δικιά μου γύρω στα 45 ξεκίνησε και νόμιζε οτι ήτανε έγκυος.
Αν της βρίσκατε μια ασχολία, ένα χόμπι, κάτι τέτοιο πιστεύω οτι θα ήτανε πολύ καλύτερα για όλους σας. Μπορεί να μάθει μια ξένη γλώσσα, να ξεκινήσει μαθήματα ζωγραφικής ή φωτογραφίας, στο δήμο σας, αν έχει τμήματα, ή κάτι άλλο που να της αρέσει.

Κορυφή

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Σεπ 21, 2010 4:19 pm 
Χωρίς σύνδεση
Queen
Queen
HNH

δεν ειχα μπει τοσες μερες και τωρα βρηκα χρονο να μπω.
ευχαριστω για τις απαντησεις, η μαμα μου δουλευει σε οικογενειακη επιχειρηση οποτε δεν της περισσευει χρονος για αλλη απασχοληση, το σκ που ημουν αθηνα μου ειπε οτι ο γιατρος (για την πιεση και το ζαχαρο που πηγε) της ειπε οτι την επηρεαζουν και τα χαπια που περνει τωρα, της ειπε πως οτι την ενοχλει θα πρεπει να το λεει και να ξεσπαει, θα της κανει καλο!!!

για γυναικολογο και χαπια ουτε κουβεντα :evil: !!!

ελπιζω οτι θα το περασει οσο πιο ανωδυνα γινεται (για το καλο ολων μας! :D )

αχ ατιμη κλιμακτηριος :evil: !!!

Κορυφή

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Σεπ 22, 2010 6:25 pm 
Χωρίς σύνδεση
Miss
Miss
nanys

όντως ρε κορίτσια είναι δύσκολα τα πράγαματα. εδώ κάθε μήνα (που το περιμένουμε κιόλλας) κάτι γίνεται με τις ορμόνες μας και γινόμαστε άλλοι άνθρωποι... πόσο μάλλον σε μια τέτοια αλλαγή. θέλουν πολύ υποστήριξη οι μαμάδες μας σε αυτή τη φάση κι από εμάς κι από τους μπαμπάδες μας και αν χρειάζεται και από ειδικούς. δεν είναι αρρώστια το ξέρω, είναι μία φυσιολογική διαδικασία αλλά γιατί όταν φτάσω σ' αυτήν την ηλικία πρέπει να έρθω αντιμέτωπη με όλες αυτές τις ανασφάλειες που έχω ακούσει ότι ξυπνάνε εκείνη την περίοδο? νομίζω ότι αξίζει σε όλες τις γυναίκες για όλα αυτά που προσφέρουμε στην οικογένεια και στην κοινωνία να έχουμε μία υπέροχη και όχι μία μίζερη κλιμακτήριο.... πώπω! δεν ξέρω γιατί με άγγιξαν ξαφνικά τόσο όλα αυτά...
διάβασα κι αυτό με αφορμή το τόπικ: http://www.pitsilidis.gr/magazine_gr.as ... ategory=19

Κορυφή

Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 19 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση 1, 2  Επόμ.

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες

Μέλη σε σύνδεση

Εγγεγραμμένα μέλη: Bing [Bot], Google [Bot], Google Adsense [Bot], MSNbot Media

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  

Παρακαλούμε πολύ να μην διαφημίζετε υπηρεσίες και προϊόντα στα post του Forum.
Όποιο post εμπεριέχει διαφήμιση θα διαγράφεται αμέσως.
Εάν θέλετε να διαφημιστείτε στο teleiosgamos.gr παρακαλούμε επικοινωνήστε στο : sales@qwerty.gr ή τηλεφωνήστε στο 2106180171
Έδρα εταιρείας: Επταλόφου 1, Μαρούσι 151 24